uteklazreality uteklazreality komentáře u knih

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

... ztracené iluze, strach, smrt, osobní selhání, pochyby, smutek
Jedním slovem?: Skvostné
Takhle vypadá život. Není to americká komedie se šťastným koncem, ani pohádka, kde dobro zvítězí nad zlem. Náš život je krutý, plný situací, které nedokážeme pochopit a lidí, kteří jsou zlý a nepřející. Přesto všechno je to náš život, který někdy skončí dříve, než jsme očekávali. Bojujte za sebe, bojujte za své sny a touhy a nenechte se od nikoho na světě ničit, urážet, odradit či zesměšnit. Ten život je váš a nikdo neví, co doopravdy cítíte a co chcete, jen vy sami.
*Dlouhá trať od Viktorie Hanišové*

18.10.2020 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

... předsudky, druhá šance, odhodlání, láska, pracovitost, přátelství a jedlá soda :)
Fotbal, nevydařený vztah, krachující vesnice a starší protivná ženská je kombinace ze které se nedá očekávat nic dobrého. Opak, přátelé. Předsudky, které máme v sobě nám občas zavírají oči, kalí mysl a vkládají zlá slova do úst. Seberte odvahu, zkuste se zastavit a poslouchat. Slyšet ty opravdové příběhy našeho života. Překvapí vás to a doufám, že změníte svůj pohled a necháte předsudky ve skříni.
*Tady byla Britt-Marie od Fredrika Backmana*

02.06.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

... boj o život, smutek, těžká rozhodnutí, boj sám se sebou, vztahy v rodině, druhá šance, příběhy obyčejných lidí
Jedním slovem? Úchvatné
Druhým slovem? Houbařku musíte mít
Každé ráno voní les stejně. Připravuje nás na to, co nás čeká. Život tak jednoduchý není. Dokážeme vydržet a přetrpět hodně. Ale když opět najdeme překrásnou houbu, která je prožraná skrz na skrz, síla nám dojde. A tak je to i s lidmi. Není kam utéct. A jak bojujete s životem vy?...

11.04.2020 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

... napětí, slabá vůle, lítost, nevěra, utrpení, strach, tyranie

Lehko dokážeme odsoudit druhé, kteří moc pijí alkohol, kouří či užívají jiné drogy. Možná se snaží zapomenout na kruté věci, které se jim stali. Možná si nechtějí vzpomenout na předešlé roky svého života a možná už nechtějí vnímat realitu. Ale vzpomínky se vždy vrátí, možná pomalu, ale jednou přijdou...

14.05.2020 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

... návrat domů, smutek a radost, očekávání, vztahy v rodině, druhá šance, boj sám se sebou
Pro mnoho lidí může být návrat z velkoměsta do rodného města krokem zpět. Ale budoucnost nemůže být nikdy krokem zpět, tak se toho není třeba bát. Jen řešit, co nového nám život přinese. Zažili jste někdy návrat do rodného města? Pohledy přátel a známých, které jsou cítit pohrdáním, zvědavostí a nepochopením?

11.04.2020 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

... matka a dítě, moje pravda, vztahy v rodině, těžká rozhodnutí, příběhy obyčejných lidí
Naše představa o tom, co je pro druhé nejlepší, je často mylná. Čerpáme ze svých zkušeností, potřeb a snů, které jsou dost odlišné od druhých. Hledáme opodstatnění našich činů, hledáme výmluvy, protože pravda by byla moc krutá. Matka tak určuje životní cestu svému dítěti, která většinou dopadne jinak, než předpokládala. I to je život. Znáte někoho, kdo není schopný ustoupit ze své pravdy?

11.04.2020 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

... přátelství, dospívání, dětský pohled na svět, vztahy v rodině, vyjímečnost, odvaha
Normální je to, co dělá nebo jak myslí většina (statistická norma). Normální je to co přijala za své určitá kultura, skupina (normativní norma). A všude okolo jsme my. Každý z nás je něčím výjimečný, nenormální, divný, praštěný. Chová se neobvykle, zvláštně a podivně. Mluví z cesty, opakuje řečené, hrabe se v hlíně, kutí v dílně, paří hry, hraje na okarínu, čte rychlostí zvuku, programuje roboty, skládá tisíci puclíkové puzzle, chová hady, pozoruje brouky, medituje, jí luštěniny, má rád černou, leze po horách, jí smradlavé sýry, bendí si v horku, sleduje horory a tak podobně. Jsme to my, jsi to ty, jsem to já a tak jsem nejlepší. .

31.03.2020 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

... svoboda, hrdinství, víra, naděje, humor, nové zítřky
Už víme jak by vypadal svět po 3. světové válce, útoku mimozemšťanů, hladomoru i ekologické katastrofě. Ale dokážete si představit, jak by vypadala Česká republika po desetiletí trvající občanské válce? Zmateně, vyprahle, smutně, ale víra v lepší časy by nás poháněla dál. Co myslíte vy? Dokázali bychom se zase postavit na nohy?
*SPAD od Františka Kotlety*

Zeď Zeď Marlen Haushofer

... boj o přežití, smysl života, samota, přátelství, odhodlání, pud sebezáchovy, víra
Jedním slovem? Úžasné
Moment, kdy nemáte na vybranou. Chvíle, kdy se váš dosavadní život změní a vy se musíte okamžitě vzchopit nebo zemřete. Každodenní boj o život vás paralyzuje, ale přesto se snažíte. Jedna chyba může znamenat smrt. Věci, které vám přišli samozřejmé jsou najednou vzácné. A to co vám přišlo obyčejné, nezajímavé, nedobré je nyní součástí vašeho života. Bojovat nebo zemřít? Odpovězte si sami.

01.04.2020 5 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

... rozklad společnosti, hrůzná budoucnost, věda a magie, víra a odvaha, přátelství
Děsivě hypnotické, blaženě uslintané, do srdce přikované...
Špinavé, ponuré a temné místo plné hnijícího odpadu, chudoby, strachu a morálního rozpadu. Svět ve kterém by nikdo z nás nechtěl žít a přesto nás ta představa dokážete k sobě přitáhnout a nepustit. Máme touhu vše prozkoumat, projít každé zatuchlé zákoutí, pohlédnout na všechna divotvorná stvoření a okusit z každého ze zvrácených požitků, které tento nový svět nabízí. .

31.03.2020 5 z 5

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

... stereotyp, touha po změně, stáří, hledání inspirace, láska, krása života
Jak život plyne tak naše představy zametáme pod koberec, abychom si nemuseli připustit, že žijeme jednotvárně. Jako roboti, jako ledové sochy, které mají vzrušení dvakrát do roka. Kam jdeme, kam směřuje náš život, nevíme. Přesto hodnotíme životy ostatních na dobré a špatné. Ale i ten váš život je pořád dokola to samé. Nečekejte na stáří až si uvědomíte, že je život barevnější než jste čekali. .
*Zátiší s kousky chleba od Anny Quindlen*

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

... rodinné vztahy, noční můry, příšery a monstra, umírání, strach a beznaděj
Pravda, která se před vámi ukrývá bolí nejvíce. Nezodpovězené otázky prohlubují smutek a zoufalství. A hledání odpovědí naráží na lži a pokrytectví druhých, kteří si myslí, že na pravdu nemáte nárok. Negativní emoce vás prožerou skrz na skrz, pokud ztratíte naději. Každý z nás má nárok na pravdu, ať je jakákoliv.
*Volání netvora od Patricka Nesse*

18.10.2020 5 z 5

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

... pro děti i dospělé, smysl života, hledání pravdy, čtení mezi řádky, okouzlení
Jedním slovem? Geniální
Anotace: Místo, kde se fantazie prolíná se skutečným světem. Prostor a čas, který má minulost, přítomnost i budoucnost v jeden moment. Místo, kde se sny stávají skutečností. Najděte si své místo na světě a odhalte tajemství karet... Okouzlilo vás to stejně jako mě?
*Tajemství karet od Josteina Gaardera*

02.06.2020 5 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

... stáří, naděje, nová energie, štěstí a radost, překvapení
Stárneme a náš život se mění. Vráska za vráskou se nám zakusuje do tváře, tělo se choulí do sebe, myšlenky plují okolo nás. Sny se mění v bolest ze samoty, která nás obklopuje. I když jsme staří, nejsme neviditelní. Chceme si z radosti a štěstí ještě kousek uloupnout. Bojíte se stáří?
*Nevyhnutelná opotřebovanost citů od Zidrou*

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

... křivdy, nenaplněné sny, vzpomínky na dětství, zklamání, touhy, frustrace, vztahy mezi sestrami
Vztah třech sester dokážou pochopit jen tři sestry. Tu rozdílnost a přeci blízkost nelze ničím popsat. Nenaplněné sny, které vás pronásledují dokud máte sestry nablízku. A proč? Protože ony dokázaly něco, o co jste stála vy. Mají něco, co mělo být vaše. Nemůžete a nechcete je odehnat ze svého života, protože jsou součástí vás. Život je smutný a nespravedlivý.
*Pod sněhem od Petry Soukupové*

Baletky Baletky Miřenka Čechová

... vnitřní boj, odhodlání, boj o život, utrpení, sny a touhy, odvaha, víra v lepší budoucnost
Baletku poznáte na první pohled. V tramvaji stojí zpříma, vypnutá hruď, nohy připravené se jen vyšvihnout na tyč a pohled, který by si každý z nás přál pochopit. Zdánlivý klid v jejích očích je o to větším vnitřním bojem, aby vytěsnila bolest, která jí provází v cestě za jejím jediným snem. Odhodlání, které bolí každý den. Smekám dámy před vámi a jen co to půjde, přijdu se na vás podívat, aby ta bolest měla aspoň trochu smysl.

04.05.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

... vztahy v rodině, domácí násilí, psychické týrání, dospívání, boj o život, smutek

Nejhorší forma hnusu je týrání dětí a to jakýmkoliv způsobem. Že dostanu pohlavek nebo seřváno, že mám shnilou svačinu už měsíc v tašce, ano, chápu. Že jdu za školu a dostanu zaracha na 14 dní a musím pořád luxovat, oukej, ječím u toho, ale radši držím pusu. Ale psychické týráním, které končí fyzickým útokem se nedá jen tak přestát. Snaha o to být lepší a přitom se nezavděčit s ničím, je obrovský boj, který nejde vyhrát. Přitom je problém v tyranovi, nikoli v dítěti. Má nad ním moc a proto si dovolí na slabší. Nepřehlížejte to, snažte se pomoc, tohle si opravdu nikdo nezaslouží.

27.04.2020 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

... rodinné vztahy, v zámku a podzámčí, humor, mládí, sny a touhy
Představte si, že vás někdo hodí do jiné reality. Do reality, kde bydlíte na zámku se svými rodiči, daleko od kamarádů a rozhodně netušíte co vás čeká. Možná tu budete jednou strašit i vy, jako bílá paní, na kterou myslíte od první chvíle, co jste do zámku vkročili. Nebo umřete strachy ze zvuků, které vás před spaním děsí. Ale kdo by nechtěl žít na zámku, hm?
*Poslední aristokratka od Evžena Bočka*

18.10.2020 1 z 5

Milostné dopisy slavných mužů 1 Milostné dopisy slavných mužů 1 kolektiv autorů

... láska, přátelství, romantika, oddanost, sny a touhy, odhodlání, víra
Dnes už neumíme psát dopisy, možná tak smsku, která nedokáže pojmout to, co opravdu cítíme. Dopis je prostor, ve kterém můžeme otevřít své srdce a ukázat jací doopravdy jsme a hlavně v co věříme. Dává prostor pro pochopení a respekt k druhým. Ale my se bojíme otevřít svá srdce, abychom nedostali ránu, na kterou nejsme připraveni. Pokud se nenaučíme říkat to, co cítíme, je s námi ámen. Nenajdeme řešení, odeženeme všechny od sebe a smutek nás oslabí. Dříve to pánové uměli, o můj bože, krásně to uměli. Zkuste si přečíst jen jediný dopis a ucítíte tu nekonečnou lásku, pokoru, odhodlání, které hory přenáší. .
*Milostné dopisy slavných mužů* .

21.06.2020 2 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

... apokalypsa, jaderná válka, odvaha, přátelství, odhodlání, víra
Až se svět zhroutí a jediné co nám zbude bude zničená planeta, se ukáže pravá víra. Na jedné straně víra v pozitivní změnu a na straně druhé víra v nicotu. Na které straně budete stát vy? Na té, která svět nadobro zničí nebo na té, která se bude snažit přežít?
*Poločas rozpadu (pokračování knihy Spad) od Františka Kotlety *