No není to krása?

No není to krása?

Kurt Vonnegut nebyl jen přední americký prozaik, ale též vyhledávaný a oblíbený veřejný řečník. Výbor z jeho projevů nyní vychází pod názvem No není to krása? Najdeme zde devět autorových proslovů; jeden z nich byl pronesen u příležitosti přebírání prestižní ceny Carla Sandburga, jeden na shromáždění Indianské unie občanských svobod a sedm zbylých na různých univerzitních promocích (což je přímo vonnegutovsky paradoxní, vzhledem k tomu, že sám Vonnegut nikdy univerzitu nedostudoval). Netřeba se však bát nějaké mravokárné suchařiny – Vonnegutovy projevy si co do výstavby, čtivosti a vtipnosti s ničím nezadají s jeho prózami. I v nich autor předvádí svou typickou ironii a sarkasmus, i v nich dokáže mezi drsné špílce nenápadně propašovat svůj humanismus a empatii, i v nich vyslovuje nejednu základní pravdu a přitom na čtenáře – či posluchače – spiklenecky pomrkává. No není to krása?

Kurt Vonnegut jr. (1922–2007) patřil k nejoceňovanějším a nejoblíbenějším americkým spisovatelům druhé poloviny 20. století a od 60. let, kdy si ho přisvojili studenti amerických univerzit, požíval pověsti autora kultovního. Jeho romány lze považovat za společenské prózy (on sám je tak označoval), ale z běžně chápaných hranic tohoto žánru se od začátku tvrdošíjně přesouvají do sfér literatury humorné, groteskní, protiválečné, antiutopické či vědeckofantastické. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/27_/277969/no-neni-to-krasa-F1s-277969.jpg 4.610

If This Isn't Nice, What Is?

Vydáno:, Argo

Boboking
25.04.2016

S trochou obav jsem přistupoval ke knize, sice mého oblíbeného autora, ale přece jen - promoční proslovy... Ale jeho ironie a sarkasmus, nekompromisní kritika všeho a všech, je obsažena i zde, v každém z proslovů, které zde najdete. Byl to prostě pan spisovatel, pan myslitel.

LostAlice
16.02.2016

Knížkou jsem byla mile překvapena :-) Zprvu jsem se bála, že všechny proslovy budou vlastně stejné, a že se do knihy nezačtu tak, jako do Jatek č.5, ale ani jsem nemrkla a do dvou dnů bylo přečteno. Během čtení si postupně uvědomujete, jak jsou zde vlastně všechna moudra pravdivá, a že je doopravdy potřeba všímat si i krásných věcí, protože je to úžasný pocit, když si jenom tak pro sebe řeknete: "No není to krása?".

"Skutečná hrůza je, když se jednoho rána probudíte a zjistíte, že vaše třída ze střední řídí celou zemi."
- Kurt Vonnegut Jr.