VikiKrb VikiKrb komentáře u knih

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Kniha "Psí Cesta" je volným pokračováním knihy "Psí Poslání". I zde se čtenář setkává s duší psa Bailyho, který příběh vypráví. Kniha je napsána zábavným a čtivým způsobem. Hlavní hrdina Baily nás provází a čtenář úplně uvěří, že příběh vypráví pes. Je to hodný milující pes, který chce přinášet svým lidem radost, chce o ně pečovat a chránit je.
Přečtením této knihy pochopíme psí duši a zamilujeme si všechny psy, kterými Baily byl. Pochopíme, že pes miluje svou lidskou smečku celým psím srdcem, je ochoten ji odvážně chránit a dokonce i položit svůj život pro její záchranu. Oddanost a věrnost Bailyho je opravdu dojemná.
Clarity (CJ) si prochází těžkým obdobím. Nejhorší dopad na ní měla matka Glorie, která mi už od začátku naháněla hrůzu. Nezáleželo ji na ničem jiném než na penězích a drbech. Jediný opravdový přítel, kterého Clarity měla byl Trent, jenž přivedl do CJ života fenku Moly. Glorie Moly nenáviděla a několikrát ji chtěla otrávit. Clarity má dlouho těžký život...hrozná matka, která místo podpory sráží Clarity dolů. "Jsi tlustá Clarity, neměla bys jenom žrát!", opakuje neustále Glorie. Proto začne CJ trpět poruchami příjmu potravy a nejen to. Její falešný přítel Shane ji dostane i dovězení. Jednou ji pronásledoval při jízdě v autě, při které zemřela fenka Moly, Claritin smysl života. Moly ji ale neopustí. Vrátí se k ní znovu jako malý odvážný kříženec Max. Maxík obrátí CJ život k lepšímu. Dá ji zase dohromady s Trentnem, kterého si později vezme. Vše netrvá věčně. I malý Maxík zestárne a jeho život končí. Ovšem jěště tímto nekončí jeho životní pouť. Znovu se vrací na svět jako bígl Toby pracující v hospicu, jehož posláním bylo doprovázet lidi na jejich poslední cestě. Zde se znovu potkává se svou milovanou Clarity. I ji je při odchodu oporou. Tím je jeho Psí Cesta splněna a i jeho duše může v klidu odejít do psího nebe, kde se setká se všemi lidmi, které kdy miloval.
I když je tento příběh vymyšlený, co když to tak opravdu je? A já si myslím, že psi jsou andělé, jejichž posláním života je dělat jejich páníčky šťastnými a ochraňovat je. No nemyslíte?
Ono to není tak, že my se staráme o ně, to oni se starají o nás!

25.05.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Příběh začíná nešťastným okamžikem malého kotěte, které málem přijde o život. Stane se však zázrak a řízením několika šťastných náhod se malé kočičky ujme samotný Dalajláma. Z podvyživeného koťete se v péči Dalajlámy a jeho nejvyšších tajemníků stane krásná himalájská kočka, která nám vypráví příběhy z dalajlámovy kanceláře. Kočička čtenáře uvádí do příběhů slavných osbností, které si přišly pro radu za Dalajlámou. A jak už můžeme tušit Jeho Svatost najde pro každého nějakou radu vycházející z pravd a moudra budhismu, kterými je příběh protkaný. Líbilo se mi, že v knížce není jen nudně a složitě popsán budhismus. Tyto hluboké moudra jsou nenásilně vsunuta do poutavých příběhů, které nám kočičí vypravěčka přiblíží svým neotřelým kočičím pohledem. Myslím si, že kniha čtenáře zaujme, protože umí pohladit po duši, jako když hladíte jemnou srst dalajlámovy kočky a její předení uniká z řádků. Kdo ví, třeba se najdete v jednom z příběhů.

27.04.2018 5 z 5