SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

BioAbecedář Hanky Zemanové BioAbecedář Hanky Zemanové Hana Zemanová

Neuvěřitelně poctivě zpracovaná kniha s množstvím zajímavých faktů. Je vidět, že si s ní autorka dala práci.

02.12.2019 5 z 5

Moje milovaná Sýrie! Moje milovaná Sýrie! Řehoř III. Laham

Knihu jsem dostala darem, jinak by se ke mně asi nedostala. Zajímavé čtení vedené formou rozhovoru. Dozvíme se především o životě východních křesťanů na území většinově obydlené muslimy. Informace o samotné Sýrii mi přijdou trochu zavádějící, protože vyzpovídaný v Sýrii věšinu svého života nežil, pokud jsem to dobře pochopila. Křesťané v Sýrii stojí na straně Asadova režimu, takže to zase přidává jiný názor na nejednoznačnou situaci v zemi, který se liší od názorů aktuálně prezentováných v západních médiích. Co mě zaujalo a co jsem nevěděla, bylo, že konverze je ve velké většině muslimských států zakázána. Muslim může v Sýrii konvertovat ze zákona ke křesťanství, ale nemůže být registrován jako křesťan, když už byl předtím muslim. A navíc může zákon kdykoliv konverzi odsoudit k smrti...

21.01.2018 3 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Můj první Balzac. Těžko shazovat klasika.

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Zajímavá kniha líčící život z nehostinných krajů nám zcela neznámých.

Mnichovský přízrak Mnichovský přízrak Georges-Marc Benamou

Téma emotivní, protože se nás bytostně týká, ale jinak kniha nepříliš zajímavě napsaná. Dočteno z vlastenecké povinnosti. ;)

05.11.2017 3 z 5

Pohádka o ztracené krajině Pohádka o ztracené krajině Radvan Bahbouh

Knihu jsem dostala darem, samotnou by mě nikdy nenapadlo si ji pořídit. Ale je to kniha rozhodně inspirativní a autor je bezesporu zajimavou osobností už jen šíří svého profesního záběru.

Vraždy v kruhu: Muž na dně Vraždy v kruhu: Muž na dně Iva Procházková

Nejsem expert na české detektivky, tato je možná jedinou, kterou jsem četla, ale napsaná je hezky, čtivě, rozhodně mě nezklamala.

Podzimní řeka Podzimní řeka Naděžda Sochová

Kniha, kterou jsem náhodně objevila v knihovně rodičů. Zajímavé autentické svědectví z minulého režimu, patrně s autobiografickými rysy. Velmi osobní, dobře napsané.

Došel jsem daleko... Došel jsem daleko... Ishmael Beah

Knihu je třeba číst jako autentické svědectví o životě dětských vojáků v Africe, ne jako literární dílo. Je dobře, že byla sepsána.

Chvíle oddechu Chvíle oddechu Mario Benedetti

Řekla bych, že se jedná o to jednodušší a čtivější z latinskoamerické literatury. Styl je střídmý, ve stylu běžných osobních zápisků, do kterých se vloudí jedno zásadní milostné vzplanutí...

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Zajímavé myšlenky, originální námět, průměrný autorský styl. Brown prostě není kdovíjaký vypravěč, ale téma umí rozpracovat zajímavě a má originální myšlenky. Je to taková klasika v rámci tohoto žánru.

28.10.2017 3 z 5

Pokorný zahradník Pokorný zahradník Robin Marantz Henig

Jedná se o zajímavou knihu, protože je o zajímavém a pro Čechy důležitém člověku. Ale literární styl nijak převratný není. Prostě pokus o biografii na základě několika málo známých faktů. Jakýsi přechod mezi pečlivou novinářskou prací se zdroji a fikcí.

28.10.2017 3 z 5

Pošťák vždycky zvoní dvakrát / The Postman Always Rings Twice Pošťák vždycky zvoní dvakrát / The Postman Always Rings Twice James M. Cain

Knihu jsem četla v této dvojjazyčné verzi a skoro mi přijde, že český překlad je o něco lepší než americký originál. Rozhodně zajímavý příběh i vhled do amerického soudního systému.

28.10.2017 4 z 5

Rok nekonečného strádání Rok nekonečného strádání Adam Rapp

Ke knize jsem měla ambivalentní vztah. Úplně si mě nepodmanila, na druhou stranu je třeba uznat, že autor je dobrý spisovatel s neuvěřitelně bohatou slovní zásobou a schopností vymýšlet neotřelé novotvary a slovní spojení, které ze sebe sype kulometnou rychlostí.

05.08.2017 4 z 5