Sixao Sixao komentáře u knih

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Za mě nejlepší díl z celé série. Míň deprese, víc policejní práce a celkově to bylo napínavé a akční. A na závěr si už Mia snad konečně zajela někam za sluníčkem :)

24.11.2021 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Přečteno jedním dechem a knihu nešlo odložit, jak to bylo napínavé. Jen mě iritovaly vztahy na pracovišti Luca. Jeho nadřízená ho hnala do práce i se zlomenou kostrčí, k tomu zmetek Edgar a rozpolcená Ava. Celkově tlak na lidské zdroje mi přišel přitažený za vlasy a těžko snesitelný po delší dobu.

04.10.2021 4 z 5

To To Stephen King

Hrozně jsem se u čtení bála. Bála jsem se tak moc, až se mi dělalo fyzicky špatně, a současně to bylo tak výborně napsané, že jsem se od čtení nedokázala odtrhnout. Ne nadarmo je King nazýván mistrem strachu.

17.09.2021 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po přečtení povídek pokračuji ságou. Trochu jsem se toho bála, ale rozdělením do kapitol je to pořád docela čtivé. Není tu tentokrát moc akce typu bělovlasý versus nějaká příšera, děj se točí hlavně kolem Ciri. Ta nejdříve prochází výcvikem u zaklínačů, později se jí ujme Yennefer, která v ní probouzí magické schopnosti. Nejvíc mě stejně baví vztah Geralta a jeho čarodějky. Ten chlap je prostě sexy nebo nás všechny zaklel :)

27.02.2021 3 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Oblíbený autor nezklamal. Vyšetřování starých vražd Enzo díky své vytrvalosti, souhře náhod a za pomoci nemalé řady svých obdivovatelek zdárně dotáhl do konce. Celá série se tímto dílem uzavřela, vše nevysvětlené se objasnilo, dílky zapadly do skládačky a to je taky prý důvod, proč mají čtenáři tak rádi detektivky. Mám teď stejný pocit uspokojení. A posledního pachatele jsem ani netušila.

04.12.2020 4 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Spisovatele, známějšího pod pseudonymem Ed McBain, mám spojeného především s detektivní sérií 87. revír. Tato kniha se věnuje neméně závažnému tématu - vyučování na střední odborné škole s problémovými žáky. Tento výborný až psychologický román je pro mě objev. Barvité popisy a skvělé jadrné dialogy zde autor dovedl k brilantnosti.

15.02.2024 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Byť mám Nesba velmi ráda, přečtenou celou sérii HH, celá ta záležitost s parazity mi přišla jako velká pitomost.

20.05.2023 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Zatímco u předchozí Smrtící bílé bych pár stran klidně ubrala, tady mám jedinou opačnou výtku. Na poslední stránce mě mrzelo, že už to dál nepokračuje.

26.02.2023 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Manželé Ahndorilovi se své věrné čtenáře snaží utáhnout na vařené nudli. Pavoukovi dávám 4 hvězdičky za čtivost a napínavost, jinak mám z knihy velmi rozporuplné dojmy. Saga s Joonou vykresleni jako jediní dva schopní kriminalisté a zbytek policajtů jako neschopní dementi. Joonova cesta je tady mrtvými kolegy přímo dlážděna. Zkrátka za blbost se platí. Stále stejný opakující se scénář hlavního zločince, který mu pokaždé vyjde a pak zázračně unikne v nepřehlédnutelném pick-upu s elektrickým navijákem, i když nad ním krouží zásahová jednotka s vrtulníkem. A takových momentů, které postrádaly logiku, je v knize plno. Jurek, jehož temnost byla tak nezměrná, až vylézá z hrobu. To už je také ohraná písnička. Nesmyslný hon na Sagu a Joonův závěrečný zákrok... Nebudu více spoilovat a kazit zážitek.

11.02.2023 4 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Kurt Wallander, postarší rozvedený chlapík se skoro dospělou a mírně problematickou dcerunkou, není žádný super hrdina, nebojí se přiznat špatnou náladu nebo přirozený lidský strach a tím je mi sympatický. Detektivní série z dob, kdy mobilní telefon byl v plenkách. Vyšetřovalo se postaru a poměrně zdlouhavě, ale taková už policejní práce je a působilo to uvěřitelně.
Četla jsem formou audioknihy, hlas Jiřího Vyorálka byl příjemným bonusem a skvěle doplňoval mírně melancholickou náladu, jakou je celá série prostoupena.

30.01.2022 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Dočetla jsem resp. vyposlechla druhé pokračování a když teď pročítám pár posledních komentářů, mám radost, že nejsem sama, kdo na této sérii vidí mouchy. Pojď Mio, pojď, jak někdo tak závislý a psychicky nevyrovnaný může vůbec něco vyšetřovat? Pár láhví tvrdého týdně proložených několika platíčky nejspíš podpoří fantazii ale fyzicky? Dle Holgera krásná indiánka. Před pár dny jsem na vinném koštu ochutnala 16 vzorků a krásná jsem pak nebyla ani trochu. K čemu je tam vlastně Holger, kromě toho, že kouří a asistuje Mie, když má zrovna záchvat hlasitého přemýšlení, jsem opravdu nepostřehla. Přispěl někdy něčím k vyšetřování? Nebo jsem možná měla slabou chvilku a tenhle vzácný okamžik zrovna prospala. Ještě že má další lidi v týmu, jako třeba Gabriela. Jinak to byla správná motanice a přehlídka úchylů a poznamenaných jedinců. Pachatele jsem nedokázala předem odhadnout, podezřelých byla spousta. Přednes Petry Špalkové je výborný.

16.11.2021 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Z 3. dílu jsem rozpačitá. Z větší části mě kniha bavila, osud hlavního pachatele šokoval, jeho motiv jednání je originální. Na druhou stranu mě štvalo to, co předváděla Ava, a Luc kolem ní pořád krouží jak tokající tetřev. Nadřízená komisařka je naprostá štěkna bez kousku empatie. Novinář Lens se vrhá do vyšetřování jen tak z nudy bez nějaké další zjevné a uvěřitelné zainteresovanosti. Pak ta partyzánština Luka a seržanta Livelyho, která se totálně zvrhne. Proč tam před tím spisovatelka nastrčila Lense, aspoň teď začalo dávat smysl. Celkový dojem průměrný.

12.10.2021 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem četla jako audioknihu a její zpracování dobře podkreslovalo hororovou atmosféru. Tajemný objev v truhle v bývalém blázinci je na začátku kolotoče tajuplných událostí. Parta mladých lidí se posléze vydává do pohoří Tribeč, o kterém se proslýchají podivné historky o mizejících lidech. Cestou narazí i na pár zchátralých opuštěných domů. Už jen to samo o sobě je strašidelné. Jejich výprava se čím dál víc komplikuje. Hodně mi to připomínalo záhadu v Blair witch. Na konci zůstává spousta nevysvětleného. Teď bych se na túru do této oblasti Slovenska rozhodně nevydala.

26.09.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Ale jo. Dobře se mi u knihy háčkovalo, "četla jsem ji ve skuchátkách", za to pár hvězdiček navíc. Lenka.vílka to krásně shrnula, nemám chuť se opakovat. Autobiografie Verity byla pro mne jako matku odporná, ať už byla pravdivá či smyšlená. Nahlédnout do chorého mozku takového ražení se může poštěstit odborným pracovníkům ve Světlé. Věřte, že není o co stát.

23.09.2021 3 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Kniha mě velmi mile překvapila. Vrátila jsem se do období prvních lásek, touhy a romantického snění. Líbil se mi Josh i Peter, být ve věku Lary Jean, určitě bych se taky zaláskovala do obou. Soužití tří sester bylo popsáno naprosto věrohodně. Těším se, jak si pustím film.

14.08.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Ze čtyř románů Patrika Hartla jsem zrovna tento neměla přečtený. Pár let zpátky jsem začala Malým pražským erotikonem, protože mi ho prodavačka doporučila do nemocnice jako odpočinkové čtení. Děj mi vůbec neutkvěl v paměti, ale zadání to splnilo. Stejně tak Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend vnímám stejně pomíjivě a řadím do podobné škatulky psaní spolu s Třeštíkovou. Prvotinu Prvoka jsem chtěla přečíst dřív, než na to půjdu do kina. Při čtení už jsem si některé pasáže představovala na plátně a věřím, že to může fungovat jako slušná letní komedie. Svlékací výzva 4 kamarádů i jejich pravdomluvný den byl vtipný. Na druhou stranu muži v románu řeší vážné téma bilancování nad svým životem v době, kdy vstupují do středního věku. Jsem zvědavá, jak to bude pojato ve filmu.

27.07.2021 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Dočteno, resp. doposlouchán poslední díl. Čišela z toho rezignace. Se závěrem nejsem vůbec spokojená. Nemuselo to tak špatně zkončit, tolik mrtvých, chjo. Souhlasím, že se mohlo ubrat dění kolem vedlejších postav a přidat Geralta. Politika v 10. kapitole mě vyloženě nebavila. A jak to bylo s tou svatbou, z toho jsem jelen. Asi si budu muset znovu přečíst povídku. Přece se jí nemohli zúčastnit žijící současně s již pochovanými. Brzy se pustím do zbývajicí Bouřkové sezóny. Dle recenzí si snad spravím chuť.

17.03.2021 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Má smysl využít možnost a vrátit se do minulosti, i když se dle pravidla v přítomnosti nic nezmění? V životě většiny z nás určitě došlo k momentu, kterého jsme s odstupem času litovali a chtěli vrátit čas a udělat to znovu a jinak. Tady se o to několik osob pokusilo v kouzelné kavárně za dodržení řady pravidel a s limitem než jim vystydla káva. Po návratu se nezměnilo nic až na jednu zásadní věc u cestovatele v čase a to změny myšlení a pohledu na celou věc. Tohle hlavní poselství knihy mi připomnělo psychologickou metodu, za jejíž pomocí se lze zpětně vyrovnat s dřívějším zážitkem, který máme problém mnohdy i po letech přijmout a strávit. Minulost nezměníte ale změnou svého přístupu vás to přestane trápit. Z této strany je kniha výborná. Styl psaní a často se opakující pasáže můj dojem snižují.
A bohužel jsem nepochopila, kdo byla ona tajemná dívka v bílých šatech. Doufala jsem, že se to na konci knihy dozvím. Nebo mi něco uniklo?

17.12.2020 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Tak za dva dny přečteno a teď přemýšlím, líbilo se mi to nebo ne? Do půlky super, těšila jsem se hodně moc, protože mám přečtenou celou sérii, prostě Joona je zpět, nedá se od toho odlepit, ale už od začátku jsem se nemohla zbavit dojmu, že děsu a brutality je tam tentokrát nějak zbytečně moc. A od půlky se tento pocit jen stupňoval a té akce, vražd, dalších zranění Joony už bylo na jednu knihu a čtenáře opravdu moc. A další neuvěritelná postava, která dokáže být na dvou místech zároveň. Autoři se utrhli ze řetězu a docela ráda bych si přečetla něco, co by pro změnu napsali každý sám za sebe. Nakonec 3 hvězdičky.

27.10.2020 3 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Když to shrnu: pěkně napsaný velice krutý příběh. Přečetla jsem poměrně hodně knih o holokaustu, thrilery, kde vyšinutí lidé páchají zločiny, ale nic se mnou tak nezamávalo jako tohle bezpráví zpáchané na bezbranném dítěti. Nacisti to dělali alespoň na něčí rozkaz a pro nějaký důvod. Tady se ptáte, to ani vlastní otec se neslituje a nenajde kapku svědomí? Přečteno jedním dechem do výzvy, ale řadím to k jinému tématu, než jsem zamýšlela.

05.02.2020