tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Perfektní. Kdysi jsem viděla film, takže jsem si některé události pamatovala. To ale ničemu nevadilo. Drsné, akční a velmi napínavé. Kniha která založila hnutí severských kriminálek.

26.10.2019 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tak mám chuť narazit si na hlavu čepec a jít hledat manžela. Zábavný a sarkastický popis doby, kde hodnotu ženy určovalo věno a následně postavení jejího muže. Elisabeth má jen malé věno, všetečnou matku, chápavého otce a hromadu sester, které chtějí do sladkého svazku manželského. Děj asi není třeba připomínat, protože máme několik filmových zpracování (v jednom se bojuje se zombíky) a seriál. Takže dejme šanci lásce a všem postavám. Mě velmi pobavila příšerná lady Catherine.

14.10.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Viděla jsem film, byla jsem na divadelním představení a koukala na úžasný třídílný seriál And Then There Were None od BBC. A stejně se mi kniha líbila a celou dobu si udržela moji pozornost. Děkuji, paní Christie.

25.02.2019 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Já moc sci-fi nečtu, ale Marťan mě dostal (můj drahý Robinson Crusoe na Marsu), tak jsem se vrhla i na Spasitele. A bylo to výborné. Některé části se trochu táhly, ale jiné to úplně vynahradily. Kniha si dokáže udržet pozornost. Do posledních kapitol jsem netušila, jak to všechno dopadne. A když jsem se dostala až na konec tohohle vesmírného dobrodružství, tak jsem jen koukala s otevřenou pusou. Protože tohle jsem nečekala.

31.12.2022 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Tenhle díl byl dobrý a napínavý až do konce. Pachatele známe velmi brzy a je to stoprocentní humusák. Zajímala by mě opravdová povaha Angličanů,protože v knize jsou většinou arogantní a hádají se s policií o malichernosti. Eriku jsem nemusela, ale postupně jí přicházím na chuť. Není to špatná osobnost, je jen až bolestivě přímočará

15.05.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Opravdu jedinečné téma a prostředí. Malá dívka, kterou postupně opustí celá rodina, musí sama přežít na samotě v bažině. Pro ostatní je bažina jen nehostinné místo. Pro ni je to živoucí domov. Kya se snaží přežít. V rozhodujících chvílích svého života dostane párkrát pomocnou ruku. Jinak se k ní lidé chovají příšerně a já chápu její hrůzu z nich a pocit, že ji nakonec vždycky všichni opustí. Překvapilo mě, jak moc selhal sociální systém a v některých případech obyčejná lidská slušnost. Kya je prostě vlčí dítě, které jen chce, aby jí někdo miloval a neopustil.

12.12.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Tohle je hodně známý příběh, takže jsem věděla, kdo je vrah. Vůbec to nezkazilo tu potěchu ze čtení. Zasněžená krajina, uvízlý vlak a jeden ledově studený pasažér. Skvělá detektivní práce, pár šokujících odhalení a záhada se vyřešila. Pan Poirot případ dovedl do konce nejlepším možným způsobem.

02.10.2018 5 z 5

Někdo kolaboruje, někdo pomáhá odboji, většina se pokouší válku nějak přežít a moc nebýt vidět. Češi nemají rádi Poláky, Poláci nesnáší Čechy (zničení české školy), všichni se bojí Němců, Němci chtějí vyhubit všechny. Zdejší partyzáni jsou banda zlodějů, co napadají lidi a znásilňují holky. A právě jejich akce, kde zabijí gestapáky vede k hromadnému vraždění desítek úplně nevinných civilistů. Něco takového se může kdykoliv a kdekoliv zopakovat. Lidi jsou pořád stejní.

14.12.2022

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Vyhrnutá roleta ve vlaku v nesprávnou chvíli, dvojice starých všetečných dam, jedna výkonná mladá dáma a složitá rodina anglických pracháčů. To všechno jsou ingredience skvělé detektivky, kde zase do poslední chvíle netušíte, kdo je vrah. Opět skvělé čtení.

08.08.2021 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

(SPOILER) Tak jsem si říkala, že do knihy jen tak nakouknu. Atmosféra slatin mě úplně vtáhla. Déšť, mlha, pobřeží. Popisy krajiny jsou úplně geniální. Chudák Mary prodělává jeden šok za druhým. Opravdu se mi to líbilo a přečetla jsem knihu téměř na jeden zátah. Uznávám, že čistá hrdinka Mary se chová trochu podivně. Vykládá velká tajemství na potkání různým albínům a parta podloudníků se chová trošičku nablble, ale to nic nemění na zážitku, který mi kniha dala

20.08.2021 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Ten příběh byl neuvěřitelný, tragický, obětavý a silný. Kolik toho člověk zvládne zažít za jeden život. Opravdu klobouk dolů. Přežít takové věci a najít sílu žít dál a pomáhat druhým. Já se úplně stydím napsat nějakou kritiku. Styl vyprávění se mi dost táhl. A aniž bych chtěla snižovat paní doktorku, tak musím přiznat, že mi její osoba nebyla příliš sympatická. Měla jsem pocit, že pohrdá normálními ženami. Pořád si stěžuje, že ženy které jsou příliš hezké a nosí šperky jsou něco menšího. Nebo když mluví o své švagrové jako o ženě v domácnosti, co pořád mluví a nemá to žádný obsah. Nebyla moc zábavná žena. Jen samá práce, obětování, každá činnost musí být k něčemu, halenka pro dceru musí být praktická a nemusí být hezká. Práce, práce, práce. Ale každý svůj život žije po svém a paní doktorka prožila několik životů v jednom. Zaslouží si respekt. O tom žádná.

03.09.2021 3 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Co víc napsat? Úžasný příběh, krásný jazyk a skvělá atmosféra. Tajemství knihovny, podivná úmrtí mnichů, vliv inkvizice. Nádhera a kvalita, co věkem neztratí.

02.04.2022 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Tak tohle bylo něco. Knihu jsem si vybrala jako e-knihu z knihovny a nic od ní nečekala. A dostala jsem tajemství, sympatického psychologa, hnusnou vraždu a dost podivnou holku. Příběh byl napínavý, dobře napsaný a uvěřitelný. Na konci zůstalo mnoho otazníků a já se těším na další díly. Musím se pustit do druhé série autora.

27.05.2021

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Je to fikce, ale já bych tolik chtěla vidět Evelyniny filmy. I ty její partnery. Hlavní hrdinka není kladná postava a ví to o sobě. Bez skrupulí nám vypráví svůj životní příběh. Moc se mi to líbilo. Výborně se to četlo

05.04.2023 4 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Napínavé, čtivé a akční. Konečně se dozvíme o minulosti Evie. Cyrus se vydává za jejím tajemstvím, i když ho prosila, ať to nedělá. Každý kdo jí pomohl zemřel. Paráda od začátku do konce.

06.07.2022 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Skvělá kniha, která mě velmi zasáhla. Slzela jsem dojetím i nevyspaním a snažila se pročíst k rozuzlení. Agentky a pilotky byly opomíjené. Je dobré si připomenout jejich životy a oběti. Dvě časové roviny, tajemství, romantická linka. Opravdu stojí za přečtení.

22.02.2021 5 z 5

Král krysa Král krysa James Clavell

Absolutně skvělé. Vykreslení tábora, charakterů, dilemat a rozpolcenosti. Co je ještě morální? Kdo je ten špatný? Co všechno člověk udělá pro přežití a je pak ještě člověkem? Jak těžké muselo být přežít v táboře a jak strašné se pak vrátit do normálního života.

12.02.2019 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Z tria Vondruška, Niedl a Hrdlička mi poslední jmenovaný sedí nejvíc. U Vondrušky pořád všichni chtějí souložit s panošem Otou a i když mám ráda Niedlova Tase z Boru, tak je to až moc neporazitelný superhrdina.
Podrychtář Václav je normální chlap s hubatou ženou a mnoha povinnostmi. Postavy a prostředí Prahy je neuvěřitelně živé. Člověk tu dobu úplně cítí. Čtu na přeskáčku a musím uznat, že další díly se mi líbily více, ale pořád je to paráda. Kdo má rád historii určitě neprohloupí.

24.03.2022 4 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Nečtu moc strašidelné knihy, ale příběh Rosemary mě dostal. Pozvolné vyprávění, skvěle budovaná atmosféra, ten vzrůstající pocit, že něco není v pořádku. Prostě paráda.

08.09.2021 4 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Stein, Barbarič a Jaroš tentokrát v rodném Steinově městě. Stein přijíždí v rodinné záležitosti a ani tu cestu nemá klidnou. V Plzni věci naberou rychlý spád. Naši hrdinnové musí bojovat s nepřáteli na všech příčkách společenského žebříčku. Nechybí temné podzemí, sveřepí nepřátelé, záhada zamčeného pokoje a nějaké ty orgie, které šokují i Barbariče. Plíží se pod městem opravdu démon prahnoucí po lidské krvi? Zvládnou to naši vyšetřovatelé bez ztráty krve vlastní?

17.11.2021 5 z 5