SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

V mládí jsem tuto knihu prošvihla, tak si to vynahrazuji při čtení s novou generací. Kniha je napsaná tak, že zaujme už šestiletého a zároveň neurazí ani jeho rodiče, což je pro mě ideál. Nedá se ovšem čekat Tolkienova propracovanost.

21.07.2019 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Opět velmi čtivá Soukupová, mistrně zachycující psychologii hlavních postav. Ukončení knihy mi však přijde poněkud "násilně" rychlé.

29.06.2019 4 z 5

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Nazvala bych to hodně osobitou autorskou reportáží obsahující subjektivní ironické komentáře. Mám pocit, že mě autor tlačil do určitých názorů, což se mi úplně nelíbilo. Stejně tak mi přišlo, že autor je na otázku židovství až trochu přecitlivělý a vidí nepřítele i tam, kde není. Avšak vzhledem ke zkušenosti Židů v Německu a vůbec jejich historické zkušenosti se tomu asi nelze zas tak moc divit. Jinak se kniha četla překvapivě lehce a rychle.

12.01.2019 3 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Nemá smysl dodávat něco k předchozím komentářům, které skvěle popsaly jedinečnost této publikace. Snad jen, že se jedná o "must have" knížku, ke které se člověk může opakovaně vracet a vždy tam najde nějakou další zajímavost, která mu předtím unikla. A výborně kniha, myslím, i ukazuje důvody a potřebu vzniku Evropských společenství po 2. sv. válce. Euroskeptici by knihu měli číst povinně.

03.01.2019 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Příběh me zaujal. Vzhledem k tomu, ze se svým věkem pomalu blížím věku hlavních hrdinů, tak se mě knížka o bilancování nad životem dvacet let po maturitě osobně dotýkala. Řekla bych, že je to takové hořkosladké čtení. Každopádně autorův styl mě zas tak nezaujal, to se mi podobně laděná Vybíjená od Viewegha líbila víc. Ale čte se to určitě lehce a rychle.

23.12.2018 3 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Poslední dobou mi přijde, že existují hlavní hrdinové kladní, záporní, nejednoznační a autisti. Je to už moje druhá kniha s autistickým hlavním hrdinou (Podivný případ se psem), přesto se mi kniha nečetla nijak lehce. Alespoň z počátku. Do autistické hrdinky se člověk opravdu těžko vciťuje a její motivace a úpornost mu občas unikají. Z Ginny bych asi ve skutečném životě šílela, na druhou stranu na ni a na její příběh musím i po dočtění knihy pořád myslet. V jádru totiž obsahuje sdělení, že každý člověk, i ten s poruchou autistického spektra, chce prostě jen někam patřit. Napořád.

04.12.2018 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Četlo se to jedním dechem. Jeden den jsem musela nechat děti, aby mi skakaly po hlavě, protože jsem knihu jednoduše nemohla odložit. Čtivý styl, který ovšem často sklouzává k určitmu patetismu, což mi trochu vadilo. Mít dvakrát až třikrát během jedné kapitoly pocit, že došlo k osudovému až fatalistickému okamžiku mi přišlo jako plýtvání. Schovala bych si to až na závěr. Naopak konec knihy mi přišel málo důrazný. Ale celkově příjemná, čtivá kniha, která na osudu tří žen mapuje důležité okamžiky české/československé republiky.

19.11.2018 4 z 5

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Zrovna u Václava Havla neumím být objektivní. Doporučuji přečíst tuto knihu a vidět Občana Havla.

05.11.2017 5 z 5

David Copperfield David Copperfield Charles Dickens

Charles Dickens jednoduše uměl psát. Ta kniha nestárne a je poutavá. Původně jsem si půjčila zkrácenou verzi a byla jsem pak celá překvapená, když jsem zjistila, jak je originál vlastně tlustý. Ale stálo to za ten čas.

28.10.2017 5 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Kniha je zajímavá prostředím, vhledem do íránské kultury a života íránských rodin. Bez toho by se však jednalo o běžnou romantickou literaturu. Průměr okořeněný exotikou, což je jeho přidaná hodnota. Autorka píše čtivě, má milý styl.

28.10.2017 3 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Knihu jsem četla, protože se jedná o klasiku a jen proto jsem ji dočetla. Je v ní tolik vášně asi jako... v Angličanech.;) Myslím, že je to klasika, která už je trochu za zenitem. To už si raději přečtěte Pýchu a předsudek, knihu, která nestárne.

28.10.2017 3 z 5

Čtivě napsané, originální zápletka.

04.08.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Velmi zajímavě zvolená vypravěčka, která jako alkoholička má problémy si vzpomenout, co vlastně dělala a viděla. Nemožnost spolehnout se na vypravěče se mi líbila, knihu to pozvedá o jeden stupeň z průměru. Zklamala mě akorát závěrečná pointa, která se mi nezdá nijak originální. Slušné čtění na léto.

04.08.2017 4 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Líbilo se mi to asi méně, než třeba Pět mrtvých psů, ale pořád slušná kvalita a napínavá zápletka.

02.04.2023 4 z 5

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Tato kniha má omezený okruh vhodných čtenářů, což ji dost limituje. Doporučuji pro pracující matky s minimálně pětiletým dítětem, nejlépe dvěma, a lehkou vyhořelostí. V některých aspektech jsem se s hrdinkou velmi identifikovala. Pro všechny ostatní je to ztráta času, protože kniha sama o sobě zas tak vtipná není.

02.11.2022 3 z 5

Nalakuj to narůžovo Nalakuj to narůžovo Martina Formanová

Knížka pro ty, co už Formanovou znají a chtějí nakouknout dále do jejího života. Potěší znovusetkání s autorkou, inspiruje její odvaha záčít i v pozdějším období života s něčím tak novým a neotřelým jako je stand-up. Jestli ale kniha osloví i čtenáře, co nečetli předchozí knížky, to si vlastně nejsem jistá.

22.05.2022 4 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

Příjemný, čtivý, vtipný, občas drsný styl. Pár myšlenek a zajímavých gramatických podnětů k zamyšlení (budoucí čas, předložka AT, frekvence použití jednoslabicných slov, nenechat se svazovat úctou k angličtině atd).

02.01.2022 4 z 5

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Stylisticky průměr, hodně klišoidních popisů a obratů. Detektivní zápletka ale napínavá a zajímavá.

02.01.2022 3 z 5

Vlast Vlast Fernando Aramburu

Uměla bych si představit knihu o něco kratší a nic by se tím nezkazilo. Jako by se autor s knihou neuměl včas rozloučit. Přesto skvěle zobrazuje úsilí jedné ženy dobrat se pravdy a zároveň naznačuje, jak všudypřítomná ETA zasahovala do života obyčejných lidí v Baskicku. Když Vám nad hlavou viselo jejich varovné znamení, nic uz ve Vašem životě nemohlo být jako dřív, i když jste nechtěli víc, než jen mít klid.

06.12.2020 4 z 5

Ségry Ségry Raina Telgemeier

Čekala jsem čtení pro dívky a tak jsem i kupovala, ale mnohé situace pochopí a docení spíše dospělí. Úsměvné, zábavné, dojemné, ze života.

06.12.2020 4 z 5