Venezia Venezia komentáře u knih

Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou Paola Peretti

Veľmi milá, dojímavá, ale aj vtipná kniha, a napriek smutnej téme optimistická. Mafalda prichádza o svoj zrak a vďaka tomu o svoj doterajší život (napr. o priateľku). A musí sa s tým popasovať.
Autorka odkazuje nielen na Malého princa, ale aj na Srdce a predovšetkým na Stromového baróna.
Priateľstvo s upratovačkou mi pripomenulo knihu Oscar a ružová dáma.

01.03.2023 5 z 5

Nacista a holič Nacista a holič Edgar Hilsenrath

Trochu iná kniha o období nacizmu v Nemecku z pohľadu nacistu. Román je dobre napísaný a aj spracovanie témy je na tú dobu originálne, to sa nedá uprieť. Hlavná postava je niečo medzi prosťáčkem a špekulantom, čo si samo o sebe odporuje. Dala by som aj vyššie hodnotenie, ale autor si mohol odpustiť znásilňovanie bábätka, ktorého matka sa len ľahostajne prizerá. Satira a sexuálne zneužívanie detí sa dá vyjadriť aj inak.

24.07.2022

Noemovo dítě Noemovo dítě Éric-Emmanuel Schmitt

"Začínám sbírku."
Koľko zbierok ešte budeme začínať? Koľko vojen ešte bude? Nežijem ani pol storočia a už si pamätám studenú vojnu, Irán-Irák, Kuvajt, Juhosláviu, Sýriu, Jemen, Barmu, Afganistan, zase Irak, Izrael a Palestínu, teraz Ukrajinu, vojny v Afrike už ani nepočítam... a k tomu rôznych separatistov a teroristov a prevraty.
Prečo vlastne?

12.04.2022 5 z 5

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Taký priemer. Zaujímavé boli časti o knihách, strýkovi, a Jane Austenovej; ale bohužiaľ, aj táto hlavná hrdinka je padnutá na hlavu. A slová Austenka a šoust ma dosť iritovali.

05.03.2022 3 z 5

Rychlokurs vaření - Bleskový úspěch pro začátečníky Rychlokurs vaření - Bleskový úspěch pro začátečníky Martina Kittler

Pozitívom tejto kuchárky je jednoduchosť. Kniha má 10 kapitol: Brambory, Těstoviny, Rýže, Vejce, Salát, Zelenina, Maso, Drůběž, Ryby z myšle, Ovoce. V každej kapitole sú krátke trojfotkové fotorecepty, ako pripraviť jedlá z uvedených potravín, napr. pri zemiakoch sú to varené zemiaky, zemiaky varené v šupke, zemiaky pečené v alobale, zemiaková kaša, restované zemiaky, zemiakový šalát, zapekané zemiaky, zemiakové placky, zemiakové knedle. Po fotoreceptoch nasledujú recepty s danými surovinami. Myslím, že knihu využijú nielen kuchári začiatočníci, ale môže slúžiť aj ako taký zdroj nápadov, čo si dnes uvariť. Super sú fotonávody, ako čistiť a krájať rôzne druhy zeleniny a ovocia, ako aj techniky prípravy jedál, ako napr. varenie, dusenie, smaženie, blanšírovanie atď. Čo ma zarazilo, bol recept na meruňkové knedlíky zo s. 187, kde použijeme hotové cesto z obchodu, hoci na s. 13 je na cesto recept.

23.01.2022 5 z 5

Muž bez mena Muž bez mena Roseanna M. White

Priemerná romantika. Pred čítaním som si akosi nevšimla, že ide o žáner román pre ženy. Tento pojem ma vždy trochu urazí, malo by sa uvádzať román pre nenáročného čitateľa. Ale ku knihe. Všetko, čo v knihe bolo, som už niekde čítala. Zajakavý boháč (Prečo sa zajakáva? Mal nejakú traumu? Nedozvieme sa.), tajný filantrop a spisovateľ bestsellerov v jednej osobe hľadá v domácej knižnici dôkaz o tom, že nie je Nemec, ale Angličan. Čudné je, že doklady o nie tak dávnej kúpe jeho panstva nemá ani on, ani jeho právnik. Ďalšia čudná vec je, že upratať domácu knižnicu odmietlo niekoľko kvalifikovaných knihovníkov, lebo by to bolo na nich priveľa, ale pologramotná zlodejka to dá s prehľadom. Tá vie aj nemecky čítať, stará sa o kopec sirôtok a bráni chudáka boháča v jehom rodnej dedine pred klebetami. Toto je len začiatok a vlastne sa tam nič iné ani nedeje. (Takže to nie je spoiler.) Škoda, že tam neboli opísané triky zlodejov, človek by z tej knihy aspoň niečo mal.

28.10.2021 2 z 5

Knihy, ktoré zhltli môjho otca Knihy, ktoré zhltli môjho otca Afonso Cruz

Mne sa kniha páčila. Treba povedať, že je určená deťom a mládeži. Pripomenula mi, ako som aj ja u babky na povale hľadala a čítala knihy.

20.06.2020 3 z 5

Sto slávnych Slovákov Sto slávnych Slovákov Milan Ferko

Sto stručných životopisov slávnych (i menej slávnych) Slovákov. Každý text je na jednu stranu, každá osobnosť má foto a je uvedená literatúra k osobnosti.

13.05.2020 5 z 5

Oberanie ovocia Oberanie ovocia Bohuslav Tablic

Škoda, že z tak obrovského diela vybrali tak málo. Tablic by si zaslúžil vydať všetko. V knihe sú napr. do slovenčiny preložené básne Káva a víno, Náramná chuť na kávu, Oberanie ovocia, Vencom ozdobená Slávia, Svetlo literárneho umenia, Slobodná voľba, Túženie po detskej nevinnosti, či Nestálosť ľudského života.

04.05.2020 4 z 5

Hledá se kapitán Nemo (a další) Hledá se kapitán Nemo (a další) Roman Belousov (p)

Ako som písala v komentári druhej knihy tohto autora, malo by byť viac takýchto kníh. V tejto sa dočítate o Sorelovi od Stendhala, o Pikovej dáme od Puškina, o kpt. Nemovi od Verna, o prípade Márie Rogetovej od Poa, o Dr. Jekyllovi od Stevensona, o Kráľovninom náhrdelníku od Dumasa, o Manon Lescaut od Prevosta a o Portugalských listoch.

17.03.2020 4 z 5

Knihy o tom mlčí Knihy o tom mlčí Roman Sergejevič Bělousov (p)

Mám rada tento typ kníh, bodaj by ich bolo viac. Za každou knihou je nejaký príbeh, veľa literárnych postáv ma reálnu predlohu. V tejto rozoberá Gavrocha z Bedárov, Vyzvedača od Coopera, Vautrina od Balzaca, strýčka Toma, Toma Sawyera, Vronského, Falstaffa, Munchhausena, d'Artagnana, Tartarina, Sherlocka Holmesa, a knihy Travena a Černyševskija.

17.03.2020 4 z 5

Chán Asparuch Chán Asparuch Vera Mutafčieva

Román v ich-forme z pohľadu byzantského rukojemníka a neskôr i priateľa Asparucha o hľadaní novej zeme Prabulharmi. Nechýba láska, intrigy, priateľstvo, veštby ani boje či iné násilné činy, ale autorka sa v ničom príliš nepitve, takže je kniha vhodná aj pre väčšie deti. Každopádne som s knihou strávila príjemný sychravý deň, veď o tejto dobe až tak veľa kníh nie je.

02.11.2017 5 z 5

Dítě... A co teď? - 100 triku francouzské výchovy Dítě... A co teď? - 100 triku francouzské výchovy Pamela Druckerman

Ako píše autorka v úvode, "francúzska výchova" je založená na zdravom sedliackom rozume a trpezlivosti.

17.09.2017 5 z 5

Sprisahanie v Prešporku Sprisahanie v Prešporku Michaela Važanová

Historická romanca, ktorá by veľmi chcela by historickým románom. Charaktery postáv sú buď čierne alebo biele a dej predvídateľný. Pozitívne je, že dej sa odohráva v Bratislave, bohužiaľ sa o živote v Bratislave 18. storočia veľa nedozvieme. V rámci žánru historická romanca priemer.

11.07.2017 3 z 5

Danšari - Umenie upratovať Danšari - Umenie upratovať Hideko Yamashita

Slabý odvar KonMari.

19.06.2017 2 z 5

Očarujúca za 21 dní: Ako získať pôvab a sebavedomie Očarujúca za 21 dní: Ako získať pôvab a sebavedomie Pascal Loperena

V knihe je zhrnuté to, čo nájdete v časopisoch - tipy na témy ako oblečenie, vlasy, pleť atď. Nič nové sa človek nedozvie. Pre fashionistky-začiatočníčky ok.

04.06.2017 3 z 5

Životy záletných dam Životy záletných dam Pierre de Bourdeille Brantôme

V podstate ide o klebetník, kde sa dozvieme kto, kde, s kým a ako. Zapamätala som si dve vety:
Šikovná žena nikdy nezemře bez potomků.
Odvážnému pyji přízeň nikdy nechybí.

14.05.2016 3 z 5

Pardaillanové - Otec a syn Pardaillanové - Otec a syn Michel Zévaco

Dobrodružný historický román v tom najlepšom zmysle slova, až sa čudujem, že u nás vyšiel až v roku 2008. K anotácii niet čo dodať, otec i syn Pardaillanovci sú frajeri, dialógy občas patetické a každá kapitola končí napínavo /vidno, že príbeh bol písaný pre noviny na pokračovanie/, ale keďže sa mladý Pardaillan neriadi radami otca /viď dole/, o napínavé situácie nie je núdza. Autor si síce trošku prispôsobuje dejiny a je tu dosť detí s pochybným, ale nóbl pôvodom, ale to nevadí, fanúšikovia Troch mušketierov budú spokojní.

[...] Teď ale, rytíři, poslouchejte, co vám potřebuji říci. Vyslechněte to, buďte té lásky, velmi pozorně, je to vaše dědictví a má formu mých dobrých i úpřimných rad. Tady jsou. Předně si dávejte pozor na muže. Mnoho z nich nemá větší cenu než provaz, na kterém budou viset. Až uvidíte, že se někdo topí, smekněte a jděte svou cestou. Když spatříte darebáky, co někde v koutku ulice okrádají měšťana, přejděte na opačnou stranu. Až někdo prohlásí, že je váš přítel, položte si otázku, čím vám chce ublížit. Když někdo řekne, že vám chce dobře, oblékněte si drátěnou košili. Když někdo bude volat o pomoc, zacpěte si obě uši... [...] Zadruhé si dejte pozor na ženy. I v té nejsladší dříme fúrie. Jemné vlasy jsou jen hadi, kteří vás ovinou. Jejich oči dokáží probodnout. Úsměv je jed. Věřte, synu, mějte žen, co hrdlo ráčí, nepropadněte ale žádné, pokud se chcete ze života radovat, pokud nehodláte umřít zavalený starostmi, lží a proradnosti. Střezte se žen! [...] Zatřetí si dejte pozor na sebe sama, hlavně na sebe za sama! Tvrdě hned zpočátku odhoďte všechny ty mizerné rady ohledně milosrdenství, lásky a slitování, všechny pasti, do které vás chce srdce nalákat. Pár let to potrvá, pak z vás ale bude celkem snadno, při troše dobré vůle, muž jako ti ostatní: tvrdý, nesmiřitelný i sobecký. To je slušná výzbroj.

23.11.2015 5 z 5

Sladkosti, od ktorých sa nepriberá Sladkosti, od ktorých sa nepriberá Emma Tekelyová

Graficky veľmi pekne urobené knihy /prvý aj druhý diel/, recepty sú krátke a dobré, koláčiky sú krásne nafotené a oceňujem použitie špaldovej múky, masla, či prírodného trstinové cukru. Bohužiaľ, bez reklamy to dnes nejde a určite by som do domáceho koláča nedávala kupované keksíky, nech sú celozrnné ako chcú.

Obsah:
Tvaroch nadovšetko: torta bez cesta, nepečené kocky, lekvárový mrežovník, rezy s posýpkou, citrónový cheesecake, poháre s ovocím, smotanový cheesecake
Šťavnaté jablká: jablká v kocke, celozrnná štrúdľa, pečené jablká, karamelový sen, amarettový závin, šťavnaté muffiny
Ovsené dobroty: špaldové palacinky, raňajková kaša, bábovka, müsli tyčinky, müsli s orechami
Ovocné maškrty: ovocné crumble, lesné tortičky, mrkvové kocky, taštičky s prekvapením, ríbezľová radosť, šťavnatý marhuľovník, jogurtová torta, bazový sirup, domáce džemy
Milujem čokoládu: vulcano, kocky 4x4, opitý slivkáč, brownies s karamelom, torta jedna báseň
Rodinné striebro: makový závin, grahamové kolieska, karamelová griláž, orechové sucháre, medovníčky

28.06.2015

Poézia Poézia Janko Jesenský

Koncentrák

Smiech vylúdil mi gardistický znak...
Ty sa nám smeješ? Čaká ťa koncentrák!

A zvážnel som. Tvár zatiahol mi mrak...
Teba to mrzí? Čaká ťa koncentrák!

Hnevom som vzbĺkol. Sčervenel sťa rak...
Ach, ty sa hneváš? Čaká ťa koncentrák!

A bol mi žiaľ. Prúd sĺz mi kalil zrak...
Plačeš nad byvším? Čaká ťa koncentrák!

Jedno mi bolo, už či tak, či tak...
Nenadchýnaš sa? Čaká ťa koncentrák!

Na stráž! revem a ruku zdvihol ľak...
Ty pokrytec si. Čaká ťa koncentrák!

Čakám len, kedy ma už trafí šľak...
Ty čakáš spásu? Spasí ťa koncentrák!

01.11.2014