Sitting-Bull Sitting-Bull komentáře u knih

Sbohem, můj krásný plameni Sbohem, můj krásný plameni Zdeněk Mahler

Moc pěkně podaný život a dílo W. A. Mozarta.

16.09.2021 5 z 5

Zvířátka žijí všude Zvířátka žijí všude Jitka Mádrová

Pokud chcete kvalitní knihu, kde nejsou jen "roztomilé" obrázky, ale obrázky fakticky správné a ještě navíc k tomu fakticky správný text, NEKUPUJTE DĚTEM TUTO!!!
Dozvěděla jsem se z této knihy spoustu nesmyslů a ještě teď se z toho v noci odkopávám hrůzou. Nejen že husy jsou pro autorku kachny, ale kachnami jsou i terejové, medvěd je pak největší zvíře na světě (velryba či slon asi neexistují), tučňáci žijí "jen kousek" od ledních medvědů (vlastně ten jižní a severní pól nejsou tak daleko, když jsou "jen kousek") a spoustu a spoustu dalších perel... Prosím uchraňte své děti před touto hrůzou. Je smutné, že něco takového může vůbec vyjít. :-(

31.05.2021 odpad!

Do švestek jsme doma Do švestek jsme doma Martin Nekola

Začala jsem číst jako takový nenucený úvod do "opravdických knih Martina Nekoly a asi je dobře, že jsem zvolila toto pořadí, protože komiks mi přišel velmi zkratkovitý a vlastně moc nezaujal. Fakta byla samozřejmě zajímavá, ale podání mi úplně nesedlo. Snad další autorovy knihy můj dojem napraví.

Malý upírek Malý upírek Joann Sfar

Nechala jsem si doporučit od knihovnice v naší malé místní knihovně a jsem nadšená. Krásný příběh, vtipné hlášky a odpovídající ilustrace knihu spolehlivě vystřelují k pěti hvězdičkám. A bonusem je pro mě to, že je kniha v dnešní zvláštní době psána psacím písmem, takže ty děti, které před ním chráníme horem dolem, aby je to náhodou moc nepředřelo, kdyby se najednou učily psací i tiskací písmena, si mohou čtení psacího písma nenásilně procvičit. Ještě před pár lety bych nevěřila, že takový komentář někdy napíšu, ale jak málo a pomalu se mému prvňáčkovi ve škole dostává základů češtiny, z toho je mi smutno... No a proto je príma, že existují i knihy s psacím písmem, předhodím ji našemu prvňáčkovi. :-)

06.06.2024 5 z 5

Bílá jako sůl Bílá jako sůl Vladimír Šlechta

To, co se dělo dole v Bornnu už mi přišlo hodně vyšroubované. Beatrice a vše okolo ní mi prostě přišlo divné. Konec to alespoň trochu spravil tím svým happyendem, ve který jsem doufala a se kterým tedy vyloženě souzním.

Ostrov Ostrov Vladimír Šlechta

Vždycky, když čtu příběh, ve kterém se cítím dobře, obdivuji, kam autor chodí na všechny ty nápady. Přesně toto jsem zakoušela v tomto dílu celé série. Líbila se mi Coda E a vlastně vše, co se tam dělo. Jen bych tedy i u této knihy podotkla to, co jsem již zmiňovala u předchozích dílů, a to ten fakt, že si myslím, že Šlechtovi hra na Kulhánka či Kotletu prostě nesluší. Jeho "slušňácké" knihy ať již z Pohraničí nebo ze série JFK mi k němu sedí tak nějak lépe.

Parta z Tiché strany Parta z Tiché strany Pavel Jedlička

Zpočátku mi to přišlo jako násilná parodie Rychlých šípů a rádoby-sranda za každou cenu. To, že jsem vydržela a nakonec se na knihu zvládla dívat s nadhledem, mi připravilo příjemný čtenářský zážitek někde, kde jsem to zpočátku vůbec nečekala. Bavily mě autorovy nápady, a ač něco zpočátku vypadalo, jako u pokus o srandu za každou cenu, později to zapadlo do příběhu a do celkového vyznění knihy. Takže nakonec - ano, líbila se mi a vůbec mě jako nadšeného Foglarovce ta parodie neuráží. :-)

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Děsivě mi ta kniha připomíná současné fungování Evropské unie. Tak moc děsivě, že když jsem knihu začala číst v jednom ze svých horších a depresivnějších dní, musela jsem přestat číst, protože mi z toho bylo až fyzicky špatně. Samozřejmě jsem knihu neodstřelila, znám autora a vím, co od něj mohu čekat, jen to na mě tenkrát prostě padlo. Samozřejmě s odstupem a s nadhledem čteno, stává se to mučivě pravdivým zrcadlem dnešní naší společnosti a jejího fungování. Rozhodně doporučuji.

1945 1945 Jiří Padevět

Krátké příběhy, u některých z nich by chtěl člověk vědět, jak to mohlo být dál, u některých raději ani ne. Každopádně mě splnily to, co měly - inspirovaly mě k dohledávání dalších informací z naší historie.

01.06.2024 4 z 5

Do vesmíru! Do vesmíru! Jakub Čermák

Krásná kniha, super nápad. Obrázky v knize nejsou kreslené, ale jsou instalacemi a kolážemi do knihy vyfocenými a mně se nejvíce líbila ta nápaditost, se kterou autor tvořil celý ten svůj svět a příběh v něm. Nádhera. Hodně mi to připomíná způsob, jakým si hraje a tvoří mladší syn, který koncept "recyklohraní" přinesl ze školy.
Příběh samotný by se mi více líbil, kdyby byl prózou, protože veršování mi na řadě míst přišlo hodně násilné, přitom šlo nechat příběh jen prostě plynout.

26.04.2024 5 z 5

Národní zpěvník Národní zpěvník Jaromír Gelnar

Jsem vděčná za za učitele hudebky, kterého jsme měli na gymplu, protože mě dokázal přivést k tolika nádherným písním... Nejen těmto, ale i mnohým jiným a dodnes mě jeho práce ovlivňuje a hodně mě posunula.

25.04.2024 4 z 5

Hry pro jiskry a pionýry Hry pro jiskry a pionýry Otto Čmolík

Byť jsou v názvu jiskry a pionýři, fungovala nepřekvapivě i na skauty, světlušky a vlčata. :-)

18.04.2024 5 z 5

Záhada dinosaurů Záhada dinosaurů Jaroslav Mareš

Jedna z mnoha čtivých Marešových knih, kterou jsem zhltla.

17.04.2024 5 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Jak píši již u prvního dílu, hodně jsem se na tuto "legendární autorku" těšila. Ani v tomto dílu mě však autorka nedokázala plně zaujmout a knihu jsem dočetla jen proto, abych ji, jako chronický dočítač, dočetla. Začátek knihy byl ještě větším zklamáním, než první díl. Trochu více mě začala bavit ve chvíli, kdy byl Gad zavřen v podzemí, ale s odchodem z podzemí to zase kleslo k šedivé průměrnosti prvního dílu. K dalším dílům série se již vracet nehodlám, je plno knih, které mi sednou mnohem více.

13.04.2024 2 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Hodně jsem se na tuto "legendární autorku" těšila. Možná až moc. Pak jsem otevřela tuto knihu a přišla mi taková... Naivní? Nenápaditá? Nudně šedivá? Nevím, nedokáži to zcela pojmenovat, ale rozhodně mě neuchvátila. Téma knihy bylo zpracováno mnohokrát a já četla řadu lepších zpracování, než je toto. Tím pádem za mě horší průměr. Dalším dílům série ještě šanci dám...

13.04.2024 3 z 5

Krhútská kronika Krhútská kronika Ervín Hrych

Procházím svůj starý seznam přečtených knih a když potkám Krhútskou kroniku, chci si ji dát zde na DK do "Doporučených knih"... Jenže já ji tam už mám. :-o
Tuto knihu nelze nemilovat a jsem dodones vděčna jednomu prastarému kamarádovi, že mě s Krhúty seznámil a svou KK mi půjčil k přečtení, věděla jsem pak, že ji prostě MUSÍM mít. A dodnes v mé knihovně zaujímá čestné místo.

25.03.2024 5 z 5

Cvičebnice německé gramatiky Cvičebnice německé gramatiky Doris Dusilová

Nejlepší cvičebnice německé gramatiky, co znám.

25.03.2024 5 z 5

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Příběh, vlastně příběhy, protože těch rovin vyprávění tam bylo více, se mi moc líbil/líbily. Mnoho postav jsem si oblíbila a ten vykreslený svět mě opravdu pohltil. Děj měl spád a celá kniha byla hodně napínavá, přesto jsem ji četla více než rok, přesněji jeden rok, jeden měsíc a dvacet dní. Ne, že by to byla taková bichle. Ne, že bych četla taaaak moc pomalu. A ne, že by byla kniha taaak moc nudná... Nic z toho. Knihu jsem si však musela dávkovat a prokládat jí optimističtějšími knihami.
Kniha pro mě byla totiž velmi hutná svou dusivou atmosférou a přestože žánr postapo mám velice ráda a vyhledávám jej, tak z tohoto světa mi bylo úzko a v noci se mi o něm zdály zlé sny. Což svědčí o tom, že svět byl vystavěný pěkně a uvěřitelně. Až moc pěkně a uvěřitelně a úplně jsem měla husí kůži z toho, že i taková by mohla být budoucnost.
A proti takové budoucnosti plné hladu, plné geneticky upravených škůdců potravinových plodin a plné nových nemocí, kde vládnou kalorické společnosti, které jediné mají osivo rezistentní vůči chorobám rostlin... Proti tomu by se asi ani nejlepší prapper nedokázal bránit, z čehož mrazí. :-) Pěkná kniha. :-)

25.03.2024 4 z 5

Kletba Kletba Vladimír Šlechta

Oproti prvnímu dílu se to začíná rozjíždět, takže jsem ráda, že jsem sérii po prvním dílu neodložila. Začíná to být totiž zajímavé a je to konečně "šlechtovina", jak ji mám ráda.
Ke konci jsem se nemohla odtrhnout a ještě v noci jsem načínala další díl. :-)

25.03.2024 4 z 5

Sám v horách Sám v horách Louis L'Amour

Jedna z těch hoooodně povedených Sackettovek. Kniha nabitá dobrodružstvím a krásami Divokého Západu, která vás na začátku chytne a už nepustí. Proplouvám postupně celou ságou rodu Sackettů a užívám si atmosféru, co z těch knih dýchá.

14.03.2024 5 z 5