Tess_BooksNerd Tess_BooksNerd komentáře u knih

V pádu V pádu Anne Pätzold

Uf, uf a ještě jednou Uff...
Série NXT mě chytla za srdce už při prvním dílu. V tomto mi ho dozajista ukradla celé. Způsob, jakým spisovatelka dokáže přivést pocity k životu je neuvěřitelná. Přesně jsem cítila Ellin strach, naděje i zklamání. Jae-Yongovu frustraci. Melanie vyčerpání a přepracovanost. Tu ohromnou lásku, za kterou stojí bojovat. Klidně proti celému světu stůj co stůj. Už dlouho jsem si žádný román tak neužila. Většinou mě takto pohltí jen fantasy, ale u tohoto dílu nešlo dělat jiné věci. Jen sedět a číst. Klidně až do rána, jen aby člověk zjistil, jak příběh tentokrát skončí. Konec nebyl tak "obří" , co se citů týče. A přesto ve mě vyvolává naději i strach. Zvládne Ella a Jae překonat rozdíly jejich světů, nebo jsou příliš odlišní na to, aby se dali nějakým způsobem spojit? Mají vůbec ti dva šanci být spolu? Nebo je jejich láska už předem odsouzena k záhubě?

11.03.2024 5 z 5

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

Krásná oddechová kniha plná dobrodružství, šílených nápadů, romantiky a špetky tajemna. Příběh mě bavil, vtáhl do knihy a nepustil.

Příběh Hailee začíná bláznivou letní cestou, kterou slíbila své sestře. Slíbila že bude odvážná. A to také dělala. Do Fairwoodu se dostala díky svému kamarádovi Jasperovi, který tam žil a také umřel. A právě tam se setkává s Chasem, Jasperovým nejlepším přítelem. Ty dva k sobě něco přitahuje. A když se Hailee rozbije auto, najednou v tom malinkém městě uvízne na několik týdnů. Díky tomu se více poznává s Chasem a dalšími přáteli, s rodiči jejího nejlepšího kamaráda a s důvodem, proč Jasper zemřel. Postupem času se do Chase zamiluje. I přesto je odhodlaná dodržet slib svému dvojčeti. Jenže to, jaká slova občas vypustí, jak se odmítá bavit o své minulosti i budoucnosti. Konec. Nemůže ve Fairwoodu zůstat. Slíbila sestře, že se znovu setkají. A ona své sliby plní. Jenže nic není tak, jak se na první pohled zdá...

Nutně potřebuji druhý díl. Musím vedety jak to s Hailee nakonec dopadne. Zda ji Chase dokáže najít a zda ti dva mají budoucnost.

09.03.2024 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Poslechnuto jako audiokniha. Toto dílo je zároveň mé druhé setkání s touto spisovatelkou. A opět mě kniha zaujala takovým způsobem, že jsem musela poslouchat každou volnou sekundu. Příběh je napínavý, nenechá čtenáře ani na minutu vydechnout. A když už si člověk říká, že to rozluštil a vše dopadne dobře, PRÁSK!! Všechny vaše úvahy a naděje spisovatelka vezme, rozcupuje na kousky a hodí vám je k nohám jako nějaký nepovedený výkres. Finále vás naprosto odrovná.

Eileen se vydává prozkoumat Ashlougský les. Koupe se v jezírku, dělá krásné fotografie a vydává se nebezpečnou stezkou prozkoumat les. Jenže se nedaří vše, jak by mělo. Najednou se ocitá hluboko v lese a ztrácí cestu zpět. Ztracená, bez zásob, bez signálu nebo spacáku. Neplánovala se v lese zdržovat déle, než pár hodin. Ve tmě je téměř bezmocná. Neustále má pocit, jako by jí něco sledovalo. Slyší divný klapot a když se otočí, sleduje ji jakési monstrum. Při útěku spadne do řeky. V noci nic nevidí, nemá baterku, nemůže zavolat pomoc. Jedinou útěchou jí je fotoaparát a blesk, s kterým si dokáže posvítit a zároveň udělat pár fotografií. Jenže pro Eileen už je pozdě.
Její rodina nahlásí zmizení, ale policie má za to, že je již mrtvá, a tak pátrací akci nevyhlásí. A tak se toho ujme její bratr Chris a kamarádi. S vybavením a skvělým plánem vstupují do lesa. Ani si neuvědomují, že je neustále něco sleduje. Příšera, která nemá slitování. S nadějí v srdcích rozjíždí pátrání po své blízké, které se během okamžiku obrátí na útěk, vlastní přežití a noční můru. Ale nic není tak, jak se na první pohled zdá. Dokáží odhalit tajemství lesa, najít Eileen a zachránit i sebe? To monstrum je silné, nepolapitelné a dost dobře připravené. Je to člověk? Na lidskou bytost je to ovšem moc obrovské a chlupaté. Že by Yeti? Hraje si s nimi pouhá fantazie? Nebo je jen kamarád vylákal na jakousi záchranou výpravu, aby je pak zvráceným způsobem zabil?

Oficiálně jsem se stala fanynkou Darcy Cotes.

07.03.2024 5 z 5

Krása mezi námi Krása mezi námi Cory Anderson

Zajímavý příběh. A velice dobře napsaný. Spisovatelka čtenáře udržuje v napětí po celou dobu. Střídání pohledu různých osob je skvělé, udržuje to čtenáře v obrazu zákoutí děje. Knihu jsem si koupila hlavně proto, že se mi líbila obálka. Upřímně jsem čekala úplně jiný příběh, více romantický. I tak jsem od knihy nemohla odtrhnout oči. Romantická linka tam byla okrajově.
Příběh Jacka a Mattyho mě naprosto uchvátil. Knihu mohu doporučit. Celý děj je do detailu promyšlený, postavy nejsou nijak naivní.

Jack je sedmnáctiletý kluk, který má mladšího bratra. Jejich otec je ve vězení, matka závislá na opiátech. Ta nakonec spáchá sebevraždu a oběsí se v ložnici. Aby Jack udržel sebe i Mattyho naživu, rozhodne se najít kufřík s penězi, které ukradl jeho otec a někam schoval. Tady se Jack začne dostávat mezi okruh lidí, kterým by se měl rozhodně vyhnout. Když za nimi přijde policista Doyle, utíkají z domu.
Ava je dcerou Bardema. Celý život ji učil, aby ji nikdy na ničem nezáleželo. Když si nic nepustí do srdce, nic ji nemůže ublížit. Ava a Jack se poprvé vidí ve škole, kdy ji Jack pomůže a zároveň najde její ztracenou knihu. V motelu nechá Mattyho samotného a jde za Redem, který by měl vědět, kde peníze jsou. A tak se ocitne v lese, kde ho přepadnou muži a mají v plánu ho zabít. Matty nezavolá paní ze sociálky, ale Avu. A tak se jejich cesty spojí. Všichni tři se vydávají na cestu plnou nebezpečí. Jack stále pátrá po penězích, Ava se je snaží držet naživu a malý Matty je správný statečný klučina. Příběh spěje do zdárného konce, kde buď všichni přežijí, nebo se celý svět propadne do nekonečné temnoty.

Ten konec mě trochu mate. Nikde není vysvětleno, zda to byla jen Jackova vzpomínka, sen nebo realita a ti dva se znovu našli. To mi ale nedává trochu smysl, nebo jen spisovatelka zapomněla dodat pár vět pro vysvětlení.

05.03.2024 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Poslechnuto jako Audiokniha. A tedy Paaaani. Na hororový žánr moc nejsem ale tohle bylo tak skvěle zpracované. Poslouchala jsem při práci a můžu říct, že jsem se fakt občas dost bála. Jednou mě vystrašil manžel když mě vyzvedával. Na mou obhajobu, mě stačí málo a bojím se. Audiokniha byla skvěle namluvená.
Příběhy o duchách mám ráda. Tady byla navíc i špetka magie, hodný a zlý duch, odvážná hlavní postava i její kocour. Určitě si koupím limitovanou edici, která by měla brzy vyjít a také další díly.

04.03.2024 5 z 5

Zjizveni Zjizveni Emily McIntire

"Jednota je naše síla, Svár náš pád."

Tato kniha byla ještě lepší, než první díl. Pohádka Lví král je jednou z mých nejoblíbenějších už od dětství, znám každé slovo nazpaměť a spisovatelka tento příběh vzala, s dokonalou grácií překroutila a vytvořila z toho svět, v němž Zjizvený princ zobrazuje všechno, čím byl Scar, jen mnohem mnohem zvrácenějším způsobem. Kniha je plná agrese, erotiky, lží, intrik a násilí. Série mě naprosto uchvátila a doufám, že další díl vyjde co nejdříve.

Jejich vztah byl provázen nenávistí a svárem.
Prvnímu synovi lidé se klaněli,
druhého ovšem se raději stranili.
Starší z těch bratrů měl zdědit korunu, až najde královnu, smí zůstat na trůnu.
Mladší byl divokou povahou znám, životem musel se protloukat sám.
Králova snoubenka nevinně vypadala, s příchodem noci však s temnotou laškovala.
Zapomněla na svůj cíl a hlavu ztratila, tajemství splétala a plány své hatila.
Zásnuby s novým králem pro ni neznamenaly nic, neb její srdce, získal si Zjizvený princ.

02.03.2024 5 z 5

Světla na Labi Světla na Labi Miriam Georg

(SPOILER) Zajímavá kniha..
Z počátku pro mě bylo velice těžké se začíst. Obvykle mi podobně obsáhlá kniha trvá maximálně dva dny, tato 10 dní. K přečtení této knihy mě donutilo čiré zoufalství, protože jsem žádnou novou neměla po ruce. Asi u dvousté stránky jsem se přistihla, jak přemýšlím nad dějem, chci vědět jak to s Joem a Lilly dopadne. A tak jsem si poprvé příběh začala užívat a stránky začaly ubývat. Teď s jistotou vom, že potřebují druhý díl.

Lilly Karstenová je dcerou Alfréda, majitele jedné z nejúspěšnějších rejdařských firem v Hamburku. Jo je obyčejný, chudý dělník, který pracuje pro Oolkerta, nejmocnějšího a nejbohatšího může ve městě. Dělá pro něj i špinavé obchody, jako třeba prodej Opia.
Lilly je zvídavá, na svou dobu příliš. Nikdy se nezžila se svým osudem, který jí rodina přichystala. Vždy měla svou hlavu, ráda psala a nesnášela, jak svět pohlíží na ženy. S Joem se seznámila v přístavu, když porušila snad všechny společenské etiky a přijela na kole. To předala právě Joovi, aby se l něj postaral. Z prvu se moc nestýkali, ale postupně si k sobě našli cestu a zalíbení. I přese všechno se do sebe zamilovali. Lilly se seznámila s Emmou a několika dalšími ženami, které bojovali za větší práva pro ženy. Po čase nenáviděla svůj nynější život, užíral ji pocit viny, že kvůli ní zemřel muž. Až jednoho dne utekla z domova a začala žít na vlastní pěst. S Joem se stýkala, téměř s ním žila. Pod mužským jménem začla šat články do novin. Po zjištění, že je těhotná, ji rodina vyčítala její hloupost. Rozhodla se jít tajně na "potrat", kvůli rodině, a protože ji Jo zradil. Ten se až u andělíčkářky dozvěděl, že čeká jeho dítě. To už ale bylo pozdě. Lilly bojovala o život. Odvezli ji do nemocnice kde bojovala o svůj život. Jo byl podobná a zavřen do cely.
Přijme Lilly myšlenku, že ji Jo opustil a nenávidí ji, nebo bude věřit svému srdci a bojovat za jejich lásku? A zjistí Jo zda je Lilly stále naživu? A jejich společné dítě? Jo hnije v čele s přesvědčením že je dítě po smrti a Lilly jen stěží bojuje o svůj život.

29.02.2024 3 z 5

Katova smrt Katova smrt Laura Noll

Ačkoliv je kniha z části fikce, spousta věcí je sepsána dle skutečnosti. Donutilo mě to, vyhledat si informace o určitých lidech, jako třeba Böhme, K. H. Frank. A jiné. Často jsem musela knihu odložit. Ne proto, že by mě nebavila. Ale když si člověk uvědomí, jaké hrůzy se v tehdejším protektorátu Čechy a Morava dělo, bylo mi do breku. Po události Vypálení Lidic jsem knihu nečetla 2 dny. Fakt, že se pouhých 7 mužů bránilo několik hodin proti šílené přesile Němců, člověka nutí sklonit hlavu před jejich odvahou. A i když už uběhla pěkná řádka let, myslím, že by jsme si tyto časy, tyto ohavnosti a zrůdnosti měli neustále připomínat a poučit se.
Příběh je sepsán z pohledu Heinze Pannwitze, který byl německým kriminalistou na území Prahy, později se stal hlavním vyšetřovatelem atentátu na Heydricha. Setkáváme se tu se spoustou lidí, ať už podřízení nebo nadřízení pana kriminální rady. Asi největším šílencem v čele knize je Horst Böhme, který se doslova vyžíval ve zrůdnostech, ať už to bylo vraždění nevinných, mučení či samotné vypálení Lidic. Pannwitze nám odkrývá příběh na pozadí, který je stejně tak velkolepý jako děsivý.

Celkově mě kniha zaujala. Nemohu říct že byla čtivá, příběh neb nudný a jiné. Nehodnotím tu nějakou fantasy nebo román. Kniha se nemusí líbit všem a chápu to, i přesto bych ji doporučila komukoliv, kdo by se mě na ní zeptal.

19.02.2024 4 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Tuto knihu jsem dostala jako "dárek" na začátku ledna. Trvalo to dlouho ale nakonec i na tuto knihu přišla řada. A jsem vděčná. Zpočátku jsem byla trochu skeptická ale úplně zbytečně. Příběh byl velice čtivý, hlavní postavy zajímavé. Líbí se mi, jak spisovatelka knihu pojala. Vypráví příběh ze současnosti, ale zároveň i z minulosti.
V tomto příběhu máme v podstatě čtyři hlavni hrdiny. Miu a Haakona. Dva archeologové. Mia zdědí chatu ve Švédsku. Jako dědictví získá prsten s hadem, který jak se ukáže je originál z 9. Století z období Vikingů. Setkává se v Muzeu s Haakonem, kterému povolí prohlídku po pozemcích patřící k chatě. Mezitím odjíždí zpět do Anglie. Později se zjistí, že by na jejím pozemku mohli být pozůstatky vikinské osady a souhlasí s vykopávkami. A tak odjíždí na celé léto do Švédska. Tam pomalu odhalují příběh Haukra a Ceri, která byla Keltka, kterou Haukr zajal a postupně se do sebe zamilovali. Haakon si půjčí stejný prsten jako má Mia z muzea, protože cítí nutkání že tam ten prsten patří také. Oba mají divné vidiny, které zobrazují právě Haukra a Ceri. Jejich společnou cestu za svojí láskou, a také Haukrovo malou dceru Juren. Oba dva si hrají s myšlenkou, že by mohlo jít o reinkarnaci a proto vidí a cítí, že jsou spříznění osudem. V cestě jim však stojí Miin snoubenec Charles a život v Londýně.

Hned si musím koupit další díl a pevně doufám, že budou přeloženy i další díly z této série.

13.02.2024 5 z 5

Anatomie: Příběh lásky Anatomie: Příběh lásky Dana Schwartz

(SPOILER) Opravdu velice zajímavá kniha. Příběh je zpočátku poněkud plochý, jako na rovné přímce bez nějakého zvratu. A ačkoliv bych během prvních sto stran řekla, že se v tomto duchu bude nést celý příběh, od poloviny mě kniha příjemně překvapila. Romantická linka tu byla v pozadí, ačkoli jsem podle názvu čekala nějakou romantickou bombu.
Tento příběh pojednává o sedmnáctileté Hazel, která by se ráda stala chirurgem. Což je v 19. Století naprosto nemyslitelné. Již od dětství je zasnoubená se svým bratrancem Bernardem. Na své cestě za splněním svého snu uzavře dohodu s jedním z nejlepších doktorů a setkává se s vykradačem hrobů Jackem, který krade mrtvá těla a prodává je doktorům. Hazel se během krátké doby musí připravit na zkoušky, ve kterých musí uspět a zároveň se snaží vyřešit záhadu znovu vypuknutí římské horečky, která sužuje její město.

Konec mi poněkud zlomil srdce. Ačkoliv je na konci jasné, že její milovaný na ní stále někde čeká není jasné, zda se s ním Hazel opět setká, nebo zda si své sny splnila.

12.02.2024 3 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

Tuto knihu jsem si hodně užívala. Zhtla jsem ji během jednoho dne a nemohla od příběhu odtrhnout oči. Je to vcelku vtipné, když si představím ty dětské postavy, které spisovatelka vytrhla z příběhu a dala jim násilné povahy. Byla jsem trochu skeptická, co se týče doporučení, že kniha není vhodná pro mladistvé. No teď už se nedivím.
Příběh je plný nenávisti, agrese, násilí, sexu, krve a zabíjení. Má zvrácená část nacházela uspokojení na každé stránce.
Příběh plynul rychlým tempem, nikde prázdné části. Hook se stal mou další oblíbenou postavou. Sice se později chová jak typický schizofrenik, ale nejde ho nemilovat. Už se těším na další díl.

10.02.2024 5 z 5

Ve snu Ve snu Anne Pätzold

Po prvních asi 50 stránkách to na mě působilo jako takové typické "klišé" alá sen jedné puberťačky. Jak moc jsem se mýlila.. V této knize je opravdu hodně, ale hodně dialogů. Což je tedy vítaná změna. Dost často jsem se musela smát při rozhovorech, která vedla Ella a Jay-yong. Často vychytralé a dvojsmyslné odpovědi člověku vyrazí dech. Vřelý vztah mezi sestrami je skvělý. Příběh plyne svěžím tempem. Není nijak nabitý akcí nebo čímkoliv podobným. Celá kniha je hlavně o poznávání, budování vztahu, mlčení a skrývání hlavních postav. I to byl asi důvod, proč mi tato kniha trvala stejně dlouho jako jiná kniha o 700 stránkách nabitá záhadami, tajemstvím, romantikou a napětím. I přesto se mi tato kniha líbila natolik, že musím mít celou sérii.

09.02.2024 5 z 5

Osud hněvu a plamene Osud hněvu a plamene K. A. Tucker

Zpočátku jsem měla problém se začíst. Ovšem ne vinnou tohoto příběhu. Tato kniha byla bohužel tou první, po které jsem sáhla po opětovném čtení mě milované série. V obchodu jsem si ji zběžně prohlédla a vrátila do regálů. Shodou okolností se líbila manželovi, tak mi ji koupil. A ačkoli je typickým příkladem člověka, který viděl knihu za celý život tak možná z rychlíku, musím jeho výběr pochválit.
Kniha má 525 stran. Což je třeba oproti knihám ze série ACOTAR o 200 stran méně, je tu opravdu spooousta textu.
Příběh plyne svižným tempem. Je tu spousta akce, nechybí úžasná romantická linka i spousta tajemství a záhady. Postava Romeria se mi líbila. Nebyla taková ta typická ufňukaná holčička které se sejdou příšerné věci. Nad tím vším uvažuje, přebírá si to v hlavě a rozhoduje se podle dané situace. Král Zander mi občas lezl na nervy, ale nakonec si ho člověk zamiluje.
A až na ten otevřený konec, který mi opět drásá mou knihomolskou duši a potřebu vědět jak příběh princezny Romerie a Krále Zandera skončí, celkově byla kniha vzrušující cestou do jiného světa. Rozhodně si přečtu další díl, až vyjde. Tedy podle otevřeného konce soudím, že další díl bude.

07.02.2024 5 z 5

Sibern: Příběh příběhů Sibern: Příběh příběhů Charlie Greenberg

Knihu jsem poslouchala jako audio. Příběh je velmi zajímavý. Byla tam akce, a vyslechla jsem z něj i jakési poselství.

03.02.2024 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Série Dvorů se pro mě stala jakýmsi Zlatým Grálem, ke kterému se pravidelně během roka alespoň 3x, ne-li 4x vracím. Tato kniha mi sice trvala déle než ty předchozí, ale někde za čtvrtkou jsem si zvykla na jiný styl psaní, než který spisovatelka použila v předchozích dílech. Co mě trochu mrzí je, že je tato kniha v podstatě jen o Nestě a Cassianovi. Chápu, proč to tak je, i přesto bych byla raději, kdyby spisovatelka zvolila starý osvědčený pohled Feyre. Ale změna je život. Ve finále jsem i brečela, když Feyre rodila maličkého Nyxe, když Rhysand vycítil jak jejich pouto umírá spolu s ní a zoufalstvím křičel. Brečela jsem když Nesta uzavřela dohodu možná s kotlíkem, možná se samotnou matkou. Dva moji oblíbení Illiryjci našli své štěstí. Pevně doufám a modlím se, že v další knize najde své štěstí konečně i Azriel.

03.02.2024 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tento díl je spíše takový oddychový. Není tu žádná akce ani napětí. Pojednává přesně o takovém klidu po bouři ( v tomto případě válce), který si užíváte. Kdy je člověk vděčný za to, že vidí svou rodinu živou a zdravou.

Slupla jsem ji během pár hodin. Užívala jsem si klid, který mi kniha přinesla. Miluji autorku za ten její humor. A v této knize je ho více než dost. A díky bohu za to. V té části s Amren, kdy seděli u stolu a bavili se o jejím.... Vyprazdňování... Dobrých 5 minut jsem řvala smíchy. Rozhovory mezi členy Dvora snů jsou snad nejlepší části ze všech knih.
A část s koulovačkou těch Illyrijských chlapečků? To ani slovy vyjádřit nelze.
Už jen kvůli této knize jsem přesvědčená , že se k této sérii za pár měsíců opět vrátím. I když to bude už asi po šesté, co jí budu číst během ani ne dvou let.

31.01.2024 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Miluji tuto sérii. Každá stránka každého dílu je jako pohlazení pro mou duši.
Tento díl je opakem toho předchozího. Boje tu jsou téměř od začátku. Pletichy a strasti spojené s vladaři dvorů Prythianu. Ovšem i přes všechny neshody, rozdíly a nenávist nakonec stanou po svém boku. Zarytí nepřátelé, kteří jsou ochotni položit za sebe život. Protože to znamená naději. Naději pro lepší svět.

Nejednou jsem u příběhu brečela. Když se Feyre vydala znovu polapit Suriela. Brečela jsem. Brečela jsem nad bolestí toho hrůzného přítele.
A ke konci... To už jsem řvala jak pubertalní děvče, které právě přišlo o první lásku. Zasáhlo me to až do nejniternější hloubi duše a ať se klidně propadnu pokud bych lhala. Byla to ta nejhorší věc, jakou jsem za posledních několik let pocítila. Tato série ve mě vyvolává tak skutečně pocity. Jako by mávnutím nějakého proutku se ocitnu uvnitř knihy. Uvnitř příběhu, jako by to byla skutečnost a tento svět pouhou noční můrou....

30.01.2024

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Můj milý svět Prythian...

"Na hvězdy, které naslouchají... A na sny, které se plní."

Tento díl čtu již podruhé. A stále mě dokáže pohltit. Stále cítím tu zoufalost, naplnění, pochopení a nehynoucí lásku. Rhysand je prostě zlatíčko. Stále nafoukaný a egoistický zmetek, ale jeho si zamiluje snad každý čtenář. Tento díl je spíše takový více informativní. Romantická linka tu jede na plné obrátky a boj a válka jdou do ústraní. To přijde až ke konci příběhu. A mě to vůbec nevadí. Užívám si ten čas strávený nad knihou. Sdílím s Feyre její pocity a zamilovávám se do Rhyse stejně jako ona. Znovu a znovu.

Série ACOTAR se stala mou nejoblíbenější a ze mě se stal šílenec, který musí mít vše, co je s tímto světem spojeno. Ať už jde o mikiny, trička, hrníčky, světla, obrazy nebo pouhé samolepky. Musím to mít vše protože Prythian je svět, kam bych se vydala, kdyby to bylo možné.

27.01.2024

Plavec z Osvětimi Plavec z Osvětimi Renaud LeBlond

Ještě teď mi běhá mráz po zádech.

Úžasné vyprávění života Francouzského Žida Nakache, původem z Alžírska. Vypráví o plavání, které jako malý nesnášel, kvůli svému strachu z vody. O překonání. O příjezdu do Francie jako nadějná budoucí hvězda. O nových rekordech, které za život udělal. O olympijských hrách. Také o nenávisti, svém uvěznění a nakonec převozu do Osvětimi. Tam si našel kamarády, podnikali nebezpečná dobrodružství za která by je zabili. Když už si myslel, že přijde záchrana, donutili je k pochodu dlouhým 75 km a čekal je odjezd do dalšího tábora Buchenwald. Tam je později zachránili Američané. "Arťom" se vrací zpět do Tolouse, kde později zjišťuje, že jeho dcera Annie byla zabita v plynové komoře druhý den po jejich příjezdu do Osvětimi. O své ženě nikdy nezjistil, co se jí vlastně stalo. Nakache žil dlouhý život poznamenaný koncentračním táborem, až nakonec umírá při tom, co nejvíce miloval.
Tuto knihu mohu doporučit všem.

24.01.2024 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech. Knihu jsem poslouchala v práci v podobě Audioknihy.

Všechny tyto knihy by měli být povinné. Osvětim patřila k jednomu z nejhorších koncentračních táborů. Hlavně i díky Mengelemu. Je šílené, co si lidé museli vytrpět. Jak někdo mohl konat taková zvěrstva. Že ti lidé byli později potrestáni? Že byli popraveni? Pořád to nesmaže to, co prováděli. Nevinným lidem, jen proto, že nějací magoři snili o čisté rase. Mengele byl šílenec který měl hnít v nějaké pidi cele a trpět.

Všem vřele doporučuji.

22.01.2024 5 z 5