Stufa Stufa komentáře u knih

Bomby nad Brnem Bomby nad Brnem Milena Flodrová

Fotografická publikace, názorně je vedle sebe vyfocen stav poškozených nebo zničených budov po bombardování a stav po roce 2000. Autoři uvádí i stručný popis a historii jednotlivých částí Brna. Celkově velice zajímavé.

26.06.2020 4 z 5

Mussoliniho žraloci Mussoliniho žraloci Massimo Rota

Kniha mne velice překvapila, obsahuje spoustu (pro mne) nových a zajímavých informací o formování, výstavbě a bojové činnosti Italských ponorek. Kvalitně sestaveno a napsáno.

26.06.2020 5 z 5

Poslední let Wellingtonu T2624 Poslední let Wellingtonu T2624 Pavel Vančata

Opět výborně sestavená kniha, deník Otakara Janůje obsahuje především jeho osobní zážitky a prožitky z táborů v Anglii a z příprav k bojovému nasazení. Útržkovité záznamy z deníku jsou vyčerpávajícím způsobem doplněny o detaily událostí, které jsou nám v dnešní době známé. Například heslovité záznamy Otakara o ztrátách 311. perutě jako: 12 jich letí na misi - 1 se nevrátil, škoda jich nebo doufáme že přežili... jsou tam, kde je to známé dopodrobna popsány - co se s posádkou stalo a jak došlo k jejímu sestřelení, případně vzpomínky a hlášení druhé strany - např. nočních stíhačů Luftwaffe. Překvapilo mne, jak na tehdejší dobu byly letci informováni o světových událostech a jak byl Otakar uvědomělý a statečný - moc nepředpokládal (zřejmě na základě ztrát, které viděl všude kolem sebe), že válku přežije.... Je to trochu smutné čtení, ale nesmírně poučné.

13.03.2019 5 z 5

Sestup do temnot Sestup do temnot Edward C. Raymer

Kniha Vás chytne a nepustí.
Neobyčejný příběh jak se z obyčejných námořníků stávají specialisté na různé práce vykonávané pod vodou, kteří si sami musí vymýšlet postupy a techniku pro řadu obtížných úkolů. Autor popisuje moře odvedené práce v Pearl Harboru a poté na Guadalcanalu.

16.02.2019 5 z 5

Německý voják ve 2. světové válce Německý voják ve 2. světové válce Stephen Hart

Kniha mne mile překvapila tím, že obsahuje dost vzpomínek vojáků přímo z bojů. Je to takový průřez všemi zbraněmi němců - každá složka je zastoupena svým dílem včetně vzpomínek.

16.02.2019 4 z 5

Bitva o Guadalcanal Bitva o Guadalcanal Richard Tregaskis

Čtivě napsaná kniha válečného korespondenta, který se pohyboval v předních liniích. Některé údaje v knize jsou překvapující. Autor několikrát těsně unikl smrti, mimo jiné ho při cestě motorovým člunem mezi ostrovy honila japonská ponorka. Zasmál jsem se, když po něm střílel japonský odstřelovač a on věděl odkud - jen zalitoval, že jako válečný korespondent se nesmí zapojit do bojů a že po japončíkovi nemůže vystřelit :-))).

10.12.2018 4 z 5

Spojenci za ostnatým drátem Spojenci za ostnatým drátem Vítek Formánek

Kniha mne velmi mile překvapila.
Obsahuje spousty informací o spojeneckých letcích - vše na základě vzpomínek letců, kteří nebezpečné situace přežili - kuriózní situace při opouštění sestřelených letounů, různé situace při dopadu na nepřátelské území, různé reakce lidí se kterými se letci setkali na zemi, různé reakce německých vojáků, život a popis útěků ze zajateckých táborů (různé zajímavé historky), popis pochodů smrti (ústupů před rudou armádou, které se báli nejen Němci, ale i zajatci), popis průběhu osvobození táborů, na konci knihy také nemnoho vzpomínky letců na italské a japonské zajatecké tábory, autor popisuje i systém distribuce balíčků červeného kříže... Knihu mohu jen doporučit a autorovi poděkovat za tu práci (korespondence a osobní setkání s 250 pamětníky), kniha obsahuje spousty vzpomínek: strašných, divných, humorných situací v každodenním životě v lágrech - vzpomínky opět ukazují jediné - záleží na jakého člověka v kterékoliv situaci narazíte - přesně jak je to i v životě.... Myslím, že ten kdo si tuto knihu přečte, bude mít představu jak to v takových zařízeních chodilo.
Kdykoliv autor narazil na stopu zajatých čs. letců zmiňuje je, buďto sám ze znalosti situace nebo na ně vzpomínají jejich kolegové z RAF.
Velmi mne zaujal popis případů, kdy gestapo chytlo spojeneckého letce na útěku a chtělo ho popravit - jakmile to zjistila Luftwaffe pro letce si přijela a odvezla si ho do zajateckého tábora.

08.12.2018 5 z 5

Táborské gestapo proti vlastencům z Vysočiny, aneb, Krvavá lázeň v Kobylím dolu Táborské gestapo proti vlastencům z Vysočiny, aneb, Krvavá lázeň v Kobylím dolu František Drašner

Podrobně popsaná úplně zbytečná tragédie na konci války. Konfidenti gestapa z řad českých občanů založí falešný partyzánský bunkr a lákají do něj odbojáře a partyzány.
Vrcholem snahy konfidentů je vyzrazení schůzky odbojářů v Kobylím dole gestapu - po její úplně zbytečné krvavé likvidaci následuje rozsáhlé zatýkání spolupracovníků mimo jiné také v Ledči a v Humpolci. Klasický konec s tím, že hlavní konfident zvaný "Ruda" byl sice po válce chycen, ale z vězení utekl a už ho nikdy nikdo neviděl - jeho útěk byl velmi pochybného rázu - otevřené dveře cely, opilá stráž, žebřík aby mohl překonat zeď o kterém nikdo nevěděl kde se tam vzal.... Na konci autor vyjmenovává dosavadní vydanou literaturu, která se těmito událostmi zabývala - popisuje, že dokonce jedna kniha vzniklá za totalitního režimu uvádí, že konfident s přezdívkou "Ruda" v Kobylím dole zemřel při zatýkání gestapem.... - na tom je vidět jak snadno může dojít v této literatuře k fatálním dezinformacím. K události se váže ještě jedna tragédie, která je velmi kuriózní - při vzpomínkové akci na zabité vlastence po válce byl smuteční salvou přestřelen drát vysokého napětí, který usmrtil osm lidí..... Kobylí důl a městečko v něm se nacházející pak byl zatopen - a dnes se v těchto místech nachází želivská nádrž - zásoba pitné vody pro Prahu.

25.11.2018 4 z 5

Soumrak stíhacích dvouplošníků 2. Španělsko - severní bojiště 1937 Soumrak stíhacích dvouplošníků 2. Španělsko - severní bojiště 1937 Miroslav Šnajdr

Dobře napsaná kniha, velmi mnoho zajímavých podrobností o tomto konfliktu.
Autor výborně popisuje tehdejší situaci na bojišti, především z pohledu letectva.
Pokračování prvního dílu s popisem situace na obklíčeném severním bojišti (baskicko, asturie).
Je zmíněna i účast letounů čs. výroby na obou stranách konfliktu (Letov, Aero) - bohužel jen okrajově - zřejmě ani není z čeho by autor čerpal.

24.11.2018

Soumrak stíhacích dvouplošníků 1. Španělsko 1936-1937 Soumrak stíhacích dvouplošníků 1. Španělsko 1936-1937 Miroslav Šnajdr

Dobře napsaná kniha, velmi mnoho zajímavých podrobností o tomto konfliktu.

24.11.2018 4 z 5

Přítel mraků Přítel mraků František Fajtl

Krásně napsaná povídka o našich letcích v Anglii za II. světové války.

19.07.2018 5 z 5

Ohnivý most Ohnivý most Miroslav Šnajdr

Kniha mne velmi mile překvapila - jedná se o perfektně zpracovný přehled spojenecké podpory formou shozů válečného materilálu pro polský domácí odboj za II. světové války - zahrnuto je i povstání ve Varšavě. Shozy prováděly: jedna polská jednotka zvláštního určení a dále různé britské, jihoafrické a další spojenecké jednotky - je zde popsáno jejich nasazení a boj těchto posádek (včetně jejich protivníků v boji), které umírali při shozech v Polsku v bohužel předem prohraném boji povstání.
Kniha je velmi přehledně napsána a zahrnuje i politické pozadí jednotlivých událostí a rozhodnutí.
Asi bych to shrnul takto: statečný polský odboj se rozhodl za každou cenu dostat do sféry vlivu západních spojenců (vzhledem ke zkušenostem polského státu s ruskem - války, Katyň atp.), proto se rozhodl, že Varšavu osvobodí ještě před příchodem rudé armády - bohužel nevěděl, že v té době je již o tomto rozhodnuto a sféry vlivu v poválečné Evropě dávno rozděleny (v jejich neprospěch). Takže jak řekl jeden velící důstojník britské armády: poláci jsou možná někdy velmi prchlivý a jednají velmi unáhleně, každopádně jsou ale velmi stateční...což jim však v boji proti perfektně vyzbrojenému nepříteli.....
Autor pravděpodobně úplně přesně vystihnul úmysly Stalina, který byl od bojujících povstalců pár kilometrů, ale neudělal pro ně nic - odboj byl orientovaný na polskou exilovou vládu v Londýně a proč by měl zasahovat, když Němci mohou udělat práci za něj a vyčistit prozápadně smýšlející odbojáře, které by posléze musela likvidovat NKVD (jak se také po válce dělo).

14.07.2018 5 z 5

Bojová cesta životem Bojová cesta životem Miroslav Pavlík

Útlá knížečka vzpomínek čs. vojáka, který se po okupaci dlouhou cestou přes Rusko a střední východ dostal do Anglie a stal se letcem RAF. Vzpomínky na cesty a výcvik jsou velmi zajímavé. Bohužel žádné vzpomínky autora přímo z bojů - pár zmíněných je převzato ze vzpomínek pana Chmelíka.

02.07.2018 4 z 5

Ztracený letec - Pravdivý příběh útěku z okupované Francie Ztracený letec - Pravdivý příběh útěku z okupované Francie Peter Stevens

Knihu určitě doporučuji přečíst, vzpomínky hlavního hrdiny - američana židovského původu, které jsou zde volně beletristickou formou zpracovány stojí za to - je zde vše - láska k vlasti, láska k nastávající ženě, dobrodružství, lidská selhání, hrdinství, nenávist, strach, touha žít, zázračné osvobození, milosrdenství tam, kde by to člověk nečekal a všude kolem smrt.
Vzhledem k tomu, že se jedná o nově vydanou knihu mne zklamal její ne moc dobrý překlad do češtiny a zbytečné chyby v textu - překlepy, vypadnutá písmenka, věty nedávající smysl, žádné technické znalosti překladatele - vypadá to, jako by knihu nikdo před vydáním needitoval (např. jsem se dozvěděl, že zadní střelec v bombardéru je odstřelovač...).
Samotný příběh je poutavý a čte se jedním dechem - ve zkratce - židovský americký kluk z Bronxu chce být pilotem - řízením osudu se stane leteckým technikem - na jeho druhé misi ho sestřelí - sestřel a seskok padákem přežije - má štěstí najdou ho odbojáři - ukrývají ho - mění úkryty - má novou identitu hluchoněmého dělníka - chytne ho gestapo - má štěstí vysvobodí ho odbojáři - zase spoustu úkrytů - nakonec dobrodružný přechod Pyrenejí do Španělska - má štěstí skoro chyceni německými horskými jednotkami - záchrana, občas kniha na sebe plynule nenavazuje a někdy by chtělo uvést více detailů, aby si čtenář nemusel domýšlet a nerušilo ho to.
Jinak dle mého vystihuje přesně atmosféru té doby v okupované Francii - pro nás dnes těžko představitelné - ve velkém městě je těžké někam dojít bez dokladů, všude samé kontroly, gestapo, policie, udavači - život odbojářů nebyl jednoduchý a znovu se potvrzuje (stejně jako v protektorátu) u nejvíce aktivních z nich většinou i dost krátký....
V knize je dle mého pár nesmyslů, např. tvrzení autora, že německý lehký průzkumný letoun Henschel Hs-126 nenesl kulomety kvůli tomu, že je moc lehký ( to jsem se docela zasmál).
Po přečtení celého toho komplikovaného příběhu se spoustou zvratů a krajních situací mi zůstala v hlavě myšlenka - zda z celkového hlediska (bráno s neosobním nadhledem - samozřejmě chápu, že nikdo nechce k nepříteli do zajetí a chce být svobodný), zda vůbec celá tahle hodně náročná anabaze, na které se podílelo spoustu lidí z francouzského odboje a stála odbojáře spoustu nervů, zařizování, nedostatkového benzinu, peněz na úplatky, atd za to - samozřejmě letci byli cenní (jejich výcvik dlouhý a drahý) ale hlavní hrdina měl trvale poškozená záda (což si přivodil při seskoku s padákem) a po návratu již stejně v akci nelétal. Kolegové z jeho posádky byly zajati němci hned po seskoku a všichni (kroumě dvou co zemřeli již při sestřelu jejich letadla) se dožili konce války relativně v poklidu v zajateckém táboře. Hlavního hrdinu po celou dobu hledalo gestapo a kdyby ho chytli spolu s odbojáři, určitě by ho přímo zastřelili se všemi, kdo ho schovávali a pečovali o něj.... Na druhou stranu odbojáři by jistě podobnou činnost prováděli i tak - za dobu svého působení zachránili kolem stovky spojeneckých letců.....
Bohužel hlavní postava francouzkého odboje - krycí jméno Marcel, který vše plánoval a zajišťoval nakonec podlehl gestapu po udání náhodné svědkyně (vzpomněl jsem si na to, jak Gabčíka chytali kolemjdoucí za ruce a za kabát, když utíkal od provedeného atentátu na Heydricha...).
Škoda toho překladu - doporučuji přečíst!

01.07.2018 4 z 5

Rudý snajpr na východní frontě Rudý snajpr na východní frontě Josif Piljušin

Kniha se velmi dobře čte - děj je napínavý a má spád. Autor popisuje svoje zážitky na frontě u obleženého Leningradu ve funkci odstřelovače. Na začátku bojů v roce 1941 jako nezkušení vojáci RA ustupovali, aby v roce 1944 útočili. Autor popisuje, že již v roce 1941 dávali nacistům zabrat (čemuž věřím), ale např. popis ničení nacistických tanků jednoho za druhým, nebo to, že nacisté bojovali chaoticky a bez koncepce jak to popisuje on tomu moc nevěřím - spíše si myslím, že to bylo tenkrát naopak. V recenzi se píše, že na to z jaké doby kniha pochází neobsahuje komunistickou propagandu - to není až tak pravda - každý hrdina, který padne nebo vykoná nějaký hrdinský čin je automaticky komunista.... na druhou stranu je fakt, že se autor soustřeďuje především na prožitky a popis přírody a s propagandou moc neotravuje.
Jinak velmi smutný osud hlavního hrdiny, za celou dobu obležení Leningradu neměl ani měsíc dovolené (jediná dovolená byl vlastně pobyt v nemocnici při zraněních), nepřetržitě po tu dobu na frontě o hladu, maželku a staršího syna zabili nacisti při bombardování Leningradu, mladšího syna potom také. Popravdě popisuje velké ztráty RA a civilistů v tomto boji, málokerý kamarád se dožije konce bojů - snad jen Ti, kteří jsou povýšeni a stanou se veliteli. On sám je minimálně pětkrát zraněn, přijde o oko, přesto se dokáže k snajperské pušce vrátit, přes množství vykonaných hrdinských činů zůstane po celou dobu války seržantem. V knize jsou velmi zajímavé pasáže o bojích na této nepohyblivé frontě (boj proti protivníkovým odstřelovačům, boj proti španělských dobrovolníkům z modré divize, zrádce ve vlastních řadách...).
Trochu mě vadilo, že všichni vojáci kolem něj byli inteligentní, uvědomělí, vzdělaní - to si myslím je také mimo....
Co říci závěrem - smekám před vojáky a civilisty co museli vydržet, hlad a bídu a přitom bránit město po dobu tří let před dobře živeným a lépe vybaveným nepřítelem....byli to opravdu hrdinové.
Doporučuji přečíst.

29.06.2018 4 z 5

Muži z první linie Muži z první linie Karel Černý

Nějak nevím jak u této knihy začít hodnocení....autor spojil kus velmi znalecky zpracované filatelistické knihy a kus knihy literatury faktu...
Uceleně setříděné obsahově omezené vzpomínky na padlé vojáky čs. zahraniční armády, kteří byli vybráni aby na známkách připomínali své hrdinství....
Celá první skoro třetina knihy je podrobné líčení o těchto známkách od znalce z oboru filatelie - pro mne absolutně nečitelný a zbytečný text.
Na nově vydanou knihu je několik údajů v textu životopisů našich vojáků již badatelsky překonaných a popsaných jinak v knihách, které se zabývají těmito tématy podrobněji.
Pro znalce filatelie + bonus základ o našich hrdinech pro rozptýlení dostačující. Pěkné fotky.

18.06.2018 3 z 5

Partyzánská skupina generála Luži Partyzánská skupina generála Luži Josef Jindřich

Krásně popsané vzpomínky autora na odboj za II. světové války.
Nechybí dramatické okamžiky, přátelství i zrada spolupracovníků ze zištných důvodů.
Doporučuji přečíst.

09.05.2018 5 z 5

Brigádní generál Josef Eret Brigádní generál Josef Eret Martin Vaňourek

Byl jsem zvědavý, jak útlá knížečka o jednom hrdinovi splní svůj účel a zda stojí za koupi - a musím říct, že jsem velmi mile překvapen.
Kniha obsahuje fakta, mnohdy vůbec neznámá, dotýká se i ožehavého tématu prezidenta protektorátu Háchy - pan generál Eret u něj krátce sloužil (než byl na žádost nacistů z úřadu vyhozen jako legionář). Pan generál Eret vzpomíná na večerní debaty s panem Háchou u krbu, přibližuje, že to byl korektní člověk, který dělal vše co mohl, aby okupace českých zemí byla co nejmírnější, přimlouval se na gestapu za zadržené čechy...bohužel byl často německými úřady ignorován.

15.04.2018 5 z 5

Monty - Největší vítězství Monty - Největší vítězství Charles Whiting

Kniha je čtivě napsána, obsahuje spoustu zajímavostí.
Pojednává o závěrečném útoku Britů a Američanů na Německo za II.světové války.
Kniha se snaží vyvracet tvrzení, že západní spojenci měli snažší bojovou cestu než Rusové. Například Angličané už byli tak oslabení, že bez pomoci Američanů by vůbec nemohli tuto ofenzívu začít.
V knize jsou celkem zajímavě a čtivě popsány i politické události - nacističtí pohlaváři věděli, že je konec a snažili se každý pro sebe urvat a zachránit co se dá (většinou svůj život).
Některé souvislosti mi stejně pořád unikají - v knize je několikrát zdůrazněno, že Němci chtěli západní frontu udržet co nejdéle, aby mohli přesunout běžence a co nejvíce vojáků do zajetí z rukou američanů, další jejich údajný zájem bylo aby co nejvíce německého území padlo do rukou američanům - proč se tedy tak urputně bránili - snažší by pro ně bylo bránit západní frontu málo, aby západní spojenci mohli rychle vpřed...toto mi nějak uniká...
Popsány i koncentrační tábory v oblasti a otřesná jednání s vězni - snahy fanatických nacistů je zlikvidovat, aby spojenci nenašli důkazy o zvěrstvech....někdy detailně popsáno....

15.04.2018 5 z 5

Lišky pouště Lišky pouště Paul Carell

Kniha se velice dobře čte. Zkušený autor popisuje skutečné události očima jednotlivých vojáků, což je vždy atraktivnější než suchá data.
Vadilo mi jediné - autor je němec, takže všichni němečtí vojáci byli hrdinové (včetně kuchařů, písařů), jejich akce byli nejlepší a byli všude a na všechno připravení - a samozřejmě, všichni němečtí vojáci by byli radši doma v míru a s nikým neválčili - jak jinak, že. Autor tomu dal přímo i mýtické rozměry, rota německých ženistů odrazila útok britské tankové divize, rota německých průzkumníků prorážela všude kde zaútočila - zřejmě by porazila i horu...., vrchol byl na konci knihy, když už byl Afrikakorps v koncích a nebylo koho nasadit a nebyly zbraně, tak nějaký důstojník sebral písaře a jiné štábisty a zastavili tankový útok tím, že valily na tanky kameny......
Jinak autor se docela snažil a když si odmyslíte ty občasné proněmecké pasáže, tak je kniha uřčitě přínosem - realisticky popisuje problémy na obou stranách - nezkušenost britů s pohyblivou válkou a problémy němců s přísunem posil a zásob. Kniha je opravdu velmi dobře napsána - úplně jsem se vžil do jedné bitvy a tím jsem pochopil, co byla pohyblivá válka v Africe - jeden velký chaos, jednotky se navzájem mísily....
Jinak autor v knize několikrát zdůrazňuje, že válka je svinstvo, kterým se nikdy nic nevyřeší - škoda, že to němci nepochopili dříve....

20.03.2018 4 z 5