Turlogh Turlogh komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Dodnes vzpomínám, když jsem si tuhle knížku jako malý klučina vybral v mém oblíbeném knihkupectví u Labužníka v Havířově a doma jsem se pak začetl do zajímavých příhod šestky. Přečetl jsem tuto skvělou knihu v dětských letech několikrát, samozřejmě mne oslovily i nádherné obrázky od nezapomenutelné Helenky Zmatlíkové, která věru zanechala krásné stopy v české dětské literatuře.
I po letech si vybavuji například obrázek-plánek domků, ve kterých bydlí šestice hlavních hrdinů, ten se mi líbil i prostorovým vyjádřením. Řekl bych, že vyprávění i atmosféra této knihy je natolik povedená, že Děti z Bullerbynu jsou nejlepší z knížek Astrid Lindgren. Škoda, že dnes již děti příliš nečtou, protože tato knížka opravdu stojí za to ! V pozdějších letech se mi knížka přičiněním mladších sourozenců kdesi ztratila, ale před pár lety jsem si ji pořídil přes aukro znovu. Ovšem přiznám se, že jsem ji zatím znovu nečetl a to z obavy, že by mě v dospělém věku již jaksi neoslovila a pocítil bych zklamání. (Viz. některé z níže uvedených komentářů.) Ovšem, mám to promyšlené. Je-li pravda, že staří lidé jsou jako malé děti, počkám si ještě nějakých dvacet let a pak si knížku znovu přečtu. Již se na tu radost těším! :-)

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Asi nejznámější špičkové leporelo pro naše nejmenší. Obzvláště pak to tradiční, s obrázky slavného O. Sekory. Četl jsem jej poprvé jako malý klučík a dodnes si tu říkanku pamatuji. Howgh

21.08.2019 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Tady není co komentovat. Rychlé šípy jsou bezesporu nejlepším československým komiksem všech dob. Četl je již můj děd Arnošt, pokračoval můj tatík Jára, poté samozřejmě já a po mě synek Přemek. Povinnost přečíst pro každého správného kluka či holku. Troufám si zkřížit kordy, meče či šavle s každým pochybovačem tohoto legendárního komiksu. Nejlepší věk k přečtení od 8 do 12 let. (Pro duchem stále kluky či holky prodloužena hranice až do 99 let, popřípadě dále!) Slavný klub pěti správných kluků a jejich protikladů, neméně známého Bratrstva kočičí pracky zaujme, pobaví i poučí! V řadě příběhů se nalézá i důležité varování a praktická rada. Sláva Rychlým šípům!

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Akční, neotřelé, zábavné, napínavé. V hlavním hrdinovi, policistovi, poznávám tak trochu sebe. Například způsobem řešení některých situací. Doporučuji, nudit se u čtení určitě nebudete. Dvojku mám už v knihovně objednanou. Howgh.

30.05.2022 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Jedna z nejklasičtějších Verneovek, volně předbíhající Tajuplnému ostrovu, (kapitán Nemo), lze jen doporučit k přečtení všem správným dobrodruhům. Mnohá dobrodružství v podivuhodné ponorce ve vodách oceánů s tajemným kapitánem Nemem. Howgh.

03.02.2022 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Další slavná a mimořádně vydařená kniha Jaroslava Foglara. Dojemný příběh o velikém kamarádství Pavla a Ludvy, dvou třináctiletých chlapců, kteří naleznou krásnou jezerní kotlinu a v ní zažívají svá dobrodružství. Příběhem se táhne i tajemná linie s pomateným Dernetem, chlapci odhalují podivnou, chmurnou historii z minulosti. Po stopě jim kromě toho jde i záhadný spolek Tarantule, tudíž o akci v příběhu není nouze. Lze jen doporučit k přečtení všem, co mají zálibu v dobrodružství a přátelství. Howgh.

20.08.2020 5 z 5

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

Parádní český komiks. Všechny tři příběhy moc dobré, určitě i zásluhou skvělého Káji Saudka, nicméně přiznám se, že třetí příběh mne zaujal v mládežnickém věku nejvíce. Dodnes si pamatuji větu bouřící ve mě nadšením: "Nejmocnější zbraní nebyl Arnal, ale jeho drak! " Prostě Ondřej Neff umí! Což ostatně dokazuje např. i v Jádru pudla, Modrém meči a Čarodějově učni a dalších knihách. Ctitelům sci-fi, fantasy a komiksů lze jen a jen doporučit! Plných pět hvězd. Nazdar.

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

A znovu vynikající historický román s pokračováním od oblíbeného Františka Niedla. Čtivé, zajímavé, poutavé. Nemám co bych tomu vytkl. Přečteno za čtyři hodiny jedním dechem. Všem fandům historických dobrodružných románů vřele doporučuji. A už abych držel v ruce další pokračování! Howgh.

28.02.2022 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Pro mě osobně nejlepší ze všech románů od Julese Vernea, dobrodružství skupiny mladých hochů, kteří ztroskotají s lodí na neznámém ostrově a je jenom na nich a jejich společných schopnostech, zda přežijí a vrátí se jednou domů ke svým blízkým....
Toto vydání je navíc doplněno nádhernými kvaši znamenitého malíře Zdeňka Buriana. Co k tomu dodat? Prostě pecka. Howgh.

12.01.2022 5 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Vynikající doplnění Stínadelských románů od Jestřába. Kapitán Kidd dokázal, že je výborným spisovatelem a že kromě kovbojek, detektivek a sci-fi umí i dobrodružný román. Výborným je i to, že na rozdíl od Jestřába dovedl do děje příběhu hodnotně a dobře zapojit i děvčata. Dokonce se jedna z nich stává i ...... ...... Což je fajn. Takových knížek jen houšť, páni spisovatelé.Howgh.
(K Ardetce : Mně tedy vůbec nepřijde divné, že skupinu kluků a holek vede děvče. Když jsem před pár lety dělal patrona klubu SPJF Ostré šavle, taky tam byly holky a kluci dohromady a klub vedly Maruška a Alice. A vedly ho léta výborně. Anebo Hraničářský sbor, což je skupina kluků a holek, vede je Ostružina, což je děvče a vede je dobře. A navíc je poslední dobou podstatně více hraničářek než hraničářů! Takže děvčata skvěle! A co my páni kluci? Kdepak jsme zalezli, že nás dobrodružství už nezajímá?!)

01.10.2019 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Originální myšlenka příběhu, Prašina je docela zajímavé místo a Hanuš Nápravník je vskutku podobná tajemná postava jako třeba Jan Tleskač v Záhadě hlavolamu. Rovněž lze najít v knize určitá tajemství a Prašina je zvláštní čtvrť, podobně jako Stínadla i když trochu jinak. Tím ovšem podobnost s Foglarovými Stínadly a knihami končí. (Nepočítáme-li samozřejmě, že hlavními hrdiny knihy jsou děti anebo spíše mládež. Ovšem to bychom mohli zařadit mezi knihy podobné Jestřábovým každou knihu s dětskými hrdiny.) To by byla pozitiva knihy. Příběh samotný dál mě už tak moc nezaujal, neustálé opakující se honičky s pohůnky hlavního záporáka, opakované zajetí Jirky a En pořád znovu, podivné chování a ne kamarádství mezi postavami Jirky, En a Tondy, to věru nemá s atmosférou obětavého přátelství ve Foglarových knihách mnoho společného. Navíc city kamarádské jsou tu, poměrně záhy, nahrazeny city jinými. Což neříkám, že to je špatně, naopak mládež to může zaujmout, ovšem podobnost s romány od Jestřába je tím menší. Tím chci říci, že podobenství s dílem Foglara o kterém se skoro všude v recenzích k této knize na netu píše, poněkud pokulhává. Nicméně je to kniha povedená, dnešním dětem se může skutečně líbit a to, že až tolik nezaujala mě, starého skauta, který navíc přistupoval ke knize s očekáváním (po těch výše uvedených recenzích), nové takřka Foglarovky, může být podružné. Hlavně aby ta naše dítka více četla! Howgh.

29.10.2018 3 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Konečně se dozvídáme něco o tom, jaké bylo mládí Oldřicha z Chlumu a jak se zrodil začátek jeho soudcovské kariéry po boku krále Přemysla Otakara. Velmi znamenité příběhy. Howgh

28.08.2022 5 z 5

Legendární příběh o zradě a pomstě.

27.03.2022 5 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Jedna z nejlepších Verneovek. Patnáctiletý plavčík Dick se musí stát po neštěstí ostatních námořníků kapitánem velrybářského škuneru. Povinnost přečtení pro každého správného dobrodruha/dobrodružku. Howgh.

21.01.2022 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Jedna z nejlepších Verneovek. Tajemný kapitán Nemo, známý čtenářům již z knihy Dvacet tisíc mil pod mořem opět v akci. Každý správný dobrodruh/dobrodružka by měl mít přečteno. Howgh.

14.01.2022 5 z 5

Kocour Vavřinec a jeho přátelé Kocour Vavřinec a jeho přátelé Dagmar Lhotová

Přesně tak. Super kniha pro děti od 5 do 10 let, v případě nostalgie i od 50-99. Kocour, pejsek, prasátko a kozlík prožívají dobrodružné i veselé příhody. Obrázky Věry Faltové jsou prostě skvělé, pamatuji si jak na mě už ve velmi útlém dětství (kol šesti let) zapůsobila hluboce prostorová kresba vnitřku Otylčiny boudy. A jelikož mě zajímalo, kdo byl první, jestli známý a podobný čtyřlístek od Němečka anebo Kocour Vavřinec a spol. a tudíž možná kdo od koho "opisoval," tak jsem trochu pátral, jelikož obojí vyšlo v roce 1969. A zjistil jsem, že Vavřinec byl první, jelikož už vycházel předtím na stránkách Mateřídoušky. Takže sláva Vavřincovi a spol. ! Doporučuji samozřejmě k přečtení.

25.08.2018 5 z 5

Nový hrabě Monte Christo Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Další špičková Verneovka o zradě a pomstě. Kdo ještě nečetl a cítí se být správným dobrodruhem, tomu přečtení vřele doporučuji. Howgh.

24.01.2022 5 z 5

Stezka odvahy Stezka odvahy Miloš Zapletal

Vynikající dobrodružný chlapecký román, jehož autorem je Zet. Vše v nejlepším duchu slavných Foglarovek! V postavě Náčelníka odhalujeme přítele Zeta, známého spisovatele, skauta a tuláka Miloslava Nevrlého. Nicméně hlavním hrdinou je Ježe, mladík, který skládá těžkou zkoušku. A ano, protržená přehrada na Desné je opravdu podivné místo! A fakt to tam vypadá a je popsáno přesně jako je to v knize! Také jsem tam byl... Knihu doporučuji všem správným dobrodruhům! Howgh.

05.09.2021 5 z 5

O zvědavém štěňátku O zvědavém štěňátku Iva Hercíková

Jedna z nejhezčích a prvních knížek mého nejútlejšího dětství. Moc pohodové vyprávění o malém, zvědavém štěňátku a jeho příhodách... K tomu roztomilé ilustrace Zdeňka Milera, co si přát více. Pro nejmenší dítka vřele doporučuji. Howgh.

02.04.2021

Pach krve Pach krve František Niedl

Vynikající historický román z časů krále Jana Lucemburského o rytířích bez bázně a hany. Vzhledem k tomu, že se jedná již o šestý díl, je pochopitelné, že některé situace se v ději románu opakují, ale pořád se to čte skvěle. Stále všemi deseti doporučuji! Howgh.

11.12.2020 5 z 5