veverka@ořech veverka@ořech komentáře u knih

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Již dlouho jsem nečetla tak krásnou knihu! Líbí se mi rodinné ságy či kroniky a tato je obzvláště velmi hezky a čtivě napsaná. Osudy žen na pozadí velkých dějin 20. století získávají na své plastičnosti. Na pozadí všech "velkých událostí" si lze lépe uvědomit jejich dopad na prostého člověka a na jeho život. Lidé žijící v Beskydech vedli sice nelehký život plný dřiny, přesto však naplněný - láskou, pokorou a nadějí.

24.07.2017 5 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Asi tak do s. 100 jsem si říkala - hezké, čtivé, zajímavé. Poté, co autorka představila blíže jednotlivé postavy, tak přešla do akce. Postavy se najednou začaly pěkně vybarvovat a já se nepřestávala divit.
Zajímavé prolínání přítomnosti a minulosti. Přehledné, i když autorka často skáče v čase a v prostoru. Během četby jsem měla potřebu vyhledat si na mapě jednotlivá místa, o nichž se v knize píše.

06.07.2017 5 z 5

Dívky, které přežily Sibiř Dívky, které přežily Sibiř Anna Herbich

Kniha obsahuje 10 příběhů, deset žen, které byly v rámci sovětských represí deportovány na Sibiř - do gulagů a kolchozů. Anna Herbichová opět prokázala, že je vnímavou a citlivou posluchačkou a má dar vyprávět.
Tato kniha mi přinesla podobný čtenářský zážitek jako její předchozí kniha věnovaná ženám přeživším holokaust. Silné příběhy. Ta kniha ve mě bude ještě douho rezonovat. A myslím si, že v dnešní době zdvihá varovný prst, abychom něco podobného nemuseli zažívat znovu, protože agresor je opět velmi aktivní.

06.06.2023 5 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Přidávám se ke všem kladným komentářům- není co dodat, tento autor píše prostě skvěle. Četla jsem před rokem Klub nenapravitelných optimistů, který mě naprosto uchvátil. Teď jsem sáhla po této knize s otázkou, jak autor vylíčí poválečné Československo. Nezklamal. Nejenže je to dobrý vypraveč, ale má cit pro detail. Dokázal emoce a atmosféru popisovaných událostí přenést na papír.

21.11.2020 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Příjemná oddechovka. Čte se rychle a lehce. Deníková forma se mi líbila. Ocenila bych , kdyby se autorka o popisovaných tématech více rozepsala. Snad nejzajímavější část je ta, v níž popisuje práci v obchodě.

29.03.2020

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Velmi zajímavě zpracované téma česko-německých vztahů. Hodnotím kladně: čtivost knihy a nápad, včetně jeho zpracování.

29.03.2020 5 z 5

Laurus Laurus Jevgenij Vodolazkin

Na tuto knihu jsem narazila náhodou při návštěvě knihkupectví, kde ji nabízeli zdarma. Zalistovala jsem v ní a rozhodla se, že se ji vezmu. Po přečtení si říkám, jak to, že tato kniha zapadla? Potřebovala lepší reklamu, aby si ji lidé koupili? Škoda, že byla nabízena v podstatě jako "odpad".
Není to lehké čtení, ale čas s knihou mi krásně plynul a mnoho myšlenek ve mne stále doznívá. Je to zajímavý příběh o lásce a víře (nejen o víře v Boha) zasazený do prostředí pravoslavného Ruska v době středověku.

17.07.2019 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Na tento román jsem se chystala opravdu dlouho...Pamatuji si, že když u nás poprvé vyšel jeho překlad, tak se o něm v novinách hodně psalo. Jedni ho chválili, jiní naopak kritizovali, dočetla jsem se také, že potomci původních majitelů tento román odsoudili. Velmi je pobouřil. Po přečtení už chápu proč. Přesto musím uznat, že jde o velmi čtivé dílo, díky němuž se budu dívat na vilu jinýma očima.

13.02.2018 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásná kniha, plná zajímavých myšlenek o možnostech vnímání světla. V knize sledujeme dva příběhy, které spolu na první pohled vůbec nesouvisejí - dívka vyrůstající s otcem v Paříži a malý sirotek žijící v Německu. Postupně se však obě linie začnou velmi zajímavě propojovat. Zaujalo mě, jak autor dokázal oba příběhy vystavět a propojovat.

30.01.2018 5 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou. Má velmi krásný přebal, který vhodně ladí s poetičností celého příběhu. Autorka si umí hrát s jazykem, její metafory jsou naprosto dokonalé. Kniha je čtivá a plná krásných myšlenek.

24.08.2017 5 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Příjemná oddechovka na jeden den. Romány Leily Meachamové mám moc ráda, toto je však taková jednohubka.

08.03.2022 5 z 5

Tajemství z Osvětimi – Skutečný příběh Tajemství z Osvětimi – Skutečný příběh Nina Majewska-Brown

Nina Majewska-Brown měla možnost se osobně setkat s dcerou Basiou, která jí vyprávěla příběh své matky. V Polsku za 2. světové války se mnoho lidí angažovalo v odboji, mnohem více než na našem území za protektorátu, proto nebylo nic mimořádného, že i Basin otec se připojil k partyzánům. Němci se ho snažili dopadnout. Unikl jim, ale místo toho sebrali jeho ženu, matku dvou malých holčiček, a odvezli ji jako rukojmí do Osvětimi.
Tato žena je představitelkou celého zástupu matek, sester a dcer, které nacistický režim trestal za to, že se jejich muži, otcové nebo bratři účastnili odboje.
Autorka se zdařile pokusila vykreslit válku z pohledu ženy, která se stává obětí systému a války mocností. Trpěla nejen ona, ale i její dcery, které byly od matky odloučeny.

04.12.2020 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

O této knize jsem slyšela jednu velmi pozitivní recenzi, proto jsem se rozhodla si ji také přečíst. Román se čte dobře, děj má spád. Střídání osudů tří žen žijících v naprosto rozdílném prostředí mi nevadilo. Autorka románu se nás čtenáře snaží přimět k zamyšlení - nad svým životem, nad svými postoji, nad tím, co jsme schopni/y udělat pro to, abychom učinili/y ve svém životě změnu. Možná proto jsou příběhy žen až tak vyhrocené, tak přehnané...

19.11.2019 4 z 5

Sladké zapomínání Sladké zapomínání Kristin Harmel

Příjemná oddechovka. Podle obálky kniha vypadá, jakože půjde o prvoplánovou romantiku, ale opak je pravdou. Romantika a láska sice zaujímají v románu hodně prostoru, ale ne všechen. Ten příběh napříč generacemi je zajímavý a silný, navíc čtivý.

20.06.2019

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Jedním slovem: výborné! Příjemné čtení, v něčem o malinko lepší než první díl. Autorka/autor (ať už je to kdokoliv) si umí čtenáře získat svým nepodbízivým vyprávěním. Velké díky paní překladatelce za krásný převod do češtiny :-)

18.04.2018 5 z 5

Hana Benešová Hana Benešová Petr Zídek

Zajímavý portrét Hany Benešové - od dětství až do smrti. Apolitický, velmi plastický, ve snaze podat co možná nejvíce objektivní pohled na Hanin život. Je vidět, že autor knihy strávil psaním mnoho, mnoho času. Výsledek skutečně stojí za to.

13.03.2018 5 z 5

Medikus z Heidelbergu Medikus z Heidelbergu Wolf Serno

Tuto knihu jsem si v knihovně vybrala podle obálky a musím říct, že ani obsah nezklamal. Román má všechno, co by měl mít - napětí, dobrodružství, lásku. Je sice pravda, že u mnoha záplatek jsem dopředu věděla, jak je autor rozuzlí, ale i tak se kniha četla velmi dobře.
Autor dává čtenářům nahlédnout do stavu lékařství kolem roku 1500, kdy ještě mnoho pro nás samozřejmých jevů, bylo tehdy neznámých, kromě toho se lékaři potýkali se zákazy ze strany církevních hodnostářů.
Také bych chtěla zmínit práci překladatele - myslím, že musel při své práci narazit na nejeden překladatelský oříšek.

02.03.2018 5 z 5

Tichá srdce 2 - příběhy míst a lidí Tichá srdce 2 - příběhy míst a lidí Alena Ježková

Krásná knížka - už jen to grafické zpracování je náherné, fotograf skutečně umí!!
Kniha přináší mnoho zajímavých informací, dozvěděla jsem se skutečně hodně věcí o historii řádů na našem území, k tomu i příběhy konkrétních lidí, které jsou velmi inspirativní. Říkám si, že bych někdy taky potřebovala takovou trpělivost, pokoru a postoj k životu, jaký jsem cítila z těchto příběhů.

20.09.2017 5 z 5

Malá princezna Malá princezna Karolina Lewestam

Malá princezna - v podstatě Malý princ v sukni. Autorka překlopila příběh Malého prince do ženského světa. Místo pilota vystupuje v příběhu pilotka, která ztroskotá na malém ostrově a tam se setká s Malou princeznou. Tato malá dívenka při své cestě vesmírem navštíví mnoho planet, setká se s různými postavami (královnou, kuchařkou, modelkou, rackem), z každého dialogu má čtenář možnost si vzít nějaké pounaučení (obdobně jako u Malého prince).
Jako přínosné vidím především to, že pro malé dívky tato kniha může být přístupnější, mohou se lépe identifikovat s hlavní postavou. Navíc je psána současným, moderním jazykem. Jinak je to Malý princ. Nic nového.

22.11.2022 4 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Zajímavé čtení. Autorka dokázala velmi působivě popsat výslechy a následně věznění muklů, podmínky v pracovních táborech. Vyvarovala se zbytečného klišé, všechna fakta a informace, které chtěla čtenářům předat, jsou velmi přirozeně zakomponovány do čtivého textu. Nepůsobí rušivě.
Osobně bych tuto knihu zařadila mezi literaturu, kterou by si dnešní mladá generace měla přečíst.

21.05.2022 5 z 5