tibis tibis komentáře u knih

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Ja osobne mam k tejto teme blízko. Otec sluzil v rokoch 1959 -1961 na hranici v oblasti Bratislava - Jarovce. Az po jeho smrti som sa od mamy dozvedel, ze bol v sluzbe posteleny a jeho kolega spolu zo psom zasteleny clovekom, ktory prechadzal hranicu. Ci presiel, alebo bol zadrzany ( zastreleny ) neviem. Po pobyte v nemocnici bol poslany ,, za odmenu '' na dva tyzdne do Moskvy. Zopar cm vyzsie a ja tu teraz nie som. Do civilu mal odijst koncom augusta 1961, ale koli Berlinskej krize ( stavba muru okolo berlina ) bol do civilu prepusteny az koncom roka, tesne pred vianocami. Vianoce stavil u brata v Poprade a na Stefanskej zabave stretol moju mamu. A tam sa zacal MOJ pribeh. Je tazko sudit vtedajsu dobu ocami dnesneho cloveka. 99.9% ludi iba chceli prezit a slusne zit a vychovavat svoje deti.

25.06.2023 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Jednoznacne jedna z najlepsiech knich ake som kedy cital ( precitane asi 5x ) a urcite v mojej top 5. Najlepsie dielo tohto autora. Uviedla ma so myslenia a hodnot japonska, ktore sa za starocia nezmenilo. Povinnost je prvorada a nie ako nasa libralna spolocnost vyznavajuca aby sme pocuvali svoje srdce a chranili slabych. Keby kazdy robil co je jeho povinnost nasa spolocnost by na tom bola ovela lepsie. Kazda doba ma svoje idealy a dufam ze liberalizmus skonci na smetisku dejin a pride nieco hodnotnejsie co posunie civilizaciu dalej. Kniha pre mna jednoznacne 100%. Serial z Richardom Chamberlainon 90%. Mozno by stalo za to natocit sucatnou techikou znovu.

20.09.2019 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Zacalo to ako grateska, pokracovalo ako detektivka a skoncilo ako triller. Takze to mame tri v jednom. Kedze som precital vsetko od DD, pre mna je to jedna z najlepsich. Uz mi ta banda vrazdarska chybala.

14.12.2022 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Ako fanusik sci-fi ktory toho uz precital tony, jedna z najlepsich sci-fi (podla mojho nazoru). Mam rad riesenie technickych problemov a nie citovych ( hlavne vo vesmire). V poslednej dobe ma prekvapil Martan. Kopec technickych problemov a ako ich vyriesit. Pre niekoho nuda ale pre mna skutocne najzaujimavejsia cast knihy. K tejto knihe sa mozem vacat aj kazdy rok.Len cakam kedy Ramu sfilmuju a aku love story tam zakomponuju aby to bolo prijatelne aj pre zenske publikum a nie iba pre technicky zameranych blaznov ako ja.

08.08.2018 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Juro je jednoducho PAN.

27.02.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Po vsetkych tych military sci-fi co som pecital je tato kniha ako prist v zime na rozkvitnutu luku. Po hlbokej sonde do historie ciny a uvode do myslenia trisolarianoch sa to rozbehlo, ako som skutocne necakal. Kedze som o knihe nic nevedel ( az na vysoke hodnotenia tych co to precitali ) skutocne pekvapenie. Pre mna ako milovnika sci-fi 110%.

28.09.2019 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Pre mna najlepsia kniha celej serie. Aj ta stryga zapadla perfektne do historickeho ramca. Skoro dokonalost.A poslednymi slovami nas pekne navnadil na pokracovanie.

27.02.2019 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Tuto knihu zacnete citat a 'musite slapat a casto aj do kopca' nie ako tie obycajne knihy,ktore otvorite a nechate sa viest samospadom. Obcas pri citani musime pouzit aj tu cast nasho tela, co mame v lebke medzi usami. Ja osobne po jednej takejto knihe potrebujem dva, tri kedy sa iba necham viest a nemusim rozmyslat. Obcas aj to prmyslanie boli.

10.05.2020 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Ako fanusik sci-fi military, toto je jedna z najlepsich knich co som kedy cital. Skutocne by ma zaujimalo, ci v reale exzistuju deti z takymto myslenim. Mne trvalo skoro 50 rokov, kym som sa mysleniu Endera KUSOK priblizil. Alebo uz to je sci-fi, ako to male decko mysli??? Pre mna 110%

01.11.2019 5 z 5

Jedina kniha v mojom zivote, po precitani ktorej som ju zacal citat odznova. A to som doteraz precital nin. 5000 knih. Vela informacii mi bolo znamych ale suvislosti a naveznosti mi unikli ( alebo som sa o to nikdy nezaujimal ). Samozrejme som si kupil aj jeho druhu knihu. Ale v nej v podstate nic nove nepriniesol, to este neznamena ze ju nedocitam. O evolucii jedna z naj knih ktore sa mi dostali do ruky. Ak by niekto chcel precitat iba jednu knihu za cely zivot tak toto je ta prava. A do konca zivota ma o com rozmyslat ( ked su este najdu nejaki jedinci, ktori su schopny tohto procesu ).

09.07.2018 5 z 5

Filmové povídky Ladislava Pecháčka Filmové povídky Ladislava Pecháčka Ladislav Pecháček

Prvy diel som videl na vychadzke v Pribramu, ked som bol este mlady a pekny a na vojenskej sluzbe povinnej. A potom ma uz BASNICI nepustili. To je jedno ako sa kritika k jednotlivym dielom vyjadrila ja som sa vzdy bavil. A tato kniha je este lepsia ako filmy. Pre mna 99%. Lebo na 100ku by to musel napist Pan Boh a to podla wikipedie p. Pechacek nie je. Bohuzel.

20.11.2020 5 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Zaujiave a vtipne a to hodnotim vyzsie ako co kolvek. Cital som to asi 3x a vzdy som sa pri tom bavil. Bodajby aj knihy o Enderovi mali tolko vtipu.

25.10.2018 5 z 5

Pokračování diplomacie (+ novela Příliš brzké setkání) Pokračování diplomacie (+ novela Příliš brzké setkání) Jan Kotouč

Celkom slusny rozjazd. Kedze som celou seriou presiel 3x tak som velmi dobre oboznameny z dannou problebmatikou. Ako milovnika military sci-fi som od Kotouca som cital vsetko ( asi 2-3x) A ako jeden z mala spisovatelov vie ze vyzsi nadriadeny v armade sa familiarne oslovuje ako nacelnik. Po anglicky chief. Vo vela prekladoch to do cz, alebo sk to jednoducho prelozia ako sef co je blbost ( do pozornosti rekladatelom)

30.03.2024 4 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

...a to som si myslel ze Jan Kotouc je kralom ceskej sci-fi opery. Po druhej casti ozaj prijemne prekvapenie.

03.02.2022 4 z 5

Válečná loď Válečná loď Joshua Dalzelle

Cista military sci-fi ako to mam rad.

14.12.2020 4 z 5

Akademie vyvolených Akademie vyvolených K. C. Archer

Hermiona nastupuje do skoly v Hogwarts Castle o desat rokov neskor.Este ze nahradni rodicia boli slusni a nezatvarali ju pod schody ale iba do garaze.
A...... v US sa nehra RUGBY ale americky futbal, pre americanov iba football. Nas footbal je pre nich soccer. A tych blbosti zle prelozenych je tam viac. Ale RUGBY v US to mi uz ozaj vyvolalo cervenu hmlu pred ocami.
Pre niekoho vykradacka x-menov pre mna slabsia napodobenina Harryho P.

25.10.2019 3 z 5

Neochvějný Neochvějný Jack Campbell (p)

Perfektna military - sci fi seria. Presne ako to mam rad. Skutocny macho charakter hodeny do ineho sveta. Mozno keby tam bolo viac rozdielov a nedorozumeni oproti jeho zivotu predtym. Pri Webberovi som nikdy neuveril jeho hlavnemej hrdinke, ale tu je to uplne ine.

10.01.2019 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Jednoznacne v mojej desatke naj knih. Raz do roka si ju precitam alebo pustim nacitanu.

16.08.2018 5 z 5

Posledna kapitola Sapiens roztiahnuta do celej knihy. 75%

02.08.2018 4 z 5

Válečník: Smrti navzdory Válečník: Smrti navzdory David Gilman

Pokracovania sa asi uz nedockame, tak budem musiet zacat citat v kindli po ang. Skoda, mohla to byt pekna seria.

03.08.2021 3 z 5