Terror Terror komentáře u knih

Asterix - Tajemství kouzelného lektvaru Asterix - Tajemství kouzelného lektvaru René Goscinny

Komiksového Asterixe mám hodně rád, ale tohle se tedy nepovedlo. Kniha vypadá nádherně, obrázky jsou naprosto skvělé, ale ten text... Představte si sedmileté dítě, které dvakrát zhlédne film, pak dostane sadu obrázků a úkol, napsat ke každému nějaký ten odstaveček. Pokud dítě není geniální (což není tento případ), začne nadšeně smolit podivné leporelo. "Jé, prasátko! Co tam tak o něm napíšu..." "Panoramix na stromě. Ale ve filmu přece spadl. Tak napíšu, že spadl..." Takhle přesně to vypadá. Děj je bez návaznosti, jde jen o popis toho, co vidíme na kresbě, občas doplněné o nějakou tu vzpomínku z filmu. Ten, kdo film neviděl, asi vůbec nepochopí, jak se vlastně "tihle" dostali "sem" a kde se sakra vzali zrovna "tady"?!
Jedna hvězda za kresby.

21.12.2020 1 z 5

Záhadná zoologie Záhadná zoologie Vojtěch Alberto Sláma

Tahle kniha ale nikdy nevyšla...

EDIT: Tento komentář byl ke knize, která zmizela, lépe řečeno - změnila se ve výše uvedenou. Taky záhada... :)

06.08.2019

Pátý rozměr Pátý rozměr Konrad Fiałkowski

Kniha povídek, které mne příliš nezaujaly. Veskrze jde o podobná témata a jednotlivé povídky tak nějak splývají. Nejlepší je schematický Biohazard aneb „šílených vědců není nikdy dost“ a nejhorší Druh homo sapiens aneb „když kopie zkopíruje kopii, vznikne kapie“.

28.01.2023 3 z 5

V noční tmě V noční tmě Alba de Céspedes

Uf! Co tohle zase mělo být? Přitom postavy vypadaly zajímavě. Studentka, která prodává své tělo, drogový dealer... Několik příběhů... Jakých příběhů? Tahle kniha je jeden velký bordel. Žádné členění do kapitol, souvislý text bez jakýchkoli předělů, takže nevíte, kdy končí pasáž té které postavy a začíná další. Jednou čtete o myšlenkách dívky, která se kouzlem mění v dumání taxikáře. Ztratil jsem se už po prvních pár stranách. Ke všemu je to psáno absolutně nezajímavým stylem, kterému nepomáhá ani přítomný čas. Zajímavé jsou jenom vsuvky psané drobným písmem, na které jsem si musel před brýle narafičit ještě lupu. Ty jsou totiž čistá science fiction.
"Kvalitní literatura má být náležitě nestravitelná." Už nevím, kdo to řekl, ale tahle kniha to splňuje alespoň z té druhé části. A opět se mi potvrdilo, že díla, která se vydávají za novodobou a moderní klasiku, nejsou čtení pro takového primitiva, jako jsem já.

15.08.2021 1 z 5

Napříč nekonečnem Napříč nekonečnem * antologie

Sbírka veskrze podprůměrných sovětských SF povídek. Pouze dvě dílka bratří Strugackých jsou čitelnější. Hlavně Velký KRI, to je typicky úsměvná strugačtina.

04.06.2021 2 z 5

Mars Mars Ben Bova

Ve zkratce je to román o tom, kterak skupina lidí při průzkumu Marsu zažívá několik příhod.
Při bližším pohledu však přijdete na to, že jde o boj mezi politickými hovady a vědeckou obcí. Jen první čtvrtina knihy není o ničem jiném, než o jednom strašném průseru - Jeden z průzkumníků při prvním vkročení na rudou planetu z rozrušení řekne něco jiného, než mu bylo vedením poručeno. Prostě místo maso, řekl hovězí. To, co se kolem toho semele, mi hlava nebere. Provinilci hrozí odtržení od výzkumu, mezinárodní situace je rázem napjatá... Blbost? Ne. Podívejte se kolem sebe - to je realita.
Z toho vyplývá i zjištění, které nepotěší - v dnešní době, kdy světu vládne politika a ne rozum, je expedice, podobná té z knihy, zhola neuskutečnitelná. V tomto směru je tedy Mars Bena Bovy čirou utopií.

02.06.2021 3 z 5

Podivuhodné Jiříčkovo cestování Podivuhodné Jiříčkovo cestování Karel Hloucha

Trochu zmatené řazení prvních pěti povídek. Hned v první jsou odkazy na pozdější, v další je odkaz na první... Nedá se vyznat v tom, jak to jde po sobě. Ale ono je to vlastně jedno. Povídky samotné jsou pouhými náčrty událostí, Hloucha nejde do hloubky ani v popisech navštívených světů. Jsou to jen jakési pohádky ve formě snů chlapce, který se ve společnosti strýčka navštěvuje možná i nemožná místa. Osobně bych četbu ratolesti před spaním nedoporučoval. Nejde o celkovou zastaralost textu, ale o různé náznaky podivné výchovy Jiříčkovy. K snídani čaj s rumem a k večeři láhev vína... Jen jsem čekal, kdy si chlapec školou povinný nacpe dýmku...
Co musím pochválit, jsou ilustrace. Jsou ve stylu starých verneovek a mayovek a opravdu se povedly. Kéž by i dnešní knihy byly doprovázeny takovými skvosty a ne "uměleckými koncepty".

13.02.2021 2 z 5

Návrat z ráje Návrat z ráje Čestmír Vejdělek

Co napsat... Malarkey to popsal naprosto přesně. Nezáživná, nudná, blbě napsaná kniha. Mám rád SF. Mám rád českou SF. Nemám rád Čestmíra Vejdělka a jeho Návrat z ráje.

22.01.2021

Bratrstvo smutného zálivu a jiná próza Bratrstvo smutného zálivu a jiná próza Josef Šimánek

Není to lehké čtení. Odhlédnu-li od staročeštiny, kterou mám rád a je ve své podstatě kouzelná a místy úsměvná, je na knize znát autorovo básnické střívko. Bohužel u titulního románu tento orgán napáchal více škody než užitku. Jde o dobrodružné vyprávění s příměsí fantastiky, které se snaží svést na tehdejší módní vlně neuvěřitelných putování cizokrajnými zeměmi. Jenomže právě poetický styl se k tomuto žánru moc nehodí. Kdyby autor celý prostředek románu vynechal a zůstala pouze povídka bez uměle naroubované cesty indickými pralesy, bylo by lépe. Na druhou stranu - u tří doplňujících krátkých povídek splňuje imaginární bratr apendixu svou funkci skvěle.

10.01.2021 3 z 5

Město v ohni Město v ohni Stanislav Šusta

Kniha je plná nečekaných zvratů... V pořádku. Ale kniha je také plná čekaných zvratků a to už v pořádku není. Začalo to jako dobrý dobrodružný příběh z dob okupace, ale postupně se román zvrhl v prachsprostou ideologickou slátaninu, kde je hodný jenom ten, jenž vlastní tu správnou a patřičně rudou legitimaci, případně nadrženec, který už má k podpisu nejdůležitějšího dokumentu v životě nasliněnou tužku.

21.12.2020 1 z 5