VesmirnaOndatra VesmirnaOndatra komentáře u knih

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Táto kniha má dva veľké plusy. Jednak sa dobre drží, keď si človek druhou rukou vytriasa piesok zo zadku a druhak ma zoznámila s Zdzisławom Beksińskim
Jej mínusmi sú jednak neustále prízvukovanie, že nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá, čo je snáď fakt, ktorý musí tušiť aj sviatočný čitateľ nesbøoviek a druhak, že to nie je Rychlopalba ale len priemerná detektívka.

Žuvot Žuvot Tomáš Ulej

Na slovné hračky mám slabosť. Sú to pre mňa básnické skratky, ktoré, ak sú dobré, čo tieto sú, fungujú ako červie diery spájajúce opačné konce vesmíru. Jednu hviezdičku uberám za občasnú slepú uličku.

11.08.2018 4 z 5

To sa iným nestane To sa iným nestane Ephraim Kishon

Fejtóny, ktoré boli aktuálne v Izraeli v roku 1978, sú aktuálne na Slovensku v roku 2018 a budú aktuálne trebárs i v Spojených Intergalaktických Kantónoch v roku 2286.

11.08.2018 4 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Kniha na časy, keď si ja a môj mozog potrebujeme od seba na chvíľu oddýchnuť

(Čítať to v takých dvanástich, určite som do agenta Frankse. Čert to ber, ja som aj teraz do agenta Frankse, len neviem, čo na to povie rozum, ked sa vráti)

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Baránok boží trochu inak

01.08.2018 3 z 5

Ferdydurke Ferdydurke Witold Gombrowicz

Kniha, z ktorej má Platón v hrobe erekciu.

Predstavte si, ako archetyp otca, materstvo (a veci mu predchádzajúce) a obavy z dospievania sedia za tým, čo robí stôl stolom a prekvapivo konkrétne pojedajú nedeľnú obedovitosť, abstrahujúc pri tom od čerešní v podstate kompótovitosti. Ak si to predstaviť neviete, tak to asi nebude kniha pre vás.

1 hviezda dole za niektoré štylistické figúry, ktoré ma dosť otravovali.

27.07.2018 4 z 5

Kurič v letnom kine Kurič v letnom kine Augustín Dobrovodský

Nežne až sychravo akurát tak
na dobre nedokončenú báseň

Dvojveršie, pre ktoré som to dovliekla z kníhkupectva domov

Priznávam, že mám rada básne učesané a naleštené, prosto také, že sa po nich dobre kĺže zrak, keď sa človek chce len chvíľu kochať výhľadom na pekné metafory. A toto nie sú také básne. Toto sú básne strapaté, neumyté, zadrhávajú sa na každom treťom verši a neviem, čo ma to pochytilo, ale už som si strihla malý re-reading.

25.06.2018 4 z 5

Gestapo Mars Gestapo Mars Victor Gischler

Štýl aký nájdete v slohoch na základnej škole, príbeh, že i Kotletove knihy si znechutene odfrkávajú. Ale to všetko by som zvládla. Neodpustiteľná je tá smrteľná nuda.

19.06.2018 1 z 5

Kyberiáda (12 povídek) Kyberiáda (12 povídek) Stanisław Lem

Pat a Mat po 2764 rokoch

16.06.2018 5 z 5

Mlieko a med Mlieko a med Rupi Kaur

Tieto básne mi chutili ako keby som vytiahla tú zmrzlinu z Lidla, čo mi od októbra hibernuje v mrazničke, preliala ju griotkou, kúsok dozdobila šľahačkou a na zjemnenie chuti zajedala dukátovými buchtičkami

Ale zas keby človek jedol len naklíčené fazule mungo s rukolou, zubári by za chvíľu nemali co žrát.

14.06.2018 2 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Amber - mýtická zem, kde skutočnosť je len tieňom snov, zem, kde neplatia fyzikálne zákony, kde nefunguje strelný prach a kde v drogérke nezoženiete kondómy, takže Corwin má 14 a viac súrodencov, z ktorých tí zlí sa ho snažia zabiť, tí dobrí tiež a ja sa im zas až tak nečudujem.

29.01.2019 3 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Boj za emancipáciu rozprávkových bytostí a za právo ľudí, teda ehm, tvorov, mať sa tak zle, ako len chcú.

10.01.2019 4 z 5

Řev motýlů Řev motýlů Reginald Hill

Na to, že ide o knihu, ktorá sa s tým nepára a rovno na prednej obálke neokrôchane inzeruje, že humoristická detektívka z golfového klubu a k tomu je ešte aj zelená takým tým nevkusným spôsobom, aký možno vidieť len u niektorých druhov exotických plesní, crocsov a očných tieňov z hlbokých 80-tych, to vôbec nebolo zlé.

Proste milé, veľmi, veľmi nenáročné a miestami naozaj úsmevné, takže tomu odpúšťam, že je to blbosť a nie detektívka

09.01.2019 3 z 5

Oddanost podezřelého X Oddanost podezřelého X Keigo Higašino

Columbo říznutý Murakamim.

Na nedeľné popoludnie fajn, ale od knihy, ktorá sa na obálke oháňa neúprosnou logikou a sľubuje stret dvoch geniálnych mozgov som asi čakala niečo viac iné. Predovšetkým onen geniálny plán, ktorý postupne odkrývame je síce celkom zaujímavý, ale určite naň nie je potrebný geniálny matematik, lebo hocijaká susedka slečny Marplovej by sa vytasila s niečím prešpekulovanejším, keby potrebovala súrne niečo podediť po strýcovi.

Takže anotáciu a text na zadnej strane považjem za značne zavádzajúce. Proste príbeh v skutočnosti nie je o logike ale o psychológii postáv, nie je to thriller ale ľúbostná dráma a ako detektívka to nefunguje už len preto, že pointu onoho geniálneho plánu (view spoiler) a ešte aj na ten jeden zaujímavý zvrat, ktorý nakoniec príde, si autor pripravuje pôdu tak okato, že ho vidno sto strán dopredu a to ani nehovorím o nejakých tých nezrovnalostiach v zápletke. Škoda, ak by to autor zaonačil trochu lepčie, asi by som dala o pol hviezdičky naviac. Takto ostávam na 2.5*

Na druhej strane, ak by bola kniha označená ako ľúbostná dráma s detektívnou zápletkou, síce by som ju nikdy nekúpila, ale ak by sa mi nejakým nedopatrením dostala do ruky, povedala by som si, že na ľúbostný príbeh vlastne vôbec nie zlé a dala by som minimálne o hviezdičku naviac.

09.01.2019 2 z 5

Předběžné varování: Krátké fikce a disturbance Předběžné varování: Krátké fikce a disturbance Neil Gaiman

Veľa dobrej prózy, veľa dobrej atmosféry, tri výborné poviedky a kopec zaujímavých myšlienok. Len tých poínt je tu akosi poskromne.

09.01.2019 2 z 5

Příliš mnoho svědků Příliš mnoho svědků Dorothy L. Sayers

Súrodenci. Občas by ste ich najradšej zabili, utopili ich obľúbenú hračku v detskom bazéne (true story), vykmásali im vlasy (ona začala prvá) rozstrihali ich tričko na franforce (kto jej dovolil používať moje šminky) ale keď vám uprostred noci zavolajú, že sa ocitli v problémoch, neváhate a pribehnete, Fixinela v jednej ruke, vrece na mŕtvoly v druhej (vyhradzujem si právo nevypovedať)

Detektívna línia sa mi zdala trochu kostrbatá, súdne pojednávania ma mierne nudili, ale vyvažoval to svieži a vtipný štýl písania. Určite skúsim od Dorothy niečo ďalšie.

Dívka se stříbrnýma očima Dívka se stříbrnýma očima Samuel Dashiell Hammett

Poviedky, v ktorých sú muži drsní, ženy ešte drsnejšie a život za nimi v ničom nezaostáva, takže ideálne na šmirgľovanie lavíc alebo ako rozprávky na dobrú noc.

11.08.2018 3 z 5

Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé Tom Robbins

Za príbeh dávam tri mdlé hviezdy ale s dodatkom že Robbinsove metafory majú v sebe viac života ako väčšina mojich kolegov.

30.07.2018 3 z 5

Sandman Slim Sandman Slim Richard Kadrey

Klasická žánrovka o chalanovi, ktorý sa vráti z pekla a viac menej nechtiac zachráni svet. Je trochu vidno, že na poli zachraňovania sveta je začiatočník, takže pri tom zničí strašne veľa šatstva a ja v záujme svižnosti deja dúfam, že v ďalších dieloch si vezme príklad s ekologicky uvedomelejších kolegov, ktorí zachraňujú svet v jednom tielku a ak je treba naboso.

26.07.2018 3 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Cesta do hlubin feťákovy duše (a iných telesných otvorov)

Dávam len štyri, pretože na mňa celé to víš jak, kurva, voe voe zarovnané do odsekov pôsobilo tak nejak akademicky

16.06.2018 4 z 5