Venezia Venezia komentáře u knih

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

Už dlho som nečítala takú zlátaninu. Najprv k slov. prekladu - prečo prekladateľ nepreložil Auschwitz? Lale je veľký frajer, ovláda 6 či 7 cudzích jazykov, vyzná sa v diamantov a drahých kameňoch a kamošky mu ich s radosťou nosia, aby ich menil za jedlo - to ako naozaj???? Asi každý Žid mal rubíny a diamanty zašité v oblečení, dozorkyne boli slepé a v koncentráku bežne Židia zohnali a čenčovali jedlo. A mlsať s frajerkou tabuľkovú čokoládku či zháňať nylonky pre kamoša dozorcu - niekomu bolo hej. Mr. Lale stihol aj Rusom robiť v Rakúsku kupliara a aj im ukradol diamanty. Jednoducho sa na neho lepili. Ani sa nečudujem, že čakal, kým všetci jeho súčasníci pomrú, vrátane jeho ženy. Robí síce veľkého frajera, ale príde mi väčší kolaborant ako napríklad Cilka. Kde bol, keď ona potrebovala pomoc?

24.09.2018 1 z 5

Můj strýc Odysseus Můj strýc Odysseus Jiří Marek (p)

Vskutku kúzelná, múdra a vtipná kniha, snáď na každej strane sa nájde veta hodná poznačenia. Strýček je tak trochu majster sveta, ale takým milým spôsobom, že mu musíte držať palce.

Vyberám aspoň pár strýčkových rád.

Hlavní ve všem počínaní je vůbec začít. Jak to dopadne, na to moc nemysli, protože to k ničemu nevede. Kromě toho to dopadne většinou dopadne špatně, tak nač si s tím od začátku mutýrovat hlavu.

Člověk si, chlapče, má vždycky vybrat to nejlepší. Když jsem já odjížděl z domova, měl jsem na vybranou: buď brečet, nebo se smát. Já jsem nebrečel ani se nesmál, já jsem byl rád.

Chlapče, osvoj si pro život jednu velice dobrou vlastnost. Před každým počinem se ptej, co to vlastně bude stát.

Vůbec si chlapče, pamatuj, že co máš na sobě, to jsi ty. Co máš v sobě, to ti sice nikdo nevezme, ale taky ti za to nic nedá. […] Je to sice nespravedlivé, ale je to tak, že tě lidé posuzují podle klobouku a ne podle toho, co máš pod ním.

Být milován je krásné, nebýt milován je užitečné. Být milován přináší slast, nebýt milován zaručuje klid a spokojený život.

Vůbec bych tě chtěl upozornit, že když ti dávám dobré rady, neznamená to, že jsem se jimi já sám vždycky řídil. […] Kdybys je přejal zcela bez výhrady, ušetřil by sis patrně mnohé zklamání. Ale na druhé straně bys zase o hodně přišel.

Konání dobra je dobré samo o sobě, a kdo koná dobro proto, aby si zajistil podporu nebes, je hříšník a kromě toho hlupák, protože nebesa jsou ta nejméně spolehlivá instituce, když ji člověk zrovna potřebuje.

Nejpevňejší, ale taky nejmarnější lidská vlastnost je věřit tomu, co není, a zavírat oči před tím, co přichází a čemu nelze zabránit.

Je hloupé domnívat se, chlapče, že lidé touží po dobru. Naopak, lidé se mu brání, a kdykoliv chceš jejich lepší, musíš je k tomu nutit. […] Navíc lidé vůbec nevědí, co je pro ně dobré. Vědí jenom, nač jsou zvyklí.

Člověk nemá chtít příliš mnoho. A taky ne málo. V prvním případe vypadá jako nenasyta, v druhém jako blbec. Je těžké chovat se uměřeně.

Mnoho se mluví o technice, říká se, že žijeme ve století pokroku, a před válkou sa pravilo, že ve století páry a elektriny. Raději bych, aby si lidé říkali: žijeme ve století lásky a míru, leč zatím to nikoho ani nenapadlo.

Neostyšnost, dravost a hloupost jsou rodné sestry. Pokud jsou soukromou záležitostí, mohou být směšné. Když se stanou součastí politického systému, je to katastrofa.

Rozhodnout se není, chlapče, nic těžkého. Těžké je nést následky svého rozhodnutí.

30.10.2015 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Američania majú zvláštnu predstavu o živote v Rusku v 20. storočí. A ignorovať stalinské čistky či druhú svetovú vojnu je divné. Hviezdičky dávam za pár pekných myšlienok.

02.07.2018 2 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Juj, to bolo čítaníčko. Western, duchárčina, detektívka a historický román a zrnko romantiky v jednom, čo viac si človek môže priať. Navyše sú v knihe krásne ilustrácie, čo mi pripomenulo detské časy s edíciami Stopy a KOD. Skvelý nie je len príbeh, ale aj jazyk, niektoré slovné spojenia by mali zľudovieť. Čo mi chýba, je príloha s vysvetlivkami o skutočných osobnostiach, miestach či predmetoch (napr. zbrane). Snáď nabudúce. Teším sa na ďalší diel.

20.01.2023 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Zaujímavé, že táto kniha sa páči hlavne ľuďom, ktorí sa radi prezentujú ako kresťania. Takže milí kresťania, to, že sa v knihe spomína boh, neznamená, že je dobrá. Túto gebuzinu cirkev neodsúdi ani nezakáže, lebo navádza k bezhraničnej poslušnosti, aj za cenu surového zabitia dieťaťa. Chcela by som vedieť, koľkí z vás by odpustili vrahovi svojho dieťaťa!!! A teraz dajte 5 hviezdičiek.

22.06.2013 odpad!

Roxolana Roxolana Pavlo Zahrebeľnyj

Výborná kniha, autor nezaprie širokú ruskú / ukrajinskú dušu ani sympatie k svojej krajanke. Prekvapilo ma, že sultána, Hürrem a ich dcéru Mihrimah maľoval sám Tizian /a dva obrazy existujú, jeden len ako kópia/, lebo si to z Tizianovho životopisu nepamätám. Smutné je, že sa nám zo života tak zaujímavej ženy zachovali takmer len legendy a klebety. Nerozumiem, prečo knihu niektoré vydavateľstvo znovu nevydá. Nejaká dobrá duša ju dala na ulozto. Boh jej žehnaj!

Na youtube je osemdielny turecký seriál Хюррем Султан 2003 s ruským dabingom. Je celkom reálny (od kostýmov až po dej) - na rozdiel od seriálu Sultán / Velkolepé století.

Je tam aj ukrajinský seriál Роксолана, ale ten nevyzerá tak dobre.

O Roxolane sú aj tieto knihy:
C. Falconer - Hárem
J. Tralow - Roxelane (nem.)
V. Corbul, M. Burada - Roxelane et Soliman (franc.)
C. Clement - La Sultane (franc.)
C. Gold - Královny, císařovny, konkubíny
J.-M. Thibaux - Sultánka
L. Peirce - Empress of the East: How a European Slave Girl Became Queen of the Ottoman Empire (poľsky : Roksolana)
N. von Anrep - Mahidevran. Die Frau des Sultans

26.05.2013 5 z 5

Milujte kráľovnú Milujte kráľovnú Anton Hykisch

Táto kniha mi zmenila život.
Nepamätám sa, kedy som ju čítala ani kto mi ju dal ruky, ale pri tejto knihe som si uvedomila, že toto chcem čítať: historické romány a životopisy. Pamätám si len na krásne časy, ktoré prišli po nej, na časy so Scarlett, Désirée, Ambrou, grófkou Coselovou, Sinuhetom, Jügenom Lykke, bratmi de Charny, Edmundom Dantesom, Človekom, ktorý sa smeje, Liečiteľom, či Casanovom.

29.06.2014

Lekcie madam Chic - 20 tajomstiev štýlu, ktoré som odhalila v Paríži Lekcie madam Chic - 20 tajomstiev štýlu, ktoré som odhalila v Paríži Jennifer L. Scott

Ďalšia Američanka na návšteve v Európe zistila, že život sa dá tráviť aj inak, ako nakupovaním handier, pozeraním televízie a prejedaním sa fastfoodom. Body dávam skôr životnému štýlu, opísanému v knihe, ako knihe samotnej. Je smutné, že musia na túto tému vychádzať knihy.

16.03.2014 5 z 5

Černý hrad Olšanský Černý hrad Olšanský Uladzimir Karatkěvič

Kniha ma zaujala už na prvej strane, pripomenula mi moju milovanú Pendragonskú legendu. Vtipný historik pátra po stratenom poklade zo 17. storočia. Lenže ako sa na povrch vyplavujú svinstvá z druhej svetovej vojny a pribúdajú mŕtvoly, prestáva to byť sranda. Každopádne je to príjemné bieloruské prekvapenie. Veľmi sa mi páčil koniec.

"Začnu samozřejmě námi. /.../ Zeměkoule se otáčí podle zákonů egocentrizmu."
"Mě bůhvíproč pokládá za nejchytřejšího člověka v ulici. Uráží mě to: proč jen v ulici?"
"Doba je vždycky taková, jací v ní žijí lidé."
"A já mu bůhvíproč najednou vysypal tu svou milostnou historii. Jména jsem samozřejmě vynechal. A taky jsem změnil detaily, které bylo potřeba změnit."
"Stačil jsem se svléknout, ale na krku jsem si bůhvíproč nechal kravatu. A třeba jsem opravdu chtěl někam vyrazit."
"Drby v malých městečkách přežijí i soudný den."
"Tytam byly sily, rozum a dokonce i vzpomínky. Ale křivda žila dál. Křivda byla ze všeho nejsilnější."
"Zdraví je příliš vážná věc a rozum považuji za jediné, co na tomto světě opravdu stojí za řeč."
"A zjistil, že se dívá do ústí namířené pistole, což je, jak kdosi kdysi podotkl, nejsmutnější podívaná na světe."
"Víš, moc jsem přemýšlel..." - "To ti chválím, kamaráde. Měl bys u toho zůstat až do smrti."
"Jak praví přísloví´- nekuř, nepij, umřeš pěkně zdravý."
"O čem mám mluvit? Chválit není co a nadávat se mi nechce."
"K prohře je zapotřebí víc statečnosti než k vítězství."

09.08.2013 4 z 5

Černé housle Černé housle Maxence Fermine

Desať dôvodov, prečo by ste si mali prečítať túto knihu:
1. ani nie 100 strán, 2. dva príbehy, dve rozprávačské formy: er-forma a ich-forma, 3. strohý, ale poetický jazyk, 4. 18. storočie,
5. Benátky, 6. Napoleon, 7. hudba, 8. záhadná žena na čiernom koni, 9. priateľ, 10. kořalka, šach a čierne husle.
Malá ochutnávka:
"Benátky, to není město, to je sen spočívajíci na břehu mořském."
"Než napíšeš svou operu, musíš ji nejprve prožít."
"Život je divadlo a hraje se jen jedno představení."
"Chcete říct, že žena a housle jsou jedno a totéž?" - "Jsem si tím jistý."

17.07.2013 5 z 5

Pendragonská legenda Pendragonská legenda Antal Szerb

Moja srdcovka. Žáner nie je ľahké presne definovať, je to trochu detektívka, trochu dobrodružný román, trochu paródia a niekedy človek nevie, čo je skutočnosť a čo fantázia. Ku koncu autor trochu stráca dych, ale jemný anglický humor to zachraňuje. Napríklad:
- Jsem doktor filosofie, znalec zbytečných věd a zabývám se vším, so pořádnému člověku ani nepřijde na um.
- Jeho oči byly živější, než kolik je dovoleno oku disciplinovaného Angličana.
- ... proč nějaký hrabě horuje pro /.../ Roberta Fludda, který žil a zemřel tak dávno, že se už na něho právem zapomělo.
- Zpravidla jsem okrádán o tři věci: o cigarety, žiletky a kapesníky. Náboje do revolveru mi neukradli ještě nikdy. /.../ Myslel jsem, že s nimi vystačím na celý život. /.../ Místo revolveru jsem si vzal baterku...
- Když se v noci ve starobylém zámku zjeví duch starého Angličana, pak je všechno v pořádku, na to je člověk literárně připraven.
Na Slovensku vyšla kniha pod názvom Prázdny hrob.

24.05.2013 5 z 5

Ohnivý stĺp Ohnivý stĺp Ken Follett

Veľké sklamanie. Folletta už nenapadá nič nové, postavy sú plytké a kopa z nich zbytočná. Výhrady mám aj k slovenskému prekladu, prekladateľka neprekladá krstné mená panovníkov, hoci u nás sú zaužívané: Mary Stuartová, kráľovná Elisabeth, Caterina, králi Henri, James, Francis... pôsobia rušivo. A sloveso "pretiahnuť" sa opakuje tak často, že už sa mi to nechcelo ani počítať.

27.07.2018 2 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

"Najkrajšie čítanie pre spaním" - tak znie reklama. Pravda, pár dní som zaspala ani neviem ako. Bod za obálku.

29.05.2015 1 z 5

Môj Dagestan Môj Dagestan Rasul Gamzatov

Kniha má dve časti, v prvej knihe autor filozofuje o tom, ako písal túto knihu, o jej zmysle, názve, forme, o jazyku, téme, žánri, štýle, stavbe knihy, o talente, práci, pravde, odvahe, pochybnosti, v druhej knihe zas o otcovi a matke, ohni a vode, o dome, človeku, národe, slove, piesni a knihe. Človek sa dozvie aj všeličo Dagestane, napr. že leží na Kaukaze v horách a pri mori alebo že žije v ňom osem hlavných národov (mne sú známi len Avari),
A ako sa tak nad všetkým zamýšľa, spomenie si na rôzne príbehy, podobenstvá, spomienky, básne. V knihe je aj slávna báseň ŽERIAVY, ktorá je mnohokrát naspievaná.
Vtipné sú napr. Deň, strávený s Abutalibom na str. 112 alebo Čiu fotografiu uverejniť? na str. 147 alebo Ako redaktora vyhodili cez okno na str. 186.

Prikladám pár myšlienok z knihy:

Abutalib povedal: Klobúk si kúpil, má ho ako Lev Tolstoj, ale kde kúpi takú hlavu?

Po vodku treba posielať niekoho, kto si aj sám rád vypije, potom to nebude tak dlho trvať.

Vrchárov sa opýtali: Prečo budujete auly tak ďaleko, v ťažko prístupných vrchoch? Dostať sa k vám je takmer nemožné a nebezpečné: chodníky nad priepasťami, horské sutiny, kamenné lavíny. Vrchári odpovedali: Dobrí priatelia sa dostanú aj po zlých cestách, nedbajú na nebezpečenstvá, a zlých priateľov nepotrebujeme.

Aj ľudová múdrosť vraví: ak si pooral jedno malé pole, nech by bolo akokoľvek malé, a chystáš sa orať ďalšie, najprv si poseď na medzi a odpočiň si.

Dagestan má tri poklady: hory, more a všetko ostatné. A vrchár tri piesne. A modliaci sa tri modlitby. A pútnik tri ciele: bohatstvo, slávu a pravdu.

Národ bez knihy je ako človek bez zrkadla: nemá si ako pozrieť do tváre.

Vrchári hovoria: Ak sa chceš dozvedieť, akú má človek naozaj cenu, spýtaj sa siedmich: nešťastia, radosti, ženy, šable, striebra, fľaše a jeho samého.

V Dagestane žije tridsať národností, no niektorí múdri ľudia tvrdia, že v Dagestane žijú iba dvaja ľudia.
– Akože?
– Tak. Jeden dobrý človek a druhý zlý.
– Keď sa na veci takto dívate, - dopĺňajú ďalší, - potom v Dagestane žije iba jeden človek, lebo zlí ľudia nie sú ľudia.

Pokojnú pieseň si človek naozaj ocení, až keď príde vojna.

V troch prípadoch neradno otáľať, hovoria vrchári: keď treba pochovať nebohého, nakŕmiť hosťa a vydať dospelú dcéru. A sú ešte tri veci, ktoré musí vrchár dôsledne dodržiavať: musí vypiť roh do dna, chrániť si dobré meno a nestrácať odvahu v čase skúšok, utrpenia.

Neskrývaj svoje myšlienky. Ak ich ukryješ, neskôr môžeš zabudnúť, kam si ich položil.

Otec vravieval: Píš o tom, čo poznáš, na čo si trúfaš. O tom, čo nevieš, si prečítaj v iných knihách.

Nik nepozná zvyky tvojho koňa tak ako ty.

Nebuď taký suchý, aby si praskol a zlomil sa, ale nebuď ani taký mokrý, aby ťa žmýkali ako handru.

Vyberaj si baranicu podľa hlavy, a nie naopak.

Otcov chodník nechaj otcovi. Hľadaj si iný, vlastný chodník.

Kým človek spí, nedozvieš sa, či čestne alebo falošne si počína.
Kým človek sedí, nedozvieš sa, či kríva a či nekríva.
Kým človek večeria, nedozvieš sa, či je zbabelec a či hrdina.
Kým človek mlčí, nedozvieš sa, reč jeho je, a či nie je pravdivá.

Mojou témou je vlasť. Nemusím ju hľadať a vyberať si ju. Nie my si vyberáme vlasť, ale vlasť si vybrala nás.

Človek, ktorý spáchal hanebný skutok a potom o niekoľko rokov sa zaň začne kajať, podobá sa človeku, ktorý by chcel vyrovnať dlžobu starými, neplatnými bankovkami.

Na Východe sa hovorí: opakovaním sa modlitba nezoderie, opakovaním sa stáva ešte cennejšia.

Vraví sa: Aj jed zmije je užitočný, ak je v správnych rukách. V hlupákových rukách môže byť škodlivý aj včelí med.

24.06.2014 4 z 5

Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Giovanni Boccaccio

Ja poézii veľmi nerozumiem, ale Gaspara Stampa ma dostala. Nádhera!!! Výnimočná žena s výnimočným talentom - napísal už o nej niekto knihu?

16.06.2013 5 z 5

Touha Touha Amanda Quick (p)

Romantika ako sa patrí. Svadobná noc nemá chybu - smiala som sa nahlas dvadsať minút.

02.06.2013 4 z 5

Tři anglické lásky Tři anglické lásky Ivana Mudrová

Prečo má táto kniha tak málo bodov? Čo čakáte od tohto typu kníh? Podľa mňa je to povinné čítanie pre fanúšikov Jane Austenovej, sestier Bronteových a Daphne du Maurier. Autorka si dala záležať, kniha obsahuje informácie o živote autoriek, ich dielach i filmových podobách románov. Ale hlavne je v knihe veľa farebných fotiek miest, kde spisovateľky žili, z filmov a aj mapy s miestami zo života i románov spisovateliek.

30.05.2013 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Nič moc. Keď vymeníme magické deti za normálne a sociálneho pracovníka za guvernantku, zostane obyčajná červená knižnica.

15.12.2022 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Je fajn, že niekto napísal knihu o Tribeči, takú parádu nemajú všade. Autor si ale mohol odpustiť toľko vulgarizmov, sú v texte nadbytočné, navyše má hlavná postava vysokoškolské vzdelanie, tak by trochu úrovne nezaškodilo. V závere mi chýbala autorova teória o udalostiach v Tribeči. PS: Musím si znova pozrieť Doktora Who, diel so Sally Sparrow a sochami anjelov.

10.05.2020 3 z 5

Z klenotnice staršieho slovenského písomníctva I. Stredovek Z klenotnice staršieho slovenského písomníctva I. Stredovek Jozef Minárik

Kniha obsahuje (stručnú) teóriu k slovenskej stredovekej literatúre a ukážky diel, samozrejme v slovenčine. Je tam napr. Proglas, legendy o sv. Konštantínovi, Metodovi, sv. Svoradovi a Benediktovi, sv. Jurajovi, pár básničiek (napr. Dcérenka, dcérenka, chcela by si sedliaka; Mojím predsavzatím je zomrieť kdesi v šenku; Ó, milá panna, čo mi dáš) a príbehov. Napr. dobrá poviedka je Rečí sa netreba vždy priďŕžať, aj Život Ezopa Frýgického a rozprávka O troch grošoch. Sú tam ešte ukážky napr. zo Žilinskej mestskej knihy, Anonymovej kroniky, Spišské modlitby. Ocenila by som viac ukážok a formát knihy A5, na čítanie tejto trpaslíčej verzie treba fakt dobré oči.

27.10.2019 5 z 5