Skala317 Skala317 komentáře u knih

Koralina Koralina Neil Gaiman

Po skvelom filmovom spracovaní som s radosťou prečítal aj túto útlu knižku. Film sa mi zdá viac prepracovaný, farbistejší a akosi sa tam toho deje viac. Má atmosféru, ktorá knihe akosi trošku chýba. Píšem však len trošku, pretože kniha je jedna veľká vlna, ktorá vás vtiahne a potom vyhodí na ostrov DO ktorého a Z ktorého vedú len jedny dvere... Čo sa za dverami skrýva? Kniha napovie... Nemyslím si, že toto je rozprávka. Možno je to príbeh do vnútra, možno záchranná cesta, alebo objavovanie iných rozmerov. Som si istý, že kniha má v sebe cestu, ktorá sa odokrýva viac-menej postupne a nie každému rovnako.

04.02.2021 5 z 5

Kúpeľný hosť Kúpeľný hosť Hermann Hesse

Hermann Hesse patrí k mojim TOP autorom a knihy od neho zbieram ako kedysi známky. Spomínam si, že som ešte pred asi 22 rokmi bol v Tescu a tam mali túto knihu v tomto vydaní. Stála vtedy asi 100 Korún slovenských a premýšľal som /ako študent na strednej/ či si to môžem dovoliť. Ako len dobre, že som si to "dovolil". Kúpeľného hosťa mám vo svojej zbierke ako jednu z najlepších kníh Hermanna Hesseho. Čo robí z tejto knihy taký klenot? Ide tu o veľmi autobiografické dielo, kde jednoducho spoznáme Hesseho so všetkými jeho zvyklosťami, povahou, návykmi, myšlienkovými pochodmi, názormi. Prežívame s ním každú minútu. Je to veľmi intímna kniha. Hlboká. Hesse tu je takmer nahý. Tu nejde o príbeh, ide o spisovateľa samotného. Veľmi sa divím, že takáto kniha od tohto velikána literatúry, nositeľa Nobelovej ceny, má na DK iba dva komentáre... No áno. Je už príliš mnoho "moderných" kníh, ktoré na nás kričia z regálov kníhkupectiev a tie tu majú stovky komentárov... No ako je to už všade- Pravda sa skrýva v mále. Tam, kde nechodí veľa ľudí. Nie rovná, široká diaľnica, ale strmá úzka horská cestička nás tam zavedie... Nutnosť pre každého milovníka tohto veľkého Autora.

02.09.2021 5 z 5

Kniha pěti kruhů Kniha pěti kruhů Sandó Kaisen

V dnešnej dobe sa môže zdať, že téma samurajov patrí do archívov a že je už jednoducho všetko inak. Áno, ale len na povrchu.

Téma taktiky boja ako ju opisuje sám Musaši sa dá previesť do bežnej každodennosti. Niečo viac, iné menej, no môžete sa nechať inšpirovať. Nemusíte chodiť po svete s katanou za opaskom, no čo ak sa takýto meč hodí napríklad na rozlišovanie? Rozlíšiť, čo za to stojí a čo už nie? Rozťať ilúziu a uvoľniť okovy? Tam nám meč rozlišovania dokáže veľmi pomôcť a to je len jeden spôsob ako s touto knihou pracovať- alebo ako k nej pristupovať. Prečítal som ju 2 x + vypočuté 2x ako audiokniha. Po každom prečítaní a vypočutí lepší zážitok.

Knihu mám z vydavateľstva Čad Press, ktoré veľmi neoplýva kvalitou vydávaných kníh, no pri tomto diele som to oželel, pretože podstatné sú informácie. Tých je tu veľa. Na začiatku je podrobný úvod k samurajskej tematike, krátko zo života Musašiho, dokonca tu nájdete aj jeho kresby + kaligrafie. / Musaši na sklonku života maľoval a venoval sa kaligrafii/

Tu je dobre vidieť jeho vývoj. Začínal s veľkou agresivitou a zdá sa mi, že už ako 16 ročný porazil prvého samuraja. Porazil je slabé slovo, treba si knihu prečítať. Jednoducho, ten muž už nežil. Postupne Musaši dozrieval nielen ako fyzický bojovník /sám nebol nikdy porazený/, no zrel aj vnútorne a stával sa viac filozofom a mudrcom. Na sklonku života sa uchýlil do jaskyne, kde prežil jeho posledné dva roky.

Treba si uvedomiť, že v dobe v ktorej Musaši žil, bola smrť na dennom poriadku a inak sa ak nej pristupovalo. Samuraj vítal smrť, vstupoval do bojov akoby bol už sám mŕtvy.

Jadro diela tvorí 5 menších kníh. Jedná sa k Knihu Zeme, Vody, Ohňa, Vetru a Prázdnoty. V každej z jednotlivých kníh Musaši opisuje rozličný spôsob fungovania boja, stratégie, nastavenia tela, mysle.

V závere nájdeme krátky Musašiho spis s názvom- Dokukódó.

Čo sa týka Dokukódó- v tejto knihe sú uvedené len názvy 21 viet /nadpisov Dokukódó/ s výstižnými komentármi zenového mnícha Sandó Kaisena.

Komentáre Sendó Kaisena sú mimoriadne silné a nie je divu, že zen buddhizmus má tak blízko k indickej advaita védante z ktorej /podľa mňa/ vzišiel.

Výborná kniha, ktorá nie je pre každého.

26.06.2021 4 z 5

Jaro Adély Ostrolúcké Jaro Adély Ostrolúcké Ľudo Zúbek

Skvostná kniha. Pán Zúbek tu na pomerne malom priestore vykreslil veľmi dobre zmenu povahových čŕt i myslenia Adely Ostrolúckej, ktorej príbeh v spojení s našim veľkým národovcom Ľudovítom Štúrom tvorí jadro knihy. Text sa číta veľmi ľahko, priam sa núka očiam sám od seba. Veľmi sa mi páči prerozprávanie deja priateľkou Adely Ostrolúckej, takže pri čítaní sa vám môže zdať, akoby vám knihu niekto rozprával.

V tejto knihe slová "samé skáču do očí", vy ich nečítate...

Dej je pútavý, svižný, plný farieb, ľahkosti a nájdete tam aj mnoho historických i revolučných okamihov. Celé dielo je pretkané silnou romanticko-ľúbostnou až tragickou linkou hlavných protagonistov, ktorí sa aj napriek ich láske nedokážu milovať tak ako túžia. Ako som už písal, páčilo sa mi ako autor zachytil meniace sa názory, povahové črty a celkový vnútorný svet u Adely Ostrolúckej. Táto linka je tu zvládnutá fantasticky.

V románe sme svedkami spoločenských /dnes už zastaraných/ konvencií, ktoré boli namierené hlavne na získavanie a hromadenie majetku, /svadba pre zachovanie a zvýšenie postavenia/ snaha postúpiť čoraz vyššie a nehľadiac pritom vľavo ani vpravo.

Táto črta je badateľná takmer u všetkých postáv v románe so šľachtickej smotánky... No aj napriek honosným sídlam, prepychovému životu a plným tanierom, nenachádzajú lásku a šťastie... Dielo veľmi názorne vykresľuje osobnosť Ľudovíta Štúra, ktorý podľa mňa dal svoj život za národ- /mýtus s jeho postrelením je podobný ako mýtus s dnešnou pandémiou.../ takých politikov, národovcov dnes už takmer niet.

Tu je dobre vidieť, ako a čím si slovenský národ prechádzal a vnímavý čitateľ, ktorý má kritické myslenie a určitý stupeň prebudenej bdelosti - cíti a vidí, že história sa opakuje aj dnes. Vždy sme bolí tými, ktorí boli bití a ak nám aj vzali bičík, sami sme ho opäť dali do rúk "mocipánom" a ešte im aj ukázali ako nás majú biť. /ak ste videli scénu z filmu Pacho hybský zbojník, tam je to znázornené.../

Čo nakoniec? Podľa mňa je tento román klenotom v slovenskej literatúre a je len pre mňa neznámou vecou, prečo som sa k nemu dostal až teraz.

Alebo si ho vyžiadala sama doba?

19.03.2021 5 z 5

Mor ho (a iné) Mor ho (a iné) Samo Chalupka

Nádherná a silná báseň. V tejto dobe, ktorá už dlhšie nemá tajomstvá a pravda sa pomaly odhaľuje. V tejto dobe, keď slovenský a český národ trpí pod jarmom cudzích mocností a hŕstky zapredancov, v tejto dobe nám má táto báseň ukázať silu, ktorú máme každý v sebe.

Táto báseň nevolá po boji, len po ochrane. Slovania zďaleka nebolí tí, ktorí pálili a plienili cudzie kraje. Vždy sme vítali cudzích chlebom a soľou. Je to starý slovanský zvyk. Tak je to písané aj v básni:

Oni čelom nebijú, do nôh nepadajú:
taká otroč neznáma slovenskému kraju,
lež božie dary nesú, chlieb a soľ, cárovi

Hovoria, že ak cudzí prichádza v mieri, bude pohostený a ochránený. No ak prichádza v zlom, nezľakne sa ho nikto a bude potlačený:

Nuž, povedzže nám, cáre! mocná ruka tvoja
čože nám nesie: či meč, či vetvu pokoja?
S mečom ak ideš: cáre! meče máme i my,
a poznáš, že narábať dobre vieme s nimi;
ak s pokojom: pozdrav ťa pán neba i zeme,
lepšie, ako ťa my tu pozdraviť umieme. —

Nie, družina sa nezľakla a nebola "poslušne zodpovedná" tak ako to chcel cár, alebo v tejto dobe niekto druhý...

Chalupka žil v revolučnom období, ktoré bolo pre slovenský národ ťažkým. Možno ešte ťažším ako dnes. Nemali sme žiadne práva. Slováci boli na vlastnom území menšina. / prečítajte si knihu od Ľudovíta Štúra- Starý a Nový vek slovákov/ Práve toto má náš národ v podvedomí.

Áno sme srdeční, pohostinní, nenapádame cudzie kraje, no sme poddajní a poslušní. Nevieme však nájsť vlastnú sebaúctu a nevieme byť súdržní. Sme ohlúpnutí konzumom a digitálne dobrovoľne oblbovaní. Hovieme si v pôžitkoch a komforte. Zabúdame na tradície, predkov a naše vnútro. Potom je samozrejmé, že niekto iný túto našu vlastnosť využije a presvedčí nás o tom, že všetko, čo sa s nami deje proti našej vôli - je pre naše dobro a treba byť zodpovedný... /???/

V tomto sa už líšime od junákov v básni Mor Ho! Pretože oni boli spojení, nenechali si vziať svoju zem a postavili sa na odpor.

Radšej sa vzdali aj života, než by žili v nevedomom otroctve:

Hynú i naši, hynú, ale sťa víťazi!
Žiadna rana zvuk bôľu z úst im nevyrazí,
vďačne lejú vernú krv po osudnom poli:
oj, veď padnúť za národ — oj, veď to nebolí!

A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

Nech bude čítať tento komentár ktokoľvek, či Slovák, alebo Čech. Nezáleží na tom. Naše krajiny boli a sú stále spojené.

Nenechajme si vziať čo je naše, za čo zomierali naši predkovia. Oni dali svoje životy. Možno sa nás raz spýtajú- "A čo ste urobili vy?"

03.03.2021 5 z 5

Za čas a prostor Za čas a prostor Míla Tomášová

Vidím, že na knihu takéhoto formátu sú len zatiaľ len štyri komentáre. Je to málo, alebo veľa?

No.... začnem pekne po poriadku. V prvom rade nebudem hodnotiť túto knihu, pretože sa na to necítim už len kvôli mojej úcte k manželom Tomášovým. Jednoducho mi asi neprináleží napísať, niečo ako- "dobrá kniha, menej dobrá" a podobne. Napíšem len môj názor na toto dielo.

Ku knihe som sa dostal "náhodou" v jednom BIO obchode, kde knihy ani nepredávajú. Mali na poličke zopár kníh a hneď mi oči padli na obálku tejto knihy. Vedel som o čo ide a tak som sa spýtal, či tie knihy na poličke majú aj na predaj. Vraj nie, no ak chcem, môžem si požičať čo chcem a priniesť späť až prečítam. Dobré, povedal som si a vedel som, že to je odkaz, aby som sa zoznámil aj s Mílou Tomášovou.

Knihy od Eduarda Tomáša mám načítané a vďaka Bohu ich niekoľko vlastním. Ich hodnota je nadčasová. Míla Tomášová mi trochu unikala a vedel som len, že jej vyšli vo vydavateľstve AVATAR knihy s básňami. No vraj "Za čas a prostor" je kniha priam legendárna. Tak ... a teraz ju mám pred sebou a práve dočítanú.

Takže aké mám dojmy? Kniha sa skladá z množstva esejí napísaných zo skutočných životných zážitkov Míly Tomášovej. Predstavte si krátke 2-3 stranové eseje písané navonok zo života, no popretkávané silnou a prenikavou duchovnou filozofiou.

Boh je v tejto knihe najvyšším autorom. Míla tu píše pravdivo, úprimne, niekedy šokujúco. Jej diaľkové svetlá sú skutočne diaľkové a vidí nimi nielen dopredu, ale aj dozadu. Píše ako starý Majster kronikár, no jej eseje sú zabalené do súčasného kabáta. Píše aj intímne a delí sa s nami o jej skutočne hlboké a pomerne osobné zážitky.

Ukazuje veľa múdrosti na zdanlivo obyčajných životných príbehoch, delí sa s nami o poznanie, ktoré cez ňu prehovára a kniha celá sa tak stáva /pre vnímavého čitateľa/ studnicou múdrosti a poznania. Toto poznanie je nad všetky náboženstvá, no je ich základom a tvorbou zároveň.

Tak ako píše v úvode tejto knihy pán Hynek Beran- citujem v preklade z češtiny- "Pravda je len jedna. Učení, ciest a náboženstiev je mnoho. Pre pokročilejšieho adepta však hovoria jednou rečou. Kto svätorečí jednej náuke a zatracuje inú, kto hľadá svoje spasenie v osobách Majstrov, je len úplný začiatočník, ktorý sa má ešte mnoho čo učiť. Niektoré náuky /náboženstvá/ ku nám môžu prehovárať viac než iné, môžeme s ich pomocou lepšie a rýchlejšie chápať. Je to tak dané naším individuálnym charakterom a vlastným spôsobom cesty a pokroku. Zasvätenec však chápe všetky náuky, pretože všetky hovoria rôznymi slovami o jednom a tom istom."

Tak vidíte. Túto knihu pravdepodobne asi nepochopia vyznávači ortodoxného zamerania, ktorí vyvyšujú jedného Spasiteľa nad iných, alebo hovoria, že práve ten " ich Boh" je pravý a Boh druhých je nepravý. Ako píše v úvode pán Beran- takíto ľudia sa majú ešte mnoho čo učiť.

Všetko je Jedno a Jedným. Boh je nielen Stvoriteľom, ale aj Stvorením zároveň.

Kniha okrem hlbokej múdrosti navonok obalenej bežnými i menej bežnými životnými skúsenosťami ponúka bohatú archívnu fotoprílohu. Od čias jej vzniku vyšla myslím už v treťom vydaní.

Mnoho ľudí, ktorí boli chorí a verili v silu, ktorá hovorí cez túto knihu si ju prikladali na boľavé miesta na tele.

Vďaka tejto knihe som viac spoznal Mílu Tomášovú a mnoho som sa dozvedel. Veľa sa ma dotklo.

Ďakujem.

11.07.2020 5 z 5

Šlabikár Šlabikár Juraj Brťka

Tak to je teda nostalgia. Šlabikár... Kde sú tie časy bez mobilov, bez wifi... Keď sa písalo ešte ručne, Kuko bol detské božstvo, hrali sa céčka a kľúče sa nosili na krku... A slovo platilo.

28.06.2020 5 z 5

Čím je kniha Štyri dohody tak prevratná? Jednoduchosťou? Námetom? Múdrosťou? Či jej šírením Jardom Dušekom? Určite všetkým. Ak čítate knihy, ktoré sa síce zdajú byť múdre, ale veľmi im nerozumiete, knižku si určite prečítajte. Ľahko pochopíte. Alebo ak sa chcete samým sebe pozrieť pod pokličku a očividne zmeniť niektoré vaše návyky v správaní a myslení- kniha Vám veľa dá a ešte Vás aj pobaví.

Z môjho pohľadu nám kniha ponúka jednoduchý návod ako sa pozrieť na svoje vlastné správanie a zmýšľanie. A práve cez štyri dohody ukryté v knihe ich začať cez seba meniť.

- Napríklad v prvej dohode si možno uvedomíte ako často hovoríme slová, ktoré nám nič nedávajú, alebo, ktoré nás oberajú o silu.

-Druhá dohoda mi ešte viac potvrdila, že nech si o Vás myslí hocikto hocičo, nie je to o Vás. Takže môžete byť pokojní. Každý vidíme svet a druhých ľudí hlavne cez seba a svoje vnútorné nastavenia.

-Tretia dohoda ma len ubezpečila, že vždy je všetko INAK. Niekedy si myslíme, že určite to takto je a preto to tak je, lebo to tak musí byť... Vytvárame si dohady... No často sa ukáže, že všetko je aj tak inak...

-No a posledná Vám jasne hovorí, že najlepšie je robiť naozaj všetko tak ako najlepšie vieme. Tento prístup Vám môže mnohé otvoriť. Napríklad prestanete byť na seba tak prísni a začnete sa mať viac radi.

Aké sú to tie Štyri dohody?

Nehřešte slovem
Neberte si nic osobně
Nevytvářejte si žádné domněnky
Dělejte vše tak jak nejlépe dovedete

Knižka je písaná jednoducho. Ľahko sa číta a sprvoti sa možno aj ľahšie chápe. Až sa zdá, že si miestami môžete povedať, že či toto je tá kniha, ktorú tak každý chváli- veď je to jednoduché... Áno, jednoduché to je, no ak sa do nej ponoríte viac, môžete sa sami presvedčiť, že dodržiavanie týchto dohôd môže byť pomerne tvrdým orieškom.

No už len to, že sa na slová z knihy pozriete a uvedomíte si nejaký „aha moment. Napríklad - "Aha- tak to som celý ja. Aha, tak toto je zjavne o mne. Aha, no má pravdu". Môžete začať svoje správanie pozorovať z iného uhla. A samozrejme meniť svoje „staré dohody“ za pomoci nových dohôd v knihe obsiahnutých. Získate tak mnoho darov o ktorých teraz ešte vôbec nemusíte vedieť.

Citát z knihy...

Každého dokázal pochopit, ale nikdo nerozuměl jemu. Věřili, že je vtělením Boha, a on se vždy, když to slyšel usmál a říkal: „Je to pravda. Jsem Bůh. Ale Bohem ste i vy. Jsme stejní vy i já. Jsme obrazy světla. Jsme Bohem.“

Aj tieto pasáže z knihy ma veľmi zaujali. Sú hlboko pravdivé... Na konci knihy sú ešte modlitby, ktoré Vám iste veľa dajú.

29.05.2020 5 z 5

Rámájanam Rámájanam Válmíki

Rámájanam vyšlo u nás v niekoľkých prekladoch. Najznámejším je preklad zo Spoločenstva pre vedomie Krišny prerozprávaného Krishna Dharmou z roku 2009.
Hoci nebýva označované za najlepšie, určite si ho rád prečítam.

Vydanie, ktorého sa týka tento komentár je z roku 1957. Ide o prebásnenie tohto eposu indológom Oldřichom Frišom. Keď si zoberieme, že pôvodná podoba eposu má 48 000 veršov, tak v tejto knihe sa pánovi Frišovi podaril famózny kúsok. Všetko podstatné z deja vybral, zhrnul, spojil a neskutočne citlivo prebásnil na cca 200 stranách.

Výsledok? Nadčasový.

Pán Friš mal veľký cit pre indickú poéziu, bol uznávaným indológom, takže mal k danej téme srdečný vzťah. To sa prenieslo na celé toto dielo.

Hoci je kniha vo veršoch, nie sú veľmi rýmované a číta sa ľahko. Text je doplnený /veľmi kvalitnými/ dobovými ilustráciami z originálu Rámájanam. Na konci nájdete vysvetlivky z textu, ktoré ponúkajú hlbší vhľad do témy a veľmi pekne napísaný doslov.

Dejovo som sa do knihy tak ponoril, že som nemohol prestať čítať. Pre každého, komu je blízka indická kultúra, hinduizmus, alebo učenie takých velikánov ako Ramana Maharši, či náš Eduard Tomáš, knihu jednoznačne odporúčam.

Ide o hodnotné a zásadné dielo indickej kultúry, ktoré v sebe skrýva veľa slnka. V Indii vznikol na základe tohto eposu seriál, ktorý je najsledovanejším indickým seriálom všetkých čias a keď skončil, diváci si vynútili opakovanie.

Neviem si predstaviť aký seriál z našich dávnych čias by bol na Slovensku vysielaný. /???/ U nás sme už dávno stratili to najcennejšie. Len málo je tých, ktorí hľadajú a nachádzajú.

Z tejto knihy mám príjemný pocit. ide z nej sila a krása vekov, ktoré trvajú.

Inak aj keď je kniha vydaná v roku 1957, je stále zachovalá, so záložkou a kvalitne prevedená. Dokonca som v nej našiel aj kupón z roku 1957, kde sa píše, že keď by bola kniha z výroby poškodená, vymenia ju v každom kníhkupectve. No... to sa už dneska nenosí. Doba je iná, no hodnoty zostávajú. Treba sa im len otvoriť.

14.04.2021 5 z 5

Сказка о Морозко / Rozprávka o Mrázikovi (prerozprávanie) Сказка о Морозко / Rozprávka o Mrázikovi (prerozprávanie) Aljona Podlesnych

Dobrá dvojjazyčná kniha pre tých, kto sa učia ruštinu. Kniha má na jednej strane ruský text a na druhej slovenský. Väčšinou bývajú dvojjazyčné knihy v ruskom jazyku najčastejšie spojené s češtinou, čo je síce fajn, /rád čítam knihy v češtine/ no pokiaľ ste Slovák, tak na výuku sa predsa len viac hodí slovenčina, než čeština.

Je teda škoda, že je tak málo dvojjazyčných rusko-slovenských kníh.

Kniha je rozdelená do jedenástich kapitol. Pod každou kapitolou je malé gramatické vysvetlenie, alebo objasnenie rôznych slov, fráz či slovných zvratov. Takisto pod každou kapitolou nájdete aj otázky z aktuálneho textu na ktoré môžete odpovedať.

Súčasťou knižky je aj audio CD na ktorom je nahovorená celá rozprávka rodiacimi hovoriacimi. Problém je však trochu ten, že niektoré postavy hovoria podľa mňa prirýchlo a občas aj menej zreteľne, takže v tomto prípade je audio CD len doplňujúci prvok.

Čo mi v knihe chýbalo je vyznačenie prízvukov, ktorý je v ruštine veľmi dôležitý. V knihe prízvuk vyznačený nie je, tak som si ho musel celý napočúvať z audio CD a do celej knihy ho do každého slova zaznačiť ceruzkou. Text sa tak potom lepšie číta a viac sa naučíte. Odporúčam.

Na konci knižky nájdete aj krátky slovník, kde už v slovách je prízvuk vyznačený... Čo mi prišlo zbytočné sú obrázky v každej kapitole, ktoré mi pripomínajú vymaľovánky.

Celkovo hodnotím knižku pozitívne. Dá sa s ňou stále pracovať a je dobré ju používať ako spestrenie výuky ruštiny. Určite ňou vašu ruštinu obohatíte. Navyše je to nadčasový a známy príbeh. A aj keď sa to nezdá, skrýva v sebe značné posolstvo.

10.02.2021 5 z 5

Rádce pravého muže Rádce pravého muže Robert Glover

Ste muž a ste pre všetkých kamarát? Ženy vás vnímajú ako bútľavú vŕbu a tak dobre sa s vami rozpráva? Vždy trpezlivo počúvate a ste ochotný vo všetkom poradiť? Neviete povedať NIE? Neviete si zastať hranice a ste poddajný? Vo všetkom súhlasíte a všetkým vo všetkom chcete vyhovieť? Radšej zatnete zuby akoby ste mali otvorene vystúpiť s vlastným názorom aj keď by ste tým vyvolali konflikt? Ste mamičkin maznáčik a stále ste pripútaný k Vašej mame aj keď už máte vlastnú rodinu, alebo partnerský vzťah?

Toto všetko a ešte viac je syndróm hodného kluka, ktorý je v dnešnej dobe u mužov veľmi rozšírený. Ak ste sa v tom našli- prečítate si túto knihu.

Výborná knižka. Ukazuje mužom, ako možno vyjsť zo syndrómu hodného kluka. Tento syndróm majú aj ženy, no u mužov je to podľa mňa ešte hlbší problém. Sám som si tento stav riešil roky a táto kniha mi veľmi pomohla v sebe odhaliť to, čo už mi neslúži a ísť inou cestou.

Kniha je praktická. Obsahuje cvičenia, príbehy rôznych mužov z terapeutickej praxe autora, ktoré sa Vám môžu stať "barličkou a pomocníkom" na Vašej ceste. Sám autor si syndrómom hodného kluka prešiel, takže píše z vlastnej skúsenosti.

V knihe sa dozviete, kto je to ten "hodný kluk". Ako sa prejavuje a aký dosah má táto vlastnosť /alebo skôr spôsob vnímania seba/ na jeho život a život ľudí okolo neho. Taktiež sa dozviete ako z toho von a aké praktické kroky môžete urobiť.

Kniha je v peknej a pevnej väzbe. Som rád, že vôbec vyšla a určite treba poďakovať aj aktivite mužského kruhu v Čechách na čele so Zdeňkom Weberom. Myslím si, že určite toto české vydanie podporili.

Knihu odporúčam pre každého muža bez ohľadu na postavenie, vek, či vzdelanie. Každý si v nej nájde "to svoje"...

07.06.2020 5 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Kniha je písaná ako penalta vo futbale. Je presná, priama, bez zbytočných okrášlení. Niet sa kam uhnúť... Stavia pred muža zrkadlo z rôznych pohľadov a inšpiratívne provokuje. No nakoniec je to dobrá diagnostika práve toho, že na sebe treba niečo meniť. Dielo ide priamo na vec, bez omáčok a čerešničiek.

Ponúka stručný a jasný vhľad do tematiky v mnohých okruhoch. Je rozdelená do ôsmych častí a v každej z nich je niekoľko kapitol venujúcich sa danej téme. Obsahuje predhovory- Jana Bílého, Richarda Vojíka a Denisy Palečkovej. Nasleduje dlhý predhovor samotného autora. Na jej konci sú rôzne kontakty na mužské kruhy a webové stránky venujúce sa obnove muža. Pre čiastočné uvedenie do textu vypíšem aspoň názvy jej častí.

Cesta muža
Ako zaobchádzať so ženami
Práca s polaritou a energiou
Čo ženy naozaj chcú
Vaša temná stránka
Ženská príťažlivosť
Telesné cvičenia
Intímna joga pre mužov a ženy

Niektoré kapitoly sú veľmi krátke, no slová, ktoré autor vyberá, sedia úplne presne. Predstavuje akýsi vnor a nadhľad do mužskej duše, kde David veľmi dobre pozná a vníma aj ženskú stránku. Text má inšpiratívne citlivý filozofický nádych a je cítiť, že autor je zrelý muž s veľkým množstvom skúseností. No kniha je jednoznačne veľmi praktická a taktická... Na jednoduchých príkladoch ukazuje ako sa veci naozaj majú a ako ich možno zmeniť.

Mnoho situácií, ktoré tu opisuje- každý muž zažíva buď sám so sebou, alebo so svojou partnerkou. Plne odporúčam všetkým mužom, ktorí chcú na sebe pracovať a neuspokoja sa len s tým, čo je. Tým, ktorí sa chcú aktívne podieľať na svojom živote, brúsiť si hrany a tvarovať sa. Tým, ktorí sa neboja pýtať sami seba...

A tiež aj ženám, pretože je to pre ne užitočný návod na cestu do mužskej duše. Dovolím si povedať, že ak dáme slovám z knihy voľnosť a priestor aj v našom praktickom živote- veľmi rýchlo sa začne meniť, liečiť. Na viacero vecí sa budeme pozerať novým pohľadom.

31.05.2020 5 z 5

Zlatý orel Zlatý orel Eduard Tomáš

No tak toto bola lahôdka. Kto by to bol povedal, že náš popredný veľký mystik a môj tak láskavý učiteľ Eduard Tomáš, napísal takéto niečo? Po takých dôležitých, veľkých knihách ako "108 meditací", alebo "999 otázek a odpovědí na cestě poznání" a mnohých iných sa nám tu predvádza v úplne inom rozmere.

Zlatý orel- je totiž úúúplne úúúplná autorova prvotina. Tematicky sa prenesieme do obdobia divokého západu. Jednoducho "kovbojka" ako by povedali bratia Česi- "se vším všudy"

Prečo práve tento žáner? Veď mnoho ľudí, ktorí čítajú diela manželov Tomášových, alebo knihy Eduarda, toto útle dielko možno ani nepozná. Kniha má vynikajúci predslov z pera človeka, ktorý Eduarda poznal veľmi dobre - jeho syna Miloša Tomáša. No a práve Miloš tu veľmi hlboko odhaľuje zákutia svojho otca, ukazuje nám ho tak ako ho nepoznáme. Objasňuje aj dôvod vzniku tejto knihy a konečne prečo práve TÁTO TÉMA. Predslov v podaní Miloša Tomáša ma veľmi zaujal. Vrúcne slová syna k otcovi. Veľmi dobre napísané a mám pocit, že z tohto predslovu sa dozviete o Eduardovi Tomášovi to, čo nenájdete v žiadnej jeho ďalšej knihe. Viem o tom svoje, pretože ich mám takmer všetky.

No a aký je Zlatý orel? Svižný, šťavnatý, prenikavý, dobrodružný a hoci sa dá napísať, že neprináša nič nové... Veru pristihnete sa ako obraciate stranu za stranou... Za chvíľu máte knihu prečítanú. Kniha nemá ani jedno hluché miesto. Zhltol som ju na jeden dych.

Prvé, úplne prvé dielo Eduarda Tomáša v krásnom poctivom vydaní zo spriazneného vydavateľstva Avatar. Pochválim aj štýlovú obálku. V prebale dokonca nájdete aj foto pôvodnej obálky prvého vydania tohto románu z roku 1942.

Veľmi ďakujem.

08.09.2021 5 z 5

Tajemné absolutno Tajemné absolutno Eduard Tomáš

Zápisky a skúsenosti počas meditácií Eduarda Tomáša. Kniha je to veľmi osobná až intímna. No nie "osobná" do tej miery, že by sa Majster Tomáš zhodoval so svojou "osobou", no osobná čo sa týka hlbokých vnútorných zážitkov, ktoré počas meditácií mal.

Vstupy do Absolutna boli v jeho prípade určite Nirvikalpa Samádhí.

Všetky knihy Eduarda Tomáša, /ktorý mi úplne zmenil život/ by sa dali nazvať- Milosťou Božou. Tajemné Absolutno máte prečítané asi za pol hodinku, no aká hĺbka sa tam skrýva... Eduard si dôsledne zaznamenával mnoho svojich poznatkov, pocitov a myšlienok a aj preto mohli vzniknúť okrem tejto knihy aj jeho mnohé ďalšie. Ako poznám jeho skromnosť, určite by povedal- " Ale Petře, vždyť víš, že to nejsou mé knihy... Vše je Jedním"

A má pravdu. Teraz je Pravdou samotnou. Hlboko Vám ĎAKUJEM Majster Tomáš.

02.08.2021 5 z 5

Анна Каренина / Anna Karenina Анна Каренина / Anna Karenina Aljona Podlesnych

Pokiaľ sa učíte ruštinu ako samouk a chcete si vybrať dvojjazyčnú rusko-slovenskú knihu, tak žiaľ máte len dve možnosti. Prvou je Mrázik- klasická rozprávka, ktorú asi každý pozná a druhá voľba je práve Anna Karenina.

Na českom dvojjazyčnom trhu je to nepomerne lepšie. Tam je v rusko-českom vydaní hneď niekoľko kníh, napríklad Ruské byliny, Majster a Margaréta, Čuk a Gek a iné. Knihy v češtine čítam často a rád, no ak sa mám učiť cudzí jazyk, je lepšie nech je hneď preložený do slovenčiny.

Kniha je samozrejme v skrátenom vydaní. Obsahuje 29 kapitol. Na ľavej strane je ruský text a na pravej slovenský. Pod každou stránkou je ešte malé okienko, kde sa oboznamujeme s poznámkami k ruskej gramatike, nezvyklými slovnými spojeniami, alebo nazrieme do ruskej kultúry. Tento nápad vítam. Niečo podobné je aj v knižke o Mrázikovi.

Veľká škoda, že takéto knihy v ruštine neobsahujú zvýraznený prízvuk. V ruštine je prízvuk veľmi dôležitý, a nemožno sa z textu učiť, keď nevieme, kde je prízvuk. V bežnom ruskom texte sa prízvuk síce neoznačuje, no v knihách takéhoto typu by sa mal. Takže mínus.

Ďalším a najväčším mínusom knihy je jej audio spracovanie. Súčasťou je totiž aj CD, kde je celý text prerozprávaný rodeným hovoriacim.

Lenže ako je nahovorený? Nezvyčajne - rýchle, nedôsledne, nezreteľne. Výslovnosť sykaviek, písmen ako Č, Š, alebo mnohých dlhších slov je akoby zahmlená.   Text je prečítaný ako z rýchlika. Mám pocit akoby pani Mamonová mala v pri jeho čítaní  v ústach kameň, alebo asi desať dobre zlepených žuvačiek a k tomu ešte aj niečo jedla.

Neuveriteľne odfláknuté!

Normálne ma to naštvalo takáto nedôslednosť a NEempatia. Predsa, keď idem čítať text, ktorý budú počúvať ľudia, ktorí sa ten jazyk učia, dám si záležať. Čítam pomaly, dôrazne s intonáciou a zreteľne. Viem, že ma budú ľudia počúvať a učiť sa podľa toho ako to prečítam.

Možno sa Vám zdá, že dramatizujem, no mám s čím porovnávať. Ľudia, ktorí učia na internete ruštinu, majúci blogy, alebo natáčajú videá,  hovoria pomaly, zreteľne a dôrazne. Pretože je to dôležité pre toho, kto ich počúva. A oni to vedia.

Táto pani to však úplne odflákla. Text či chcem, alebo nechcem musím počúvať hlavne kvôli prízvuku, ktorý si vyznačujem do knižky, no keď si máte prízvuk poznačiť takmer pri každom treťom slove a keď za desať sekúnd je prečítaných aj dvadsať slov, máte čo robiť.

Už v Mrázikovi pani Mamonová čítala tiež niekoľko postáv a... najmenej zreteľne zo všetkých. Aj tam som mal problém porozumieť jej výslovnosti. Tu je to ešte horšie.

Na druhej strane, keď som počúval ako načítala táto istá pani knižku Čug a Gek, ktorá vyšlo v rusko-českom vydaní, tam to bolo  čisté, zreteľné a dôrazné... No bratia Česi, máte to lepšie.

Na tak slávny román ako je Anna Karenina si toto útle dielko zaslúžilo lepšie spracovanie.  Dôkazom je aj ruská zástava na obálke knihy, kde je modrý pásik úplne naspodu a podľa všetkého má byť v strede zástavy...

Robme veci kvalitne a dôsledne.

01.08.2021 3 z 5

Tajomstvá troch strelených Tajomstvá troch strelených Jozef Repko

Knižka napísaná v čase socializmu pre deti a mládež. Sú to sci-fi príbehy, ktoré mňa osobne celkom chytili. Ono nie je to napríklad Alfred Hitchcock a jeho Traja pátrači, aj keď to možno tak vyzerá. Táto knižka má predsa len od Troch pátračov ďaleko. Socializmus som spomenul v úvode aj preto, lebo celý dej je ním trochu premočený. Deti si musia pýtať povolenie, starší žiak dohliada na mladšieho, starší spolužiaci dohliadajú na mladšiu spolužiačku, oslovujú sa trochu formálne... no niečo ako návrat do čias Fontány pre Zuzanu, kde boli partie kamarátov na sídliskách, malé deti slušne zdravili starších /čo sa dnes už asi nedočkáte.../. Kniha dnešnú mládež asi nezaujme, pretože prináša posolstvo, ktorému už dnešné deti tak nerozumejú. Je to cesta byť vonku, byť mimo komfortnej zóny, niečo nové objavovať, stretávať sa s čímsi, čo presahuje hranice smartfónu a počítača... Záver? Výborná, na dobu keď vyšla pútavá kniha s originálnym dobrodružným obsahom. Mimochodom časť o smrtiacich včelách bola určite najlepšia.

05.05.2021 5 z 5

Hovory o seberealizaci Hovory o seberealizaci Annamalai Svámí

Kniha, ktorá odkrýva cestu k úplnému Poznaniu. Annamalai Svámí bol priamym žiakom veľkého indického mudrca Šrí Ramany Maharšiho. V tejto knihe, ktorú zostavil bývalý knihovník Ramanašramu David Godman, Annamalai Svámí zodpovedá mnoho otázok týkajúcich sa cesty Absolútneho Poznania. Kniha je súhrnom hlbokej Pravdy a je poňatá formou otázok a odpovedí.

Odporúčam všetkým, ktorých srdce oslovil Eduard Tomáš, Míla Tomášová, František Drtikol, Paul Brunton, Mooji, H.W. L. Púndža, Šrí Nisargadatta Maharádž a samozrejme Šrí Ramana Maharši.

Za tento klenot sa treba poďakovať aj Rudolfovi Skarnitzlovi, ktorý knihu preložil a osobne sa s Annamalai Svámim v Indii v Ramanašrame stretol.

Kniha sa dá stiahnuť aj nahovorená. Kto by mal záujem, napíšte mi a pošlem vám odkaz na stiahnutie knihy v audioformáte.

23.06.2020 5 z 5

Usteľ si Usteľ si William H. McRaven

Áno, na trhu je v dnešnej dobe veľa motivačných kníh. Už to slovo- „motivácia“... Máme pocit, že nás niekam ťahá, dopuje, podporuje. Kričí na nás, že to zvládneme. Héééj tak už sa prestaň ľutovať a vstaň z tej postele! Makaj. Tak choď už niečo robiť, zarábať, víťaziť, dosahovať, prekonávať... Si najlepší a si víťaz... Pozor na konkurenciu...

Bŕŕŕ...

Tým som si už prešiel a táto kniha aj keď je motivačná, tak takto motivačná ako som napísal vyššie- nie je.

Takže už vieme, aká kniha nie je. No aká je?

Autentická. Pravdivá. Úprimná. Aké je jej najväčšie PLUS? Je zo života. Suché teoretické poučky tu nenájdete. Admirál McRaven sa v tejto knihe delí s navonok prostými pravdami, ktoré získal počas výcviku SEAL v USA. Tento výcvik je najtvrdší na svete. Trvá 6.mesiacov a dokončí ho len mizivé percento účastníkov. Admirál bol zaradený do skupiny 150-tich kadetov z ktorých výcvik dokončilo 33 mužov. V službe námorníctva USA bol 37. rokov a na konci kariéry velil všetkým americkým jednotkám.

Keby som túto knihu nečítal, neveril by som, že je možné zvládnuť to, čo zvládli títo muži. Keď si to neprečítate, neuveríte. Práve to je najväčšia sila tejto knihy. Je pravdivá, písaná zo života a skúseností.

Môžete si povedať. „OK, no to je vojak a ja nie som v armáde. To nie je pre mňa.“ Ak ste žena, tak si možno poviete- „To je len pre mužov...“ Odpovedám Vám. Kniha je pre mužov aj ženy, pretože pravdy v nej sú univerzálne aplikovateľné pre každého z nás bez rozdielu pohlavia, postavenia, náboženského vyznania či farby pleti.... Možno si poviete- „On to musel zvládnuť“. Odpovedám vám, že nemusel... Mohol to kedykoľvek ukončiť. A to, že my nie sme vojaci, ešte nič neznamená. Pravdy, ktoré nájdete v tejto knihe, môžete použiť vo vašom vlastnom živote a aplikovať ich podľa vašej potreby.

Áno, pre mužov má kniha istý užší význam. V dnešnej dobe pohodlia, pôžitkov, zážitkov a vymožeností, keď je veľa mužov závislých na sladkostiach, zarábaní peňazí, kariére, svojej mame, hraní PC hier, či porne- je to pre každého uvedomelého muža, ktorému nestačí to, čo ponúka táto konzumná spoločnosť- jasná výzva.

Ak sa vám zdá, že váš život je ťažký, že je nespravodlivý, že nie je fér, že toho už máte dosť- stačí sa začítať do tejto knihy... Spoznáte že to, čo sa Vám zdá práve teraz ťažké, tak ťažké naozaj nemusí byť. A asi ani nie je... Že ak človek chce, má vnútorný cieľ a zámer v srdci, dokáže veľa. Oveľa viac než si myslí, že je schopný.

No tu nejde len o to- „ niečo dokázať“. Kniha Vás pobáda hlavne k tomu, aby sme zhodnotili to, čo sa nám deje a reagovali inak. Pretože to, čo sa nám stane, niekedy ťažko ovplyvníme. No ovplyvniť môžeme vždy to - ako na veci reagujeme.

Nič nie je tak ťažké a zlé ako sa nám môže zdať. Vždy je cesta ako z toho von. Naše reakcie na to, čo sa nám deje, tvoria naše ďalšie skúsenosti.

To je odkaz tejto knihy.

P.S. Odporúčam si knihu prečítať na jeden dúšok. Tak z nej získate maximum. Prečítanú ju máte do hodiny.

P.P.S- Miestami tu cítiť trochu americký patriotizmus, no to asi k Američanom patrí. Každopádne zážitok z čítania to vôbec neovplyvňuje. Pre mňa zatiaľ asi najlepšia „motivačná“ kniha, ktorú som čítal. Bodka.

15.06.2020 5 z 5

Mužství Mužství Steve Biddulph

Je stále viac mužov, ktorí si uvedomujú svoje obmedzenia, závislosti, nedoliečené rany a mnohí skutočne úprimne kráčajú vpred. Iba cez uvedomenie, pomenovanie, prijatie a vyliečenie týchto častí je možné v nájsť v sebe to kým sme.

Táto cesta je často trpká a spočiatku sa môže zdať, že nevydáva žiadne plody. No kto sa skutočne vedome rozhodne kráčať cestou svojej sily, je vždy chránený a je mu poskytnutá pomoc. A len tak môže objaviť svoje Svetlo a silu v sebe samom. Nadobudnúť vyšší zmysel života. Jednou z týchto pomocí je aj táto kniha...

Bidduplh mužskú energiu a jej aspekty rozvíja do mnohých rovín- od uvedomenia si svojich rán, liečenie seba, vzťah s naším biologickým otcom, vzťah k sebe, ženám, deťom, iným mužom. Opisuje tu divokosť muža ako usmerniť svoju energiu a nasmerovať ju. Kniha sa neodvoláva na žiadne náboženstvo. Je písaná štýlom terapeuta, psychológa, ktorý má bohaté skúsenosti s prácou s ľuďmi.

Kniha- Mužství rozvíja a ukazuje mužskú stránku v celoplošnej forme. Napríklad o knihe Cesta pravého muža som tu napísal, že je ako penalta vo futbale. Rýchla, dravá a ukazujúca presne a jasne, čo má byť ukázané.

Mužství je však ako celý futbalový zápas. Širšia, obsahovo zložitejšia, pútavejšia. Miestami náročnejšia na čítanie. Povedal by som, že okrem samotného futbalového zápasu obsahuje aj tréningy hráčov... Je to rozsiahla kniha, ktorá sa nečíta ľahko ani rýchlo. Autor sa často odvoláva citáciami na iných spisovateľov píšucich o mužskej tematike. Povedal by som, že je akousi malou encyklopédiou v mužskom svete. Nie je nábožensky orientovaná ako Z chlapca kráľom, ani dravá a strhujúca ako Cesta pravého muža. Okrajovo obsahuje múdrosti oboch spomínaných kníh, no má vlastnú tvár.

Obsah:

V čem tkví problém
Sedm krokú k mužství
Osvobození pro nás ostatní
Vy a Váš otec
Sex a jeho duchovní smysl
Muži a ženy
Být opravdovým otcem
Dobrá škola pro chlapce
Práce podle srdce
Opravdoví mužští přátelé
Divoký duch muže
Mužské skupinky

Mužská energia neznamená zvádzať ženy oceľovým telom a svalmi, ani drahým autom, peniazmi, postavením v práci, či veľkým penisom. Pre mňa znamená skutočne si uvedomiť svoje rany a slabosti, závislosti, pomenovať ich a vedome, ukotvene s nimi pracovať. Rozlišovať, čo je a nie je pre mňa vhodné. Byť maximálne úprimný sám k sebe aj za cenu, že dávne priateľstvá a známosti už nemusia byť tak úprimné ako sme si mysleli. Nenechať sa ovplyvňovať názormi iných, ale mať na veci svoju vlastnú hlavu a srdce. No tiež byť vnímaví a otvorení. Dať slobodu sebe aj druhým a chrániť, postaviť sa najprv za seba. Rešpektovať druhých na ich ceste, ich rozvoj a duchovnú vyspelosť, no tiež si držať svoje. Byť otvorený výzvam a názorom druhých a keď treba, vhodne s nimi pracovať. Mužská energia je však oveľa viac.

Tak ako muž v minulosti šiel do boja s mečom, dnes často zvádza najprv boje so sebou, vo svojom vnútri a srdci. Je na čase postaviť sa zoči-voči svojim závislostiam. A na to treba odvahu. Učí sa byť úprimný a uvedomelý. Vnímať realitu zoširoka a nie len z istých bodov. Muž sa stáva rytierom svojho srdca najprv pre seba až potom pre iných. Keď si uvedomí, že nie je boj a nič nie je dobré ani zlé.

Že nie je od Boha oddelený, že je jeho súčasťou, sám je Bohom... Všetko je Jedným. Je tu pre to, aby sa učil a získal seba samého. Vybrúsil sa z kameňa a obalov, ktoré na seba nabral... A v tej rytierskosti je často rozvaha, nadhľad, múdrosť, že každý sme Jedno a často nie je všetko zlato, čo sa blyští..

07.06.2020 5 z 5

Já, muž - rozhovory o mužské cestě, hledání vize a lásce k životu Já, muž - rozhovory o mužské cestě, hledání vize a lásce k životu Zdeněk Weber

V dnešnej dobe je pre muža podstatné začať si klásť otázky.
Kto som? Kam smerujem? Aká je moja služba v tomto svete? Čo môžem zo seba ponúknuť sebe, blízkym a celému svetu? Alebo ak chcete- čo môžem ponúknuť Bohu?

Bez toho sa dnešný muž môže stratiť v papučiach pred telkou, v závislosti na mobile, pri sledovaní porna, či počítačových hier... Alebo pod sukňou svojej mamy, manželky, či priateľky. Taktiež aj v honbe za kariérou a workoholizme...

Dnešná doba plná potešení, okamžitého komfortu, stále väčšej rýchlosti, rozptýlení a plochosti- nepomáha rastu mužskosti a autenticity. Preto ten muž, ktorý v sebe cíti otázky a hľadá odpovede, potrebuje vykročiť iným smerom.

Najlepšie do svojho vnútra. Odtiaľ vedú všetky dobré cesty...

Kniha "Já, muž"- hovorí o tomto a robí to. Zdeněk Weber už roky vedie mužské kruhy v Čechách i na Slovensku a je v tomto smere príkladom muža, ktorý sa vypracoval cez svoje tiene až poznaniu, ktoré cez neho prehovára. Sledujem jeho prácu už niekoľko rokov a sám som si prešiel jeho niektorými projektmi.

Kniha je veľmi uzemnená. Pomáha v nás mužoch rozpoznávať, prijímať, uznávať, odlupovať a odpúšťať to, čo nám neslúži. Jej jadro tvorí rozhovor troch mužov, ktorí sú v prírode a zatiaľ čo účastníci Vision Questu trávia štyri dni a noci sami v lese bez jedla- títo traja chlapíci ako mentori vedú rozhovor, ktorý sa nahráva a neskôr sa dostáva na stránky tejto knihy.

Obsah tvorí:

Vnitřní dítě
Fyzické tělo a instinkt
Rozvoj vědomí muže
Meditační retreat

Okrem tohto tu nájdete profily jednotlivých mentorov ako je Zdeněk Weber, Václav Němeček a Jan David.

Kniha je v solídnej pevnej väzbe, dobre sa drží v ruke a poteší aj záložka.

Na poli mužského rozvoja je už pomerne dosť kníh a táto určite patrí k tým, ku ktorým je dobré sa vracať. Vždy Vás môže nasmerovať.

03.06.2020 5 z 5