tomas9591 tomas9591 komentáře u knih

Zlatá klec Zlatá klec Vic James

3,8*
Asi po dvou měsících pořádná kniha a hned 255 stran na posezení. Neskutečná změna a docela mě bolí hlava z toho návalu informací. No, u těch informací se pozastavíme na nějakou dobu. Na knížku jsem viděl smíšené názory a já jsem v rozpacích. Sice není prakticky skoro nic, co by mi vadilo. Teď co se týče těch informací... Knížka na Vás vychrlí dost velký počet postav. Taky jsou zde určité rody, které mají všechny své předky a svou vlastní minulost, takže se stává, že máte víc jak dvě strany výkladu a Vy máte pocit, že čtěte učebnici dějepisu. Neskutečně moc předků, ve kterých jsem se ztrácel, jejich jména mají svůj vlastní význam a každý z nich něco dokázal. Mně osobně ten pocit alá učebnice dějepisu zas tak nevadil. Bohužel mi přišlo, že se knížka vezla vesměs pořád na stejné vlně, takže nečekejte nějak moc akce. Právě spousta lidí v recenzích píše, že se u knihy nudila. Taky jsem počítal s tím, že bude kniha hooodně surová vzhledem k tomu, o čem je. Spousta bolesti, smutku, ztrát, krutosti. Čekal jsem, že mě do těch pocitů bude chtít autorka dost vtáhnout a bude chtít, abych to prožíval s těmi postavami, což se bohužel nestalo. Ani jedno. Autorka to dle mého popisuje dost odtažitě, jakože to tak prostě je a všichni, i děti, jsou s tím naprosto OK. Fakt mi nepřišlo, že by dítě bylo naprosto v pohodě s tím, když mu odtáhnou rodiče a i sourozence. Dokonce i ti rodiče to snášeli hůř než to dítě. Nějaký ty pocity by to chtělo, no ne? Takže tohle je jedna z věcí, která mi vadila. Nadále to je zase a opět kniha, která nemá dle mého dostatečně využitý potenciál, což už není chyba, která mi vadí, ale věc, která mě mrzí. V pořadí už asi 5. kniha, která je originální, je to něco, co mě vtáhlo do toho světa a má neskutečně originální atmosféru a i ta magie, která tam je (A.K.A. Síla) mě moc zaujala. Bohužel není v knize dost k vidění. Všichni ji oplývají, jak neskutečně mocná věc to je, jak s ní Mocní stavěli obrovské paláce a jak dokázala ničit a zároveň léčit. Ehm, ehm...já bych to rád viděl!!! Jo, fajn. Postava jde a Silou odemkne magickou bránu, jo postavu něco bolí, tak se vyléčí, jo postava se naštve a hodí druhou postavou o zeď, ale... Na těch 330 stran je to pro mě osobně zoufale málo. Jediné co, tak teda klobouk dolů za tu magii kolem strany 300 (asi? Někde u konce každopádně). Dost jsem se ztrácel co se týče představy celého světa. Lítají vrtulníky, ale zároveň mají rozlehlá sídla a kožená zdobená křesla. Dýchal na mě až snad takový barokní styl, takže na mě to byl už moc velký mix. Bohužel jsem se nedokázal sžít s většinou postav. Nejlepší byly pohledy Luka, se kterým jsem se sžil nejvíc. Abi byla taky super, ale zbytek rodiny mi přišlo, že autorka úplně vypustila. Aby a Luke měli pocity, ale ten zbytek rodiny? (bavíme se opravdu jen o jejich rodině. jiné postavy už nebyly tak ploché.) Když se nad tím tak zamyslím, tak vlastně nevím, jak se jmenují jejich rodiče. Vím, že bylo zmiňováno jméno mámy, ale táta byla pro mě opravdu postava nastrčená, aby tam prostě jakože byl. Neskutečně ploché. Teď už spíš ty pozitivní věci. Jak už jsem zmiňoval, tak má knížka neskutečně originální atmosféru, která je opravdu jedinečná, taky má boží citáty, které mi přirostly k srdci a jsou fakt něco, dle mého má knížka v sobě spoustu důležitých témat, které se týkají nás, lidí. Taky jsem si samozřejmě pobrečel. Takhle knížka ve mně bude ještě hodně dlouho. Neváhejte si ji přečíst, pokud máte rádi spíše pomalejší knížky, které Vám toho ale hodně předají!

03.03.2021 3 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Obecně se nenechávám nalákat tím, co je na obálce napsáno, ale tady se tak z nějakého důvodu stalo. Prý návykový pohlcující thriller. Nah. Na začátku se stane strašná tragédie spojená se smrtí spolužáka, která vše změní. Čekal jsem i nějakou NÁVYKOVOU POHLCUJÍCÍ akci i uprostřed knihy. Tak to bylo například u Stačí jen chtít od Joelle Charbonneau. Bohužel. Na začátku je velké BUM a my po zbytek knihy sledujeme, jak se s tím určité postavy vyrovnávají. Upřímně? Kdybych do toho šel s tím, že budu sledovat psychickou stránku postav, jejich osobní život a to, jak jim to s životem zamává, tak by to bylo nadmíru dobré. Čekal jsem ale to, co bylo na obálce. Moje blbost. Taky mi přišlo, že to hlavní postavy až moc zasáhlo. Na to, jak mrtvého spolužáka všichni nenáviděli. Knížka je ale plná myšlenek o dospívání, škole a vztazích. Samozřejmě mi to akci, kterou jsem čekal nevynahradilo, ale je to také jisté plus. Od autorky má u nás vycházet další kniha a zvažuji, jestli se do ní pustím. Pokud ano, tak velmi obezřetně.

Prokletý trůn Prokletý trůn Joelle Charbonneau

Mám obecně problém s tímto námětem na knihu. Autorky (Joelle společně s Kendare Blake) se na mě fakt domluvily. Taky by mě zajímalo, proč okopírovala Joelle nápad Kendar. Tři temné koruny byly pro mě strašné a knížka od Joelle, kterou jsem četl před touto (Stačí jen chtít) se mi velmi líbila, takže jsem měl naději. Bohužel. Obě musely vytvořit nejvíc sexy mužské postavy (V případě Trůnu to byl dokonalý Andreas, který skrývá své tajemství a má sex s každou služebnou, na kterou v paláci (Možná hradu? Zámku? Kdo ví co to bylo.) pomyslí. Je zručný a všichni mu za opravu větrného mlýnu děkují a opěvují ho. Jak asi všem dojde, tak se uskuteční turnaj o trůn. Ha. Druhá hlavní postava, Carys, si v jedné scéně myslí, že umírá (NO SPOILER), ale ona nakonec zjistí, že se pár provázku z žebříku zamotalo do jeho tkaniček, a proto ztrnul a nemůže se hýbat. Och ano, náš dokonalý Andreas. JAKO PARDON. TOHLE NE. Já nejsem náročný člověk a nehledám v knihách chyby. Toto vadilo i mně. Taky mi nepřišla moc uvěřitelná náhlá změna chování dvou sourozenců. Oba trůn ani v nejmenším nechtějí a najednou okamžitě plánují intriky, protože jim kdosi nakukal, že se ho ten druhý snaží zmást. Na druhý díl se stoprocentně chystám, abych mohl slavnostně prohlásit a utvrdit se v tom, že je to opravdu tak špatné.

Zloději dýmu Zloději dýmu Sally Green

3 - 3,5★
Skoro dva roky. Tak dlouho s touhle knihou, a přesto jsem to nevzdal! :D Jakmile vyšla, hned jsem se do ní pustil a bylo to pro mě strašně pomalé, zachránily to krátké kapitoly. Víc postav mi vůbec nevadilo, některé ke mně poměrně přirostly, jiné zase tak ne. A myslím si, že postavy v tomhle příběhu hrají dost velkou roli. Vlastně obálka a anotace tomu napovídají, přímo to křičí. Pokud se nesžijete s postavami, je to v pytli. :D Takhle je to s touhle knihou. Jak se píše v anotaci, postavy mají své osudy, ani jedna s nimi není spokojená, a bojuje, aby jej změnila. Pokud se tedy do postav nedostanete, je podle mě jasné, že Vás kniha nebude zajímat, nebude vás bavit je sledovat, jak se s tím perou, a co jim padá pod nohy. Ze začátku mi to nešlo ani zhola. Některé mi přirostly k srdci více, některé méně, a některé až po roce a půl. (Je docela masakr a šílené tohle moct napsat :D) Jak příběh (a měsíce) šly, postupně jsem se příběhem prokousával. Každá je fakt jiná a tahle parta je docela silné kafe,
Za první časový úsek jsem se dostal do poloviny, pak knihu odložil, pak několik měsíců otvíral a četl vždy pár stran. Pak přišel rok 2021 a já dal asi 160 stran na posezení. Určitě tomu pomohlo to, že, dle mého, kolem strany 300, začal děj eskalovat, a to pořádně. Jaksi jsem se za ty měsíce vytvořil větší citový vztah, než by se při normálním souvislejším čtení, stalo. Pokud byly postavy v ohrožení (a že byly), tak jsem se o ně poměrně dost bál. A že se hned v prvním díle ze tří umíralo! Až mě to trochu dostalo, v dobrém slova smyslu. Svět je vytvořený hezky, nicméně jsem spoustu detailů, které byly řečeny na začátku, nevěděl ke konci knihy, jelikož jsem si je už nepamatoval.
Konec knihy skončil tak jak skončil, já si ale spíš neplánuju přečíst další díl. Musím říct, že mě to k tomu ale docela dost táhnou ty postavy…Ten citový vztah tam bude, ale jednoduše se bojím, aby to nebylo to samé, až pak opět za půlkou knihy nějaká akce. Zase si nemyslím, že by mi postavy vynahradily akci. To už musí být u mě něco. Nápad s dýmem démonů mi…(asi) kupodivu nepřišel zase tak vyčerpaný, ale samozřejmě, tohle je jen první díl série, ale myslím si, že už název druhého dílu (Svět démonů) – a díl samotný, by to vynahradily.

03.03.2021 3 z 5

Zachránci nového času Zachránci nového času Armand Baltazar

3.5*
Příběh je teda nechutně dlouhý, ale čte se dost rychle a plynule. Stačí si k tomu sednout a máte pěkný kus za sebou. Příběh má originální svět a příběh doplňují úžasné ilustrace. Je nutno říct, že by jste si knihou neměli listovat, protože si právě pomocí obrázků můžete vyspoilerovat prakticky celou knihu. A to i konec. Poněkud nepraktické. Je to jednoduché na čtení díky jednoduché zápletce. Je opět poukázáno na přátelství mezi dětmi a rodinné vztahy.

Velké Medvědí jezero Velké Medvědí jezero Erin Hunter

Nejlepší.❤