Skala317 Skala317 komentáře u knih

Hovory o seberealizaci Hovory o seberealizaci Annamalai Svámí

Kniha, ktorá odkrýva cestu k úplnému Poznaniu. Annamalai Svámí bol priamym žiakom veľkého indického mudrca Šrí Ramany Maharšiho. V tejto knihe, ktorú zostavil bývalý knihovník Ramanašramu David Godman, Annamalai Svámí zodpovedá mnoho otázok týkajúcich sa cesty Absolútneho Poznania. Kniha je súhrnom hlbokej Pravdy a je poňatá formou otázok a odpovedí.

Odporúčam všetkým, ktorých srdce oslovil Eduard Tomáš, Míla Tomášová, František Drtikol, Paul Brunton, Mooji, H.W. L. Púndža, Šrí Nisargadatta Maharádž a samozrejme Šrí Ramana Maharši.

Za tento klenot sa treba poďakovať aj Rudolfovi Skarnitzlovi, ktorý knihu preložil a osobne sa s Annamalai Svámim v Indii v Ramanašrame stretol.

Kniha sa dá stiahnuť aj nahovorená. Kto by mal záujem, napíšte mi a pošlem vám odkaz na stiahnutie knihy v audioformáte.

23.06.2020 5 z 5

Stepný vlk Stepný vlk Hermann Hesse

Komentár k raritnému vydaniu Stepného Vlka.

Vydavateľstvo- HEVI. Vydanie v roku 1997.

Mám rád rôzne vydania kultových kníh a toto je práve jedno z nich. Román STEPNÝ VLK vyšiel v tomto vzácnom vydaní v roku 1997 vo vydavateľstve Daniela Heviera- HEVI. Keď som toto vydanie uvidel v jednom antikvariáte v Banskej Bystrici, ihneď som knihu kúpil. Hoci som román už mal kúpený v inom vydaní. Píšem to preto, pretože o tomto vydaní Stepného vlka som nenašiel na internete žiadne informácie.
Takže tento komentár nebude o tom ako sa mi kniha páčila, pretože to je téma na veľmi dlho. Je to skvelý, hlboký, psychologický román, ktorý máme v sebe sčasti viac-menej každý z nás. Aspoň tak to cítim...

No späť k vydaniu.

Obálka knihy je reprodukcia obrazu od Alexandra Bugana a návrh obálky je od Františka Jablonovského.

Preložila- Magda Takáčová, pričom básne preložil Daniel Hevier.

Prebal knihy: /konkrétne vnútorný prebal/

Áno, to je jeden z klenotov tohto vzácneho vydania. Na vnútornej strane prebalu nájdete mnoho úryvkov z tvorby Hermanna Hesseho, taktiež rôzne básne a kresby.

Vnútorný prebal zahŕňa:

napíšem to podrobne a všetko. Snáď to bude niekomu k úžitku...

- Báseň Stepný Vlk- originál v nemčine
- Hermann Hesse- citát
- Erazin Kohák- citát
- článok Rock a Hesse z magazínu- Magazine littéraire
- Hermann Hesse- O stepnom vlkovi

To je celý vnútorný prebal. Je tam toho dosť čo tam nájdete - a tak som to raz a navždy chcel podrobne opísať. Už len z úcty k tomuto dielu a vydaniu.

V závere knihy nájdete 5. stranový doslov, ktorý napísal Dušan Mitana.

Takže všetko. Je to tu a toto vydanie je raz a navždy podrobne opísané.

Ďakujem za túto možnosť.

21.06.2020 5 z 5

Ekvádor: Koľko podôb má láska Ekvádor: Koľko podôb má láska Pavel Hirax Baričák (p)

Výborný cestopis. Hirax mi celkovo sedí pre jeho otvoreno-srdečnú povahu a tiež aj preto, že je srdcom dobrodruh. Neviem koľko iných cestopisov vydal, /myslím, že teraz mu vyšiel nejaký nový cestopis z Ruska/ no ak máte radi netradičné miesta, určite si ho zaobstarajte. Kniha je v pevnej väzbe na kvalitnom papieri a s pútavými fotkami priamo od autora. Celkovo je cestopis poňatý ako príbeh. Od začiatku cesty až do konca, keď Hirax vystúpi na vlakovej stanici vo Vrútkach. Páči sa mi na ňom to, že mnoho krát ani nevie presne kam ide. /odkiaľ štartuje najbližší spoj, alebo ako sa dostane tam a tam/. Necháva veľa vecí otvorených bez kontroly a jednoducho dôveruje. Má daný hlavný smer, no rôzne malé smery má otvorené a tie sa jednoducho dejú a ukazujú až počas cesty... Kniha nie je poňatá vedecky, či encyklopedicky. Skôr sa číta ako príbeh známeho, ktorý Vám otvorene hovorí /s detailami a štýlom rozprávania jemu vlastným/ o tom ako bolo na výlete. Alebo skôr na výprave. Áno- výprava je lepšie slovo. Dobrá kniha.

18.06.2020 5 z 5

Turčín Poničan Turčín Poničan Samo Chalupka

Aj keď toto dielo nepoznám celé, čo napísať? Je to klasika, ktorá sa už dnes nepíše a málokto ju číta. Pritom v dielach štúrovcov je veľa národného odkazu a právd. Stačí si napríklad prečítať dnes podľa mňa kultovú knihu od Ľudovíta Štúra- Starý a Nový vek Slovákov- a tam sa dočítate veci...

Básnické skladby ako je aj Turčín Poničan odzrkadľujú našu históriu a jednoducho treba mať k týmto veciam úctu.

Veď čo nám poskytuje dnešné "moderné smart umenie"... ???

16.06.2020 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Na tejto knihe som vyrastal. Tajomný hrad v Karpatoch... Paráda. Videl som aj film, no kniha je oveľa lepšie spracovaná. Filmu chýba tá "šťava", ktorú kniha má. Mystické, ponuré, tajomné a lesné spracovanie s detektívnou zápletkou. Tajomné hlasy, postavy.

A tá atmosféra...

Jules Verne bol a zostane pre mňa vždy autor, ktorý predbehol čas.

15.06.2020 5 z 5

Usteľ si Usteľ si William H. McRaven

Áno, na trhu je v dnešnej dobe veľa motivačných kníh. Už to slovo- „motivácia“... Máme pocit, že nás niekam ťahá, dopuje, podporuje. Kričí na nás, že to zvládneme. Héééj tak už sa prestaň ľutovať a vstaň z tej postele! Makaj. Tak choď už niečo robiť, zarábať, víťaziť, dosahovať, prekonávať... Si najlepší a si víťaz... Pozor na konkurenciu...

Bŕŕŕ...

Tým som si už prešiel a táto kniha aj keď je motivačná, tak takto motivačná ako som napísal vyššie- nie je.

Takže už vieme, aká kniha nie je. No aká je?

Autentická. Pravdivá. Úprimná. Aké je jej najväčšie PLUS? Je zo života. Suché teoretické poučky tu nenájdete. Admirál McRaven sa v tejto knihe delí s navonok prostými pravdami, ktoré získal počas výcviku SEAL v USA. Tento výcvik je najtvrdší na svete. Trvá 6.mesiacov a dokončí ho len mizivé percento účastníkov. Admirál bol zaradený do skupiny 150-tich kadetov z ktorých výcvik dokončilo 33 mužov. V službe námorníctva USA bol 37. rokov a na konci kariéry velil všetkým americkým jednotkám.

Keby som túto knihu nečítal, neveril by som, že je možné zvládnuť to, čo zvládli títo muži. Keď si to neprečítate, neuveríte. Práve to je najväčšia sila tejto knihy. Je pravdivá, písaná zo života a skúseností.

Môžete si povedať. „OK, no to je vojak a ja nie som v armáde. To nie je pre mňa.“ Ak ste žena, tak si možno poviete- „To je len pre mužov...“ Odpovedám Vám. Kniha je pre mužov aj ženy, pretože pravdy v nej sú univerzálne aplikovateľné pre každého z nás bez rozdielu pohlavia, postavenia, náboženského vyznania či farby pleti.... Možno si poviete- „On to musel zvládnuť“. Odpovedám vám, že nemusel... Mohol to kedykoľvek ukončiť. A to, že my nie sme vojaci, ešte nič neznamená. Pravdy, ktoré nájdete v tejto knihe, môžete použiť vo vašom vlastnom živote a aplikovať ich podľa vašej potreby.

Áno, pre mužov má kniha istý užší význam. V dnešnej dobe pohodlia, pôžitkov, zážitkov a vymožeností, keď je veľa mužov závislých na sladkostiach, zarábaní peňazí, kariére, svojej mame, hraní PC hier, či porne- je to pre každého uvedomelého muža, ktorému nestačí to, čo ponúka táto konzumná spoločnosť- jasná výzva.

Ak sa vám zdá, že váš život je ťažký, že je nespravodlivý, že nie je fér, že toho už máte dosť- stačí sa začítať do tejto knihy... Spoznáte že to, čo sa Vám zdá práve teraz ťažké, tak ťažké naozaj nemusí byť. A asi ani nie je... Že ak človek chce, má vnútorný cieľ a zámer v srdci, dokáže veľa. Oveľa viac než si myslí, že je schopný.

No tu nejde len o to- „ niečo dokázať“. Kniha Vás pobáda hlavne k tomu, aby sme zhodnotili to, čo sa nám deje a reagovali inak. Pretože to, čo sa nám stane, niekedy ťažko ovplyvníme. No ovplyvniť môžeme vždy to - ako na veci reagujeme.

Nič nie je tak ťažké a zlé ako sa nám môže zdať. Vždy je cesta ako z toho von. Naše reakcie na to, čo sa nám deje, tvoria naše ďalšie skúsenosti.

To je odkaz tejto knihy.

P.S. Odporúčam si knihu prečítať na jeden dúšok. Tak z nej získate maximum. Prečítanú ju máte do hodiny.

P.P.S- Miestami tu cítiť trochu americký patriotizmus, no to asi k Američanom patrí. Každopádne zážitok z čítania to vôbec neovplyvňuje. Pre mňa zatiaľ asi najlepšia „motivačná“ kniha, ktorú som čítal. Bodka.

15.06.2020 5 z 5

Nic a Slova Nic a Slova M. M. Lahevala

Vznešená a hlboká kniha. Obsahuje poviedky a príbehy založené na advaitickej filozofii, ktorá hlása, že existuje len Jedno Jediné Absolútne Bytie. Z neho všetko pochádza. V ňom všetko prebýva a do neho sa po čase zase navracia. V skutočnosti ono samé je Tým. Všetko okolo nás a v nás je Božské.

Hovorí, že Boh je nielen Stvoriteľom, ale aj Stvorením zároveň. To znamená, že ak sme my jeho dielom, sme zároveň aj Božskými v našej najposvätnejšej a najhlbšej podstate. Všetko je božské a Všetko je Jedno a Jedným. Všetko okolo nás, príroda, zvieratá, predmety, ukrývajú v sebe božskú charakteristiku, ktorá sa objaví, keď si odmyslíme všetky mená a tvary...

Predstaviteľmi tejto filozofie bol napríklad Majster Eduard Tomáš, alebo veľký mudrc Šrí Ramana Maharši z posvätnej hory Arunáčaly v južnej Indii.

Poviedky vždy opisujú nejaký príbeh, ktorý je potom vysvetlený a doplnený významom z pohľadu advaitickej filozofie. Sú zoradené chronologicky. Možno teda napísať, že prvá poviedka vykresľuje to ako sa človek pozerá na Boha. /možno to priradiť k náboženstvám. Jedno náboženstvo vidí seba ako to pravé a hlavné, zatiaľ, čo ostatné také nie sú.../
V poviedke jeden človek vidí Boha len ako modrú farbu, druhý ako červenú a tretí iba zelenú. Každý z týchto ľudí vidí Boha inak, po svojom. V skutočnosti však obmedzene. Potom prídu k mudrcovi sediacemu pod stromom a pýtajú sa ho ako vidí Boha on. Mudrc odpovie, že Boh má všetky farby. Je v každej farbe a v skutočností on je tými farbami. Poviedky vždy obsahujú hlboké a večné pravdy, ktoré sú tu. Stále v každom okamihu.

Kniha je ladená viac z hľadiska východnej flozofie, hlavne indickej védanty, upanišád, advaitickej filozofie a obsahuje rôzne citáty veľkých učiteľov ľudstva. Samozrejme sú tu aj citáty z kresťanstva, hlavne od Ježiša.

Prvou poviedkou je naznačená základná pravda o Bohu a posledné poviedky už končia osvietením- dosiahnutím Absolútnej skutočnosti.

V tejto knihe sa podarilo zozbierať množstvo cenných právd o Bytí, Bohu, živote a slúži hľadačom a nachádzačom hlbokých poznaní ako cenné vodítko na ich Ceste.

Čítam a objavujem ju v sebe stále znova a znova.

08.06.2020 5 z 5

Rádce pravého muže Rádce pravého muže Robert Glover

Ste muž a ste pre všetkých kamarát? Ženy vás vnímajú ako bútľavú vŕbu a tak dobre sa s vami rozpráva? Vždy trpezlivo počúvate a ste ochotný vo všetkom poradiť? Neviete povedať NIE? Neviete si zastať hranice a ste poddajný? Vo všetkom súhlasíte a všetkým vo všetkom chcete vyhovieť? Radšej zatnete zuby akoby ste mali otvorene vystúpiť s vlastným názorom aj keď by ste tým vyvolali konflikt? Ste mamičkin maznáčik a stále ste pripútaný k Vašej mame aj keď už máte vlastnú rodinu, alebo partnerský vzťah?

Toto všetko a ešte viac je syndróm hodného kluka, ktorý je v dnešnej dobe u mužov veľmi rozšírený. Ak ste sa v tom našli- prečítate si túto knihu.

Výborná knižka. Ukazuje mužom, ako možno vyjsť zo syndrómu hodného kluka. Tento syndróm majú aj ženy, no u mužov je to podľa mňa ešte hlbší problém. Sám som si tento stav riešil roky a táto kniha mi veľmi pomohla v sebe odhaliť to, čo už mi neslúži a ísť inou cestou.

Kniha je praktická. Obsahuje cvičenia, príbehy rôznych mužov z terapeutickej praxe autora, ktoré sa Vám môžu stať "barličkou a pomocníkom" na Vašej ceste. Sám autor si syndrómom hodného kluka prešiel, takže píše z vlastnej skúsenosti.

V knihe sa dozviete, kto je to ten "hodný kluk". Ako sa prejavuje a aký dosah má táto vlastnosť /alebo skôr spôsob vnímania seba/ na jeho život a život ľudí okolo neho. Taktiež sa dozviete ako z toho von a aké praktické kroky môžete urobiť.

Kniha je v peknej a pevnej väzbe. Som rád, že vôbec vyšla a určite treba poďakovať aj aktivite mužského kruhu v Čechách na čele so Zdeňkom Weberom. Myslím si, že určite toto české vydanie podporili.

Knihu odporúčam pre každého muža bez ohľadu na postavenie, vek, či vzdelanie. Každý si v nej nájde "to svoje"...

07.06.2020 5 z 5

Mužství Mužství Steve Biddulph

Je stále viac mužov, ktorí si uvedomujú svoje obmedzenia, závislosti, nedoliečené rany a mnohí skutočne úprimne kráčajú vpred. Iba cez uvedomenie, pomenovanie, prijatie a vyliečenie týchto častí je možné v nájsť v sebe to kým sme.

Táto cesta je často trpká a spočiatku sa môže zdať, že nevydáva žiadne plody. No kto sa skutočne vedome rozhodne kráčať cestou svojej sily, je vždy chránený a je mu poskytnutá pomoc. A len tak môže objaviť svoje Svetlo a silu v sebe samom. Nadobudnúť vyšší zmysel života. Jednou z týchto pomocí je aj táto kniha...

Bidduplh mužskú energiu a jej aspekty rozvíja do mnohých rovín- od uvedomenia si svojich rán, liečenie seba, vzťah s naším biologickým otcom, vzťah k sebe, ženám, deťom, iným mužom. Opisuje tu divokosť muža ako usmerniť svoju energiu a nasmerovať ju. Kniha sa neodvoláva na žiadne náboženstvo. Je písaná štýlom terapeuta, psychológa, ktorý má bohaté skúsenosti s prácou s ľuďmi.

Kniha- Mužství rozvíja a ukazuje mužskú stránku v celoplošnej forme. Napríklad o knihe Cesta pravého muža som tu napísal, že je ako penalta vo futbale. Rýchla, dravá a ukazujúca presne a jasne, čo má byť ukázané.

Mužství je však ako celý futbalový zápas. Širšia, obsahovo zložitejšia, pútavejšia. Miestami náročnejšia na čítanie. Povedal by som, že okrem samotného futbalového zápasu obsahuje aj tréningy hráčov... Je to rozsiahla kniha, ktorá sa nečíta ľahko ani rýchlo. Autor sa často odvoláva citáciami na iných spisovateľov píšucich o mužskej tematike. Povedal by som, že je akousi malou encyklopédiou v mužskom svete. Nie je nábožensky orientovaná ako Z chlapca kráľom, ani dravá a strhujúca ako Cesta pravého muža. Okrajovo obsahuje múdrosti oboch spomínaných kníh, no má vlastnú tvár.

Obsah:

V čem tkví problém
Sedm krokú k mužství
Osvobození pro nás ostatní
Vy a Váš otec
Sex a jeho duchovní smysl
Muži a ženy
Být opravdovým otcem
Dobrá škola pro chlapce
Práce podle srdce
Opravdoví mužští přátelé
Divoký duch muže
Mužské skupinky

Mužská energia neznamená zvádzať ženy oceľovým telom a svalmi, ani drahým autom, peniazmi, postavením v práci, či veľkým penisom. Pre mňa znamená skutočne si uvedomiť svoje rany a slabosti, závislosti, pomenovať ich a vedome, ukotvene s nimi pracovať. Rozlišovať, čo je a nie je pre mňa vhodné. Byť maximálne úprimný sám k sebe aj za cenu, že dávne priateľstvá a známosti už nemusia byť tak úprimné ako sme si mysleli. Nenechať sa ovplyvňovať názormi iných, ale mať na veci svoju vlastnú hlavu a srdce. No tiež byť vnímaví a otvorení. Dať slobodu sebe aj druhým a chrániť, postaviť sa najprv za seba. Rešpektovať druhých na ich ceste, ich rozvoj a duchovnú vyspelosť, no tiež si držať svoje. Byť otvorený výzvam a názorom druhých a keď treba, vhodne s nimi pracovať. Mužská energia je však oveľa viac.

Tak ako muž v minulosti šiel do boja s mečom, dnes často zvádza najprv boje so sebou, vo svojom vnútri a srdci. Je na čase postaviť sa zoči-voči svojim závislostiam. A na to treba odvahu. Učí sa byť úprimný a uvedomelý. Vnímať realitu zoširoka a nie len z istých bodov. Muž sa stáva rytierom svojho srdca najprv pre seba až potom pre iných. Keď si uvedomí, že nie je boj a nič nie je dobré ani zlé.

Že nie je od Boha oddelený, že je jeho súčasťou, sám je Bohom... Všetko je Jedným. Je tu pre to, aby sa učil a získal seba samého. Vybrúsil sa z kameňa a obalov, ktoré na seba nabral... A v tej rytierskosti je často rozvaha, nadhľad, múdrosť, že každý sme Jedno a často nie je všetko zlato, čo sa blyští..

07.06.2020 5 z 5

Aštávakragíta Aštávakragíta neznámý - neuveden

Áno. Ak môžem zacitovať z recenzie od Beebee- "A držte si kloubouky, protože tohle je konečná jízda."

Presne tak... Táto kniha je KONEČNÁ jízda. Ďalej už ísť sa nedá. Už nie je čo dosahovať. Poznanie, ktoré cez toto dielo prehovára je ... Akékoľvek slovo, ktoré by som napísal by aj tak nevystihlo správnu podstatu. Môžem ju čítať sto krát a stále nemám dosť...

Dôležité je, že takéto knihy menia vedomie a celý svet.

Nadherná kniha.

OM TAT SAT.

P.S ešte pár dodatkov. Mám doma Aštavakragítu vydanú vo vydavateľstve Avatar v roku 2002. Toto vydanie obsahuje takmer 25 stranový silný predhovor od prekladateľa Jána Navrátila a takmer 20 stranový dodatok od Eduarda Tomáša s názvom- "Jak číst Aštavakragítu a jiné hluboké duchovní texty."

04.06.2020 5 z 5

Srdce muže - Příběhy mužů (ne)jen pro muže Srdce muže - Příběhy mužů (ne)jen pro muže Pavel Michalík

Podnetná a inšpiratívna kniha. Pavel Michalík dostal nápad zozbierať príbehy mužov z ich života a vytvoriť z nich túto knihu. Nájdete tu približne 80 autentických príbehov od rôznych mužov. Predstavujú osobné skúsenosti a zážitky zo života a v každom jednom príspevku nájdete niečo nové.

Príbehy sú zoradené do týchto tematických okruhov:

Zrození a dětství
Tělo
Spiritualita
Smysl života a vize
Smrt

Niektoré príbehy sú naozaj veľmi autentické. Iné zase dojemné, alebo až drsne šokujúce. No každý príspevok má niečo spoločné. Autentickosť a pravdivosť. Intimitu a osobitosť. Zdieľanie.

Práve preto je táto kniha tak silná. Z príbehov môžete vidieť ako na tom daný človek bol, čím si prešiel a nájsť spojitosť aj s Vaším vlastným príbehom, ktorý práve prežívate.

Moja malá výhrada ku knihe je iba vo väzbe, ktorá je veľmi mäkká a kniha sa nedobre drží v ruke. Môžete ju takmer zrolovať do trubičky ako list papiera. Takisto papier je veľmi tenký, takže je trochu problém pri obracaní strán... no to sú detaily.

Jadro a zámer knihy je živý a odkaz jasný. Knihu odporúčam určite každému mužovi a aj ženám.

03.06.2020 5 z 5

Já, muž - rozhovory o mužské cestě, hledání vize a lásce k životu Já, muž - rozhovory o mužské cestě, hledání vize a lásce k životu Zdeněk Weber

V dnešnej dobe je pre muža podstatné začať si klásť otázky.
Kto som? Kam smerujem? Aká je moja služba v tomto svete? Čo môžem zo seba ponúknuť sebe, blízkym a celému svetu? Alebo ak chcete- čo môžem ponúknuť Bohu?

Bez toho sa dnešný muž môže stratiť v papučiach pred telkou, v závislosti na mobile, pri sledovaní porna, či počítačových hier... Alebo pod sukňou svojej mamy, manželky, či priateľky. Taktiež aj v honbe za kariérou a workoholizme...

Dnešná doba plná potešení, okamžitého komfortu, stále väčšej rýchlosti, rozptýlení a plochosti- nepomáha rastu mužskosti a autenticity. Preto ten muž, ktorý v sebe cíti otázky a hľadá odpovede, potrebuje vykročiť iným smerom.

Najlepšie do svojho vnútra. Odtiaľ vedú všetky dobré cesty...

Kniha "Já, muž"- hovorí o tomto a robí to. Zdeněk Weber už roky vedie mužské kruhy v Čechách i na Slovensku a je v tomto smere príkladom muža, ktorý sa vypracoval cez svoje tiene až poznaniu, ktoré cez neho prehovára. Sledujem jeho prácu už niekoľko rokov a sám som si prešiel jeho niektorými projektmi.

Kniha je veľmi uzemnená. Pomáha v nás mužoch rozpoznávať, prijímať, uznávať, odlupovať a odpúšťať to, čo nám neslúži. Jej jadro tvorí rozhovor troch mužov, ktorí sú v prírode a zatiaľ čo účastníci Vision Questu trávia štyri dni a noci sami v lese bez jedla- títo traja chlapíci ako mentori vedú rozhovor, ktorý sa nahráva a neskôr sa dostáva na stránky tejto knihy.

Obsah tvorí:

Vnitřní dítě
Fyzické tělo a instinkt
Rozvoj vědomí muže
Meditační retreat

Okrem tohto tu nájdete profily jednotlivých mentorov ako je Zdeněk Weber, Václav Němeček a Jan David.

Kniha je v solídnej pevnej väzbe, dobre sa drží v ruke a poteší aj záložka.

Na poli mužského rozvoja je už pomerne dosť kníh a táto určite patrí k tým, ku ktorým je dobré sa vracať. Vždy Vás môže nasmerovať.

03.06.2020 5 z 5

Brána k zázrakům Brána k zázrakům Wolfe Lowenthal

Vynikajúca kniha pre všetkých, ktorých zaujíma čínska a východná kultúra. Alebo pre všetkých, ktorí praktikujú akékoľvek bojové umenie. A nakoniec samozrejme aj pre tých z nás, ktorí cvičia Tai Chi, alebo Čchi-Kung v akomkoľvek štýle.

Najväčšia sila v knihe je jej autentickosť. Pravdivosť. Tú tam cítiť. Nájdete tu krásny príbeh autora knihy Wolfa Lowenthala, ktorý bol dlhé roky žiakom presláveného Majtra Čeng Man-čchinga.

Majster Čeng Man-čching bol jedným z tých málo skutočných Majstrov, ktorí celý život zasvätili službe pre druhých. Miloval poéziu, venoval sa kaligrafii, myslím, že aj pestoval bonsaje a bol úprimným človekom. V zmysle Tai Chi bol Majstrom vo svojom štýle.

Dielko ponúka rozprávanie Wolfa Lowenthala nielen o jeho Majstrovi, ale samozrejme aj o Tai Chi o celom tom krásnom balíčku, ktorému sa vraví východná filozofia.

Kniha ma veľmi posunula aj v mojom cvičení Tai Chi a mal som z nej skvelý pocit. Akoby Majster Čeng Man-čching stále priamo v knihe...

Úplná povinnosť pre všetkých, ktorí cvičia akýkoľvek štýl Tai Chi a chcú v tom rásť. Kniha okrem cenných informácií obsahuje aj vydarené autentické fotografie a je v príjemnom vydaní. Teda väzba knihy nie je ani pevná a ani brožovaná. Niečo "medzi tým.

P.S Tejto knihe predchádza prvý diel "Nic Vám netajím"- no ten je už úplne vypredaný. Pokiaľ by sa našiel niekto, kto by ho mal a chcel ho predať, pošlite mi správu.

Ďakujem za túto úprimnú knihu. Vždy ma osloví, len čo ju otvorím...

Na frekvenci čínské medicíny Na frekvenci čínské medicíny Petr Hoffmann

Dával som tejto knihe šancu. Zdá sa mi však prvoplánová. Akoby bola napísaná hlavne preto, aby sa v nej prezentovali prípravky, ktoré autor predáva vo svojej ambulancii.

Kníh o čínskej medicíne mám doma niekoľko, no v tejto mi pripadá akoby tým autor nežil. Akoby nemal v sebe toho ducha čínskych tradícií. Jednoducho v texte je kopec informácií, no všetko je stále orientované ku prípravkom, ktorých katalóg zaberá asi polovicu knihy...

Prvoplánové...?

Informácie o čínskej medicíne, ktoré v tejto knihe sú, nejdú pod povrch, sú podľa mňa plytké. Áno, autor sa snažil priblížiť k širšej skupine čitateľov, no ja z tejto knihy necítim úprimnosť a skutočnú službu pre človeka. Je to ako reklamný katalóg, kde všetky texty smerujú hlavne k tomu, aby si človek klikol na stránku a eshop autora.

Možno sa mýlim- no postoj k tejto knihe a to, čo vyžaruje sa u mňa nezmenil. Je mnoho autorov na Slovensku aj v Čechách, ktorí sa venujú čínskej medicíne, a necítim z nich takú snahu za každú cenu predávať a tlačiť svoje produkty.

O tom Služba nie je.

01.06.2020 1 z 5

Když jde o muže Když jde o muže David Deida

Jedná z mála kníh na tému- Ako pochopiť muža. Väčšinou vychádzajú knihy s opačným námetom, teda ako pochopiť ženu.

Mám pocit, že knihu by si mala prečítať každá žena, ktorá má potrebu kvalitného partnerského vzťahu a samozrejme aj muž. Aj keď niektoré pasáže sú určené úplne a výlučne len ženám, myslím si, že aj pre nás mužov je prínosné dozvedieť sa viac o ženskom svete.

Knihy ako je táto môžete čítať z rôznym zámerom. Naučiť, precvičiť sa ako to máte a dozvedieť sa o sebe a o tom druhom niečo nové. Človek, ktorý má v sebe potrebu rásť a búrať staré nánosy si môže z tejto knihy odniesť veľa.

Praktická, poučná, dráždivá, možno provokujúca, no v každom prípade užitočne-ozdravujúca kniha. A určite nie je len pre ženy...

01.06.2020 5 z 5

Drgdršjavivéka - Zkoumání podstaty Drgdršjavivéka - Zkoumání podstaty Bhárati Tírtha

Áno, Je to vynikajúca kniha. Stručná a silná. Prastará. Živá a hlboko-hlboko múdra. Na to, aby bolo pochopená, treba určitú prípravu. Taktiež odporúčam Eduarda Tomáša a v tomto smere tiež jeho knihu Jóga Pozornosti, presne tak ako tu píše Beebee. Dobré by bolo začať tiež s knihou od Eduarda Tomáša- Cestami sebepoznání, ktorá je úplnou prípravou aj na knihu Drgdršjavivéka. Taktiež je prínosné preštudovať si diela Šrí Ramany Maharšiho, napríklad jeho ranný spis Kdo Jsem Já?

Drgdršjavivéka- je let stíhačkou. Priamo a jasne Vás katapultuje smerom NAHOR. Som šťastný, že táto kniha bola vôbec vydaná a moja veľká vďaka patrí českému vydavateľstvu Avatar, ktoré robí viac ako záslužnú prácu.

HARI OM TAT SAT.

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Nádherná, jemná a očarujúca kniha. Obsahuje posolstvo, ktoré je aktuálne a v dnešnej dobe obzvlášť. Pokiaľ by som mal 15 rokov a prečítal si túto knihu, určite by som sa na svet pozeral inak ako predtým. Môžeme tu vidieť ekologický, akčný, dobrodružný, či napínavý dej. No toto všetko je asi viac na povrchu. Podľa mňa je tu niečo oveľa hlbšie. Prihovára sa to veľmi potichu a z každej stránky.

Jednota. Solidarita. Robiť niečo pre druhých. Služba. To ako sme všetci spojení. To ako závisíme od toho, čo urobíme. Ako ako z každého nášho činu vzniká reakcia a ovplyvňuje všetko okolo nás. To ako sa vždy všetko vracia a skutočné hodnoty akými sú- láska, pravda, čestnosť, priateľstvo, túžba po slobode - sú vždy živé a večné. Na konci románu si môžeme uvedomiť ako snaha niečo ovládať, získať za každú cenu je nemiestna a zbytočná. Určite aj úsmevná.... Myšlienka stromu evokuje podobu so Zemou. Pokiaľ sa potrebuje manipulovať, ukáže sa na tohto a tamtoho, aby vznikol strach. Hneď sa však príde na "riešenie" a tým je "záchranca". V tejto knihe je to postava Jo Mitcha. V našom svete je tých postáv tak veľa... Dejiny sú toho plné.

Tobiáš je kúzelný a nadčasový príbeh. Kniha aj keď je obsiahla /dve časti v jednom celku/ sa číta dobre. Páči sa mi prebal, kde je znázornená mapka stromu. Vyzdvihol by som autentické ilustrácie. Autentickými myslím, že postavy sú tam nakreslené s vlastnou tvárou, mimikou, pohľadmi a emóciami v očiach. To ako sú ilustrácie znázornené, mne osobne evokuje dávne fantastické príbehy. Navyše vždy odrážajú časť deja, ktorý je na aktuálnej strane. Výborne dopĺňajú príbeh a posúvajú knihu bližšie k čitateľovi.

Ak ste rodič a máte doma dieťa od 10 do 15 rokov, určite sa po tejto knihe pozrite. Kniha ponúka hlavne chlapcom dobrý štart a videnie sveta. V tomto smere je aj výchovná a určujúca. Určite oveľa lepšia možnosť ako mobil, alebo počítačové hry... Tým však nemyslím, že je to detská kniha. Naopak. Je to dielo pre nás všetkých.

Vrcholy poznání Vrcholy poznání Jiří Vacek

Na túto knihu sa neodvažujem veľa napísať. Všetko, čo treba o tomto diele vedieť nájdete priamo v knihe. Úvodný text , anotácia ku knihe vystihuje všetko.

Dovolím si k tomuto veľkému dielu iba týchto pár viet...

Všetko je inak. Všetko je Jedným. Boh je Stvoriteľom aj Stvorením zároveň.

Ek Ong Kar Sat Nam Siri Wahe Guru

preklad mantry- "Stvoriteľ a Stvorenie sú jedno. Je to naša pravdivá identita. Extáza zážitku z tejto múdrosti presahuje všetky slová a prináša neopísateľnú blaženosť".

31.05.2020 5 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Kniha je písaná ako penalta vo futbale. Je presná, priama, bez zbytočných okrášlení. Niet sa kam uhnúť... Stavia pred muža zrkadlo z rôznych pohľadov a inšpiratívne provokuje. No nakoniec je to dobrá diagnostika práve toho, že na sebe treba niečo meniť. Dielo ide priamo na vec, bez omáčok a čerešničiek.

Ponúka stručný a jasný vhľad do tematiky v mnohých okruhoch. Je rozdelená do ôsmych častí a v každej z nich je niekoľko kapitol venujúcich sa danej téme. Obsahuje predhovory- Jana Bílého, Richarda Vojíka a Denisy Palečkovej. Nasleduje dlhý predhovor samotného autora. Na jej konci sú rôzne kontakty na mužské kruhy a webové stránky venujúce sa obnove muža. Pre čiastočné uvedenie do textu vypíšem aspoň názvy jej častí.

Cesta muža
Ako zaobchádzať so ženami
Práca s polaritou a energiou
Čo ženy naozaj chcú
Vaša temná stránka
Ženská príťažlivosť
Telesné cvičenia
Intímna joga pre mužov a ženy

Niektoré kapitoly sú veľmi krátke, no slová, ktoré autor vyberá, sedia úplne presne. Predstavuje akýsi vnor a nadhľad do mužskej duše, kde David veľmi dobre pozná a vníma aj ženskú stránku. Text má inšpiratívne citlivý filozofický nádych a je cítiť, že autor je zrelý muž s veľkým množstvom skúseností. No kniha je jednoznačne veľmi praktická a taktická... Na jednoduchých príkladoch ukazuje ako sa veci naozaj majú a ako ich možno zmeniť.

Mnoho situácií, ktoré tu opisuje- každý muž zažíva buď sám so sebou, alebo so svojou partnerkou. Plne odporúčam všetkým mužom, ktorí chcú na sebe pracovať a neuspokoja sa len s tým, čo je. Tým, ktorí sa chcú aktívne podieľať na svojom živote, brúsiť si hrany a tvarovať sa. Tým, ktorí sa neboja pýtať sami seba...

A tiež aj ženám, pretože je to pre ne užitočný návod na cestu do mužskej duše. Dovolím si povedať, že ak dáme slovám z knihy voľnosť a priestor aj v našom praktickom živote- veľmi rýchlo sa začne meniť, liečiť. Na viacero vecí sa budeme pozerať novým pohľadom.

31.05.2020 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Neviem, či to je pravda, no zdá sa mi, že T.G.Masaryk označil tento román za vôbec najlepší, ktorý bol kedy napísaný. Podľa mňa záleží aj od nastavenia čitateľa. Niekto má rád psychologické romány, druhý akčnejšie knihy, iný zase divadelné hry. Napísať však niečo o tomto diele, ktoré je tak silné a strhujúce svojou vnútornou dynamikou a búrlivým stvárnením, aj tak považujem za nedostačujúce. Jednoducho sa to nedá celé uchopiť. Pretože čokoľvek na toto dielo napíšeme, nik nedokáže ozrejmiť celú jeho hĺbku, vety a myšlienky napísané medzi riadkami aj posolstvo, ktoré kniha hovorí. Áno, kniha na prvý pohľad môže aj nudiť, môže byť rozťahaná, môže tam byť príliš detailov, veľa návštev, veľa rečí a rozhovorov... No to je všetko na povrchu. Dej románu je však podľa mňa oveľa viac vnútorný, viac introvertný, než extrovertný. Na každej stránke tejto knihy by sa našli slová, ktoré by mohli zmeniť život každého z nás. Ide len o to či si ich všimneme a čo s nimi urobíme. Nebudem tu rozoberať postavy a dej, pretože sa na to necítim už z úcty k Dostojevskému. Môžem len napísať svoj dojem. Áno, kniha občas nudila, občas sa mi zdala natiahnutá, no keď som ju dočítal- pochopil som, že presne tak to malo byť. A viete čo? Pochopil som, že ani jedno slovo nebolo naviac... Táto kniha obsahuje možno v kocke všetky knihy, ktoré kedy boli vydané. Obsahuje ich odkaz a pointu. Román v sebe skrýva mnoho hlbiny, ktorú objaví len ten potápač, ktorý má na to patričný výcvik. Kto sa dokáže potápať len do 2 metrov, objaví tam veci do 2 metrov. Kto do 8, objaví veci do 8 metrov. Kto do 100, objaví do 100 metrov. Aspoň tak to chápem. Ono to tam JE a je na každom z nás, či to tam nájde, alebo nie. Každý z nás môže vnímať tento román inak. Môže sa páčiť úplne, menej, alebo aj nepáčiť- no nik nenapíše, že to je odpad. Prečo? Pretože všetci cítime, ten hlboký odkaz, ktorý sa nás cez túto knihu dotýka zvnútra... A na to potápačmi byť ani nemusíme.

30.05.2020 5 z 5