tlllk tlllk komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Po prvých stranách som sa zľakol tej depresie a počtu strán čo mám pred sebou, ale nakoniec to nebolo také zlé. Dej sa rozdrolil na niekoľko línií kde sa striedali radosti a trápenia v celkom znesiteľnom pomere, bonusom boli historické súvislosti. Rovnako ako u Remarqua som si uvedomil ako mi je vlastne dobre. Ale pred druhým dielom potrebujem trochu balzámu na dušu.

31.03.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Vedel som do čoho idem, je to moja tretia kniha od autorky a opäť nesklamala. Vyhovuje mi ten spôsob akým tečie dej, bez teatrálnych gest, stupňovania zápletky, veci pekne plynú, aj keď nie vždy podľa predstáv hlavných postáv. Je to pre mňa nádej že všetky osobné tragédie sa stanú len štatistikou v očiach našich potomkov.

08.02.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Kniha ma svoju atmosféru a prevedie vás celou škálou pocitov. U podobných kníh ma fascinuje ako problémy jednej generácie blednú pred potrebami tej ďlašej. Veľmi príjemné dielo.

02.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Orwel napísal svoju 1984 ako výstrahu pred budúcnosťou, celú knihu som si kládol otázku čo týmto dielom autorka sleduje ? Príbeh bol silný a dobre napísaný, ale nevedel som nájsť pointu. Citím sa podvedený, ako niekto kto sa nechal citovo zmanipulovať k odporu k niečomu čo ani neexistuje.

19.03.2023 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Pohladí srdce každého fanúšika sci-fi, konečne kniha čo mala myšlienku, neprediktívny dej a sympatickú dvojicu hlavných postáv. Klobúk dole pred odvahou rozpútať dej s nehumanoidnými ufónmi, ktorý navyše nie sú tuctoví. Týmto si autor u mňa zaručil miestenku v zozname autorov u ktorých sledujem novinky. Kniha je písaná dosť technicky, tak ak je pre Vás mikrovlnka záhadou, asi by som siahol po niečom inom :p)

01.12.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Príbeh je ako fraktál, pri každom priblížení vidíte stále viac a viac detailov, čím sa ale mení celková kompozícia a vy musíte čeliť svojim unáhleným záverom, ktoré ste si predtým vytvorili. Nežná poetika jeho príbehov je niečo čo sa neomrzí, jeho podanie medziľudských vzťahov je niečo čo ma vždy pobaví a donúti sa zamyslieť sa nad sebou samim.

19.07.2020 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Bola to príjemná spomienka, čítal som ju ako dieťa a aj po tých rokoch sa mi vrátil ten pocit keď stojíte na začiatku a všetko máte pred sebou....

19.12.2021 4 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Séria si udržuje vysoký štandard, šikovne preplieta historické reálie s detektívnou zápletkou, uvedomil som si, že tento spôsob mi vyhovuje viac, ako moderné detektívky, kde sa autor snaží zaujať brutalitou alebo šokujúcou pointou.

26.09.2023 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Pre mňa bola ta základná premisa úplne mimo, najskôr som si pomyslel že to bude strašná nuda, ale ten príbeh mal niečo do seba a postupne odkryl viacero zaujímavých bodov života závislého na AI. Prišlo mi že to miestami rozvíja Huxleyho Koniec civilizácie a dáva tomu trochu iný rozmer. Vlastne som pointu ani nečakal, oto viac ma príjemne prekvapila.

21.09.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Autora sledujem už dlhšie a zatiaľ sa mi páčila väčšina z toho čo vydal a ani v tomto prípade nejde o výnimku. Hlavná postava postupne nadobúda svoje schopnosti podobne ako v počítačových hrách. Kostra príbehu nie je veľmi unikátna, ale práve tie detaily z toho robia nevšedný zážitok. Ako audio zvládnuté za jeden deň. A fakt som si myslel že Platnéř je slovo odvodené od plátna

23.08.2023 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Ten chlap ma svoje charizma, a občas som sa neubránil zrovnaniu, ako jednoducho by sa dali vyriešiť niektoré problémy. Potom si zas poviem, že možno nie je tak dobrý nápad, aby každý mohol nosiť zbraň. Našťastie naši predkovia to pochopili na rozdiel od tých za oceánom. Postavy celkom realisticky zodpovedajú tomu, akú predstavu mám o tom období, i keď hlavný hrdina je obdarený romantickou nezraniteľnosťou, celkovo je to to lepšie a ako audio to utečie až moc rýchlo. Teším sa na koniec ságy.

16.03.2023 4 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Pôvodne som chcel napísať niečo jedovaté, že Backmanovi vydajú aj nákupný zoznam , len aby na ňom zarobili, ale to by voči tej poviedke nebolo spravodlivé, i z tohto kúska som si našiel posolstvo, ktoré budem chcieť preniesť na svoje deti.

27.12.2019 5 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Obhajovať literárnu hodnotu tejto knihy, je ako brániť kebab pred Pohlreichom, ale keď ho miluješ .....

23.11.2019 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Až sa mi nechce veriť že autor nie je Grék. Pôsobivý historický román, po ktorom som si uvedomil dve veci, moje deti ma nikdy nepochopia, a v živote nesmiem nič nechať na potom.

21.10.2014 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Je to ako miska horúcich slaných mandlí, kým si uvedomíte chuť sú preč, ale to nevadí, objednáte ďalšiu, asi vás nezasýti ale dozaista vylepší deň .....

04.05.2023 5 z 5

Pokiaľ budú politické strany fungovať ako s.r.o-čky dovtedy budú sponzori požadovať výhody za svoje investície , pokiaľ budú ľudia voliť podľa sľubov a s pamäťou ako Dory dovtedy budú takýto ľudia bez šance. Je mi z toho smutno.

03.04.2023 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Veľmi slušná séria, ku koncu bol modus operandi trochu prefláknutý, ale k dobrodružným románom to asi aj patrí. Už teraz sa teším na ďalšiu sériu od tohto autora. Nielen týmto sa dostáva na môj zoznam obľúbencov.

16.03.2023 4 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Úplne ten istý pocit ako pri "Pláň Tortilla" občas som mal až deja-vu. Tento krát som už bol pripravený, a koncept "povaľačov" už mi tak nezdvíhal žlč, ale užíval som si ten spôsob ne-myslenia...

05.09.2022 4 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Toto sadlo, za mňa zatiaľ najlepší diel série. Akcia strieda akciu, hlášky nemajú chybu a dokonca to všetko zapadá do vyššieho princípu bez potreby niečo pracne vysvetlovať. A že tam bolo trochu sexu, halooó, na obálke je jašterica s kozami, čo ste čakali ? Svadbu ?

01.06.2022 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

myslím že v tom bolo viac ako súbor jednotlivých faktov... to medzi riadkami o zmysle snaženia sa v tomto ľudskom mravenisku, a zdanlivo dôležitých úlohách a tomu čo kvôli ním zanedbávame.... a na celkovej pochmúrnej atmosfére sa pozitívne podpísal GB/JAP pohľad na svet.

10.01.2019 5 z 5