vcielka vcielka komentáře u knih

Učiteľova dcéra Učiteľova dcéra Julie Klassen

Pacil sa mi hlavny hrdina, hrdinka vobec a pritom knizka sa zameriavala hlavne na nu. Skoda! Skoda aj toho ze autorka sa nevenovala viac postavam jednotlivych bratov.
Ziadny charakter postavy ma v tejto knihe nedokazal pohltit. Adam mal k tomu ale velmi velmi blizko. Zatial sa mi asi najviac pacil charakter jej hrdinky z knizky Slúžka z Fairbourne Hall. Hrdinka tejto knizky nemala ziadnu stavu. Bola jednoducho nudna a nato, aka to akoze mala byt intelektualka, nic jej nikdy nedocvaklo. To Lizzie v tej knizke vyzerala, ze jej to dopaluje ovela viac a to ani scitana nebola.
Henry bol ale zlaty, skoda ze zasa autorka potlacila vasen, a zalubene pocity a myslienky tak do uzadia, ze ich takmer nebolo vidno a radsej vyzdvihla krajinu, pribeh, zapletku a podobne. Napriek tomu som tu, teda hlavne z Henryho strany (z Emminej takmer vobec) citila viac vasne nez bolo v autorkinych knizkach o guvernantke a sluzke. Citam to v poradi, ako knihy pisala autorka, nie ako ich vydavali nase vydavatelstva, takze to ze podiel vasnivej romantiky sa zvysuje, je pre mna dobrym znamenim, ze sa mozno v dalsich dockam toho viac. Mozno.
Nabuduce by sa autorka mohla zamerat menej na lasku k Bohu a viac na lasku medzi oboma hrdinami a bolo by to fajn.
Inak autorka pise technicky dobrym stylom. I ked prekladatel by sa mal nad sebou zamysliet.
A aby som nezabudla, velmi sa mi pacil Adam. Spolu s Henrym su tito dvaja pre mna najlepsie charaktery knizky. Skoda ze autorka nevyhodila polku knizky a nerozpisala sa viac o nich (+romantika).
Ako poucna knizka inak dobra. Clovek sa dozvie z nej viac ako z inych romantickych kniziek, co asi opakujem pri kazdom jej diele.
Myslim inak ze z guvernantky, sluzky a ucitelky, je tento hlavny hrdina najviac vydareny, ale pribehom sa mi najviac zatial stale pacila sluzka.

08.05.2018 4 z 5

Tichá guvernantka Tichá guvernantka Julie Klassen

Takze knizka je celkom fajn. Skoro kazda postavicka mala svoju malu ci vacsiu rolicku v sucasnosti i minulosti. Pacil sa mi styl akym autorka pisala. Je to na styl Austenovej a inych starsich autoriek. Cize taka ta panenska romantika to nazyvam, kde v knizke nenajdete ziadnu eroticku scenu a konci sa to prvou a poslednou pusou.
Ako pribeh pekny, aj navazny a autorka sa pohrala s tym kto s kym a kde, ale pre mna to bolo na ukor tej pravej romantiky co chyti za srdce. Radsej davam prednost mozno jednoduchsej zapletke ale vacsej zivocisnosti.

04.05.2018 4 z 5

Debora Debora Georgette Heyer

Moja prva knizka od tejto autorky.
Postavy super. Rozhovory super. Autorka pisat vie ako opisy, tak rozhovory, tak vie vymysliet zapletky a vie poskytnut primeranu reakciu postav na vymyslenu akciu. Proste vsetko super. Autorke za techniku, predstavivost a vsetko davam aj 6 hviezdiciek.

ALE: ako sa mohli do seba odrazu tak zalubit!!!! Kedy? Este tak ona povedzme. Slaba zenska povaha by to urcite dokazala. Ale ON?!!! KEDY? Vsak sa v tej knizke dokopy stretli tak 4 krat a to na chvilu. A vzdy ju dourazal za tych 5 minut co boli spolu. A zrazu jej povie ze ju miluje a chce sa s nou ozenit? Vsak ju nepozna. To ze nakoniec odhadol ze asi bude predsa len mat chrbtovu kost, to este nie je dovod povedat od niekoho kto doteraz nikdy na manzelstvo nepomyslal, povedat vezmite si ma. Je to skor prilezitost povedat: Zaujali ste ma, chcem vas lepsie spoznat. Pretoze naozaj ju vobec nepozna. Paci sa mu. I ked je to strasne slabo vykreslene. Dokonca ani protichodne myslienky nie su vykreslene ako napr: nenavidim ho - ma pekne oci. On sice povie ze je pekna, ale nic tam nenaznacuje, ze ho to az do takej hlbky zasiahlo. U nej uz vonkoncom toto nie je nijak nacrtnute. Proste:

Nezozrala som to autorke. Stale som cakala kedy sa konecne opat stretnu a oni nic. Kazdy si riesil oddelene ten svoj svet. Ale pacilo sa mi naozaj ako pise. Fakt. To som si uzila

24.04.2018 3 z 5

Amazonka Amazonka Jane Feather

V knihe mne osobne chybalo napatie, vasen alebo zaujimavy dej. Jednoducho nieco, co by mi dokazalo udrzat pozornost pri citani knihy. Zial nic z toho som tam velmi nezaznamenala. Dej bol velmi predvidatelny cely. Take nemastne neslane. Ale citat sa to da v pohode, pretoze autorka ma ale dobru formu pisania, prijemne charaktery postav, len ich konanie mi pripadalo miestami dost prapodivne.
Velmi sa mi ale pacilo v zavere, ako autorka rozpisala, ako sa Sylvestrovi zacali vracat spomienky. Urobila to krasne a neodbila to len tym ako mnohe ine, ze odrazu si spomenul...

28.01.2018 3 z 5

Guvernantka Guvernantka Arnette Lamb

Priznam sa ze proti hlavnej hrdinke mam trochu vyhrady. Povaha kym sa nejednalo o tuzbu bola dobra. Potom ako prislo na vojvodu tak sa vzdavala prilis lahko. Co by mozno aj bolo ok, keby to v knizke nevyznievalo prilis lacno a naivne.
Najviac sa mi pacili 4 vojvodove dcery, to ako stebotali a doplnali sa, kazda s inou povahou. Od zaciatku som sice tak trochu tusila ktora z nich to je, ale autorka ma neskor tak zneistila, ze som vo svojom nazore stale pokulhavala :)
Hlavny hrdina a hlavny paduch boli dobri az na koniec kde prilis rychlo prislo medzi nimi k zmiereniu a vysvetleniu. Autorka totiz tomuto useku pribehu venovala velmi malo casu.
Na to ako hlavna hrdinka sa tam branila svadbe a pritom o nej snivala a plakala nad sebou kvoli tomu... pritom vedela ze vojvoda keby chcel ma na to dost penazi a vsetko by sa hravo vyriesilo... no som len dost prekvapena tym ze jej to nedocvaklo. Pochopila by som to len v topm pripade ak by jej slo o cest a dodrzanie slova, co berie ako nezlomne a potom mi je divne ze v momente suhlasila a nerozpakovala sa ho porusit. Takze y akejkolvek strany sa na to pozeram zaver knihy mi pride nezmyselny a urcite sa tento problem mal dlhsie riesit ako pol strany, co som aj ocakavala a nerozumela som tomu ze nic nie je este doriesene a pred sebou uz posledna straka :)
Ku koncu clovek zistuje ze to co je dobre alebo len zle, nie je len dobre a len zle a palica ma dva konce...
Knizka sa inak cita velmi dobre a zaujimavo a tak sa mi pacila ze vaham ci 5 alebo 4 hviezdy za jej nedostatky

23.01.2018 5 z 5

Jedna svadba nestačí Jedna svadba nestačí Jane Ashford

Zatial som ju nedocitala a vobec netusim ci to niekedy zvladnem, ale radsej pridam hodnotenie i tak z 20% precitaneho pribehu skor nez zabudnem o com to bolo.
Kniha mala od zaciatku tolko nedokoncenych a prerusenych viet pocas rozhovorov, az som mala chut knihu zavriet uz ovela skor.
Neuveritelne vazne riesili problem s mackou. Ciste halooo, co mi tiez liezlo neuveritelne na nervy. Postavy vlastne vseobecne riesili blbosti.
Neuveritelne hlupe a plytke dialogy aj uvahy postav. Postavy si cely cas skakali do reci alebo nevedeli ako dokoncit vety. Autorka zrejme netusila akoby mal ich rozhovor pokracovat. Charakter postav sa tak nedal z dialogov poznat, autorka ich vykreslila skor naraz v subornom popise, co dost liezlo na nervy pretoze ani len neboli nicim zaujimave.
Tretia kniha co som od autorky citala a pri ktorej som si uvedomila, ze autorka vobec nevie pisat dialogy, nevie postavam vpecatit realny charakter. Su nekonzistentne a vymykaju sa cinmy i zmyslanim situaciam i prostrediu z ktoreho vzisli.
Autorka pise strasne naivne ako nejaka stredoskolacka.
Tento pribeh sa mi pacil este menej nez tie predtym a to som si myslela ze sa to skusenostami bude uz len zlepsovat. Doslova by som to zhrnula pod slovo TRAGICKE.

07.01.2018 odpad!

Gwendelina Gwendelina Jane Ashford

By ma zaujimalo kedy k tej laske medzi tymi dvoma postavami vlastne doslo, ked sa ledva za tie mesiace stretli a ked predsa, prehodili medzi sebou tri plytke vety a hned sa jeden z nich odporucal. To iste ale bolo presne uz v autorkinej predchadzajucej knihe Cestny muz.
Zda sa ze autorka ma slabost pre muzov co kvazi udavaju ton spolocnosti, zasadne sa nezucastnuju debutantskych plesov. Vsade chodia co najneskorsie takze ich na plese pred desiatov necakajte, su vzdy dokonale obleceny, kazdy ich zerie, kazda sa sa za nich chce vydat, su ale nepolapitelní a prave preto sa zasadne v knizke ani nevyskytuju. Su totiz nepolapitelny a nedosiahnutelni i pre nas beznych citatelov :) Dalsia vec je ze tieto ich vlastnosti nevycitate z ich spravania sa v knihe (by som sa aj divila keby ano kedze autorka stretnutia s nimi vzdy len povrchne popise. Dokonca i cele rozhovory s nimim preskoci a povie len: v tomto duchu sa bavili celych 15 minut a potom samozrejme muzsky hlavny hrdinovia sa kamsi vyparia. A vacsinou sa objavia az o tyzden ale tiez len pridu pozdravit kedze su neskonale pretazeni) ale len z toho, ze vam ich autorka na zaciatku pri prvom kontakte s nimi takto skvelo opise :) no nezerte ich vsetkymi desiatimi ;) By ma zaujimalo preco ma autorka pocit, ze chlap zenu miluje, ked si ju nevsima, venuje jej len par chvil zo svojho casu, miesto vychadzok s nou travi radsej cas so svojimi kamaratmi a v kluboch a na plese je najlepsie po par usmevoch najvhodnejsie zmiznut hned v kartarskom saloniku a vobec sa ani nesnazi ju nejak vyhladavat. Clovek by cakal pravy opak. Ze sa bude vsemozne vyhladavat jej spolocnost a snazit sa s nou stravit co najviac casu pretoze mu je s nou dobre a citi sa pri nej stastny.

Cela kniha je ocami len hlavnej hrdinky, takze to ze hlavneho chlapa nie je skoro vobec vidno sa da ospravedlnit tym, ze ta hrdinka ho naozaj viac krat za ten cas nestretla :)

Styl pisania dobry, namet dobry, prevedenie zle, zostrih zly (tym myslim ze vystrihli skoro vsetky sceny s hlavnym chlapom), vyprava dobra.
Chyba vasen, napatie, rozculuje aj hlavna hrdinka svojou naivitou ale tak co moze clovek cakat od 19 rocneho dievcata, ktore za cely zivot ledva videlo rodicov a nevytiahlo paty z vidieckeho domova, kde sa nikdy nestretla so ziadnym susedom a nemalo ziadnych kamaratov a ani ucit sa jej nechcelo a nerada citala cokolvek a okrem jazdenia a malovania a rozhovorov s vychovavatelkou vlastne nic nerobilo? I sama kazdemu od zaciatku knihy rozprava ze je hlupa takze ju to vlastne ospravedlnuje :) Osobne si ale myslim ze muz hrdina bol hlupak tiez a ten zrejme do tych skol chodil a aj vek 35 je uctyhodny na to aby pobral rozumu :)

Aby som len nekrivdila. Kniha sa autorke ovela viac vydarila ako Cestny muz

05.01.2018 3 z 5

Dáma v ohrožení Dáma v ohrožení Jo Beverley

kniha co ma bavila i nudila zaroven. Autorka sa sice snazila naznacit ze hlavny padouch je inteligentny, ale spravila to stylom, ze zo Solange spravila doslova Sherlocka Holmsa a Sibylu v jednom. Az prilis okate domyslanie si faktov na moj vkus. To iste slepe dedukovanie bolo znat i u Marka a o nieco menej i u Hermiony. Prilis nasilu vtlcena scena do pribehu ako ide Hermiona v uzavretom ozbrojenom koci po Marka a jeho nasledne prepadnutie Sethom. Jo ho tam vklinila tak nasilu len aby mohlo konecne dojst na Hermioninu dyku, co uz neskor nebolo nijak opominane, ze ta scena i keby sa vyskrtla zo scenara, citatel by o nic neprisiel, ba naopak, kniha by si o dost polepsila. Revolucionari ma nudili. Nudnejsiu revoltu som jakziv nevidela. Rebeli sa tam vyskytuju zcista nahodne bez ladu a skladu. Svet rebelov musi byt hodne maly. Ale tak chapem ze Jo sa ich do serie snazi v kazdej knizke nabalit co najviac kde sa len zmesti :) Inak namet dvojice ako sa po 6 rokoch opat stretli a zistili ze stale si nie su lahostajni je dobry, i ked i tam sa najde niekolko dier co by som zaplatala inou zaplatou. Jo ma neuveritelnu schopnost dodavat svojim hrdinom neskonalu naivitu, zaobalit ich zaroven do pozlatka zdanlivej inteligencie a napriek tomu prinutit cloveka aby jej diela cital. Ja som tiez len obetou tejto Joinej schopnosti a preto knizku odporucam.

02.01.2018 4 z 5

Sázka na věno Sázka na věno Jo Beverley

Pacilo.

31.12.2017 5 z 5

Očarený lord Očarený lord Tracy Anne Warren

Nepacila sa mi. Som to docitala so sebazaprenim uz len kvoli tomu aby som docitala celu seriu. Netusim ci to bola vina prekladatela ci autorky, ale styl i charakter pisania mi pripadal ako u nevypisaneho mladeho autora, co ma este velmi dlhu cestu pred sebou. Musim vsak dodat, ze napisala som to sice co najviac diplomaticky, ale moje myslienky pri citani knizky tak diplomaticky rozhodne nezneli a trpela som kazdou strankou a to na hlavneho hrdinu som sa fakt tesila uz z predoslych knih.

31.12.2017 1 z 5

Neurozená hraběnka Neurozená hraběnka Jo Beverley

Nuda, nuda a este raz nuda. Nielen ze sa jedna o nezazivny roztahany pribeh, ktory sa nametom dost priblizuje knihe One Night For Love z 1999 od Mary Balogh (co je vlajkova knizka k jej Bedwyn sage, ale ktora na skodu slovenskych a ceskych citatelov nebola dodnes prelozena a ani ju vydavatelstva prelozit nechystaju), ale ani som sa nedokazala vzit do ziadnej z hlavnych postav. Hlavna hrdinka i ked autorka sa snazi silou mocou naznacit, ze je chytra, bola v skutocnosti je naivna a trochu prihlupla (ten dojem vo mne umocnuju tie jej uvahy a miestami kostrbate dialogy). V takom pripade to priroda zvykne vyvazit aspon krasou, no autorka ju krasnou nestvorila, iba pritazlivou pre hlavneho hrdinu, ktory bol intelektom na tom o nieco lepsie. Najzaujimavejsia postava z celeho pribehu bol podla mna jeho priatel Perry a nik viac.
Autorka sa snazila do knizky vlozit tolko opisov kazdodennych cinnosti a myslienok hlavnych postav, az zabila cely dej, ktory mal uz bez toho tak chabu zapletku az hruza. A to ani nehovorim o tom, ze napatie je v tejto knizke nulove. Keby autorka silnu polovicu knihy vyskrtala, mozno by ju este ako tak zachranila.
Mimochodom, co ma tento pribeh vlastne spolocneho s Mallorenovymi? To ze niekto raz spomenie grofku Dianu, ze ju raz videl v meste, alebo skoda ze si sa s nou neozenil ty (to mi pripomenulo inak Pistu Hufnagela :) ) a nasilu vsunutu Dianinu navstevu ku koncu, to este nedava knizke pravo stat sa clenom serie Mallorenovych :) Nie su ani pokrvne ani inak spriazneni a ziadnu dolezitu rolu ziadny Malloren v pribehu nehra. Radit sa moze tak max do postmallorenskej serie.
Mimochodom, ak niekto chce zistit ako sa zhruba v tej dobe nazivalo tato kniha vdaka tomu mnozstvu banalnych cinnosti, opisov a myslienok toho citatelovi vela napovie. Predpokladam, ze si ich autorka nevymysla, kedze mala prisup do archivu z tej doby.

28.11.2017 3 z 5