vklaskova vklaskova komentáře u knih

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Kniha je psaná velmi čtivě. Bohužel dějová linka ničím nepřekvapí. Knížka je vlastně takovým souborem detailních popisů milostných dobrodružství Božského bastarda a jeho stážistky. I přesto, že se to čte velmi lehce, neustálé sexuální scény mě až nebavily a přeskakovala jsem je :-D

03.06.2021 3 z 5

Sex v pěti dílech světa Sex v pěti dílech světa Miloslav Stingl

Kniha mě nenadchla. Měla jsem docela problém ji dočíst. Zdálo se mi, jakoby autor psal jednotlivé odstavce nezávazně na sobě a pak je spojil. Poměrně často se stávalo, že bylo popsáno něco s použitím nějakého výrazu a to stejné bylo pak převyprávěno znovu, ale ne pro připomenutí v další kapitole, hned ob odstavec.
Problematika sexu je v některých částech světa postihnuta až příliš schématicky a obecně a kapitola se skládala z neustálého opakování téhož. Myslím, že by si některé pasáže zasloužily více pozornosti. Někdy jsem měla pocit, jakoby si autor trochu protiřečil - na jednu stranu popisuje velmi aktivní milostný život obyvatelstva, jak si ženy užívaly nezávazný sex, aby zanedlouho zdůraznil, že se mimomanželský styk týkal skoro výhradně mužů (s kým tedy?) Některá místa ve mně vzbuzovala mnoho otázek - nezávazný sex, neznalost antikoncepce...jak se řešilo těhotenství, které muselo být časté? Jaké měly tyto ženy postavení atd.
Také mi není jasné, na základě čeho přesně autor v každé destinaci čerpal informace? Je to rozhovor s domorodcem? Prohlídka muzea a dochovaných maleb? (Nechci shazovat autorovy cesty a jeho výzkum. Pro mě však pro tuto tématiku není cestovatel příliš relevantní). Od knihy se samozřejmě neočekává přílišná informační hodnota, chápu, že to mají být poznatky z cest lákající na pikantní téma.

20.03.2021 2 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Kniha povídek, které mně někdy vykouzlily úsměv na rtech. Mnohé se mně ale četly hůře. Přílišné zabředávání do popisu nepodstatného i samotný styl psaní mi moc neseděl a kniha mě tedy místy nudila.

18.12.2019 2 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Kniha se čte dobře, avšak patří k těm, na které si po přečtení už ani nevzpomenete. Téma má potenciál, který ale nebyl využit. Příběh mohl být lépe vybroušen. Takhle mi to přišlo jako popis nějakého stavu jedince a vůbec jsem netušila, jakým směrem se kniha ubírá. Trochu zmatek. Přisuzuji to tomu, že je to autorčina prvotina. Bábovky byly o poznání lepší.

09.08.2019 1 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Vše jsem přečetla jedním dechem. Některé povídky mě opravdu nadchly, jiné upřímně rozesmály, jiné příjemně pohladily. Knížka, která neurazí. Věřím, že každý si v ní najde kousek něčeho, co ho osloví. Za mě ideální dárek :-)

06.03.2019 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Pro mě snad nejhůře čitelná kniha, se kterou jsem se setkala. Četla jsem s velkými přestávkami tři roky.

11.10.2023 1 z 5

Úniková hra Úniková hra Megan Goldin

(SPOILER) Tak tahle knížka mě fakt dostala, hrozně mě bavila....až do samotného závěru, který nejde vyjádřit jinak, než pořádným WTF??
(Dále velký spoiler.)
Prošli jsme si životní cestu Sáry, její sny, cílevědomost, ale i nízké sebevědomí, citlivost....a v závěru se všechno otočilo o 180°. Sára padlá na dno, ještě nižší sebevědomí, žádné peníze, nemůže sehnat práci, jen přežívá ze dne na den....a najednou lup plastika obličeje, lup za 15 000 kč, šup nové auto, několik cest skrz celou Ameriku, spousta peněz na novou totožnost, čímž bez mrknutí oka zahodila svůj dosavadní život (kvůli nějaké prapodivné pomstě zahodím svou totožnost, možnost vidět se s kamarády). Najednou ji nikdo nepozná. Nejprve nebyla schopna najít si jakékoliv zaměstnání, ale pak šup a už pracuje ve firmě s výtahama, kde si nastuduje všechno včetně montáží. Když byla zaměstnána v původní firmě, bylo složité dostat se k různým informacím, ale pak jako sekretářka mohla všechno! Byla sekretářka všech ze Sařina původního týmu, zároveň se dostala i k vedení, i k přísně tajným odměnám všech zaměstnanců....a co ta její schopnost se během chvilky naučit programovat?? A pak výroba kontaktních čoček, aby se mohla po naskenování očí dostat do cizí bankovní skříňky?? To už je sci-fi, hodně přitažené za vlasy. Ze Sáry je v závěru nejen úplně
jiný člověk, je to jako postava vytržená z úplně jiné knihy.
Celá knížka mě hrozně bavila, udržovala v napětí. Ale pak najednou lup, lup, lup...nasázeno nesčetně nesmyslných, až extrémních událostí....a je konec, než stačím pobrat, o co tedy jako jde.
Celou knihu bych hodnotila plným počtem, závěr by mohl působit trochu realističtěji.

07.08.2023 3 z 5

Seznam zapomenutých dětí Seznam zapomenutých dětí Patrik Madle

Já jsem z knihy nadšena!! Dopoledne jsem začala v trolejbusu a od začátku mě téma chytlo. Žádné zdržování dlouhými popisy krajin, lidí, pocitů.... Rychle a výstižně. Knížku jsem dočetla odpoledne u vody a jak je vše nahuštěno jen do 96 stran, pořádně to odsýpá, byla jsem neskutečně zvědavá, jak to dopadne, málem jsem do té vody ani nestihla vlézt. Kniha přečtená jedním dechem. Opravdu. Téma velmi originální.
A ano, rejpalové v komentářích pode mnou, vzhledem k super tématu to mohlo být delší, rozvinutější děj, bla bla, ale to by se vám zase nelíbilo, že je to rozvláčné, postrádající logiku a kdesi cosi.
Pro mě super tenká knížka do kabelky k vodě na jeden den. Těším se na druhou autorovu knihu!

15.07.2023 5 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Kniha psaná sice dětskýma očima 14leté dívky, ale postihující závažná témata. Těžký život těchto dívek bez vyhlídky na lepší nebo lehčí budoucnost. Velmi smutné. Ke knize jsem se v myšlenkách vracela i dlouho po přečtení.
Pro mě, hlavně zpočátku, velmi náročné číst touto (schválně) lámanou češtinou. Dělalo mi to potíže. I přesto ale velmi doporučuji.

15.02.2023 4 z 5

Arabská krev Arabská krev Tanya Valko

Dvě předchozí knihy se mi moc líbily, po přečtení tohoto třetího dílu jsem se vrhla na čtvrtý, ale jen proto, abych dočetla celou sérii. Příběhy Doroty i Marijánky se mi líbí, ale tato přehnaně dlouhá kniha byla o hodně slabší, jak předchozí. Takřka 600 stran popisu Arabského jara. Velmi mě štvalo opakování z druhého dílu. Ne, že by některé situace autorka popsala v jednom odstavci (pro připomenutí čtenáři). Ona tam vloží komplet několik stran v průběhu celé knihy!
Souhlasím také s některými komentáři ohledně někdy otravného a dětsky umanutého způsobu jednání dospělé Miriam. Doufám, že čtvrtý díl se vrátí k původnímu svižnějšímu tempu vyprávění.

07.10.2022 3 z 5

Arabská žena Arabská žena Tanya Valko

Těžké téma, o kterém se příliš nemluví. Čtivé a napínavé. Mnohdy velmi naturální.
S chutí se vrhnu do dalších dílů.

20.09.2022 5 z 5

Bradla v šuplíku Bradla v šuplíku Ivan Kandl

Kniha, která by si zasloužila tak poloviční délku. Možná třetinovou. Myslím, že zúčastněné postavy můžou zmíněné příběhy pobavit, zavzpomínají. Pro cizího čtenáře je to zdlouhavé, ničím nepřekvapující, možná až trochu nudné. Prostě změť zážitků pedagoga z dob jeho působení na učňáku.

31.08.2022 2 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Velmi nenáročné ženské čtivo. Až moc mi to připomínalo Bridgertonovi.
Očekávala jsem od knihy víc.

04.08.2022

Eva Eva Wm. Paul Young (p)

Kniha se mi četla velmi těžce, zvlášť v počátku. Neustále jsem odkládala a nutila se k ní vrátit. Ke konci mi však dávala větší smysl. Některé věty či myšlenky ve mně zarezonovaly, dávaly smysl v širších souvislostech.
Přemýšlím, jestli je kniha psaná zezačátku opravdu tak pomalu, nebo jen preferuji knihy, co mají větší spád, do kterých se prostě začtu a nepustím z ruky.

10.09.2021 2 z 5

Čtyři a půl kamaráda a zmizelá učitelka Čtyři a půl kamaráda a zmizelá učitelka Joachim Friedrich

Nepatřím do cílové skupiny, ale kniha mě zaujala. Četla se moc dobře. Napínavá zápletka mě vyloženě bavila, byla jsem zvědavá, jak to všechno dopadne!
Závěr mě trochu zklamal, čekala jsem poněkud sofistikovanější a lépe rozepsané rozuzlení, ne tak rychlý a pro mě poněkud neuspokojivý závěr. Děti ale určitě nebudou tak náročné :-)

05.01.2021 4 z 5

24 vzpomínek 24 vzpomínek Jamie Fewery

Za mě velmi slabá kniha. Taková odnikud nikam. Žádný děj, nemělo to spád. Jediné, k čemu to asi směřovalo, bylo Tomovo přiznání, ale nemělo to žádné vyvrcholení, nějak to prostě zapadlo. Čekala jsem od knihy o moc víc.

28.04.2024 1 z 5

Soutěž Jedlíků Soutěž Jedlíků Lukáš Pavlásek

Všechny povídky jsou podobného ražení. V každé je hlavní postavou muž líný, znuděný, nespokojený a jen tak proplouvající životem - razící "za málo peněz hodně muziky". Bylo-li by těch povídek ještě víc, asi by mě chytla depka nad zoufalstvím českého muže.

01.04.2024 1 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Mám moc ráda knihy různého zaměření týkající se období druhé světové války. Zde se jedná o velmi pěkný příběh polské židovské dívky a její rodiny vyprávěný očima děvčátka. Autorka si vzala na pomoc deník svého otce a srovnávala tak fakta z jeho zápisníku se svými vzpomínkami.
Tuto knihu bych proto doporučila i školou povinným čtenářům, kteří se o tuto část naší historie zajímají.

28.09.2023 5 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Zajímavá kniha, dobře se četla, přečtená za tři dny.
Jediné, co mi trochu vadilo, byly občasné nejasnosti v tom, o čem se zrovna píše. Nevím, zda to bylo způsobeno překladem, omylem autorky nebo jejím záměrem.
Např. několikero popisování toho, jak si chlapec "dá", než bylo objasněno, že se jedná o kojení. Toto se dalo třeba i odhadnout, ale jindy nedávaly stylisticky smysl spojení ve větě (nejednalo se v tomto případě o řeč dítěte). Jsou to ale drobnosti, které se dají přehlédnout.

25.07.2023 4 z 5

Ranní rosa Ranní rosa Nada Al-Ahdal

(SPOILER) Tenká knížka přečtená za jedno odpoledne. Ideální pro čtenáře, kteří nemají o kultuře a zvyklostech tohoto světa povědomí. Vzhledem k tomu, že jsem však na toto téma přečetla už více knih, hodnotím tuto jako velmi okrajovou, schématickou....skoro nic neříkající. Ano, popisuje útěk dívky, která se odmítla vdát v dětském věku. Dívce se však nic nestalo, netýkalo se jí žádné násilí, znásilnění apod., podmínkou zásnub bylo, že ke sňatku dojde až za několik let, až dokončí školu. Nechci problém zlehčovat, avšak nemyslím, že zrovna tento konkrétní příběh by stál za napsání knihy. Jinde se dočteme nesrovnatelně horší osudy.

09.07.2023 2 z 5