svickop svickop komentáře u knih

Diferenciální rovnice pro IV. ročník tříd gymnázií se zaměřením na matematiku Diferenciální rovnice pro IV. ročník tříd gymnázií se zaměřením na matematiku Jana Stará

Neumím si představit, že by se dnešní studenti gymnázií učili něco takového. Otázka by spíše měla znít, zda se vůbec něco učí, ale to je jiné téma. Obsah a způsob výkladu této učebnice je přísně podřízen lidskému přístupu a pochopení problému, matematická korektnost šla stranou - nenajdete zde jedinou definici, jedinou matematickou větu a už vůbec ne matematický důkaz - v případě dif. rovnic to považuji za sebemrskačství. Jedná se opravdu o velmi kvalitní text, protože i bez znalostí integrace si po přečtení několika stránek můžete udělat obrázek, co to diferenciální rovnice je, jak se používá... a když se naučíte integrovat, řešení je Vaše. Pokud někdo z Vás tuto učebnici má, ochraňujte ji jako oko v hlavě, protože takhle kvalitní skripta už v našich krajích nevyjdou - jedná se skutečně o vzácnost.

01.04.2015 5 z 5

Sbírka a cvičení z matematické analýzy Sbírka a cvičení z matematické analýzy Boris Pavlovič Děmidovič

Než jsem si tuto knihu koupil, dostalo se mi poučky:"Když spočítáš všechny příklady, budeš lepší než Tvůj profesor." Přiznám se bez mučení, k onomu pověstnému pokoření učitele žákem v mém případě nedošlo a kdo měl kdy tuto knihu v ruce, ví proč :-D A pro neznalé? Na začátek každé kapitoly je pár příkladů na zahřátí.... a pak už jen přemýšlíte, dumáte... a zoufáte. Každopádně neexistuje prozatím lepší sbírka příkladů na procvičení z matematické analýzy.

27.03.2015 5 z 5

Salomon: Přežil jsem v Hitlerjugend Salomon: Přežil jsem v Hitlerjugend Sally Perel

Je to opět jen další příběh o tom, jak nějaký Žid přežil válku. A to dost kuriózním způsobem. Knihu jsem si koupil na základě shlédnutí filmu Europa, Europa, ale čekal jsem od ní víc.

Arnhem 1944 Arnhem 1944 Jaroslav Hrbek

Ještě jsem se nesetkal s tak dobře napsanou knihou, která by popisovala tuto válečnou epizodu s takovou přesností a věrohodností. A čeho si cením nejvíce, je nezaujatost autora na dění, čímž vytvořil dílo, ze kterého budou čerpat mnozí zahraniční autoři.

26.03.2015 5 z 5

Předně se musíte smířit s tím, že autor popisuje pouze ty veselé zážitky ze svého vojančení u PTP v 50. letech, což je téma a doba, která ne každému může vyhovovat. Švandrlík potvrzuje, že je skvělý vypravěč, čtení má švih, je to lehké a velice zábavné. Z tohoto dílka se pomalu ale jistě stává klasika.

Spálená země Spálená země Paul Carell

Platí totéž, co jsem psal o Operaci Barbarossa: neexistuje ucelenější kniha popisující Východní tažení.

25.03.2015 5 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Kniha vznikla sepsáním zážitků ze dvou plaveb autora knihy s ponorkovým kapitánem Willenbrockem. Kniha je čtivá, ačkoliv občas šly na mě mrákoty, když se autor rozepsal na celou stránku pro barvu moře či oblohy a nechyběly přitom takové barvy, jako neapolská žluť či brakická čerň.... A co jinak od knihy očekávat? Na začátek drobný alkoholový dýchánek následovaný bojovým elánem, seznámení s životem na ponorce, nuda, hlídkování, nuda během plavby ..... ještě jednou nuda.... ponorková nemoc... útok na konvoj a strach z vlastního potopení. Nechybí tam nic. Kdo se zajímá o válečné dění, je to pro něj povinná literatura.

21.03.2015 5 z 5

Pěchota útočí Pěchota útočí Erwin Rommel

Tuto knihu by si měl přečíst každý, koho zajímá válečná historie, o to zajímavější je tato kniha, že pojednává o 1. sv. válce, o které je toho napsáno dost málo. A ještě jinak: zajímá Vás, co dělal Rommel za 1. sv. války? Taktika, vylíčení bojů, problémy, přesuny a detailní rozebrání a vyhodnocení po každé kapitole během jeho aktivního vojenského tažení. Právě proto ve 30. letech byla tato kniha zařazena jako učebnice taktiky na vojenské škole v Postupimi nedaleko Berlína.

21.03.2015 5 z 5

Ďábelská garda Ďábelská garda George Robert Elford

Tuto trilogii jsem zhltnul během několika hodin, je to velice svižné čtení a pak následovala otázka, je to skutečně pravdivé? Proto jsem zavítal i na zahraniční fóra, kde řeší stejnou věc. Jen tam ovšem někteří šli skutečně do hloubky a zjišťovali, jaké plamenomety mohli mít, zda skutečně fungují tlumiče z bambusu a bláta a dokonce tam někdo vyšťoural i typ kluzáku, se kterým tam létali. Takže se přikláním k názoru, že tato trilogie má reálný základ.

21.03.2015

Gulag: historie Gulag: historie Anne Applebaum

Americká autorka, Washington Post, Pulitzerova cena... to a ještě více maličkostí mě od této knihy odrazovalo. Nicméně kniha příjemně překvapila - rozdělena do kapitol, vznik a počátky gulagu, kterak se dostat do lágru, útěky, vzpoury, děti v lágrech atd... přibližně jak to udělali Kulka-Kraus v Továrně na smrt. Klobouk dolů, říkám si, to je kvalitní práce. Mé podezření se potvrdilo při čtení posledních tří kapitol o disidentech, lidských právech, humanitě; zkrátka objektivita vzala za své a kniha tak hodně ztratila, rovněž přičtu-li k tomu alibistický seznam odkazující na zdroje, který v knize zabírá něco přes 100 stran!!! Každopádně si myslím, že když už se autorka pokoušela sepsat něco o historii, určitě by knize prospěla i větší a kvalitnější fotografická příloha plus nějaké mapy, dokumenty - zkrátka to, co k pořádnému dokumentu patří.

05.11.2017 3 z 5

Přehled středoškolské fyziky Přehled středoškolské fyziky * antologie

Pokud budete k fyzice přistupovat způsobem, že informace budete sbírat bez jejich hlubšího zkoumání a bez potřeby znát, jak věci fungují, a pár suchých vzorečků bude pro Vás důležitějších, než jejich pochopení, je to kniha pro Vás. Nenáročná učebnice pro nenáročné studenty.

29.03.2015 2 z 5

Tabulky pro základní školu Tabulky pro základní školu František Běloun

Těžká nostalgie, ale jinak stručné, jasné a přehledné a především určené do doby, kdy studenti na základních školách neměli a ani nesměli mít kalkulačky, takže 2. a 3. mocniny a odmocniny, základy goniometrie a dokonce klíče pro logaritmická pravítka. A právě pro jejich jednoduchost a snadnou orientaci v nich je používám dodnes.

Tři úvahy o sexuální teorii Tři úvahy o sexuální teorii Sigmund Freud

Od Freuda asi nejsnáze stravitelný souhrn přednášek - tentokrát na téma sexualita a naše podvědomí. Dozvíte se něco o pozadí perverze, inverze, dětské sexuality a mnoho dalšího.

27.03.2015 5 z 5

Československé automatické zbraně a jejich tvůrci Československé automatické zbraně a jejich tvůrci Lubomír Popelínský

Výborná kniha pojednávající o známých, méně známých ba dokonce i funkčních prototypech zbraní - něco o podmínkách jejich vzniku, něco málo o konstruktérovi (Čermák, Kaucký, Rybák...) a samotný popis zbraně a její funkce. Kdo se zajímá o zbraně, doporučuji!!!

Revolvery a pistole Revolvery a pistole Alexandr Borisovič Žuk

Sepsání snad všech dostupných pistolí a revolverů z celého světa a upřímně, nesetkal jsem se nikdy se žádnou zbraní, která by v této knize chyběla, nebo s někým, kdo by si stěžoval, že "to" v žukovi nenašel. Každá zbraň má stručný popisek a perokresbu a všechny kresby jsou vůči sobě ve stejném měřítku! Kdo se zajímá o zbraně, je vlastnictví této knihy povinnost.

Soldat Soldat Siegfried Knappe

Knihu lze rozdělit na dvě části: 1) předválečné roky, wehrmacht a celá válka 2) ruské zajetí. A ač musel být autor svědkem válečných krutostí, v knize se o nich nedočtete. Velice lidsky napsaná kniha o kruté válce.

Boj o Filipíny Boj o Filipíny Miloš Hubáček

Píšu asi za všechny Hubáčkovy knihy pojednávající o válce v Pacifiku a myslím si, že nikde ve světě zatím nevyšlo nic, co by s takovou přesností popsalo pacifické bojiště od prvního výstřelu až po hořký konec, a to v několika knihách, čímž autor vytvořil vyjímečnou sérii. A stejně jako u pana Hrbka si cením i tady nestrannosti autora.

26.03.2015 5 z 5

Kdyby se vyprávění příběhu zhostil např. Jirotka, Nepil, Žák, Švandrlík a možná i Svěrák, vystřelilo by to tento román do nebe. Takhle se ze zajímavého tématu stala sice veselá, ale jinak nudná a lehce předvídatelná záležitost. Ale když už nebudete vědět co by a nechcete u knihy přemýšlet, proč ne.

26.03.2015 4 z 5

Afghánský syndrom. Sovětský Vietnam Afghánský syndrom. Sovětský Vietnam Lev Dvoreckij

Nečekejte, že kniha bude plná vojenských akcí a zážitků sovětských vojáků. Autoři se vrhli na čistou novinařinu, popisují a rozebírají S-A konflikt od samých začátků, ještě z doby, kdy se o konfliktu mluvit nedalo, až do jeho konce. Také rovněž nečekejte, že se dozvíte nějaké tajné pozadí této války. A vůbec, kniha mi přijde jako šitá horkou jehlou, jako by vznikla na objednávku.

26.03.2015 3 z 5

Maxwellovy rovnice Maxwellovy rovnice Ladislav Szántó

Když ovládáte základy diferenciálního a integrálního počtu, je to velice příjemné počteníčko, kde autor velice lidsky a názorně každou maxwellku krásně odvodí a dopomůže k jejímu plnému pochopení. Pro studenty fyziky bych tuto knihu zařadil mezi povinné učebnice.

25.03.2015 5 z 5