tlllk tlllk komentáře u knih

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Viac ako kedykoľvek predtým som mal pocit že „múza došla“. Pán Niedle patrí k tomu najlepšiemu čo som objavil za posledné dva - tri roky, ale táto séria už bola ako dva krát vylúhovaný čaj. Trochu ako kompilát nápadov pre ktoré nenašiel predtým využitie. Posledný diel sa našťastie vrátil k zrýchlenej karme, keď každý podlí skutok stihol celkom rýchlo spravodlivý trest. Ako audio to stále patrí k tomu lepšiemu čo sa dnes dá zohnať.

01.04.2024 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Príbeh, zápletka, napätie aj stotožnenie s hlavnou postavou, to všetko tam bolo. Trochu mi nedávali zmysel tie čiastky za výplaty, ale na to som si pri amerických autoroch už zvykol, akoby mali strach, že im svet bude závidieť tak sumy úmyselne skresľujú. Ako audio to bolo fajn.

01.02.2024 4 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Bol to zvláštny príbeh, skôr fantasy ako sci-fi, ale svojím spôsobom originálny. Trochu som sa strácal v tých zákulisných dôvodoch prečo založili druhú stanicu, ale to našťastie nemalo zásadný vplyv na pointu, aspoň myslím. Som rád že aj táto kniha dostala svoju audio-podobu.

29.10.2023 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Slušné zakončenie série, chvíľku som mal posit že prešlapujeme na mieste a to čo sa ponúkalo od začiatku sa obiavilo vlastne až na záver keď to nehralo rolu, ale i tak to bolo fajn a je mi celkom ľúto že to končí.

23.08.2023 4 z 5

Svojho času som šiel sám niečo vyše mesiaca Camino del norte , skutočne ocením akým oporným bodom, keď už nemôžete a vlastná mysel vás začína zrádzať , môže byť rádio.

26.06.2023 4 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Po jednotke to bola jasná voľba, príbeh zvýšil obtiažnosť, pribudlo zloduchov aj intrík, čím sa dej trochu rozvláčnil a stratil na dynamike. Nie že by to bolo iba na škodu, dozvedeli sme viac o hlavných postavách kotré tak dostali hĺbku, dobrý základ na ďalšie časti, ale celkovo mi viac sedela prvá časť. Ešte že mám ďalšie dve už nabité v telefóne.

17.04.2023 4 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Od Američana by som nečakal toľko sebakritiky vnútorných pomerov, čo bol asi najvýraznejší rozdiel oproti Forsythovi. Príbeh mal svoje čaro, inteligentnú mystiky, trochu tuctový dej, ale vyvažoval to ten filozofický kontext. Určite stojí za prečítanie.
alebo vypočutie.

31.01.2023 5 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Jediný chlap, u ktorého mi tie seba-ironizujúce komentáre neprídu trápne. Rozumiem že tu viac ako o životopis išlo dostať to zo seba von, čo mi nevadí, lebo sa aj tak nevyznám v hercoch tej doby a jeho filmom som nikdy neprišiel na chuť . To čo popisuje s Miou ma zdvíhalo zo stoličky a žeriem mu to aj s navijakom. Jediné čo som nepochopil, že načo si ľudia adoptujú dieťa , keď si k nemu rovno pribalia opatrovateľku. To je ako kúpiť si Lambo so šoférom.

11.11.2022 4 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Mám rád magický realizmus, keď sa autor nenechá spútať časom a fyzikou. Tiež som mal problém sa zorientovať, čo je hlavná dejová línia a čo poviedky, ktoré dokresľujú metafory, ale to môže byť aj audio formou, čo nebude ten najtransparentnejší spôsob pri tomto žánri. Celkový pocit je zapatlaný od medu, na môj vkus by to chcelo trochu osekať, ale verím že Ezra a Dorian si nájdu u nežnejšieho publika svoje zastanie aj v tejto podobe. Je to ten druh kníh, s ktorou sedíte v kaviarni s obchytaným obalom a desiatkami poznámok k diskusií s kamarátmi.

14.10.2022 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

To je tak keď si dysgrafik vyberá knihu podľa názvu a furt čaká kedy sa to rozbehne a v polovici s hrôzou zistí že to nebol "Pohlavný" ... no nič na koniec sa to celkom slušne rozbehlo. Ešte lepšie bolo že dej ukázal skutočnú hĺbku a ponúkol sondu do dospievania talianskych teenagerov, ktorý mi zapadol do príbehov čo mi o sebe rozprávali kamaráti.

25.08.2022 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Musím priznať že som neočakávane s touto knihou bojoval, aj keď autora môžem a čítal by som od neho aj nákupný zoznam. Možno za to mohol nástup Covidu a zmenené zviky a priority alebo repetícia v prvej časti a potom rozvláčne opisy v druhej časti, že som mal problem sa chytiť. Kniha nakoniec nesklamala, len to chcelo viac čas.

12.04.2022 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

(SPOILER) ta smrť mi prišla zbytočná, nijako nevygradovala dej, naopak tá odplata bola vlažná, neadresná a určená postavám, ktoré by nemali šancu ani na Oskara za vedľajšiu rolu. Rozumiem potrebe logicky zakončiť dej a nevybočiť z historických reálií, ale i tak som čakal viac. Ale ako celok to bolo fajn.

16.03.2022 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Renesančná predstava o rytieroch zapustená do reálií panovania Jána Luxemburského. Začínam si to užívať, príbeh je rúžový a romantický, ale to pri oddychovej literatúre nie je na škodu. Teším sa na ďalší diel.

04.03.2022 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Táto séria ma baví, rozoberať postavy má asi taký zmysel ako riešiť zloženie párkov v hot-dogu, jedného dňa to bude legenda, teším sa na ďalší diel.

02.01.2022 5 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Úprimne , táto sorta ľudí mi zdvíha tlak. Ale možno človek má právo premrhať svoj život, takýmto spôsobom obklopený sebeckou živočíšnosťou, nebudovať a netvoriť, proste len existovať. V tejto dobe ambícií to má svoje čaro....

24.05.2021 4 z 5

Líška Líška Frederick Forsyth

pribeh nebol zlí, ale prišlo mi to ako keď moje deti na seba žalujú ... za všetko zlé môže ten druhý, tak neviem, skutočne je ten svet taký čierno-biely.

24.05.2021 3 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Veľmi príjemné prekvapenie, zápletka bola originálna, postavy mali svoj vývoj a nebolo tam veľa hluchých miest. Ak príde pokračovanie v podobe audioknihy je veľmi pravdepodobné že po ňom znova siahnem.

04.04.2021 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Prekvapivo dobre napísané, nič som od toho nečakal a dostal som slušný soft-horor.

09.02.2021 4 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Pre mňa to lepšie, čo v poslednom čase severné more detektívok vyplavilo na breh, dej mal nápad, postavy charakter, prostredie nebolo okukané, čo viac si priať. Teším sa na pokračovanie, snáď sa opäť dočkám audio verzie.

11.08.2020 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Čo chýbalo na deji a dialógoch, skúšal tento krát dohnať pornografiou. Nie že by to bolo niečo nové, ale tento krát toho bolo moc a nasilu. Čítal som od neho aj lepšie kúsky.

29.06.2020 3 z 5