veverkaVv veverkaVv komentáře u knih

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Kniha se čte dobře. Velmi mě bude zajímat, jak se bude vyvíjet osud hlavního hrdiny-alkoholika. Je to poměrně rozporuplná postava, ale tím se i stává více lidskou.

02.04.2023 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Na knížku jsem se moc těšila, neboť jsem ji četla již kdysi dávno. Jazyk obohacený historií, někdy překvapivými obraty, ale i tak velmi srozumitelný. Prostě klasika, která nezevšední.

10.06.2021 4 z 5

Skála Skála Peter May

Moc se mi první díl série líbil. Sice trošku se to vleklo v prostřední části, ale nevadilo mi to. Spisovatel má cit pro popis okolí, krás nevšedního prostředí i vykreslení hlavních postav.

01.04.2024 5 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Skvělá četba. Zpočátku trošku rozvleklejší, ale s narůstajícím počtem stránek narůstá i napětí a snaha se dozvědět rozuzlení. Kniha je poměrně dlouhá, střídají se zpočátku dějové linie, které se v závěru spojí. Studenti, profesoři a atmosféra měst dokreslují celkový obrázek, který za mě - výborný.

10.06.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Na tuto knihu jsem se těšila, neboť jsem asi před půlrokem četla první knihu od jmenované spisovatelky. Vždy ale záleží také na tom, v jakém rozpoložení člověk knihu čte. Já musím přiznat, že první se mi líbila víc. Tady jsem zpočátku trošku tápala nad souvislostmi a jednotlivými postavami, ale pak se to zlepšilo. Prostředí je trošku pro nás cizí, ale příroda je pěkně popsána a barvitě vylíčena. Tuto přednost nelze spisovatelce upřít. Také zápletka je celkem solidní, ale pro mě průměr.

06.11.2022 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Odpočinková knížka plná popisů práce a života na slepičí farmě. Krajina zřejmě, podle popisu, úžasná, ale při představě samoty a obrovských vzdáleností k lidem do civilizace se mi ježí vlasy. Pobavila, ale moje přání není takto žít. Povaha a myšlenkové pochody jejího manžela bych nesnesla.

15.10.2022 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Delší rodinná sága, ve které poznáváme všechny členy rodiny a jejich trampoty v životě při práci i v lásce. A vlastně láska se prolíná všemi stránkami knihy. Láska mateřská, láska k přírodě, láska naplněná i nenaplněná, láska tajná, otevřená, milenecká i vášnivá ve všech podobách, smířlivá, zakázaná a odpovědná. Tak jsem toto čtení vnímala já. Nelituji, každý si na těchto stránkách může najít něco pro sebe a ztotožnit se s hrdiny.

03.07.2022 4 z 5

Díky letošní čtenářské výzvě jsem se znovu po letech dostala k této knize a vůbec nelituji. Někdy je problém číst knihy opakovaně, ale u této musím říct, že v různém čase a věku čtenáře se i jinak vnímá děj. Určitě jsem si více užila barvité líčení krajiny, zvyků i lidských osudů. Už jsem na noční stolek umístila i druhý díl. Doporučuji i při váze knihy.

18.04.2022 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Tato úžasná kniha známého spisovatele a citát na počátku z básně "Staří blázni" od Philipa Larkina, přesně vystihuje děj. Je to ten druh četby, kterou nelze odložit, kterou zkoumáte, ztotožňujete se s hrdinou a vlastně toužíte sám/a/ odhalit nevyhnutelné rozluštění. Dokonce vám není vůbec vzdálen způsob jednání, vyšetřování i pocitů, které jsou popsány. Popisy krajiny neruší, problémem ve vnímání nejsou ani různé dějové linie.

13.01.2024 3 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Kniha je působivá, doslova chytá člověka za srdce a nutí ho přemýšlet o životě tak, jak si to nikdy nebyl schopen představit. Doporučuji k četbě, ale ne v době, kdy se zrovna necítíte dobře, nebo máte starosti zdravotního charakteru. Jinak hrdinku obdivuji v jejím konání, nákupu šatů a snahu si ještě užít života a nevěnovat se pouze negativním myšlenkám.

25.09.2022 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Poslední díl trilogie jsem si přečetla s očekáváním. Zajímalo mě, jak bude osud hrdiny i jeho dávných přátel pokračovat. Tento díl je více krvavý, plný ponuré minulosti, pomsty. Jsem ale spokojená, že byl konec jasný a nevyzněl do ztracena.
Popisy drsné krajiny a života lidí v této odlehlé oblasti jsou velmi přesné a čtenáře přesvědčuje o křehkosti života a o malichernosti nás, žijících v civilizaci a přepychu, které si mnohdy nevážíme.

05.04.2024 5 z 5

Robinsoni a donkichoti Robinsoni a donkichoti Aleš Palán

Pokud je člověk spokojený se svým životem je úplně jedno jak a kde žije a co je náplní jeho myšlenek a činů. Nesmí však být přítěží pro okolí a pro společnost. Tak bych já definovala svůj postoj k lidem, kteří jsou v této knize odhalováni. Jedná se o šest mužů a jednu ženu. Jejich příběhy jsou rozdílné, jiné jsou i důvody současného stavu. Je velmi zajímavé se do jednotlivých osudů vcítit a snad i pochopit jejich postoj. Muži Gavin a Šimon mě zaujali nejvíce. Určitě získat důvěru těchto osob není lehká záležitost. Proto si pan Palán i fotograf Cudlín zaslouží můj obdiv.

05.02.2024 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Několikrát jsem viděla zpracování díla v TV, jak film, tak divadelní hru. Poprvé jsem si však knihu vychutnala přímo v ruce. Nejsem zklamaná, spíše naopak. Milé čtení bez surových částí. Blbost je věčná...

30.10.2023 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Kniha se opravdu čte jedním dechem a ani jsem neměla potíže s orientací mezi postavami. Výborné, ještě určitě po něčem podobném sáhnu. Hlavního hrdinu jako životního partnera bych nikdy nechtěla, ale jako postavu, se kterou trávím večery a noci, klidně.

17.05.2023 4 z 5

Řeka Bohů II Řeka Bohů II Wilbur Smith

K této knize jsem se vrátila po velmi dlouhé době, asi 20 let. Loni jsem ve čtenářské výzvě četla první díl a řekla jsem si, že co nejdříve si opět obstarám díl druhý. Druhý díl je svižný, napínavý i poučný. Řeší opět problematiku, život i odkrývání tajemství faraona, zmíněném v prvním díle. Hezké, napínavé čtení a vřele doporučuji.

28.01.2023 5 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Návrat do dětství, to jsou jednoznačně knihy od tohoto spisovatele. Je zajímavé, že to, co čtenář hltá v mladším věku, je trošku jiné od toho co ho vtáhne ve starším věku. Dříve to byl krásný příběh dobra a zla, sympatie k mladým a udatným bojovníkům za spravedlnost, za svobodu. Teď jsem si více vychutnala popisy krásné krajiny a vylíčení povahových vlastností hrdinů. Děkuji, pěkný návrat..

10.07.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Před tím, než jsem knihu začala číst jsem o ní ani o spisovatelce nic nevěděla. Nechtěla jsem se nechat ničím ovlivnit. První část "dětství" je milá, uvěřitelná, čtivá - jen zpočátku údiv nad jednoduchými větami, které mi připomínaly strohá fakta. Nutno říct, že na tento styl bez přímé řeči jsem si docela rychle zvykla a posunoval děj rychle vpřed. Druhá část "dospívání" pro mě úžasná. Tady se nejlépe projevily rozdíly jednotlivých postav, vnímání světa, ale i silné a určující vlivy rodinného prostředí hlavních hrdinů. Třetí část "dospělost" velmi silná na zážitky a popisy hrůzností, které tady asi byly na místě. Trošku jsem byla zklamaná z ukončení příběhu - nečekala jsem samozřejmě, že vše dobře dopadne, ale takový konec příliš teatrální, hrůzný, málo uvěřitelný. Ale knihu ke čtení doporučuji všem věkovým kategoriím.

17.03.2021 4 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Kniha mě vtáhla do děje okamžitě. Je to trošku něco jiného, než jsou ostatní knihy autora. Líbilo se mi prostředí domu v Chorvatsku a jeho téměř ponuré a strašidelné okolí. Některé pasáže jsou však trošku "přepísklé"- nehoda v bazénu a vzápětí zavírající se okna.., krkolomná cesta hrdinky domů.. Při některých popisech situací není čtenáři úplně příjemně. Spisovatel je mistr pera a emocí i když dnes dávám pouze čtyři hvězdy.

17.05.2024 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Opravdu jsem byla velmi zvědavá, jak bude kniha na mě působit. Nemám příliš ráda tvrzení typu - "detektivka ve stylu kohokoli" nebo jakákoli návodná tvrzení. Čtenář si svůj názor má udělat sám a nenechávat se jakkoli ovlivňovat.
Zklamaná jsem nebyla, kniha působí, v dnešní době krváků a někdy přemrštěných akcí, klidně. Přímo z ní sálá atmosféra jarmarku a setkávání lidí při vzácné příležitosti. Postavičky jsou různorodé se všemi svými kladnými i zápornými povahovými rysy. Děj mě bavil i když se řešení trošku nabízelo.

14.05.2024 4 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Tento druhý díl série jsem nemohla dříve sehnat, a tak jsem pokračovala v dalších dílech. Styl spisovatelky a cit pro vykreslování postav i dramatické děje se mi velmi líbí. i když se mi tyto knihy do výzvy nehodí, vůbec nelituji a budu v četbě řady pokračovat.

11.05.2024 5 z 5