skrob skrob komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Je to taková fiktivně-dokumentární kniha, která mě nechytila.
Všechno je předem jasné a dané a hlavní hrdinka je alespoň ze začátku dost nezajímavá.
Myslím, že chápu proč Mornštajnová knihu napsala, ale nevím vlastně pro koho. Ti co neměli rádi předchozí režim, těm je to jasné a nepotřebují to číst. A ti kterým to jasné není, ji číst nebudou.
Pokud už něco takového chtěla napsat, měla to udělat mnohem zajímavější nebo alespoň neodkrývat všechny karty hned na začátku.

05.06.2021 1 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Je to krásně a čtivě napsaná kniha o kusu naší historie - době okolo 2. světové války. Navíc zatímco po dočtení spousty i dobrých knih je prostě zavřete a zapomenete, z Hany ve vás něco zůstane.

01.09.2018 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Chvilkami příliš mnoho detailů o příliš mnoha lidech. Ale ty vhledy do toho co si asi Michelangelo (i jiní) myslel když tvořil... musel jsem si dohledat jeho díla.
Snad první kniha kdy mě mrzí, že autor (kvůli smrti) stihl napsat jen první díl trilogie.

23.02.2020 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Pro mně je to dost nevyrovnaná kniha. Výborné nápady a celková myšlenka knihy sledovat vývoj v delším časovém období. Na druhé straně kniha neobsahuje prakticky ani jednu sympatickou hlavní postavu, ale zato několik zoufale nudných nebo předvídatelných pasáží.
Nakonec jsem knihu 70 stran před koncem, kdy se většina aktérů chovala jak idioti zavřel. (To všichni lidé věřili krásnému novému světu a přátelství mezi civilizacemi? Nikoho okamžitě nenapadlo, že palivo je důležité? Vážně?)
Navíc pro civilizaci ovládající takovou technologii by zničení lidstva bylo jak zašlápnout mravence...

08.08.2018 2 z 5

Zničit Zničit Michel Houellebecq

Pro mě hrozně neosobní kniha. Není tam ani jeden sympatický hrdina a postupně mě přestalo zajímat co se těm postavám stane dál. I proto, že řada věcí se v knize děje "Kafkovským" způsobem. Věci, které se na začátku tváří hrozně důležitě, vyšumí do ztracena, a jiné věci nebo vztahy se mění bez logiky a důvodu.

24.04.2023 1 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Zhruba do dvou třetin výborná detektivka, která se čte jedním dechem s dobře vykresleným irským prostředím (snad s výhradou k na mně příliš detailnímu popisu akcí pachatele). Bohužel ke konci se kniha začíná vzdalovat logice a realitě a samotný závěr vypadá jako snaha dodat na několika málo stranách něco bombastického, ale bohužel dost přitaženého za vlasy a velmi vzdáleného první části knihy, která byla realistická a přitom napínavá.

19.02.2019 3 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Ze začátku to mělo menší "kouzlo" než první díl, protože hlavní už nebyla jen Sancie a její schopnosti. Ale líbilo se mi, že se to v poslední třetině pěkně a zajímavě rozvinulo.

13.06.2022 5 z 5

Praví bastardi Praví bastardi Jonathan French

Podstatně slabší než první díl. Vlastně docela nuda prokládaná "drsnýma" hláškama.

18.10.2021 1 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Je mi líto, ale pro mně je třetí díl o dost slabší než první dva. Děj je vyumělkovaný a zatímco první dva díly byly jako napínavá a drsná pohádka pro jakékoliv velké děti nebo dospělé co čtou fantasy, tak třetí díl je psaný pro náctileté holky.

20.11.2020 2 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Název knihy i popis na obálce je docela zavádějící. Je to o tom co se může honit v hlavě silné mladé holce zneužívané vlastním otcem.
V žádném případě to není nic pro čtenářky růžové knihovny Jo Jo Moyes.
Přestože je to směs krásy, napětí a hnusu, kniha mě dokázala vtáhnout a přelouskal jsem ji za tři dny.

24.03.2020 5 z 5

Meč Přísahy Meč Přísahy Brandon Sanderson

Posledních 150 stran je dobrých, ale aby se k němu člověk dostal, musí se prokousat 1000 stran. Ne že by ty strany byla úplně samá vata, ale TISÍCEM stran.
Mám pocit, že z toho chce Sanderson udělat velkou a tlustou ságu za každou cenu, ale pochybuju jestli se mmi bude chtít do dalšího dílu investovat tolik peněz a času.

26.01.2020 3 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Zatím asi nejslabší díl série. První tři čtvrtiny je to takové nemastné neslané a vztah k Vanji je zajímavější než celý případ. Na konci se to rozjede, ale přijde mi to takové lehce odfláknuté, některé dějové linky pokračují spíš tak, aby to bylo překvapivé a natahované spíš než přirozené.

12.08.2018 3 z 5

Temný ráj Temný ráj Patrick Ness

Young adult sci-fi, ale drsná a kvalitní. Líbí se mi, že věci tady nejsou jednoduché a předvídatelné, ale... Za mně lepší než první díl.

18.07.2018 5 z 5

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Ze začátku je to o malém ufňukaném nezajímavém klukovi a po 70 stranách mě přestalo zajímat jestli se to zlepší až vyroste nebo ne. Život je krátký.

25.09.2017 1 z 5

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Ano robotí post-apo. Nicméně problém téhle knížky je, že dlouho trvá než se to rozjede a než vám hlavní hrdinka začne být sympatická - je to koneckonců robot a hádejte co dělala s lidmi. Ale je fakt, že ke konci je kniha rychlejší, lepší a místy i drsně vtipná.

06.04.2022 4 z 5

Období hurikánů Období hurikánů Fernanda Melchor

Nic pro citlivé povahy, příběh nebo spíš atmosféra zapadlé vesnice v Mexiku vykreslená z pohledu několika lidí ze spodiny společnosti, zapsaná formou nekonečných vět plných oplzlostí, drsná až dřeň, ale právě proto věřím, že takový svět a lidi tam někde jsou a hledají cestu...

10.03.2022 5 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Pokud někdo shání knihu, která zachycuje situaci a pocity lidí v Rusku od doby před 1. světovou válkou dále, jde o vynikající volbu.
Pokud ale od téměř 600 stránkového románu čekáte vykreslení charakterů a motivace alespoň hlavních postav a jejich vzájemných vztahů, máte prostě smůlu.
Do postav nevidíte, často se chovají nelogicky a zatímco se v knize na tisíci místech popisují nesmyslné detaily (jako všechny obrázky vyšité na ručníku použitém ve vlaku), tak důležité věci pro pochopení děje nebo postav tam nejsou.

21.07.2019 1 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Jiná kniha než předchozí dva díly, míň tajemná a detektivní. Je to taková přímočará akční fantasy. Ale protože mám rád postavu Sigruda tak mi docela sedla.

23.01.2019 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Chytře napsané a opravdu dobrý závěr.

28.06.2018 5 z 5

Zeměbouře Zeměbouře Mons Kallentoft

Asi nejslabší kniha série. Pořád se to "čte samo", ale je to jak 8. díl zaběhlého TV seriálu - všechny hrdiny známe a dělají to co vždycky. Problém je, že nic víc - prakticky žádná postava se nikam nevyvíjí (přestože by měly prostor).

15.03.2018 3 z 5