Starmoon Starmoon komentáře u knih

Denník Zlaty Filipovičovej Denník Zlaty Filipovičovej Zlata Filipovič

Neviem a nechcem hodnotiť – predsa len túto knihu beriem viac ako dokument či svedectvo, nie ako literárne dielo. Čítané už v detstve, ale úplne inak som sa na túto knižku pozerala, keď sa mi do rúk dostala ako mladej dospelej žene. Holt, vojna je a vždy bude strašná. Nechápem, prečo sme si to ešte ako ľudstvo neuvedomili.

18.12.2020

Benedikt XVI. - Posledné rozhovory Benedikt XVI. - Posledné rozhovory Peter Seewald

Vďaka tejto knihe som si vytvorila vzťah k emeritnému pápežovi. Výborný rozhovor, k čomu určite prispelo to, že sa stretol výborný novinár (vzdelaný, informovaný, empatický, s citom pre text aj jeho rozsah) i výborný respondent (múdry, inteligentný, pokorný, so zaujímavým životným príbehom a údernymi názormi, ktoré vie príťažlivo komunikovať). Za mňa veľká spokojnosť (až na cenu slovenského vydania, ale o tom už trefný text publikovala Terézia Rončáková).

Cestou zlomenosti Cestou zlomenosti Ann Voskamp

Múdre slová vzácnej ženy. Zlomenej, a predsa nezlomnej. Kniha, ktorá sa dá otvoriť na hociktorej strane či kapitole, a hneď vás osvieži spŕškou nehy a múdrosti. Okrem toho, autorka je majsterkou v popise najvnútornejších pocitov, obáv, túžob. Keď som ju potrebovala naposledy, mala som pri niektorých úryvkoch pocit, ako by mi hovorila z duše. To bola úľava. To bola katarzia. To bola nádej! Jasné, že ju musím len a len odporúčať.

Odkrývanie najväčšieho Daru Odkrývanie najväčšieho Daru Ann Voskamp

Jedna z najkrajších kníh (vizuálne aj obsahovo) , aké sa mi kedy dostali do rúk. Nežná. Múdra. Láskavá. Skrátka nádherná. Pre všetky Božie deti. Pre všetkých nás, ktorí si chceme, ba musíme pripomínať, že (a ako veľmi) sme milovaní. Pre nás všetkých, čo dúfame, veríme a milujeme - alebo sa o to aspoň stále znova snažíme.

Mocnému bojovníkovi Mocnému bojovníkovi Sheri Rose Shepherd

Knižka, ktorú raz hrdo odovzdám synovi. A odporúčam to všetkým rodičom.

17.12.2020 5 z 5

Krížová cesta / pokoncilová Krížová cesta / pokoncilová Ľubomír Grega

Moje prvé stretnutie s pokoncilovou krížovou cestou – a veľmi zaujímavé. Akiste aj vďaka autorovmu skvelému štýlu a myšlienkovým pochodom. Nádherná pobožnosť.

Láska a úcta Láska a úcta Emerson Eggerichs

Svojho času to bola pre mňa jedna z najkľúčovejších kníh o vzťahoch. Myslím, že najmä pre mnohé ženy bude objavné, prečo a ako možno manželovi vyjadriť úctu. O láske sa predsa len hovorí viac ako o nej, po dočítaní však určite pochopíte, že neprávom.

Hanna, najmenší Boží anjel Hanna, najmenší Boží anjel Angela Sommer-Bodenburg

Detská kniha o týranom dieťati, ktorá citovo nevydiera a netlačí zbytočne na pílu? To je ona. Citlivá, nežná, uveriteľná - taká je nielen hlavná hrdinka Hannah, ale aj kniha o nej. Zbožňovala som ju ako dievčatko, ako mladý človek a názor na ňu som nezmenila ani ako dospelá žena. Chcelo by to nové vydanie.

Svätý Mikuláš z Flüe Svätý Mikuláš z Flüe Maria Dutli-Rutishauser

Pre niekoho možno príliš konzervatívny, pre iného možno príliš kontroverzný svätec. A takto zrejme bude vnímaný i tento román o ňom. Aspoň ja som počas čítania chápala oba póly a oscilovala kdesi medzi nimi. Z diela bolo cítiť, že jeho autorkou je žena, manželka a viacnásobná matka - nevravím však, že to bolo na škodu, skôr naopak. Vďaka tomu to nebol len román o Mikulášovi, ale aj o jeho Dorotei a vnútorných zápasoch, ktoré ju manželova svätosť stála.

14.12.2020 4 z 5

Malé milované Princezně Malé milované Princezně Sheri Rose Shepherd

Knižka, ktorú by malo mať každé malé dievčatko. Veľmi milým a prístupným spôsobom sa cez ňu zoznamuje so svojou hodnotou, ale trebárs aj zodpovednosťou. Krásne.

Klamárka Klamárka Ajelet Gundar-Gošen

Román o klamstvách, klamároch, následkoch klamania. O tom, ako, prečo, kedy klameme. Ale aj (a možno ešte viac) príbeh o dospievaní a jeho patáliách, o nepovšimnutej bolesti a kráse, o hĺbkach zranení, ktoré vie spôsobiť povrchný prístup. Román, ktorý ma nútil veľa sa pýtať a veľa rozmýšľať. K celkovému dojmu akiste dopomohol autorkin jedinečný štýl písania, krásne metafory, unikátny jazyk.

Mini spoiler: Škoda toho záveru, akoby autorka sama nevedela, čo s ním, čo s postavami.

13.12.2020 5 z 5