Terror Terror komentáře u knih

Prznitelé hrobů Prznitelé hrobů Jesse Bullington

Původně jsem chtěl napsat pouze jedno slovo, které naprosto vystihuje můj pocit z některých popisovaných scén. Jenomže tak krátké příspěvky databáze neumožňuje. Takže ho napíšu až teď: FUJ!

07.01.2021 3 z 5

Newtonův mozek a jiná romaneta Newtonův mozek a jiná romaneta Jakub Arbes

Jasně, kniha, psaná staročeštinou, plná lunojasných nocí a dalších poetických jinotvarů, dneska už čtenáře příliš neosloví. Ani samotné příběhy nejsou už ničím zvláštní. A přesto jsou. Protimluv, já vím. Jenže to nedovedu vysvětlit. Něco v sobě tenhle styl ukrývá. Něco, co mne šimralo tam někde za očima a nutilo mne číst dál a dál. Arbes ve svých romanetech prostě do české prózy vnesl něco, co dělá neplechu v mozku. Možná by zblbnul i ten Newtonův, co já vím.

16.05.2023 3 z 5

Výprava na jezero Plagesee Výprava na jezero Plagesee Jan Čeřovský

Čekal jsem přírodovědné bádání naší rudě ošátkované mládeže na táboře v NDR. Ale jako fakt bádání. Vlnky šplouchající v rákosinách, kvákání žab a vodního ptactva, příhody v okolních lesích a poznávací výlety. Co jsem však dostal místo toho? Ideologickou hovadinu, přátelé. Parta neosobních a nijak blíže nespecifikovaných pionýrů, kteří se nějakým způsobem zasloužili o rozkvět naší socialistické vlasti, což znamená, že jejich rodiče byli angažovaní a politicky uvědomělí, se dostane za odměnu na pobyt k východním soudruhům, kde je stále máj. Jaký to krásný svět v kontrastu s tím prohnilým západem, jehož střípek zahlédneme v deníku jednoho potencionálního estébáka, ve formě dvou zmalovaných ženštin a zpustlých rozvalin světa za zdí. Ale co, jsme tu kvůli přírodě, ne? Tak hurá na ní! Správně, ne do ní, ale na ní! Hele, žába! Kuchy kuch! A užovka! Kuchy kuchy kuch! Ten leknín je chráněný! No co, pod mikroskopem je zajímavý! A zazpíváme si!
Tohle bylo zklamání na entou. A to ještě celou tu pakáž v závěru navštívili pedofilní rudoarmějci. Dobře jim tak!

16.05.2023 odpad!

Mosty přes propast času Mosty přes propast času Ludmila Vaňková

Místo slov, kterých je škoda, použiji pár citátů z tohoto veledíla:

"Co je to?" zeptal se. (str. 54.)
"Cože?" (str. 61.)
"Proč?" (str. 59.)
"To ne," řekl Koneo znechuceně. (str. 52.)
"Ne!" vykřikla Ren divoce. (str. 14.)
"Ne!" vykřikla. (str. 125.)
"Ne!" (str. 151.)

28.04.2023 odpad!

Rituály dospělosti Rituály dospělosti Octavia Estelle Butler

A máme tady ságu! Místo hlavní hrdinky sledujeme osudy jejího syna! Co bude ve třetím díle? Pravnuk? Také reálie se změnily. Už nejsme na vesmírné lodi, ale na Zemi.
Knihu bych rozdělil na dvě části. Ta první je skvělá, protože napínavá a dobrodružná. Syn - prcek je unesen a jsme svědky jeho anabáze s únosci, adoptivními rodiči atd. Moc mě tahle část bavila, na rozdíl od části druhé, která je, mírně řečeno, nudná a nestravitelná. (Je to blábol!) Ticho!
Hned se pustím do dílu posledního.

22.03.2023 3 z 5

Kedrigern: Čaroděj na roztrhání Kedrigern: Čaroděj na roztrhání John Morressy

Poslední sbírka povídek s čarodějem, který nesnáší cestování a nejraději by seděl u krbu, opaloval si domácí obuv u praskajícího ohně, těšil se z přítomnosti okřídlené ženušky, nechal se obskakovat domácím trollem a koně, jenž dští plameny, by nechal v garáži. Ale jak už to tak bývá, čaroděj míní a osud mění.
Povídky jsou sebrány z různých čísel magazínu F&SF, antologií a Morressyho rukopisů. Jsou překvapivě vybalancované, žádná není vyloženě špatná. Vlastně byla zábava, znovu se nechat rozesmát vtipnými situacemi i dialogy, které Kedrigernova dobrodružství provázejí.

19.03.2023 4 z 5

Jak vyzrát na Alkibiada Jak vyzrát na Alkibiada Edmund Niziurski

Existuje recept na učitele? Dá se využít slabin kantorů a bez výraznějšího úsilí dosáhnout na vyhovující známky? Zajímavý nápad. Asi na něm něco bude. Ovšem kniha nám přes veškerou snahu pouze ukazuje, že bez učení to nejde. Jde o vtipné vyprávění, které pohladí po duši dětské, která se skrývá v každém z nás. A pokud mezi dnešní generací nejsou jen čistě technologiemi otupělá individua, bude mít co říci i současným školákům. Doufám, že to tak je. Doufám, že má lidstvo ještě šanci.

05.03.2023 4 z 5

Conan a stíny Hyrthu Conan a stíny Hyrthu George Callahan (p)

Pokračovatelé příběhů s Howardovým hrdinou se dají rozdělit do dvou kategorií. Jedni se snaží čerpat z odkazu předčasně zesnulého Conanova otce a rozvíjejí historii jím nastíněnou, přičemž ctí určité zákonitosti a nepsaná pravidla. Ti druzí nectí nic a Conana si vypůjčují jen proto, aby se jejich „veledílo“ lépe prodávalo. Červenák se v téhle útlé knížce řadí spíše k těm druhým. Osobně bych po jeho, sice svižně napsaném, ale prostoduchém a místy nechtěně úsměvném příběhu těžko sáhl, pokud by se na obálce místo Cimmeřanova jména skvěl třeba Krveznoj. Barbarovy svaly se matně lesknou, jeho krkání shazuje nádobí z polic, než promluví, dá slovo svému krvelačnému meči… Všechno by bylo v pořádku, kdyby se to nestávalo v momentech tak nevhodných… Kniha nezralá, kniha ze slovenštiny špatně přeložená, kniha s odpudivou obálkou. Kniha vlastně prázdná. Ideální na delší cestu vlakem.

25.02.2023 2 z 5

Gwent - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry Gwent - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry Marcin Batylda

Kniha, kde text není důležitý. Taky ho zde mnoho není, pouze krátké popisky u jednotlivých maleb, které mnohdy vykouzlí úsměv na zjizvené tváři. Krásná obrazová publikace, kde jeden obrázek je úchvatnější než druhý. A všechny mají jedno společné – prorážejí v paměti prameny nostalgie a vzpomínek na Sapkowského světy a jejich osazenstvo, ať už lidské nebo nadpřirozené. Digitální výtvarné umění se mi líbí a nesouhlasím s názory, že nejde o to pravé malování. To by ty pravé knihy musely být dodnes přepisovány mnichy husím brkem a duběnkovým inkoustem…

28.01.2023 5 z 5

Karlík a velký skleněný výtah Karlík a velký skleněný výtah Roald Dahl

Knihu bych rozdělil na dvě části. V té první, která přímo navazuje na Továrnu na čokoládu, letíme na oběžnou dráhu Země, ve druhé se vracíme zpět a zaexperimentujeme si s elixírem mládí. Trošku nechápu, proč Dahl ze dvou nesourodých povídek upletl tuhle novelu. Ale budiž. Některé pasáže jsou úsměvné, jiné absurdní a další nelogické. A o tom Dahl je. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že tentokrát to mistr přepískl…

08.01.2023 3 z 5

Marťané Marťané Emilie Procházková

Tato útlá knížečka přesně naplnila mé očekávání. Žádné jsem totiž neměl. Mišmaš Romea a Julie, okořeněný prostředím Marsu (který spíše připomíná utopickou Zemi) a různých okultních a náměsíčných jevů. Jde spíše o kuriozitu, než o plnohodnotnou knihu. A tak je jí třeba i brát. Zajímavý je podtitul - Psáno medijně. Znamená to, že rukopis psala autorka v transu a ruku jí vedl duch posmrtně opilého Shakespeara?

26.12.2022 1 z 5

Let číslo TPA 545 Let číslo TPA 545 Michael Crichton

Čekal jsem větší katastrofu. Místo boje o přežití v poškozeném letadle, se mi ale dostalo místy nelogického vyšetřování podivného incidentu. Kniha je napsána čtivě, hlavní hrdinka je sympatická, chvílemi ovšem připomíná superhrdinku, která na všechno přijde a navíc je fyzicky zdatná. Na pozadí vyšetřování se odehrává druhá rovina knihy, která se však s oním vyšetřováním prolíná. Souboj o moc a peníze a všechny ty špinavosti, které s tím souvisí. A nesmím zapomenout na novinářské hyeny a honbu za senzací za každou cenu. Konec mne trochu zklamal, ale jak jsem psal na začátku - Čekal jsem větší katastrofu.

Návrh: Když se vzduch kolem křídel letadla tetelí, nemohlo by se letuškám říkat tetelušky? :)

28.07.2022 3 z 5

Naši pavouci Naši pavouci Jan Buchar

Sám sebe se ptám, proč jsem dal plný počet hvězd něčemu, co je místy pro svou odbornost těžko stravitelné, místy nepřehledné a navíc jako encyklopedie, kvůli malému počtu fotografií, příliš nefunguje. Je to proto, že knih o pavoucích v naší zemi je jako sklípkánků u Karlštejna... Jako základ pro poznání těchto fascinujících tvorů je kniha dostačující a dostatečně poutavá.

23.07.2022 5 z 5

Záhady a mystéria Záhady a mystéria Ivan Mackerle

Dle anotace má jít o přepis a doplnění jednotlivých dílů primáckého seriálu. Seriál jsem neviděl a po přečtení tohoto sešitku po tom ani netoužím.
Problémem textu o záhadách kolem nás je, že pro navození té pravé atmosféry tajemna musí být doprovázen patřičným obrazovým doprovodem. Dám příklad.
V jedné z kapitol je popisován jakýsi "kruh ve stromoví", což je ekvivalent známých kruhů v obilí. Jde o podivně ohnuté kmínky bříz, které směřují svými špičkami do středu pomyslného kruhu. Popsáno je to v knize celkem srozumitelně, ale jako fotodokumentace je použit jeden snímek záhadologa, kterak kouká na pár ohnutých stromečků a druhý, který ukazuje pana Václava Větvičku, ředitele botanické zahrady a známého raditele z televizního receptáře, kterak někam míří prstem... Žádný celkový pohled na kruh, žádné detaily, prostě nic...
Navíc je každá kapitola "obohacena" o úryvky z diskuzí, která provázely samotný pořad. Ty jsou už naprosto mimo a jde v nich pouze o to, aby se aktéři mezi sebou porvali...
Celkově mne kniha hodně zklamala. Jako informační studnice je naprosto vyschlá.

30.03.2022 1 z 5

Nebýt jezevčíka... Nebýt jezevčíka... Christianna Brand

Nerozumím, proč tahle slátanina nese štítek detektivka. Detektiv je zde dobrý jen k tomu, aby si občas ubalil cigaretu, případně klepal popel na podlahu... Jako vyšetřovatel nestojí za nic. Na nic nepřijde, nic nevyřeší, proč tam tedy je??? Celý "děj" se točí kolem šestice anglických snobů, kteří jsou jeden chytřejší než druhý. Jejich teorie, kdo a jak spáchal vraždy, jsou stejně nesmyslné, jako velkolepá pravda, kterou nám autorka v závěru přinese... Tohle bylo opravdu šlápnutí vedle...

13.03.2022 1 z 5

Vesnice Sparks Vesnice Sparks Jeanne DuPrau

Hodně dětská kniha. Nekomplikovaná, lehce stravitelná. Dokonce mám chuť napsat, že Sparks mne bavila více než první Ember. Postavy jsou sympatické a lehce rozlišitelné. Závěrečné vršení point se celkem povedlo, za což má autorka plus. Jen ten příběh s tuláky mohla trochu rozvést, takhle mi přišel v knize celkem zbytečný.

01.02.2022 3 z 5

Zimní bouře Zimní bouře Karel Jindřich Krušina

Jde o soubor povídek se stejným hrdinou, horalem Hulíkem.
Ke knize se nedá říct nic jiného, než že je výborně napsaná. Krásné popisy Krkonoš, skvěle napsané charaktery a příběhy, které jsou čtivé i dnes, kdy si o drsných podmínkách života v horách můžeme jenom číst.
V jednotlivých příbězích prožijeme divokou bouři a jsme svědky záchrany dvou podivných turistů, putujeme s horským doktorem k jeho pacientce, prozkoumáme iglů, zahrajeme si na pytláckého Robina Hooda, zkusíme chytit pstruha v ledové vodě, zašplháme si s horolezci a nakonec zjistíme, že láska k rodným horám je víc, než peníze a pohodlný život.
Opravdu výborná a čtivá kniha.

25.01.2022 4 z 5

Družina Černého pera Družina Černého pera Rudolf Hrbek

Začalo to slibně. První světová válka, parta kluků, jejichž rodiny jsou na tom hodně špatně, založí družinu, která má zažívat dobrodružství. Ovšem následně se kniha zvrhne v prachsprostou komunistickou agitku. Někdo může namítnout, že taková byla doba a autor tento román napsal v době normalizace, takže mu nic jiného nezbývalo. Nesouhlasím. Do knih pro děti tohle prostě nepatří. Blbnout našim potomkům hlavy, které se mají vznášet v oblacích, politikou a propagandou, je svinstvo. Nedoporučuji tento titul a nedávám odpad jen za ten zajímavý úvod.

09.01.2022 2 z 5

No není to krása? No není to krása? Kurt Vonnegut Jr.

První dva projevy byly skvělé. Spousta inspirativních myšlenek, přehršel pravd, které by se daly do kamene tesat... Od třetího proslovu už nic moc nového nepřišlo. Občas sice něco problesklo, ale jinak už jde jen o recyklaci dříve řečeného. Nejhorší jsou úvody. Ve všech se praví v různých obměnách to samé: "Vaše studium stálo spoustu peněz, vy parchanti, tak si toho važte!"
Představa, že sedím na Kurtově prvním promočním proslovu a poslouchám jeho moudra je super. Představa, že sedím na jeho sedmém je uspávající.

28.12.2021 3 z 5

Stín pod zemí Stín pod zemí Vladimir Ivanovič Němcov

Nuda. V Sovětském svazu vynalezli superdetektor kovů. Nuda. Pátrají s ním po piksle s plány na domeček se zahrádkou. Nuda! Ukáže se, že detektor je tak super, že pomocí něho můžete být Sherlock Holmes. Pardon, vlastně Šerlok Ivánovič Holmesenko. Nuda!!!
Není to SF, je to možná trochu fantastika, ale každopádně je to NUDÁÁÁ!!!

28.12.2021 1 z 5