st.me st.me komentáře u knih

Nákup-ologie Nákup-ologie Martin Lindstrom

Už je to chvilka, co jsem četla Nákup-ologii. Vím, že mě bavila, nebyla tu snůška věděckých hypotéz, kterým obyčejný smrtelník nerozu, ale snadno stravitelné informace.

13.09.2014 4 z 5

Zazi v metru Zazi v metru Raymond Queneau

Zazi jsem dostala jako dárek k Vánocům. Vůbec nic jsem o knížce nevěděla a nečekala. Bylo mi řečeno, že jse to má být vtipné.
No, nebylo. Zazi je zpovykanej, rozmazlenej fracek, který mě štval od samého začátku. Štval mě tak moc, že jsem měla ji chytit a dát jí pár výchovných.
Za celou knihu jsem se nezasmála ani jednou. Jestli tohle má být lingvistický poklad, tak je asi na jiném místě, kde jsem kopala.

13.09.2014 1 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Berete do ruky knížku od Pana P., takže tak trochu jdete na jistotu, ale tohle není Zeměplocha, takže si řeknete:"Hmmm." Nebo alespoň já.
Ale nebylo se čeho bát, od první stránky je znát, kdo ji psal, ten rukopis je prostě nezaměnitelný. Ale k ději. Plyne krásně bez zádrhelů, zbytečných odboček. Proplouváte jím jako klidnou řekou. Terry vykresluje věci tak, jak jsou. Tak, jak je vnímá dítě čistě, bez vytáček, bez intrik. Věci někdy kruté, strašidelné, neznámé. Jindy veselé, neznámě krásné.
Bylo mi líto opustit hlavní hrdiny, ale s podlední větou nešlo jinak.
Znova tak patří dík autorovi, který mě přenesl jinam, do děje, který jsem si náramně užila. Řekla bych, že knížku si ještě jednou přečtu. Už jen kvůli:"Ukaž nám spoďáry!"

15.09.2013 5 z 5

Traviči ze země Caux 1: Dutý drahokam Traviči ze země Caux 1: Dutý drahokam Susannah Appelbaum

Věkově nezapadám mezi klasické čtenáře této knihy, ale pohádky mě baví. Tahle mě bavila o to víc, že se nejedná o úplně klasickou pohádku, protože nemůžu si pomoct, ale v téhle pohádce se mi nezdá, že všechny kladné postavy jsou skutečně kladné a naopak. Chování jednotlivých hrdinů se co chvíli mění a ním i Vaše emoce.
Bylo to lehce schyzofrení, ale bavilo mě to a vzbudilo to vě mě touhu přečíst si další díly.

22.08.2013 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Hm, když jsem jen tak zběžne prolítla hodnocení knihy, tak si nejsem tak úplně jistá, že jsme všichni četli stejnou.
Čekala jsem od Kinga rozhodně víc. Tohle pro mě byl takový průměrný román. Nebudu se zaplítat do rozboru cestování v čase s možností změny věcí minulých s absolutně nulovým efektem motýlího křídla atd. atd.
Pro mě to byl průměrný román. Na Kinga velmi podprůměrný.

22.08.2013 2 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Opět půjdu proti proudu. Kniha ve mě nezanechala nijak silný dojem. Tento žánr běžně nečtu, ale ze zvědavosti a díky vysokému hodnocení jsem mu dala šanci.
Začátek příběhu pro mě byl utrpení, stránky neubývaly a děj mi nepřišel nijak zajímavý. Pak přišel zlom. Měla jsem silné nutkání zatřepat s hlavní hrdinkou, šedou myškou s nulovým seběvědomím, ze ktéré (zde to graduje) se stala učitelka.... a jejího kamaráda?, který je nafoukaný sobecký floutek, který sežral Šalamounovo hovno a krásu Trojské Heleny.
Jediné, co musím autorovi nechat je pro mě jediný zvrat v ději. Tedy to co se stane ke konci knihy. Zde jsem smekla klobouček. A za to dávám jednu hvězdu. Jinak nic, neb mi hlavní hrdinové sáli krev víc než hejno komárů.

22.08.2013 1 z 5

Tak jo, taky jsem ji přečetla.
Říkám narovinu, že jsem se do ní nijak nehrnula. Popis děje (který je i tady na databázi) mi přišel k uzoufání nudný a moc jsem nechápala šílenství kolem knihy. Nakonec jsem jí vzala do ruky a velmi vlažně se pustila do čtení.
Na místě je, tak jako už párkrát, omluva. Omluva, že jsem knihu tak podcenila.
Je napsaná s neuvěřitelnou lehkostí, ale už během prvních stránek Vás k sobě připoutá tak pevně, že když přestáváte číst, tak máte zkaženou náladu a jste protivní na toho, kdo Vás vyrušil. Je to kniha, kvůli které se těšíte až budete mít po práci a doma si ji v klidu otevřete a začtete se.
Nevím, jak bych popsala děj knihy. Je to příběh, který je vyprávěn úplně obyčejně, jako byste si mazali chleba s máslem, zkrátka něco u čeho nemusíte dávat příliš pozor, ale vtip, humor, sarkasmus a absurdní situace jsou to, co Vás v tom pozoru udrží.
Skvěle jsem se bavila od začátku do konce.
Jen houšť takových knih.

12.08.2013 5 z 5

Simonův kocour - chlupatý postrach okolí Simonův kocour - chlupatý postrach okolí Simon Tofield

Bravo, bravissimo!
Přečetla jsem ji během několika chvilek. S každým odstavcem jsem se těšila na další a další. Doslova jsem hltala stránku za stránkou. A za pár okamžiků byla přečtená (to je má jediná výtka k ní).
Simovona kocoura miluju. A tohle je první kížka beze slov, která mě vdžy potěší, zvedne náladu a zahřeje u srdce. Pane Simone, děkuju!

08.03.2013 5 z 5

Kuchařka Stařenky Oggové Kuchařka Stařenky Oggové Terry Pratchett

Má první kuchařka, kterou jsem přečetla od začátku do konce! :) Ovšem není to jen obyčejná kuchařka, je to kniha plná rad do života a bontonů s nádhernými ilustracemi.

Teď mi zbývá všechy recepty vyzkoušet, z čehož mám trochu obavu. Nevím totiž, komu bych nabídla jahodového klátila bez uzardění.

P.S. Neříkejte, že byste si taky nepřáli mít takového pomocníka jako je v rohu strany 36. Nelžete si do kapsy! Vím, že chtěli! :)

08.03.2013 5 z 5

Rezistencia Rezistencia Veronica Roth

Jen co jsem dospala hodnocení na první díl, jdu si smlsnout na druhém.
Opět jsem příběh zhltla, opět během několika hodin. Opět jsem se bavila trampotami 16-ti leté Tris (se značně vyvinutými sebedestruktivními skoly nebo naopak naprostou absencí pudu sebezáchovy) s chlapcem, na pozadí rozpadajících se frakcí a rychle se blížící války mezi nimi.

Nevím, kolik má mít sága dílů, ale v průběhu čtení jsem si říkala, že je to už skoro překombinované a jak dlouho to bude autorka rozmotávat. Vývoj děje pro mě byl celkem slušně předvídatelný. Situaci, kde mi měla asi klesnout brada, jsem čula vlastně už někde v polovině prvního dílu. Chvílemi se mi to zdálo zbytečně moc krvavý, ale tak tomu bylo i u prvního dílu.
Nakonec to ale dopadlo dobře. Tobias vzal Tris už asi po stoosmdesáté na milost, ikdyž zase šla a vrhla se neozbrojená do situace, kde snadno mohla přijít o život.

Dávám 3 hvězdy. Tobiasi, ty jsou pro tebe, protože já bych jí už dávno profackala, ať se holka vzpamatuje nebo budeš ještě v 90 lítat, tahat jí z malérů a zachraňovat život.

08.03.2013 3 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Knížku jsem četla po Hunger Games a celé mi to přišlo jako slabý odvar právě zmíněných Her o přežití. Ono to není úplně špatný, je to čtivý, ale prostě je to neslaný, nemastný, zkrátka tak nějak bez chuti. Přečtete si to a zapomenete na to.

Co mě pobavilo, byly pasáže, kdy se Tris zakouká do Čtyřky. Nad čím jsem nevěřícně kroutila očima, bylo jak s ní mlátí hormony. Chvíli ho má ráda, pak zas ne, pak se musí obětovat nejen pro něj, ale vlastně pro blaho všech. Nejsem asi cílová skupina čtenářů, pro které je to psáno, ale myslím si, že i teenageři by se chytali za hlavu.

Nebudu se dál rozepisovat, souhlasím s tím, co tu uvedli Ben Nevis, Yalka a Eidalon. Dávám fest slabou čtyřku, neb by nebylo fér dát míň, když jsem nejslabšímu dílu Hunger Games dala 5 hvězdiček značky Whirpool (ale tak tam je to srdcovka), a protože jsem knížku přečetla za pár hodin.

08.03.2013 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Dočetla jsem poslední díl už před nějakou chvilkou, takže emoce trochu vychládly. Ovšem ne na tolik, abych nemohla knížku zhodnotit.

Tak nějak jsem čekala jak to bude, co se bude dít dál a jak to bude pokračovat. Ikdyž ne všechno bylo tak jak jsem odhadovala.

Provázet hlavní hrdiny posledním dílem bylo smutné a vysilující. Cítili jste to vyčerpání po čtvrtohrách, chuť schovat se a nechat zahojit rány, bezmoc,smutek a odhodlání, kterého je stále dost, ale fyzických sil už tolik ne. A mě navíc od začátku příběhu provázela silná nedůvěra v nové útočiště pro Katniss.

Bylo to jako sledovat to všechno za silným plexisklem. V bezpečí, ale dost blízko na to, aby člověk mohl bezmocně přihlížet, jak jednotlivé postavy umírají krutými způsoby v jejichž vynalézání se předbíhají obě strany.

Při rozhodnutí o dalších hrách člověk mohl jen odevzdaně zakroutit hlavou a přemýšlet, proč ti kteří si tím prošli, chtějí na smrt poslat další. A jestli pomsta skutečně někoho pomstí.

Tak se tady píše určitě je to nejslabší díl, ale pro mě stále 5 hvězd. Můj čas s Katniss vypršel, ale nelituju jediného okamžiku.

Přemýšlím, že v budoucnu by se pro trilogii našlo místo v mé knihovně, ale při bloumání knihkupectvím se mi zdálo, že každý díl je jinak vysoký. Je to možné? Snad byly jen špatně poskládané, protože nové vydání všech dílů do jedné knihy, s holografickou nebo jakou, je hrozné.

05.03.2013 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Tohle by mohl být trochu spoiler, takže varuji předem.
Stejně jako první díl, i tenhle u mě má 5 hvězd z 5. Ikdyž musím říct, že ve mě vyvolal úplně jiné emoce. A ty, musím přiznat, už nebyly tak silné.

Tak jak byl u prvního dílu pro čtenáře nejzajímavějši děj v aréně, tak je tomu v tomhle díle děj právě mimo ni. Co se odehrává v aréně je už tak nějak mimoděk. Je to stále zajímavé, aréna je jejími tvúrci důmyslně postavená, ale přijde mi, že autorka to nechtěla nějak extra rozvádět. Ostatně o tom druhý díl být nemá. Ale stejně, mohla to dotáhnout.

Během celého čtení mě mrazilo a cítila jsem bezmoc vůči Kapitolu. Chuť obyvatel to všechno změnit, vymanit se jeho vlivu a strachu hraničící s paranoiou. Mnohdy oprávněnou.

A stále čekám, jak se Katniss nakonec rozhodne nebo jak to autorka nechá dopadnout.

Jdu si pro 3. díl. Hned.

11.02.2013 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Myslím, že k této knize bylo napsáno už hodně komentářů, takže nebudu nějak rozvádět děj. Musím, ale říct, že už po prvním odstavci mě to vtáhlo do děje a já opravdu a doslova hltala každý další. Knihu jsem přečetla během dne a byla jsem naštvaná, když jsem musela dělat cokoliv jiného, co mě od čtení odvádělo. Je to přestně to co člověk hledá, když chce na chvíli zapomenout na okolní svět, svoje problémy a sledovat z bezprostřední blízkosti krutý boj. Bát se o hlavní hrdiny a jejich blízké, truchlit nad nespravedlností, smrtí těch, kteří v aréně padli a pro jejich rodiny. Oddychnout si úlevou nad koncem, který ale nechutná sladce. Naopak, je s hořkou příchutí věcí nadcházejících. Možná to nevyhraje Nobelovku za literaturu, ale pro mě je to přesně ta kniha, kterou jsem dlouho hledala a kterou jsem si teď potřebovala přečíst.

11.02.2013 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Dočteno. A hodí se poznamenat, konečně!
Na tuhle knížku jsem se opravdu těšila. Myslela jsem si, že v sobě skrývá silný a zajímavý příběh od kterého se nebudu moci odtrhnout.
Pche!
Tak jak tu bylo už psáno, celé je to sestavené ze 6 příběhů a na pomyslné 2 poloviny kniny. Kde v druhé půlce děj začíná posledním z té první. Když jsem nad tím těsně po dočtení přemýšlela, uvědomila jsem si, že některé z příběhů si nemůžu vůbec vybavit. Tak moc nezajímavé to pro mě bylo.
Několikrát jsem chtěla knížku odložit. Nejintenzivněji jsem to vnímala hned na začátku, kde děj odehrávající někdy v historii (omlouvám se, už ani nevím kdy) mě opravdu nudil. Navíc díky výše zmíněnému pořadí jsem zapoměla, kdo je kdo a tak mi trvalo, než jsem si dala dohromady souvislosti. Což na kladném zážitku ze čtení taky nepřidá. Jediný důvod, proč jsem to nevzdala, byl ten, že jsem si slíbila nejdřív kniha a pak film.
Znova jsem chtěla knihu odložit, když přišel na řadu příběh nakladatele. Ten mi tam přišel naprosto zbytečný. Ono vlastně to bylo celkově takové opravdu o ničem. Děj byl předvídatelný, snadno odhadnutelný.
Posledních asi 40 stránek se mi nechtělo dočítat vůbec.Celkový dojem, který to ve mě zanechalo je rozpačitý, až trapný. Jedna hvězda za příběh o Sonmi. Tady by se mohlo velmi trefně konstatovat, že to byl jednooký král mezi slepými.

05.02.2013 1 z 5

Obléknu si půlnoc Obléknu si půlnoc Terry Pratchett

Pro mě snad nejpovedenější díl s Toničkou.
Když si vzpomenu na první díl s ní, uvědomím si, jak moc vyrostla, co všechno se naučila. Teď už je to osamostatnělá čarodějka. Vlastně jako v životě tady, na Zeměkouli (tedy, ten růst a vývoj, ne ty kouzla). A netýká se to jen jí, i u Nac Mac Fíglů je vidět jistý vývoj. Ikdyž u nich je to pořád o něco menší.
Opět mě trochu mrazilo, když jsem si uvědomila, jaká je síla předsudků. Tam i tady.
A je jasné, že čarodějky MUSÍ mít žhavé partie. Stařenka Oggová je toho jasným důkazem. :)

29.01.2013 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Tohle je první kniha, kterou jsem od autora četla, takže jsem nevěděla co čekat. Nezjišťovala jsem si lautr nic. Prostě jsem knihu vzala s tím, že se uvidí. Dvě dějové linie, které se prolínají se mi líbily moc. Kniha se čte až nad očekávání lehce. Trochu jsem se bála, že to bude celé depresivní a temné, což na jednu stranu vlastně je, ale na druhou se to čtě opravdu samo. Za mě 4 a půl hvězdy. Půl strhávám dolů, protože jsem od začátku tak nějak věděla, kdo je vrah. Což byl možná autorův záměr, ale mě se to moc nelíbilo, že to vím.

01.12.2012 4 z 5

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Musím se k něčemu ošklivému přiznat. Tomuhle dílu ze Zeměplochy jsem se záměrně vyhíbala více jak rok. Nejsem totiž nijak velký fanda mágů. Až teď, když mi docházejí nepřečtené díly jsem ji (s jistou nechutí) vzala do ruky. A teď se kaji a přiznávám.. je skvělá! Prvně, na začátku není klasické vysvětlování Zeměplochy, co to je, jak funguje, což mě příjemně překvapilo. Děj byl zajímavý hned od první stránky, žádné dlouhé okecávání. Popis knihy uvadí lásku, góly, módu, dvanáct pint hlemýžďova starého výstředníka.To, tohle všechno odpovídá naprosto přesně. A pak! Fotbalové mužstvo! Mě fotbal tady na Zeměkouli netáhne, ale jak je popsaný v knize...to je prostě bomba! Užila jsem si každý okamžik ze zápasu. Stala se skalní fanynkou knihovníka jako brankáře a pak hvězdy týmu Nevídaných akademiků profesora Macarony. Zošklivila si hooligans. A samým napětím jsem si okousala nehty...i na nohou. Tenhle díl řadím mezi srdcovky.

01.12.2012 5 z 5

Nebe Nebe Rudolf Havlík

Být v knihkupectví, tak si téhle knihy ani nevšimu a směle budu pokračovat k titulům, které mě zajímají. Což teď po přečtení musím říct, že by to byla velká škoda. Po pár stránkách jsem si uvědomila, že autora znám z blogu na idnesu. Četla jsem jeden jeho článek a nelíbil se mi. Jenže kniha na mě zapůsobila naprosto opačným dojmem. Skvěle jsem se u ní bavila, hlasitě se smála ve veřejných dopravních prostředcích a získala tak více prostoru kolem sebe (nikdo nechce stát vedle někoho, kdo se hlasitě směje a nemá "zřejmý" důvod), truchlila i dojímala se. Líbil se mi styl v jakém je to psané. Obyčejné, jednoduché, věcné, žádné zbytečné přikrášlování. A hltala jsem vtipná přirovnání. Těma se mi autor naprosto trefil do vkusu a okamžitě si mě ochočil. Určitě se podívám po jeho dalších titulech.

18.10.2012 5 z 5

Johnny a bomba Johnny a bomba Terry Pratchett

Trochu jiná práce z rukou páně Pratchettových. Ale stejně čtivá! Stránky se mi obracely pod rukama téměř samy. Děj se krásně odvíjí, žádná zbytečná hluchá místa, zkrátka perfektní knížka na odreagování se nebo někam na cesty.

13.10.2012 5 z 5