svickop svickop komentáře u knih

Střelecká a raketová výzbroj letadel Střelecká a raketová výzbroj letadel Lubomír Popelínský

Ucelený popis všeho, co střílelo dávkou a montovalo se to do letadel či vrtulníků. A k tomu spousta fotek, grafů, tabulek, kreseb a popis těch nejzajímavějších konstrukcí. Je to povinná literatura pro všechny, kteří se zajímají o automatické zbraně nebo o letadla.

Hřmící dvacítky ... Hřmící dvacítky ... Lubomír Popelínský

Naprosto shodný přístup jako v knize "Sága rodu kulometů" - jen je tohle o automatických kanónech od 20mm do 35mm. Takže popis funkcí, fotky, grafy, kresby a tabulky a nějaké to povídání ke každému zajímavějšímu kanónu. Panu Popelínskému se povedla vynikající kniha na toto téma.

Sága rodu kulometů Sága rodu kulometů Lubomír Popelínský

Asi takhle: autor nabízí přehled asi těch nejznámějších nebo nejzajímavějších kulometů z celého světa, které jsou v knize vcelku chronologicky řazeny. Spousta fotek, tabulek, sem tam nějaký graf a kresby, pokud autor vysvětluje funkční mechanismus. Bohužel, vydání z roku 2002 obsahuje spoustu chyb, např. mrkněte se na obrázky podávacího mechanismu MG-42. Přesto kniha výborně poslouží pro seznámení s touto tématikou a pro základní orientaci.

27.03.2015 4 z 5

Tygr z Volchovstroje Tygr z Volchovstroje Rudolf Nowotny

Je to čtivé jako biglesovka s jedním rozdílem: tohle je podle pravdy. A četli jste Velký cirkus? Je tam kapitola věnovaná tomuto německému stíhači. No není to úžasné, jak se ty válečné knihy doplňují?

Noc, kdy zemřel Hamburk Noc, kdy zemřel Hamburk Martin Caidin

Tématem knihy je popsání všeho, co předcházelo náletu na Hamburk, samotné bombardování, vzniklé škody a následky. Vyprávění knihy je vcelku nenápadně prokládané vyprávěním pamětníků, ať už britských pilotů nebo obyvatel města, ale i třeba vyjádření soudních lékařů nato, jak reaguje lidské tělo na vysoké teploty. A přestože předlohou knihy je vojenská analýza tohoto náletu, autor odvedl velmi dobrou práci, kniha je čtivá a chvílemi Vás bude mrazit.

Fyzika 1. část - Mechanika Fyzika 1. část - Mechanika David Halliday

V pěti dílech na 1500 stránkách jsou velice srozumitelně a přehledně popsány základy fyziky včetně vzorových příkladů a na konci každé kapitoly příklady k procvičování. Kniha je srozumitelná už pro středoškoláky, ale student VŠ jistě ocení odvození prakticky všech vzorců a ukázky další práce s nimi. Pro studenty fyziky by tato pentalogie měla být základní učebnicí.

Pušky a samopaly Pušky a samopaly Alexandr Borisovič Žuk

Platí prakticky totéž, co jsem psal o "Revolvery a pistole". Mám zato, že se jedná do dnešní doby o nepřekonatelnou knížku, protože nikde nenajdete tak ucelený přehled o puškách a samopalech z celého světa, jako právě tady.

26.03.2015 5 z 5

Pistole celého světa Pistole celého světa Ian Vernon Hogg

Pokud jste fandové do zbraní a tuto knihu porovnáte s "Ruční palné zbraně" od J. Lugse a s o něco modernější "Pistole a revolvery" od A.B. Žuka, vyhodnotíte tuto knihu, nejen kvůli nepřesnostem, jako odpad. Nicméně pro neznalé krátkých střelných zbraní by to mohlo posloužit pro základní orientaci.

26.03.2015 1 z 5

Jediný unikl Jediný unikl Chris Ryan (p)

Četl jsem první vydání v češtině z roku.... 1997(?) a byl to jeden velký průser. Vypravěčské schopnosti autora jsou podprůměrné, k tomu musím přičíst mizerný překlad a zkažená kniha je na světě. Nezlobte se na mě, ale zaměnit v popisu buldozer s klasickým BVP, to je do nebe volající. Pokud jste však četli knihu Konečná stanice Bagdád a zajímá Vás, jak to bylo s ostatními členy po rozdělení skupiny, zde se to dozvíte.

26.03.2015 2 z 5

Okamžitá akce Okamžitá akce Andy McNab (p)

McNab v této knize shrnul své armádní působení zejména u složky SAS. Je to stále čtivé, ale na jeho prvotinu to nemá. Postrádá to šmrnc a humor se kamsi vytratil.

26.03.2015 3 z 5

Válčil jsem v poušti Válčil jsem v poušti Richard Zdráhala

Okupace ČSR Německem a pak jako u spousty jiných knih - např. Fajtl- popis cesty z republiky přes Polsko, Slovensko, Maďarsko.... a tento kadet dělostřelectva skončil v Cizinecké legii na severu Afriky v "pevnosti" Bir Hakejm jako předpolí Tobrůku. Kromě cesty z ČSR do Afriky si můžete vcelku přehledně pročítat válečné dění této pevnosti den po dni, něco o životě v ní, noční ústup a pobyt v zajateckém táboře Colditz, o kterém už bylo také mnoho napsáno. Kniha tak moc čtivá není, ale kdo si chce dát dohromady přehled o africkém válčení nebo tažení Afrikacorpsu, popis téhle pouštní epizody by mu chybět neměl.

26.03.2015 4 z 5

Feynmanovy přednášky z fyziky s řešenými příklady 1/3 Feynmanovy přednášky z fyziky s řešenými příklady 1/3 Richard P. Feynman

Trilogie Feynmanových přednášek je zajímavé čtení o fyzice, obzvláště když už o tom něco málo víte - pro osvěžení paměti je to výborná věc, ale jako učebnici toto používat nelze. A osobně bych byl raději, kdyby vydavatel zvolil větší formát, aby text v knize nebyl tak zhuštěný, byť za i cenu vyššího počtu stránek, případně rozdělení na větší počet dílů.

26.03.2015 4 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Rambáckou trilogii jsem koupil v levných knihách za 89 Kč ze zvědavosti. Ve snaze ušetřit zřejmě nezaplatili korektora češtiny, takže celá edice byla plná pravopisných chyb. Ale ke knize samotné: První krev je příjemné čtení, výborné jsou pasáže v lesích, ale to je tak všechno. Další dva díly jsou průserem - viděli jste filmy? Tak to je totéž jen přepsané do knižní podoby. Nicméně přečíst se to dá.

26.03.2015 3 z 5

Vyzvedněte Titanic! Vyzvedněte Titanic! Clive Cussler

Děj trochu přitažený za vlasy, ale je to svižná četba. Jako oddychovka určitě neurazí.

Volání polnice Volání polnice Dave Palmer

"V předmluvě Palmer upozorňuje, že kniha není pouhým výčtem vojenských tažení a bitev, ale že si klade vyšší cíl - přiblížit, jak se promítají politické záměry do vojenské činnosti a strategie." A je to skutečně tak. Takže vcelku nudné, nezáživné čtení a kniha je spíše určena pro toho, kdo má tento vojenský konflikt dost nastudovaný. Jen nazapomenout na fakt, že je to psáno armádním generálem, takže objektivitu neočekávejte.

MATLAB - pro začátečníky MATLAB - pro začátečníky Karel Zaplatílek

Když jsem s Matlabem začínal, hodně jsem si od této knihy sliboval. Neříkám, že mi v začátcích nepomohla, nicméně daleko lepší je: Počítačové zpracování dat v programu Matlab od Martina Kováříka.

25.03.2015 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Červená knihovna 19. století. Je to plné lásky, plné citu a po přečtení knihy toho budete plni... a sem tam i nějaká ta slzička. Rozhodně to však stojí za přečtení.

25.03.2015 4 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Stendhalovi nemůžu upřít jeho mistrný popis postav, jejich psychické rozpoložení a pohnutky. V době svého vzniku to musel být "revoluční" román, v dnešní době už ztrácí na důležitosti, nicméně kdo má rád historické romány a psychologii, vřele doporučuji, já to nedočetl.

25.03.2015 3 z 5

Nazdar orlové. Další (ne)uvěřitelné příběhy leteckého mechanika Nazdar orlové. Další (ne)uvěřitelné příběhy leteckého mechanika Jan Čech

Když jsem Tě, Honzo, viděl na letišti poprvé, netušil jsem, že tenhle pupkatý mechanik je takový gurmán humoru a skvělý vypravěč. Ještě jednou palec nahoru a díky, Honzo. :-D

25.03.2015 5 z 5

Droga zvaná letadla. (Ne) skutečné příběhy leteckého mechanika Droga zvaná letadla. (Ne) skutečné příběhy leteckého mechanika Jan Čech

Pro laika to jsou jen příjemné a úsměvné příběhy, avšak pokud byste pracovali na ruzyňském letišti, ba dokonce se s Honzou i potkali, všechny jeho příběhy... jako byste je prožili s ním. Je to velice svižné a ještě více zábavné čtení. Honzo, palec nahoru a díky!!!!

25.03.2015 5 z 5