Tclaw Tclaw komentáře u knih

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tak tohle je moc. Jedna věc je o tom všem vědět, znát historii, filmy a dokumenty. Druhá je číst o tom - nechat představivost zpracovávat právě čtené do obrazů v mysli. To se pak kapitoly "Mengele a chlapeček" a "Anna" nedají dočíst bez slz. Někteří vytýkají první část knihy, která je jak z prvorepublikového filmu s Oldřichem Novým. Mně vůbec nevadila, ba naopak - krásně nastínila tehdejší dobu, zvyky, způsoby chování, první lásku. Samozřejmě to vše podtrhla autorka/spisovatelka svým stylem psaní a to se pak tahle knížka čte sama. A pokud má někdo problém s tím, že se Mengele v knize, tedy v příběhu Violy, prakticky neobjevil, vězte, že to bylo jen a jen dobře pro ni samotnou. Nedovedu si představit, jak by to totiž dopadlo, kdyby se "více zajímal". Jen malé povzdechnutí na závěr - škoda že se alespoň krátká kapitola nevěnovala životu Violy v pozdějších letech jejího života. I tak je to ale vynikající kniha, o věcech, které nemají být zapomenuty.

20.10.2020 5 z 5

Sundejte Hartmanna! Sundejte Hartmanna! Raymond Frederick Toliver

Tomuto titulu bohužel plný počet dát nemůžu. Bojový duch a výsledky Hartmannovi upřít nelze, nicméně jak nádherně vystihl pan Čejka v dovětku, Hartmann jaksi opomíjí zmínit veškeré hrůzy, které Německo napáchalo. Přitom však moc dobře věděl na co má práva a jak s ním má být zacházeno. Odsuzuje poměry v ruském zajetí, ale neuvádí že nebýt války, kterou Německo začalo, nikdy by se tam nepodíval. V jednu chvíli jsem si při čtení i říkal, že je to prototyp klasického německého pyšného důstojníka - "...jsem štábní důstojník a pracovat nebudu!". Stejně tak mi přišlo i docela dost "vlezlé", jak se autoři hned od začátku snaží čtenáři vnuknout myšlenku toho, že Hartmann byl čestný, spravedlivý, chytrý, rytířský. To že nám to několikrát napíší v první kapitole, v samotné knize i závěru opravdu není nejlepší způsob propagace - působí to dosti podbízivě. Celkově bych řekl, že příběh zajímavý, ale napsáno je to místy trochu nešťastně.

14.03.2020 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

S odstupem pár dní po dočtení si ani sám neuvědomím, proč mě ten příběh tak moc vtáhl, že jsem to musel přečíst jedním dechem. Ale stalo se a myslím, že to mají knížky za úkol. Takže i když byl příběh lehce natahovaný a celkově na dnešní dobu to je "slabé", musím za plný počet hvězd.

07.08.2018 5 z 5

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

Co k ní dodat - pohádka mého mládí.

06.03.2018 5 z 5

Vzpomínky na padlé kamarády Vzpomínky na padlé kamarády František Fajtl

Hezky napsaná kniha o neradostných věcech. Přistihl jsem se několikrát, že ač je jasné jak každá kapitola musí skončit, stejně jsem doufal... Jediné co mi dokázalo zkazit pocit z této knížky byl doslov (četl jsem vydání 1980). Již po pár řádcích je jasné že není autorův, ale jakéhosi komunistického patolízala, který samozřejmě musel vyplodit zamyšlení nad tím, proč bojovat v řadách SSSR bylo daleko osvícenější než na západě. Ale chápu že bez toho to tenkrát asi vydat nešlo.

27.01.2021 5 z 5

Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky Zendži Orita

Je skvělé, že ještě dnes se najde někdo, kdo vydá knihu s touto tématikou. Kdysi jsem psal do jednoho nakladatelství, které vydávalo knihy o vojenských letadlech, zda přeloží a vydají i ty o japonských strojích a prý není dost čtenářů této oblasti.
Nicméně jak je tu pode mnou zmíněno, rozhodně jsem čekal více. Už jen díky podtitulu "paměti kapitána japonské ponorky". Jak zjistíte, paměťmi se asi myslí shrnutí ponorkové války v pacifiku a to dost jednoduchým popisem. Opravdu zde chybí jakákoliv snaha popsat do detailu život na ponorce, autorovy mise či alespoň nejzajímavější akce. Vše je podáno stylem - vyplula, zpozorována, potopena. Bohužel. Stránek má kniha dost, ale tak nějak vyzní naprázdno.
Kapitolou samo o sobě je navíc šlendriánské první vydání plné gramatických chyb, neúplných slov, nedokončených vět či nepřesností v označení ponorek. Nakladatelství sice má u tohoto titulu na svých stránkách omluvu s vysvětlením některých vět, ale rozhodně ne všech a už vůbec nevěřím, že je to ,softwarová chyba'.

10.08.2020 3 z 5

Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Hjok Kang

Knížka psaná velice jednoduchým stylem (myšleno v dobrém) a není důvod nevěřit. Že je Severní Korea peklo na zemi tuší mnoho lidí, ale lehkost s jakou o tom píše Kang dokazuje to, jak hrozně jsou Severokorejci odevzdaní režimu a jak moc si dokáže režim zajistit, že málokdo z nich myslí alespoň trochu svobodně. Je mi smutno že takové místo na planetě je a že se to strpí - že je tak strašně těžké zamést s jedním unudlaným, bezpáteřním a slizkým posránkem.

05.09.2018 5 z 5

Pacifik v plamenech Pacifik v plamenech Miloš Hubáček

Jasně, znám jiné knížky i filmy a dokumenty o této tématice, ale přesto jsem měl pocit, že musím číst dál a dál - co kdyby to třeba dopadlo jinak. :-) Tohle se čte samo.

05.08.2021 5 z 5

Velkolepá kniha o dinosaurech Velkolepá kniha o dinosaurech Tom Jackson

Sice jen pár řádků k vybraným druhům dinosaurů, nicméně moc hezky ilustrované a děti to díky tomu nenudí.

06.02.2021 4 z 5

Deník stíhače Deník stíhače Stanislav Fejfar

Neříkám že je to nejlepší literární dílo, ale plný počet hvězd si to zaslouží za svojí autentičnost, za to že to je čistě osobní vyjádření všech pocitů a za to, kdo to psal. Vcelku zajímavé jsou pak poznámky na adresu Francouzů.

16.11.2020 5 z 5

Se starou gardou na Peleliu a Okinawě Se starou gardou na Peleliu a Okinawě Eugene B. Sledge

Vynikající kniha bez příkras a bez nalhávání čtenáři, což oceňuji ze všeho nejvíc. Válka v Pacifiku je zde popsána dost intenzivně i s mnohými, jinde nevyřčenými, detaily. Řekl bych, že do války chtěl do té doby, než válku poznal na vlastní kůži.

22.08.2020 5 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Film mám moc rád a až po mnoha letech od prvního shlédnutí jsem si přečetl tuto knihu. Je tak stejná a přesto i tak jiná. Chvílemi jsem se skoro sžíval s hlavními hrdiny a trpěl s nimi. Musím uznat, že jsem jednodušše nemohl přestat číst.

24.12.2019 5 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Perfektně napsaná kniha se silným příběhem. Kolikrát až mrazí z věcí v knize popsaných. Bohužel pro mě bylo velkým zklamáním, když se zjistilo, že ne vše se událo tak, jak je popsané hlavním hrdinou. Nicméně ale není důvod nevěřit praktikám KLDR a událostem v táborech. A budiž ke cti to, že i po těch letech dokázal Sin přiznat pravdu.

04.05.2019 4 z 5

Velká obrazová všeobecná encyklopedie Velká obrazová všeobecná encyklopedie James Hughes

Jako malý jsem tam našel vše co jsem chtěl. :-)

25.08.2018 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Skvělá kniha ve které mě bavily všechny povídky. Zejména povídka "Tělo" potěšila, protože jsem před přečtením knihy viděl její zfilmovanou podobu a musím uznat, že je to jedno z nejpovedenějších přenesení knihy na stříbrné plátno.

09.07.2016 5 z 5

Tmavomodrý svět Tmavomodrý svět Zdeněk Svěrák

Tak netuším jak se dá román o českých letcích (viz příspěvek uživatele Pavelpi) srovnávat se "skutečnými" knížkami generála Fajtla a ani netuším kde uživatel WEIL vzal informaci o tom, že by měl Tmavomodrý svět být kopírován Anglickým pacientem (zřejmě se spletl a myslel Pearl Harbor, o kterém to tvrdí), ale knížka i film jsou rozhodně pěkné a zaslouží plné hodnocení. Má to jednoduchý a přesto naprosto vypovídající děj a jako třešnička na dortu je to o době, kterou bychom neměli zapomínat.

06.07.2016 5 z 5

Ikarové bez legend a bájí Ikarové bez legend a bájí Oldřich Doubek

Další z knížek, která úplně "voní" leteckým benzínem. Velmi pěkně napsaný příběh, čte se hodně dobře. Nemám co vytknout.

01.02.2024 5 z 5

Otázka cti - Letci RAF za druhé světové války Otázka cti - Letci RAF za druhé světové války Stanley Cloud

Jsem někde ve 2/3 knihy a nevím jestli to dočtu. Povrchní omílání věcí stále dokola. O Kosciuszkově peruti byla tak čtvrtina knihy a to nijak odborně (na začátku války se Messerschmitty neoznačovaly jako ME-109 a letadla nemají samopaly) a nevypadá že se bude více věnovat. Historie Polska pak tvoří převážnou část této knihy a hodně se akcentují všechny křivdy spáchané na Polácích. Až tak moc, že se vlastně dočteme že v Polsku téměř nebylo kolaborantů?!, že mělo nejlepší piloty, nejodvážnější armádu, atd. Veškeré nepříjemné věci o Polsku se prostě nezmiňují. Takže tu máme zavádějící název knihy, historii Polska vyloženou jen z jednoho pohledu a nepříliš podrobně, spíše "stylem jedna paní povídala", vykreslené působení perutě v RAF.

16.07.2023 1 z 5

Dobří vojáci padli... Dobří vojáci padli... Stanislav Rejthar

Třemi hvězdami nehodnotím Stanislava Rejthara. Hodnotím knihu, kterou tolikrát doplňovali a přepisovali, a přesto se v ní často čtenář ztrácí. Krátké historky jsou řazeny nesouvisle, nahodile. Některé informace pak několikrát opakovány. Tak moc by této výjimečné knize slušela ucelenost. Bohužel.

11.12.2022 3 z 5

S Indiánem na letounu: Stíhací pilot Otto Hanzlíček (1911-1940) S Indiánem na letounu: Stíhací pilot Otto Hanzlíček (1911-1940) Jiří Rajlich

Opět detailní dílo pana Rajlicha. Množství fotek, doplňujících informací, profesionální práce.

26.10.2022 5 z 5