tereza5844 tereza5844 komentáře u knih

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Já moc nevím, kudy do toho hodnocení vkročit. Na jednu stranu se jedná o velice zajímavé a v kontextu země původu i nesmírně důležité dílo, které popisuje postavení žen v jihokorejské společnosti. Na druhou stranu se jedná o bizarní vykreslení nám až téměř nepochopitelného chování hlavní hrdiny. Slovy "nám" myslím nám, kteří nepocházíme z Asie a je pro nás těžší vžít se do tamních poměrů. Samozřejmě neříkám, že toto platí pro každého, možná jen pro mě. Myslím si, že Vegetariánka je kniha úžasná, jen si však nejsem jistá, jestli jsem já pro ni byla tím pravým čtenářem.
Co se týče stylu psaní, neměla jsem s ním vůbec žádný problém. Rychle to utíkalo a četlo se krásně. Musím se přiznat, že mi styl psaní i styl příběhu v mnohém připomínal Murakamiho.
Hodnotím třemi hvězdičkami a třeba jednou, až se ke knize vrátím, uvidím v ní více, než jsem v ní viděla teď.

25.05.2021 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Zatím jsem přečetla pouze první díl, čteno v originále, takže jsem se vyhnula až vtipnému překladu některých jmen a míst v knize. Seriál jsem viděla celý, prví série se knihy držela docela věrně.

03.02.2020 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Četla jsem v rámci povinné četby k maturitě a jsem velmi ráda, že jsem se ke knize dostala. Mám k ná jedinou výtku, a to tu místy až ubíjející ponurou atmosféru. Na druhou stranu, nejspíše je to to, co dělá knihu výjimečnou.

25.11.2018 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Jsou to za mě spíše 2,5 ze 5, ale zaokrouhlím to spíše na horu než dolu.
Toto je moje již čtvrtá kniha od autorky a musím konstatovat, že zatím byla nejslabší. Abych ji mohla hodnotit spíše kladně, potřebovala by alespoň sto stran navíc, které by se věnovaly vztahu Niny a Sebastiana. Přišlo mi, že ze začátku se jejich vztah dlouho nerozvíjel vůbec a pak najednou příliš rychle. I rozuzlení zápletky s cukrárnou bylo příliš uspěchané - vše na posledních deseti stránkách.

27.06.2023 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Za mě to bylo super, stoprocentně lepší než Normální lidi, kde jsem nemohla vystát postavu Conella. Tady mě postavy neštvaly, naopak mě každá zajímala a o každé jsem se chtěla dozvědět více. Velice oceňuji otevření tématu endimetriozy, je to taková neviditelná, ale šíleně bolestivá nemoc. Jednu hvězdičku strhávám za konec, mohl být mnohem více rozpracovaný, kniha klidně mohla mít o 100 stran navíc. Například vztah Frances a jejího otce mi přišel málo rozebraný, stejně tak vztah Bobbi s jejími rodiči. Taky mi chyběl POV Nicka, hrozně by mě zajímalo, co se mu honilo hlavou. Takže knížka super, jen klidně mohla být dvakrát delší.

08.03.2023 4 z 5

Krvavý pomeranč Krvavý pomeranč Harriet Tyce

Bohužel se moc nemohu ztotožnit s chválou, která je otištěna na zadní obálce knihy. Měla jsem pár problémů. Prvním z nich je, že v knize prostě není postava, která by mi byla něčím sympatická. Autorka se v nás sice snaží probudit sympatie k určitým postavám, ale moc to nefunguje, jelikož ty špatné a nepochopitelné činy hlavní postavy nejsou výrazně vykoupené ničím dobrým. Další problém je ten, že kniha je bolestivě předvídatelná. Už v polovině víte, jak to cca celé dopadne. Jediné co knize dám k dobru je její čtivost - čtivé to nepochybně je, ale v dnešní době máme v nabídce lepší thrillery, než tento brakový počin.

18.06.2021 2 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Parádní kniha, temná atmosféra a napínavá zápletka.

25.11.2018 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Byla jsem touto knihou naprosto ohromená, stránky mi útíkaly jako nic, rozhodně doporučuji.

25.11.2018 5 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Četla jsem k maturitě před několika lety. Nebylo to tak plynulé a lehké čtení jako například Matka či Bílá nemoc, ale promyšlené to je. Líbí se mi, jak oba dva Čapkové přemýšlí a jak na říši hmyzu popisují lidskou společnost.

16.03.2023 4 z 5

Vyhonit ďábla: O vztazích, sexu a intimitě Vyhonit ďábla: O vztazích, sexu a intimitě Terézia Ferjančeková

Knížka se mi líbila a přečetla jsem ji rychle. Nicméně jako posluchačka podcastu jsem se bohužel nedozvěděla nic zásadně nového. Bylo to jako sledovat konverzaci dvou kamarádek, což zjevně je i cíl knihy. Moc se mi líbila kapitola o přátelství, ta mě paradoxně chytla za srdce mnohem více než kapitoly o všech možných sexuálních tématech.
Doporučuji všem! Holkám, klukům, ženám i mužům. Jednu hvězdičku strhávám pouze za velkou podobu z podcastem a překrývání informací.

09.03.2023 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Knihu jsem četla proto, že jsem si chtěla rozšířit oblasti co se týče klasické literatury. Lady Chatterlyová určitě patří mezi čtivější díla klasické literatury, avšak svým obsahem mě rozhodně nenadchla tak, jako knihy, které se třeba louskají hůře, ale teprve po přečtení vám dochází, s čím jste to měli tu čest. To se mi zde nestalo. Knihu jsem dočetla, odložila a šla jsem číst jinou. Nijak mě nenutila nad ní přemýšlet. To ovšem neznamená, že jsem se u jejího čtení nudila, naopak! Je to věrný obraz těžkého manželství a neovladatelné touhy, stejně tak i dobové společnosti. Jen to pro mě asi není tak příběh tak významný, abych se k němu musela vracet.

21.02.2021 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Moje první setkání s Kingem jako autorem, četla jsem v originále. Napsáno čtivě, ovšem v některých pasážích trošku zdlouhavě a konec se mi zdál trochu uspěchaný. Atmosféra knihy je však nepopíratelná a místy se upřímně bojíte. Je to napínavé, práce s postavami je skvělá.

03.02.2020 3 z 5