Tanker Tanker komentáře u knih

Kyberiáda (20 povídek) Kyberiáda (20 povídek) Stanisław Lem

Prečítal som niekoľkokrát a vždy som sa tak rozosmial, až som si musel dotiahnuť šroubky.

Duna Duna Frank Herbert

Dunu a vlastne celú sériu Duny považujem za jedno zo základných diel SF. Jediným rovnocenným (a zároveň protikladným) dielom mu môže byť len cyklus Nadácie od Asimova. Obaja autori píšu o budúcnosti a galaktickej ríši v zhruba rovnakom časovom úseku jej rozvratu. Ale tam, kde Asimov verí technike a varuje pred ludskými mutáciami, Herbert vidí človeka a nebezpečenstvo strojov. Kde Asimov dospeje k veľkému zjednoteniu (Gaia), tam Harbert ponúka diverzifikáciu (Veľký rozptyl). Dve veľké vízie, dva veľké zážitky!
A tak isto dva rozdielne spisovateľské štýly...

03.03.2013 5 z 5

Řecké mýty Řecké mýty Robert Graves

Veľmi zaujímavá kniha o gréckej mytológii a pozadia jej vzniku. Aj keď mnohé z autorových názorov sú dnes už prekonané a neplatné (alebo nepotvrdené), kniha naďalej zostáva inšpiratívnym dielom.

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Dobrý nápad využiť staroslovanskú "mytológiu" v modernej fantasy! Čakal som jednoduchú odpočinkovú literatúru a dostal som kopec dobre napísanej zábavy. Vyladený príbeh, jasné postavy, dynamický dej a k tomu gore popisy odseknutých hláv...

09.03.2013 3 z 5

Azazel Azazel Isaac Asimov

Asimov rozverný, Asimov v ríši mágie, Asimov v dobrej nálade :-)

01.04.2013 3 z 5

S meči a brilianty S meči a brilianty Günter Fraschka

Kniha obsahuje mnoho zaujímavostí, ktoré sa bežne nespomínajú. V tom je dobrá. Na druhej strane sa autor snaží svojich hrdinov glorifikovať a tým sa niekedy dostáva do rozporu s faktami. Všetci sú tí dobrí, nikto za neúspechy nenesie vinu. Takže je zaujímavé sledovať, čo zamlčuje, jemne upravuje a niekedy si tým v texte aj odporuje sám sebe.

01.04.2013 4 z 5

Kapitoly z dějin designu Kapitoly z dějin designu Zdeno Kolesár

Povinná literatúra pre záujemcov o dizajn a umenie v 20. storočí. Text je stručný a zrozumiteľný aj laikom. Knižka poskytuje teoretický základ k lepšiemu zážitku pri listovaní obrazovými publikáciami o dizajne v nábytku i priemysle.

Rádio Svobodný Albemut Rádio Svobodný Albemut Philip K. Dick

Rádio Svobodný Albemuth nie je moja prvá kniha od P. K. Dicka, a predsa vo mne zanechala zo všetkých najhlbší dojem. Nie je to bežný sci-fi román. Mám z neho pocit, že sa viac zaoberá autobiografickým záznamom hľadania Boha a vyjasnenia si vzťahu k nemu, než efektne vymysleným príbehom. A to ma zaujalo. Častokrát sa tu rôzne myšlienkové vplyvy miesia bez vyjasnenia, ale celok zostáva poctivou výpoveďou autora o svojom hľadaní.

10.03.2013 4 z 5

Mistr písní Mistr písní Orson Scott Card

Ja by som "Mistra písní" nezatracoval. Potešil a prekvapil ma, pripomenul mi atmosféru Herbertovej "Duny". Dej je pomalý, o to zaujímavejšie sú zmeny myslenia Ansetta.

16.07.2013

Čindi Čindi Jack McDevitt

Celkom dobrá zábava, má to v sebe šmrnc A. C. Clarka. Ale do najvyššieho hodnotenia mám niekoľko výhrad:
- mimozemšťania sú príliš ľudský (teda pripisuje sa im ľudské chovanie a motivácie, výnimkou je "Raj")
- hlavné postavy sú neuveriteľný amatéri a až detinský (ja, ja, ja tam musím byť...! Prvý!)
- niektoré technické riešenia sú pritiahnuté za vlasy, to by človek neprežil

14.07.2013 3 z 5

1000 pozoruhodností Prahy 1000 pozoruhodností Prahy Petr David

Pekné fotografie, mnoho zaujímavých miest a objektov. Nevýhodou je slabé vyhľadávanie podľa častí Prahy, všetky pozoruhodnoti sú radené podľa mne zatiaľ neznámeho kľúča...

14.04.2013 4 z 5

Jak se žilo v minulosti - Dějiny římského vojska Jak se žilo v minulosti - Dějiny římského vojska Peter Connolly

Zrozumiteľne pre deti napísaný prehľad histórie a zaujímavostí starovekej rímskej armády. Kniha stojí na najmä na vynikajúcich ilustráciách, ktoré sa objavujú aj v iných, viac odborne zameraných publikáciách pre starších čitateľov.

01.04.2013 5 z 5

Tanky 1. - Moderní vojenská technika Tanky 1. - Moderní vojenská technika Miloš Soukup

Vynikajúca kniha (spolu s ďalšími dielmi), pre fanúšikov ťažkej vojenskej techniky povinnosť. Predstavenie významých moderných tankov s popisom obranných technógii a munície. Vďaka medzinárodnej situácii sú údaje málo zastaralé (za ostatných dvadsať rokov je rozvoj tankovej techniky v útlme), preto kniha môže stále poskytnúť relatívne čerstvé informácie.

10.03.2013 5 z 5

Zbroj a zbraně: Čína 16. stol. př. n. l. – 19. stol. Zbroj a zbraně: Čína 16. stol. př. n. l. – 19. stol. Petr Klučina

V našich končinách ojedinelé zhrnutie vývoja zbraní v Číne. Veľmi dobrý základ k ďalšiemu štúdiu pre vojenských nadšencov a milovníkov kultúry Ďalekého východu.

10.03.2013 5 z 5

Zrození státu: Prvotní civilizace Starého světa Zrození státu: Prvotní civilizace Starého světa Petr Charvát

Veľmi zaujímavé zhodnotenie vývoja najstarších štátov podľa najnovších poznatkov v archeológii, kde je poznať posun oproti starším interpretačným prácam. Ako je vidieť, stále sa objavujú nové veci aj v tejto oblasti. História sa upravuje...

I. světová válka I. světová válka Ian Westwell

Prehľadne usporiadaná kniha, ktorá informuje a zároveň baví. Text je doplnený mnohými zaujímavosťami a drobnými portrétami osobností, techniky a udalostí, ktoré formovali Prvú svetovú vojnu. Výborný doplnok k odbornej literatúre o tomto konflikte.

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Pád Hyperionu bolo moje prvé stretnutie so Simmonsom ako autorom sci-fi. Dlho ma tá kniha trápila, trištvrte obsahu som sa s dejom zžíval. Nakoniec som mu podľahol a neľutujem toho.

09.03.2013 4 z 5