vejtras vejtras komentáře u knih

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Ideální knížka na letní dumání nad cestami ke hvězdám. Mnoho z povídek má už přes půl století, ale přesto neztrácejí na své aktuálnosti a zábavnosti. Naopak mi přijde, že většina současných scifi, které se snaží zahltit ohňostrojem akčních scén, nesahá těmto přemýšlivým dílům ani po kolena. Jistě, vědecký pokrok i poznání od té doby už pár kroků ušli, takže některé věci působí úsměvně, ale dá se to odpustit. Když přistoupíte na tu hru, je robot procházející hlubokým transcendentálním zážitkem v hyperprostoru vlastně úplně úžasný nápad.

18.08.2016 4 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Jedna z nejvíc nejoblíbenejších komiksových knížek. Rád se k ní vracím, jen ve vzpomínkovém optimismu občas zapomenu, jak dokáže být bolavá spoustou nespravedlnosti, krutosti a hlouposti, většinou směrem od dospělých k dětem. A na konci mě vždycky zajímá, co bylo dál? Potkali se ještě někdy? Vždyť o ní napsal knížku a měli se tak rádi! I když někdy je možná lepší zůstat u toho ...

03.02.2020 5 z 5

V zajetí Vikingů V zajetí Vikingů Torill Thorstad Hauger

Opakoval bych napsané. Velmi hezký příběh s možností vhledu do každodenní reality i sociální strukturu tehdejší společnosti, zvlášť přenos tradice i na "exilový" Island či vikingové v Irsku.

Nejhezčí část byla pohádka od babičky.

Nemohu si odpustit úsměšek nad místním komentátorem, který je zmatený až naštvaný z toho, že tam jedou dvě celkem očividně jednoduché časové roviny příběhu (kurzíva v úvodu kapitol). Tyto dvě roviny, které se k postupem času přibližují, samozřejmě utvářejí podstatnou část příběhu, ukazují nám, že směřuje k útěku, ale ani ten není jistý, zvyšují napětí, odvádí pozornost od kažodenní ubíjející rutiny otroctví. Pokud vás tohle u čtení ruší, doporučuji nějakou méně náročnou literaturu, což vzhledem k tomu, že KOD je pro mládež, budou asi knížky pro předškoláky.

27.01.2018 4 z 5

Putování za švestkovou vůní Putování za švestkovou vůní Ludvík Aškenazy

Další z velmi oblíbených pohádkových knížek. Snové obrazy, silné okamžiky lidství a nekonečná fantazie autora. Místy jsem měl pocit, že si knihu užívám víc než děti, pro které byly některé obrazy matoucí až strašidelné.

Pohádky z iglú Pohádky z iglú Jan Suchl

Dostal jsem knížku k 7. narozeninám v roce, kdy byla vydána. Od té doby je v mých top 10 a myslím, že moje děti to mají podobně.

Čarování s pohádkou Čarování s pohádkou Marie Kubátová

lasické pohádky, které mají poetiku i soudnost (žádné porcování princů, zbytečné manipulace částmi těla a jiné divnosti). Některé jsou tak lidsky milé, že zanechají úplně "ach".

Zelený děs Zelený děs Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Velmi čtivá, ale dost nesourodá sbírka povídek. Spojujícím prvkem je jisté tajemno, duchařina, která se zobrazuje v širokém spektru od psychické lability oběti až po nefalšovanou upířinu. Někde mě trochu štvaly otevřené nebo rychlé konce pěkně vykreslených příběhů (sebevražda a basta), často chybí vysvětlení, co se vlastně stalo. Nicméně i přes nedostatky jsem to přečetl jedním dechem, takže to něco do sebe má.

05.01.2020 3 z 5

Mimozemšťané a hvězdy Mimozemšťané a hvězdy Erik Simon

Sbírka scifi povídek ze 70. let, které jsou i po 40 letech aktuální. Oceňuji hlavně aktuálnost etických témat a technické znalosti autora.

Šance najít ve vesmíru jiné myslící bytosti je těžko odhadnutelná. A i když připustíme, že takové bytosti potkáme, a dále že jsou přibližně podobné lidem - obé velice sporné předpoklady - , je varianta kontaktu nejhojnější ve fantastické literatuře, totiž setkání civilizací na přibližně stejném vývojovém stupni, ještě mnohem nepravděpodobnější, když uvážíme, že přes 99 % dosavadní historie lidstva připadá na dobu kamennou. Bytosti podobné lidem, které by mohli kosmonauti objevit na cizích planetách, by se tedy sotva nacházeli ve stadiu porovnatelném s naším, ale mnohem spíše na úrovni pravěké společnosti. Ale co by se autor science fiction staral o pravděpodobnost?

13.09.2015 4 z 5