TaťkaMF TaťkaMF komentáře u knih

Talisman Talisman Stephen King

Talisman lze pokládat za dílo v žánru fantasy. Je to ale surová, krvavá a často nespravedlivá fantasy, které nechybí kouzla, tajuplná místa a množství zlých či dobrých stvoření. Dvanáctiletý Jack, kterému umírá matka, objeví nový svět, který se na první pohled od našeho dost liší, ale v samé podstatě je stejný. Dalo by se říct, že je to "dvojník" naší reality. Jack se vydá na pouť pro zázračný Talisman, o kterém nikdo skoro nic neví, snad jen, že má velkou moc a snad by dokázal Jackovu matku zachránit. Jack Sawyer putuje naším světem i tím novým, Teritorii, a je sledován zlými bytostmi, které nechtějí, aby ve své pouti uspěl. Kniha je rozsáhlá a Jackova cesta je opravdu dlouhá. Pasáže, kdy jsem hltal stránku za stránkou, občas vystřídali delší pauzy, kdy se autoři nejspíš rozhodli zvolnit a přiblížit situaci nebo prostě jen napínat. To by mohlo mé celkové hodnocení o hvězdičku snížit, ale pak jsem si vzpomněl na jeden moment z knížky, u kterého jsem měl sám na krajíčku, a proto dám tomuhle dobrodružství plný počet hvězd. Právě teď a tu. Vlk!

15.09.2020 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Stephen King nás zavede do malého městečka, které se nijak neliší od ostatních, snad až na jeden temný dům. Spisovatel Ben Mears se sem po dlouhé době vrací jednak kvůli inspiraci pro novou knihu, ale také kvůli hrozivé vzpomínce z dětství, která ho stále pronásleduje a je s ní spojen onen dům. Ve stejnou dobu ale dům dostane nové majitele. Temné a neznámé. Jedná se o poutavý a čtivý román, který se jistě muže zařadit mezi nejlepší “upírské” příběhy. Temná atmosféra, šokující zvraty a neustálý strach ze soumraku. Vítejte v Jerusalems Lotu.

27.08.2020 5 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Místy opravdu trošku těžší čtení, ale jinak velmi dobrá a skvěle strukturovaná esej o disidentu a lidské identitě v post-totalitním režimu.

01.11.2022 4 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Klasika, nadčasovost, genialita. Bratři Čapkové mě asi nikdy neomrzí. Je neskutečné, jak i po sto letech dokáže jejich dílo zasáhnout a pohnout "moderní" lidskou myslí.

19.10.2022 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

T. G. Masaryk přiblížený z různých úhlů svým přítelem, obdivovatelem a jedním z nejtalentovanějších spisovatelů naší historie.

21.05.2022 5 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Kniha již v předmluvě uvádí, že její název je záměrně manipulativní jako většina titulků dezinformačních článků. Právě dezinformace, manipulace a tzv. fake news se chystá více přiblížit a nabídnout alespoň základní vhled do problematiky.

09.01.2022 5 z 5

Žraloci a malé ryby Žraloci a malé ryby Wolfgang Ott

Román z válečného námořního prostředí z období druhé světové války, který čtenáře zavede do drsného, krvavého a nespravedlivého světa válečné paluby.
Příběh sleduje osud vojáka Teichmanna a jeho nejbližších kamarádů, kteří začínají na minolovkách a končí v ponorkách. Od začátku do konce ale prožívají neuvěřitelně špinavou válečnou každodennost a jejich pohled na svět se postupně mění v až rezignující cynismus.
Skvělá a záživná kniha. Od poloviny byla pasáž, která trošku nudila, protože boj a umírání se zkrátka stalo denním stereotypem. Konec je nicméně výborný a knihu hned zítra půjčuji strýci.

14.07.2021 5 z 5

Dějiny zemí Koruny české I. Dějiny zemí Koruny české I. Vratislav Vaníček

Jedná se o podrobnou vědeckou syntézu, která zachycuje dějinný vývoj od prvních kmenových celků na našem území až po nástup Marie Terezie. V poměrně úzké knize se autoři pokoušejí téměř o nemožné, a to vtěsnat do 300 stránek nejen politický vývoj České koruny a zčásti i jejích vedlejších zemí, ale i vývoj kulturní, ekonomický či náboženský. Kniha má sloužit především jako shrnutí všeho důležitého a postihnout hlavní důvody toho, proč se dějiny ubraly právě tímto či oním směrem. Nenajdeme tam tedy sáhodlouhé popisy bitev či peprnosti ze života panovníků, což se domnívám, že mnoha čtenářům nehistorikům chybí. Pro hutnost informací se také čtení této studie může protáhnout, ale zato si odnášíme mnoho užitečných znalostí. Mě osobně se ale kniha líbila a pomohla mi připravit se na zkoušky z historie. Věřím, že například k maturitě může sloužit také jako skvělý pomocník.

07.09.2020 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Po dlouhé době jsem se konečně vrátil na cestu k Temné věži. Výsledek byl.. dobrý. Po Třech vyvolených a Pustinách to je určitě velké zatáhnutí za brzdu v dobře rozjetém psychicky narušeném vlaku, ale možná to je tak dobře. Musím se přiznat, že jsem asi v půlce knihy chtěl přestat. Předem jsem věděl, že nám bude představena část Rolandovy minulosti, ale pro mě to nebylo úplně ono. Čekal jsem více Gileadu a pistolníků a místo toho dostal romantiku a hlavně velkou a trošku moc úchylnou nálož sexu. Nic proti tomu, u Kinga je to poměrně normální záležitost, ale místy jsem si říkal, jestli je nutné u každé postavy a v jakékoliv situaci popisovat proudění krve, tvrdnutí, vlhnutí a další a mnohem barvitější tělesné procesy. Bylo to skoro až pubertální (což asi mělo být vzhledem k Rolandově věku? Spíš asi ne) a u mnoha krátkých poznámek o něčím rozkroku jsem jen protočil očima. Možná mi to i trošku pokazilo obrázek romantického vztahu, který u mě prostě nefungoval na 100%. A nebo možná zkrátka nejsem romantik. Četl jsem ale dál a jak se situace začala ostřit, znovu jsem se do děje pořádně dostal a konec je parádní jízda. Dostaneme čaroděje i sklo. Putujeme dál.

PS: Mohl bych někde začít petici proti užívání slov "baže" a "klisnička"? Děkuji za návrhy.

17.08.2023 4 z 5

Co je nového v počítačových hrách Co je nového v počítačových hrách Helena Bendová

Souhrnný úvod do herních studií, která se v českém prostředí bohužel ještě zcela neujala. O to víc je tato knížka důležitější pro ty, které studium videoher zajímá a nechtějí sahat po velkých knihách v cizím jazyce.

20.02.2023 4 z 5

Račte to podepsat libovolnou šifrou Račte to podepsat libovolnou šifrou Richard Vašek

O TGM už toho bylo napsáno hodně. Prací sledujících profesora-Masaryka, politika-Masaryka, revolucionáře-Masaryka a samozřejmě prezidenta-Masaryka máme velké množství. Méně se ale setkáme s tématem žurnalista-Masaryk, které tvořilo také podstatnou součást osobnosti TGM.
Po nástupu na prezidentský úřad byl však Masaryk jako žurnalista omezen, ale i přesto si dokázal najít cestu do tiskových polemik.
V této práci nás autor s touto cestou seznámí a vysvětlí mechanismy i osoby, pomocí kterých Masaryk do tisku anonymně vstupoval.

14.08.2022 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Asi bych si knihu více užil jako mladší čtenář. Příběh nebyl nic moc extra, ale na druhou stranu byl zase velmi atmosférický. Celkově je to takový lepší průměr, který se dá přelouskat za den.

11.08.2022 3 z 5

Muž jako evoluční inovace? Muž jako evoluční inovace? Stanislav Komárek

Zajímavá kniha, která mě donutila k zamyšlení o nás mužích a naší roli ve společnosti. Rozhodně nejde o kritiku maskulinity ani její oslavu, naopak se mi zdálo, že se autor snaží na problematiku dívat z více úhlů. Poslední kapitola skončila na trošku pesimistické vlně, ale upřímně s ní souhlasím. Budoucnost nebude lehká.

08.01.2022 5 z 5

Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský Václav Hanka

Falza, která výrazně ovlivnila prostředí českého národního hnutí a mnohé tehdejší představy o slovanských předcích.
Kromě RKZ je v knize velmi zajímavý komentář Dalibora Dobiáše, který stručně shrnuje objevení Rukopisů, jejich přijetí a následné spory o pravost.

30.11.2021 4 z 5

Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Howard Phillips Lovecraft

Moje první setkání s Lovecraftem a určitě ne poslední!
Skvělé čtení, výborně nastavená atmosféra každé povídky a velmi originální a zajímavé motivy. Jsem naprostý nováček, ale něco málo jsem si o autorovi přečetl, tak doufám, že zde nepopíšu něco nepravdivého.
Kniha obsahuje 7 Lovecraftových povídek, z čehož poslední dvě jsou výrazně delší.
Rytina v domě - Krátký, ale poutavý a napínavý začátek. Staré a navenek opuštěné domy mají zkrátka něco temného do sebe. Autor dokáže čtenáře dostat do takové zvláštní stísněnosti, což se opakuje i v dalších povídkách.
Hudba Ericha Zanna - Prý jedna z autorových oblíbených. Je zde zobrazen motiv prolínání sfér a realit, což má být pro Lovecrafta charakteristické.
Krysy ve zdech - Po prvních dvou "lehčích" povídkách je tato vskutku celkem strašidelná. Zde i v dalších povídkách je patrný autorův zájem o historii, archeologii, architekturu a v neposlední řadě domácí zvířátka - kočky.
Pickmannův model - Exkurz do výtvarného umění. Jeden malíř ve svých dílech zobrazuje neuvěřitelně ohavná stvoření, která možná nejsou jen dílem jeho fantazie.
Barva z kosmu - Zajímavý a strašidelný kontakt s něčím mimozemským, s něčím z jiného světa. Zde i v dalších příbězích je popsána vlastnost lidí, kteří pokud jsou vystaveni něčemu neznámému a děsivému, stále se snaží nalézt racionální "pozemské" vysvětlení.
Kdo šeptá ve tmě - Prví z delších povídek, která odhaluje, že na planetě nemusí žíti lidé tak úplně sami. Poprvé jsou zde zmíněny známá jména jako Cthulhu, Yuggoth, Necronomicon, Nyarlathotep a další. Povídka dobře nabírá na intenzivnosti a konec je opravdu lahůdka.
Stín nad Innsmouthem - Poslední a možná asi nejlepší povídka, která nás zavede do tajemného města s ještě podivnějším obyvatelstvem. Již z dřívějška jsem se setkal se jménem Dagon, takže jsem věděl, co mě asi čeká, ale na druhou stranu to ukazuje, jaký obrovský odkaz za sebou Lovecraft zanechal. Znovu skvěle vybudovaná atmosféra a napětí. Velmi se mi líbí, že autorovo "zlo" se jen tak na místě nevyskytne, ale je podloženo dlouhou historií, symboly a rituály. Konec byl znepokojivě uspokojující.
Výborné čtení. Doporučuji.

22.07.2021 5 z 5

Počátky emancipace žen v Čechách: Dívčí vzdělání a ženské spolky v Praze v 19. století Počátky emancipace žen v Čechách: Dívčí vzdělání a ženské spolky v Praze v 19. století Marie Bahenská

Pěkná, krátká a přehledná studie o změnách v ženském světě v 19. století. Mimo popis vzniku škol a spolků je tu pak uvedena řada osobností (a to nejen ženy), které se o tuto emancipaci zasloužily.

21.06.2021 4 z 5

Pan-Evropa Pan-Evropa Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi

Kniha obsahující základní myšlenky hnutí, které prosazuje sjednocení Evropy v jeden celek spolupracujících států, který by byl jedině tak schopný hospodářsky a politicky čelit silnému USA, Japonsku a dalším velmocím. Autor dílo sepsal těsně po 1. světové válce a jeho myšlenky si získaly sympatie mnoha osobností, mj. TGM či E. Beneše.
Svou tezi podkládá velmi dobrými argumenty a ty i po takové době zůstávají stále velmi aktuální.

06.02.2021 5 z 5

Hon na čarodějnice Hon na čarodějnice Bedřich Šindelář

Velmi dobrá syntetická studie, která podrobně popisuje čarodějnické procesy a celý jejich vývoj.
Ze začátku autor představí dobové představy o magii a čarodějnictví a počátky inkvizice. Poté nabídne několik důležitých osobností, které hony na čarodějnice buď podněcovali, nebo proti nim vystupovali. V dalších kapitolách je pak popsána situace a nejzajímavější procesy ze zemí Francie, Británie (i osady v Americe), Španělsku, Nizozemí, Skandinávie, Německa a nakonec i z Čech.
Kniha se četla poměrně dobře, zabere ale dost času se prokousat desítkami podobných procesů. Od začátku si také nelze nevšimnout zaujatého komentáře typu: "pravdivých a uspokojivých výsledků může dosáhnout jen marxisticko-leninské dějepisectví", ale i to se vzhledem k datu vydání dá pochopit. Pro někoho koho daná problematika zajímá je to zřejmě nejlepší "čarodějnická" studie z českého prostředí. Navíc ilustrace k této knize od Z. Mézla se mi zdála velmi povedená a zábavná.

03.12.2020 4 z 5

Velký masakr koček a další epizody z francouzské kulturní historie Velký masakr koček a další epizody z francouzské kulturní historie Robert Darnton

Americký historik se nás touto knihou pokusil zavést do kulturního života Francie v 18. století. Prostoupil postupně větší částí sociálních skupin, od rolníků po filozofy, a na několika vybraných pramenech nám nechal nahlédnout do mentalit tehdejších lidí.
Kniha se dělí na 6 kapitol. První analyzuje folklor a přibližuje myšlení rolníků. Druhá na "Velkém masakru koček" proniká do světa dělníků. Poté se dostáváme do světa měšťana, který miluje své město, a v posledních dvou kapitolách poznáváme život spisovatelů/filozofů a jejich vztah se čtenářem.
Darntonův styl je velmi čtivý a kniha může směle zaujmout i nehistorika. Pikantností je samozřejmě více u nižších vrstev a kniha se ke konci může jevit složitá, ale pro opravdové zamyšlení nad ztraceným světem minulosti, je třeba knihu dočíst až do konce.
"Dobrý historik se podobá pohádkovému obrovi. Kdykoli ucítí člověčinu, ví, že našel svou kořist."

12.11.2020 5 z 5

Špión, jemuž nevěřili Špión, jemuž nevěřili František Moravec

Kniha je autobiografií generála Františka Moravce, ve které tento český důstojník blíže popisuje vývoj české agenturní a zpravodajské sítě. Moravec čtenáři přibližuje začátky zpravodajského oddělení a jeho reorganizaci, které byl on sám iniciátorem. Představuje nezkreslenou podobu práce agentů a dalších spolupracovníků tajné zpravodajské služby. Popisuje také situaci kolem Mnichova, emigrace v Londýně a končí svou druhou emigrací v důsledku komunistického převratu. Jedinečný je jeho pohled na prezidenta Beneše, kterého zvlášť v Londýně poznal blíže a jemuž v knize věnuje zvláštní pozornost. Výjimečný je také popsaný kontakt s agentem A54. Celkově se kniha četla dobře a přinesla řadu nových informací o zpravodajské a agenturní české síti, ale i o politickém pozadí v období druhé světové války.

04.08.2020 5 z 5