Teraesa Teraesa komentáře u knih

Dievča vo vojne Dievča vo vojne Sara Nović

Príbeh chytí za srdce.

18.02.2023 5 z 5

Mágia rodu Thornovcov Mágia rodu Thornovcov Margaret Rogerson

Kniha sa mi ozaj veľmi páčila, myslím, že sa k typickým fantasy znakom (čarodejníci, mágia...) postavila dosť originálne. Mám asi len jedinú vec, ktorú musím vytknúť, a to je to, čo ma "trápi" pri drvivej väčšine YA fantasy... Hlavná postava je takmer dokonalá. Áno, rozumiem, musí byť silná, inak by to v čitateľovi nevzbudzoval ten úžas a možno to niekomu dodá odvahu ale... oveľa ťažšie sa s tým vie bežný človek stotožniť. Tak napríklad, ako to, že sa dokáže dokonale oháňať mečom, pričom nikdy nepodstúpila žiadny ani len základný výcvik? Neexistuje. A rôzne ďalšie maličkosti, ktoré si možno človek nevšimne hneď, ale vytvárajú taký neskutočný pocit, že toto nemôže byť pravda (áno, je to fantasy, ale aj na pomery toho žánru).
Keď si vezmem najúspešnejšie fantasy knihy/série, taký Harry Potter... Nebol dokonalý. Bol v niečom výnimočný, to áno, ale nebol inteligentný ako Hermiona napríklad, často veci pokašlal a áno, presne toto je tá esencia, ktorá tu chýba. Nejde však len o túto knihu, ale pomaly všetky knihy za posledných 10 rokov v tomto žánri dajme tomu...
Ale čítanie som si užila, preto dávam 5/5.

09.04.2024 5 z 5

Bosorka Bosorka Camilla Läckberg

Toto bude možno trochu dlhší review, než zvyknem písať.

V prvom rade, asi sa snáď ani nemusíme baviť o tom, že zápletku a hlavnú líniu príbehu autorka majstrovsky zvládla. Malo to aj napätie, náboj, aj rozumné rozuzlenie (ktoré som však aj tak nečakala. Vlastne nemala som ani šajnu, kto by mohol byť páchateľom). Zo začiatku sa mi kniha čítala ťažšie, a to najmä kvôli množstvu postavám, keďže som predtým nečítala ani jednu knihu z tejto série. To však, konieckoncov, vôbec nevadilo. Od polovičky knihy som ju nedokázala pustiť z ruky, musela som dočítať do konca.

Chcem však pozdvihnúť ďalšie veci, ktoré ma nenechali chladnou. V prvom rade veľmi oceňujem to, že napriek tomu, koľko dejových línií sme v príbehu sledovali, dávalo to zmysel a úžasne sa to dopĺňalo. Najviac však chcem ospievať to, ako autorka dokázala v žánrovo krimi knihe dať do popredia problematiku imigrantov.

Napätie sa vtedy dalo krájať, a veľmi som prežívala s postavami, ktoré boli nespravodlivo obviňované len kvôli tomu, že majú iný rasový pôvod, a len hľadajú miesto na zemi, kde by mohli nadobudnúť stratený pokoj. Zopárkrát mi aj vyšla slza, a stále sa to dotýkalo práve tejto dejovej linky.

Najviac ma však oslovila časť, kedy jedna postava hovorí o tom, že otvorená nenávisť je oveľa ľahšie zvládnuteľná, ako keď navonok ich berú za svojich, no v skutočnosti nimi opovrhujú. Lebo je ľahšie vyhnúť sa otvorenému rasismu, dá sa to zďaleka obísť, ale nikdy nevieš, či tento človek, ktorý okolo teba prechádza na ulici a naoko ťa toleruje, usmieva sa na teba, tak či práve on ti v kritickej situácii neprebodne chrbát. A je to pravda. Myslela som si, že len na Slovensku to tak je, že sme 'zadubení' a nedôverčiví (kvôli mnohým faktorom, ktoré tu však nebudem rozoberať), a preto ma prekvapilo, keď autorka tak píše o svojich krajanoch, ktorí sú v našich očiach braní ako pokrokoví. Samozrejme, je nesprávne generalizovať, ako v každej problematike, a veď aj to bolo spomenuté práve v knižke.

Preto Camille patrí jedno veľké wau. Lebo spojila témy, o ktorých by som si v živote nepovedala, že sa budú takto vážne riešiť v krimi ladenej knihe. Nemôžem ohodnotiť inak ako všetkými dostupnými hviezdičkami.

01.10.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

*4,5. Myslím, že kniha od Andyho Weira nikdy nesklame. Marťan sa mi síce čítal trochu lepšie, avšak táto kniha má tiež dosť veľký potenciál.

23.05.2023 4 z 5

Dievča bez mena Dievča bez mena Lisa Regan

Toto bolo o dosť lepšie ako jednička. S čistým svedomím dávam 5 hviezdičiek. :)

22.04.2023 5 z 5

Joyland Joyland Stephen King

Skvelá kniha, trochu iná než tie, ktoré mám od Kinga prečítané, ale ani trochu nesklamala.

24.02.2023 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Ďalší excelentný príbeh od Kinga. Pohltil ma od úplného začiatku, veľmi oceňujem kombináciu detektívnej práce so štipkou nadprirodzena. Postavy boli dobre rozvinuté, ich reakcie vierohodné. Vyskytlo sa aj niekoľko veľmi napínavých častí. Hodnotím piatimi hviezdičkami.

05.11.2022 5 z 5

Mesačná sestra Mesačná sestra Lucinda Riley

Myslím, že každou ďalšou knihou séria graduje. Aj táto časť ma veľmi milo prekvapila a užila som si ju plnými dúškami...

06.07.2022 5 z 5

Perlová sestra Perlová sestra Lucinda Riley

Za mňa bol tento diel zatiaľ najlepší zo série :) Idem čítať ďalej.

02.07.2022 5 z 5

Bezhviezdne more Bezhviezdne more Erin Morgenstern

Ešte nikdy som si počas čítania knihy nepredstavovala všetky možné konce, ktoré moja fantázia bola schopná odhaliť, ako práve pri Bezhviezdnom mori (a netrafiť takmer nič zo svojich predstáv...!). Myslela som si, že ma po niekoľkonásobnom prečítaní Nočného cirkusu už nič neprekvapí, ale Erin mi opäť dokázala ako veľmi bol môj úsudok nesprávny...

21.05.2022 5 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Očakávala som niečo iné od tohto dielka, to sa musím priznať. Nejde o to, že by kniha bola vyslovene zlá, aj som chápala, čo tým chce autor povedať ale... jeho spôsob vyjadrenia sa minul účinku. Nezasiahlo ma to tak, ako som dúfala. Nemôžem hodnotiť lepšie ako troma hviezdičkami, a to aj po pridaní hviezdičky za zopár posledných kapitol, z ktorých som konečne cítila tú výpovednú hodnotu.

26.03.2024 3 z 5

Červené víno Červené víno František Hečko

Červené víno mnou úplne otriaslo, do základov. Keď som začínala čítať, netušila som ešte, ako priľniem k hrdinským postavám a nádhernému kraju, ktorý sa volá Vlnčindol - diera sveta. Kompaktnosť a rozmanitosť života, ktorý sa odohráva v tridsiatich troch domcoch, nádhera rodiacich viničov na Volských chrbtoch a vo Vlčích kútoch, kde sa rok čo rok hrozno napĺňa v bobuľách sladkou životodarnou šťavou a ľudskou prácou a potom sa mení na - víno. To všetko, ale aj oveľa viac ponúka román, ktorý môžem s hrdosťou označiť za veľdielo slovenskej klasiky.
Všetkým, ktorí to ešte nečítali prajem, aby sa aspoň raz za život ponorili do neskutočnej hĺbky a bohatej pravdy, ktorými táto kniha preteká, ako v štedré roky preteká víno sudmi vlčindolských pivníc.

13.02.2024 5 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Uff, to som teda čítala dlho, no musím povedať, že to stálo za to. Vôbec som nečakala takýto koniec, to, ako sa hlavná postava stávala temnejšou... Ako sa jej pomaly krivil úsudok, ako bola zaslepená citmi. A predsa jej v istom zmysle rozumiem, a povedala by som, niekedy až kvitujem (v jej situácii).
Hardy vedel zaťať do živého vtedajšej škrupulóznej viktoriánskej spoločnosti. Budem rada, keď si niekedy prečítam aj niečo z jeho skoršej tvorby.

25.12.2023 5 z 5

Dlhý lupeň z mora Dlhý lupeň z mora Isabel Allende

Akejkoľvek tématiky sa Allende dotkne, majstrovsky zvládne jej spracovanie. A naozaj, tematika druhej svetovej vojny, občianska vojna v Španielsku, exil v Čile a Venezuele, koncentračné tábory - to všetko dokopy vytvára dojemný príbeh, počas ktorého sa mi mnohokrát tlačili slzy do očí od dojatia... Dokázala to, že som si vybudovala k postavám jedinečný nežný vzťah, obľúbila som si ich iným spôsobom, než postavy v ostatných knihách.
Definitívne päťhviezdičková kniha, krásny doplnok k početným dielam magického realizmu.

10.06.2023 5 z 5

Klobučníkov hrad Klobučníkov hrad Archibald Joseph Cronin

Veľmi komplexná, veľmi hlboká kniha, hoci rozpráva o každodenných trápeniach a o nekaždodenných ťažkých udalostiach. Námet sa až desivo vydaril - napriek tomu, že kniha pomaly bude oslavovať storočie od svojho vzniku (a príbeh je dosadený do ešte vzdialenejšej minulosti), tak je koncept knihy nadčasový. Veľmi čtivé a zároveň sa mnoho pasáží čítalo len veľmi ťažko... Dlho budem nad touto knihou rozmýšľať a analyzovať ju vo svojom vnútri.

09.11.2022 5 z 5

Slnečná sestra Slnečná sestra Lucinda Riley

Týmto knihám sa jednoducho nedá dať menej než 5 hviezdičiek. Na začiatku série som bola skeptická, pretože tento žáner nie je úplne moja šálka kávy (aspoň to som si myslela). Preto ma prekvapilo, že som si čítanie neskonale užila!

09.07.2022 5 z 5

Gulliverove cesty Gulliverove cesty Jonathan Swift

Donedávna som vôbec netušila, že príbeh o Lilipute nie je jediným príbehom, ktorý knižka opisuje. Najviac sa ma však dotkla štvrtá časť, kedy autorov pohľad na človeka sa morálne znížil. Zvieratá tam majú úroveň ľudí, a ľudia úroveň zvierat. Tento pohľad je veľmi nadčasový, pretože keď sa človek poobzerá aj po dnešnom svete, s ľútosťou si musí povzdychnúť, že aj zvieratá sa k svojmu vlastnému druhu správajú lepšie.

18.06.2022 4 z 5

Nikdekoľvek Nikdekoľvek Neil Gaiman

Najskôr som sa nevedela dostať do atmosféry miesta, ale teraz... chcem ďalšie časti!

21.05.2022 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Tak, ten záver ma úplne dostal. :) Celkovo to bolo tak príjemné a zároveň napínavé počúvanie (GraphicAudio), že ani neviem, čo by som tomu celému vytkla. Veľmi sa teším, že som tejto sérii dala šancu, lebo je to vysoko kvalitné fantasy a ľutujem, že som sa k tomu nedostala skôr...
Tá mágia, spôsob, akým je jej vysvetlenie dávkované čitateľovi, žiadne také, že: máme toto a toto a je to tak lebo to tak proste je. Oceňujem aj zopár veľmi prekvapivých plot twistov...Užila som si každé jedno slovo.

06.05.2024 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Chce to veľmi veľa odvahy, po desiatkach rokov vyjaviť svoju ťažkú minulosť. Verím však, že autorku to v mnohom oslobodilo. Aké to je, žiť celý život s tým, ako vám vaše bolestivé dospievanie dýcha na krk? Táto kniha nie je len priznaním, je to vyliatím svojej duše. Na nič sa nehrá, všetko píše tak, ako to bolo, píše to s cieľom oslobodiť sa. Aj vďaka tejto úprimnosti kniha pôsobí čisto, silno a bojovne. Niečo také je veľmi výnimočné a hlboko to oceňujem.

20.06.2023 5 z 5