trpaslyk trpaslyk komentáře u knih

Dotek mrtvých Dotek mrtvých Charlaine Harris

Jde o soubor povídek zachycujících vždy jedinou velmi krátkou epizodu odehrávající se v nejrůznějších časových období z celé série, takže při přechodech z jedné povídky ke druhé se mění různé i dost zásadní okolnosti (např. s kým zrovna Sookie chodí, koho zná a koho ještě ne, jaké povědomí už o světě nadpřirozena má atd.). Žádná z povídek není nějak extra zajímavá, protože autorka nemá prostor na tak krátkém útvaru rozvinout nějaký hlubší příběh. Některá z povídek vykouzlí na tváři úsměv, jiná pobaví, některé jsou jen nudné. Každopádně příjemné zaplnění času při čekání na další knížku ze série.

12.06.2012 2 z 5

Procitnutí půlnoci Procitnutí půlnoci Lara Adrian (p)

Opět má příběh velmi rychlý spád a je psán perfektně čtivě. Dějově plně navazuje na předchozí díly, jen se do popředí dostává zase další z bojovníků Řádu a jeho soukromí. Dozvídáme se více informací z jeho minulosti a nachází si svou družku. Jeho podlehnutí ženě je ale zatím nejkomplikovanější, protože jde o nejvíc drsného a samotářského člena Řádu. Stejně jako u předchozích dílů jsou tu otevřeně popisovány sexuální scény, poprvé se děj přesouvá i mimo Spojené státy, ale nemá to nijak významný vliv.

04.06.2012 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Nemám moc ráda téma čarodějnictví, a tak i když jsem si tuhle knížku půjčila na základě četných pozitivních recenzí a doporučení knižních blogerek, chtěla jsem ji nakonec nechat netknutou a přečíst jiné z knížek, které čekají v pořadí. Jenom pro klid svědomí jsem ji otevřela a rozečetla, ale už po pár stránkách mi bylo jasné, že mě chytila. Snoubí v sobě inteligentní hlavní hrdiny, zajímavý a propracovaný příběh bez předem jasného konce univerzitní prostředí, knihy a knihovny, upírství, kvalitní vína – to všechno mám ráda, takže jsem se brzo nemohla od knížky odlepit.
Autorka klade velký důraz na líčení smyslových zážitků, zajímavé je hlavně její detailní a jakoby odborné popisování chuti a vůně vína, které hlavní postavy ochutnávají, ale také kávy a čaje. Postavy jsou propracované, mění své názory na základě prožitých událostí. Příběh je velmi pěkně propracovaný a z každého slova čiší autorčin velký rozhled a její vzdělanost.

01.06.2012 5 z 5

Kouzlo ve větru Kouzlo ve větru Christine Feehan

Velmi jednoduchý příběh, žádné vedlejší dějové linie, rychle se čte. Postavy nejsou nijak zajímavě vykresleny, nevyvíjejí se (pokud tedy za jediný vývoj nepočítám to, že dva zapřisáhlí samotáři ve středním věku změní názor a zasnoubí se spolu). Je to rychlá oddychovka, nic víc, nic míň.

13.05.2012 2 z 5

Dcery pana Darcyho Dcery pana Darcyho Elizabeth Aston

Dílo je svým stylem velmi, ale velmi blízké stylu psaní Jane Austenové, s určitými rozdíly: objevují se zde přesahy do intimních úvah jedné z postav (Camilly), které se zaobírají i fyzickým vztahem muže a ženy, což by u Austenové nikdy nebylo možné. Astonová zapojuje do příběhu výrazně větší počet postav. Děj není nazírán výlučně z pohledu jedné postavy, ale velký prostor je vyhrazen několika hlavním postavám. Jinak jazyk, styl, dobová etiketa a podobné věci silně vycházejí z díla a doby Jane Austenové.

11.04.2012 3 z 5

Polibek půlnoci Polibek půlnoci Lara Adrian (p)

Velmi dobře napsaný poutavý příběh z upírského prostředí, tentokrát ovšem přísně pro dospělé! Podrbobně popsaných sexuálních scén je tam opravdu plno, mezitím je samozřejmě i nějaký ten příběh, který se jenom tváří, že je komplikovaný, ale všichni stejně víme, jak to dopadne. I tak ale člověk knížku neodloží a zhltne až do konce, protože autorčin styl je velmi pohlcující, čtivý. Konec zůstává po určité stránce otevřený, takže si přímo říká o pokračování. Milovníkům upírských knih vřele doporučuji!

14.03.2012 4 z 5

Milénium, Stieg a já Milénium, Stieg a já Marie Françoise Colombani

Faktografická kniha založená na osobní zpovědi Evy Gabrielssonové, životní partnerky Stiega Larssona (autora trilogie Milénium). Autorka je velmi otevřená, osobní, hodně subjektivní, vyjadřuje se k nejrůznějším tématům, na která se jí zřejmě neustále všichni novináři ptají, a z odpovědí je patrné, že si za poslední roky prožila něco velmi nepříjemného a její osobnost je tím dost poraněná. Pro fanoušky trilogie o Lisbeth Salanderové a Mikaelu Blomkvistovi rozhodně stojí za přečtení.

22.01.2012 3 z 5

Smrtelná odplata Smrtelná odplata Charlaine Harris

Velmi dějově nabitý díl, autorka se v něm vypořádává s několika dříve načatými dějovými liniemi a dopřává jim završení. Zároveň se objevují některé zcela nové informace o životě hlavní hrdinky, které ji samou překvapí. Jako obvykle má příběh rychlý spád a je velmi čtivý.

22.01.2012 4 z 5

Krevní msta Krevní msta Alyxandra Harvey

První polovina knihy mi přišla úžasně čtivá, se zajímavým příběhem, novými postavami a tak. Ale později začaly být retrospektivní kapitoly nudně podrobné a rozvleklé a samotný děj tak stručný a přímočarý, že mě to trochu zklamalo. I tak se ale těším na další díl s novými postavami.

03.07.2012 3 z 5

Měsíční oko Měsíční oko Libba Bray

Krásný, složitý příběh plný zajímavých okamžiků, snoubí v sobě eleganci, ale i přetvářku a pokrytectví viktoriánské Anglie, lehké stopy milostného citu, složitost lásky přátelské, mateřské a sesterské. Ukazuje, jak komplikovaně vzniká přátelství, jak k sobě lidé naprosto odlišných povah nacházejí cestu a učí se chápat druhého. Autorka má cit pro krásné barvité popisy krajin, ale občas sklouzává k nepříliš zajímavým odbočkám. Příběh obsahuje velké množství teprve naznačených nebo sotva načatých dějových linií, pro které ale nebylo v této knize místo a budou se rozvíjet až v dalších dílech série.

20.06.2012 4 z 5

Oceány vášně Oceány vášně Christine Feehan

Stejně jako u předchozích dílů i tentokrát strašně v četbě ruší obrovské množství chyb, které v knížce je – není výjimkou, že na jedné stránce vypadne i pětkrát někde písmeno, chybí tečky na konci vět, jsou přehozená písmena atd. Jsem přesvědčená, že knížka vůbec neprošla redakční úpravou nebo aspoň minimálním přečtením další osobou po překladateli.
Pokud jde o děj, je konečně trochu složitější a propracovanější oproti předchozím dvěma dílům (hlavně tomu druhému). Vztah hlavních hrdinů je sice od začátku jasný, ale aspoň si nepadnou do náruče hned na začátku. A jinak stejně jako u předchozích dílů sex, sex, sex a zase sex na milion způsobů.

04.06.2012 1 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Pokud jde o děj, tak je to velmi propracovaná detektivka s velkým množstvím postav, míst, prolínajícími se časovými rovinami, úhly pohledu i vedlejšími dějovými liniemi. Přesto je styl bravurně zvládnutý tak, aby se čtenář neztratit a stále se orientoval v postupně více zašmodrchané a později se rozmotávající spleti. Příjemně se to čte, trochu to nutí čtenáře k přemýšlení, autor má evidentně hodně nastudováno o hypnóze a píše o ní tak, že dokáže zaujmout a přimět čtenáře, aby se o tuto metodu více zajímal.

29.04.2012 3 z 5

Žena, která spolkla zubní kartáček a jiné bizarní případy z lékařské praxe Žena, která spolkla zubní kartáček a jiné bizarní případy z lékařské praxe Rob Myers

Vynikající, skvělé odreagování na pár minut v tramvaji apod. Nelze přečíst v kuse, ideální je tu a tam po jednom příběhu. Některé historky jsou až neuvěřitelné lidskou blbostí, to člověk jenom kroutí hlavou, co je někdo schopný udělat.

27.03.2012 5 z 5

Jak mi Jane Austenová zničila život Jak mi Jane Austenová zničila život Beth Pattillo

Velmi jednoduše a čtivě napsáno, i když od začátku až dokonce velmi prvoplánovitě. Hlavní hrdinka se pohybuje v průběhu celého příběhu po místech, která jsou spjatá s Jane Austenovou, a odhaluje nejrůznější střípky z jejího života, a to jak ty, které mají být údajně veřejně známé a ověřitelné, tak i nově zjištěné. Podle recenzí na Goodreads.com ale autorka udělala i ve všeobecně známých faktografických informacích několik zásadních chyb. Navíc je cítit přespříliš silná citová vypjatost hrdinky, která všechno prožívá téměř až na hranici hysterie a reaguje dost přecitlivěle. Zřejmě to má být vlivem prožité citové tragédie, ale i tak je tam prostě znát typická americká přemrštěnost.
Jako oddychovka do vlaku nebo na dovolenou dobrý, pokud od toho člověk nic nečeká.

27.02.2012 2 z 5

Knížka pro vnoučátka Knížka pro vnoučátka Ladislav Trylč

Krásná knížka - jak vzhledem, tak i obsahem. Ilustrace jsou moc roztomilé, budou se líbit snad všem dětem, pohladí na duši i dospělého. A říkanky jsou jednoduché, ideální pro malé děti.

13.12.2011 4 z 5

Byla tak krásná Byla tak krásná James Grippando

Dobrá detektivka, poutavá, zajímavá, s vyhraněnými charaktery postav, s překvapivým koncem.

04.11.2011 4 z 5

Jonas Jonas Eden Maguire

Další z mnoha knih pro mladé s tématem upíři/vlkodlaci/andělé - v tomto konkrétním případě jde o ty poslední jmenované. Velmi jednoduchý, čtivý text, ideální do vlaku nebo na pláž. Pokud nemáte velké očekávání, pak Vás kniha neurazí, v opačném případě sáhněte po jiné. Jako oddech dobré. V rámci daného žánru lehce nad průměrem.

30.06.2011 3 z 5