timelady timelady komentáře u knih

1924 - Rok, který stvořil Hitlera 1924 - Rok, který stvořil Hitlera Peter Ross Range

Možná se ze mě stává cynik, ale u nějakých pasáží jsem se neudržela a dostala záchvat smíchu. Jen si představte Hitlera, jak nakráčí do pivovaru a zpoza svého sotva rašícího knírku zařve "taaaak hoši, teď je to tady naše!" doufaje, že to někoho bude zajímat.
Nicméně se kniha četla dobře, byla poutavě napsána a jsem ráda, že jsem se o postavě Hitlera dozvěděla něco nového.

17.02.2017 5 z 5

Jak se trhá srdce Jak se trhá srdce Karel Šiktanc

Trhalo mi srdce, když jsem musela knihu na chvíli odložit. Tak dojemné, laskavé a bolestné verše jsem již dlouho nečetla.

17.02.2017 5 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizora jsem četla z důvodu, abych překonala svoji averzi vůči ruské literatuře (kterou zapříčinila Anna Karenina). Tohle dílo bylo nejspíš o krok vedle, snad to příště bude lepší. Nepřišlo mi to nikterak zábavné či záživné.

23.01.2017 3 z 5

Vyvolávač Vyvolávač Josef Šimon

Snad jedna z nejlepších básnických sbírek, které jsem za poslední dobu četla. Nadšená, nadšená, nadšená!

27.10.2016 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Jedna ze slabších, chvílemi jsem se musela přemáhat, abych vůbec v četbě pokračovala. Byly pasáže, které jsem hltala, ale bylo jim pomálu a moje nadšení mě většinou po pár minutách opustilo.

05.08.2016 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Pokorně přiznávám, že kdyby nebyl Otčenášek zařazen do povinné četby, nejspíš bych se ke knize nedostala.
K samotnému tématu nemám co dadat; prostě zakázaná láska dvou mladých lidí během druhé světové války. Nicméně kdybych měla dílo porovnat např. s Petrem a Lucií, tak bych více tíhla k Rollandovi, nemám moc ráda příběhy, ve kterých se láska projeví již během chvilky, považuji to za afektované a "je to na ránu." Přesto ale knize nechávám pět hvězdiček, lehce otevřený konec tento malý "vroubek" dorovnal.

15.05.2016 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Při četbě jsem si místy přála, abych vedle sebe měla dva filozofy a kněze, kteří by mi pomohli knihu vysvětlit.

23.01.2014 2 z 5

Charlieho malé tajomstvá Charlieho malé tajomstvá Stephen Chbosky

Velmi milá kniha, která se hrozně hezky čte - místy mě dokázala rozesmát a dočítala jsem ji se skleněnýma očima.

20.01.2014 5 z 5

Malý Mikuláš Malý Mikuláš René Goscinny

Malý Mikuláš mě doprovázel celým dětstvím které jsem strávila tím, že jsem toužila být jedním z jeho přátel.

16.11.2013 5 z 5

Královec: Město pohádka Královec: Město pohádka Paulina Siegień

Hrozně zajímavá tematika, ale nesedl mi autorčin styl :( i přes veškerou poutavost vyprávění se mi kniha špatně četla

12.05.2024 3 z 5

Němcova vesnice aneb Deník bratří Schillerových Němcova vesnice aneb Deník bratří Schillerových Boualem Sansal

Někde mezi začátkem a koncem jsem se ztratila :(

20.10.2023 3 z 5

Šváb Šváb Ian McEwan

Nevím, asi jsem to nepochopila :( v tom abstraknu jsem se ztratila, pochytila jsem akorát pár kavkovských prvků, od kterých jsem se snažila odrazit - ale marně.
Snad se ke knize časem vrátím a budu s to ji naplno ocenit.

Líbila se mi její metafyzická podoba, tudíž knihu hodnotím jako knižní soubor hrající si s jazykem.

22.08.2023 3 z 5

Tahiti v hlavě Tahiti v hlavě Miroslav Olšovský

Zakoupila jsem si na základě silnýho hypu na sociálních sítí a jsem zklamaná. Občas mě zaujala nějaká strofa, ale strofa následující moje zaujetí smetla ze stolu. Škoda.

26.10.2020 3 z 5

Popel a slast Popel a slast Kateřina Rudčenková

Tohle šlo tak pěkně systematicky z kopce. Zprvu knihy jsem se vcítila do autorčiny bolestivé duše, která se na pár okamžiků stala až hmatatelnou, nicméně ve druhý třetině jsem svůj pohled změnila na pocity ublížený malý holčičky. Peotika se vytratila, prožitky se staly monotónní. Nejvíc mne zklamala poezie v próze na úplným konci knihy. Pokud se teda jednalo o poezii v próze. Chápu závěrečnou chaotičnost, nicméně zastávám názor, že i chaos coby umělecký dílo měl mít nějakej vnitřní řád. Ten mi tu chyběl.

Nicméně, ať nežeru, jedna věc mě vskutku poznamenala - jsi se. Jako fakt? Nevím, jestli kniha prošla korekcí, pokud však ano, stojí za pováženou popřemýšlet o změně korektora.

25.04.2020 2 z 5

Řez kamenem Řez kamenem Ondřej Hložek

Tohle mi hrozně připomínalo mojí maturitu. Z úvodní básně jsem byla nadšená a všichni víme, jak je první dojem nejdůležitější. Pak to, stejně jako já přes lety, začalo v průběhu lehce drhnout, místy úplný výpadky. Od poloviny knihy se sbírka začala zase vzpamatovávat a moje nadšení by se dalo přirovnat k básní úvodní. Dávám čtyři hvězdičky, jednak za tu alegorickou demonstraci, kterou mi autor umožnil, jednak za to, že i já jsem přes všechny svoje maturitní výpadky jsem u otázky \"první světová válka\" byla schopna do mýho proslovu nějakým způsobem zakomponovat Chaplina a odmaturovat za dvě.
Těším se na autorova další díla!

01.02.2020 4 z 5

Vrhač nožů Vrhač nožů Solo Lovec

"Falešná premisa: kdo tvrdí, že Bůh je mrtev, předpokládá, že byl smrtelný."

Ostré, břitké, cynické miniatury. Místy až moc abstraktní, což ve výsledku není vůbec ke škodě, ba naopak.

Baví mě knihy tohodle typu - děj, který je složen z mnoha souvětí, která jsou i sama o sobě příběhem...
...byť mi přijde, že autor má hrozně moc myšlenek, se kterými nedokáže dále pracovat či neví, jak je uchopit.
Přesto ve mně toto chaotično zanechalo cosi poetického.

24.12.2019 5 z 5

Česko-čínské vztahy po roce 1989 Česko-čínské vztahy po roce 1989 Rudolf Fürst

Očekávala jsem více informací co se etické stránky týče. Nicméně na to bude potřeba nejspíše jiné knihy.
Jsem mile překvapena autorovou nestrannostií a pragmatičností - žádné osobní názory či citově zabarvené texty, pouze čistá fakta.

04.05.2019 4 z 5

Zoufalství Zoufalství Yasmina Reza

Za mě poutavý monolog zhrzeného muže. Kniha mne díky své monologické formě vtáhla "do děje" - i když více bych hovořila o mysli člověka jak ději.
Existenciální rozpravy a myšlenky knize dodaly přesně to koření, které mám ráda.
Dlouhými naštvanými pasážemi autorka dokonale vystihla postavu hrdiny - muž znechucený životem, převážně však sám sebou. Je z nich cítit zoufalství a rezignace na svůj vlastní osud.

04.05.2019 5 z 5

Ve tváři papírová jizva Ve tváři papírová jizva Stanislav Vávra

Jedna obří strhující melancholická vlna. Parádní.

09.07.2018 5 z 5

Ona Ona Lawrence Ferlinghetti (p)

Tak takovejhle mindfuck jsem nečekala. Parádní

03.07.2018 5 z 5