SimčaSamková SimčaSamková komentáře u knih

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Tato kniha byla v době jejího vydání zaručeně nadčasová. Velmi se mi líbilo, jak spisovatel Karel Čapek pomocí tohoto díla vyjádřil jeho názor na používání techniky proti lidem. Vlastnosti některých postav vyznačují, jak závistiví a lakomí lidé dokážou být. Jak už jsem zmiňovala, kniha v její době musela být velmi zajímavá, ale osobně mě kniha moc nezaujala, jelikož to není úplně žánr knih, který čtu. Řekla bych, že lidé, kteří si zažili více věcí a mají jiný pohled na svět kniha zaujala více než mě. Místy jsem měla problém se zorientovat v dané situaci. Celkově bych knihu doporučila především lidem, kteří jsou starší, protože pro mě osobně byla kniha zdlouhavá a nijak mě nenadchla. Mám v plánu si tento příběh přečíst znovu až budu starší a zajímá mě, jaký názor na knihu budu mít později. Myslím, že Karel Čapek byl velmi dobrý spisovatel. Už jen díky jeho specifickému stylu psaní knih, které byly nadčasové.

28.11.2019 2 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Kniha se mi velice líbila, rozhodně patří mezi mé oblíbené knihy. Všechny knihy, které jsem od autorky Kerstin Gier četla, se mi líbily a tahle nebyla výjimkou. Vtáhla mě do děje a každý den jsem se těšila, až si k ní zase sednu. Hlavní postava mi byla velice sympatická a děj mi přišel opravdu zajímavý. Bavily mě hlavně části, které se motaly kolem snění. I přes to, že je kniha fantasy, jsem měla místy pocit, že to, co se v knize odehrává je opravdové. Nejen že se mi líbil děj knihy, ale takové malé plus dostala kniha i za to jak vypadá. Vím, že bych neměla soudit knihu podle obalu, ale kniha byla opravdu krásná, jak zvenku tak zevnitř. Velmi se těším až si přečtu další díly. Celkově bych knihu doporučila spíše mladším dívkám, ale tím, že to není typický dívčí román, by se mohla kniha líbit i dospělým.

11.01.2020 5 z 5

Zkouška věrnosti Zkouška věrnosti Julie Kagawa

Kniha se mi velmi líbila. Hlavní postava - Ember je velmi sympatické dračí děvče, ráda si dělá co chce. Je po ní žádáno nevyčnívat z řady a poslouchat rozkazy. Kniha se odehrává v přítomnosti, což mě překvapilo, protože většina knížek o dracích co jsem četla, se odehrává v minulosti. Nemám co vytknout. Kniha se mi četla rychle, nebyla zdlouhavá, vtáhla mě do děje a byla napínavá. Popravdě jsem čekala, že mě kniha nebude bavit, protože fantasy není úplně můj žánr, ale tím, že kniha obsahuje i nádech dívčího románu mě velmi mile překvapila. Rozhodně si prečtu i další díl a doporučuji ji spíše děvčatům.

29.09.2019 4 z 5

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

Hlavní postavou této knihy je soukromý detektiv Victor Malloy, který vlastní firmu Služby všeho druhu. Jednou najde ve svém kabátu čtrnáct měsíců starý dopis s pět seti dolary od Janet Crosbyové, ve kterém ho naléhavě žádá o schůzku. V dopisu je také psáno že Janet potřebuje získat informace o někom, kdo vydírá její sestru Maureen. Když si Victor společně s jeho asistentkou Paulou přečtou dopis, diví se proč Janet nezavolala, když nikdo neodpovídal. Pak zjistí že Janet zemřela v den kdy napsala dopis na srdeční zástavu. Victorovi to přijde podezřelé a proto se rozhodne vydat za Maureen, protože podle hlavní postavy je Maureen jedna z podezřelých. Victor si to myslí, protože dva měsíce před smrtí Janet zemřel jejich otec Crosby a dědictví se rozdělilo mezi Janet a Maureen a po smrti Janet všechny peníze připadly Maureen.
Když dojede k vile zjistí, že je Maureen už pár měsícu nemocná a proto se jí nemůže na nic zeptat.
Zastaví se i za doktorem který podepsal Jenettin umrtní list a snaží se dopátrat k příčině smrti Jenet.
Tuto knihu bych si sama od sebe nepřečetla, ale ve škole jsme dostali za úkol přečíst detektivku. Nemůžu říct, že se mi kniha nelíbila, ale není to uplně žánr, který čtu a proto jí nemůžu ohodnotit jinak.

13.03.2019 3 z 5

Kámen na mém srdci - O přežití holokaustu a dalším životě v Německu Kámen na mém srdci - O přežití holokaustu a dalším životě v Německu Shlomo Birnbaum

Tato kniha byla velmi poučná, dozvěděla jsem se některé věci, které jsem nevěděla. Autor si jistě zažil příšerné věci a velmi obdivuji to, že po skončení války dokázal žít normální život i přes to, čím si prošel. Jistě má nejen můj obdiv. Díky knize, jsem si dokázala alespoň trochu představit, jaké to v té době muselo být. Kniha sice nepatří mezi mé oblíbené knížky, ale líbila se mi, i když jsem byla občas zmatená. Knihu bych doporučila především lidem, kteří se zajímají o toto téma a celkově o historii. Rozhodně je dobré si knihu přečíst, protože vám ukáže, že život vždycky nebyl tak jednoduchý, jako je teď.

29.04.2020 3 z 5

Pavučina Pavučina Agatha Christie

Příběh se mi velmi líbil. Normálně detektivní knihy nečtu a ani mě žádná úplně nenadchla, ale tato byla výjimkou. Vtáhla mě do děje a bavila mě. Divadelní hra musí být opravdu skvělá a ráda bych se na ni podívala.
Postavy, které v knize vystupovaly mi byly sympatické (tedy většina z nich). Líbil se mi vztah mezi Clarissou a jejími hosty. Tuto knihu bych doporučila především lidem, kteří mají rádi detektivky, ale myslím, že i lidem, kteří normálně tento styl knih nečtou, se bude kniha líbit. Nebyla to nejlepší kniha, kterou jsem četla, ale rozhodně nebyla ani nejhorší.

07.03.2020 3 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

!!! SPOILER !!!!

Kniha začína smrtí pana Dashwooda, kvůli které se paní Dashwoodová společně s jejími dcerami musí přestěhovat. Jejich sídlo Norland totiž připadlo jeho synovi z předchozího vztahu. Tam se krátce po otcově smrti přestěhuje i se svojí manželkou, kterou paní Dashwoodová nemá moc v lásce. A tak se se svými dcerami přestěhuje do zahradního domku, který patří k sídlu jejího vzdáleného příbuzného.
Příběh se točí kolem jejích dcer. Nejstarší dcera se jmenuje Elinor, je velmi zdrženlivá a také zamilovaná do Edwarda. Jejich vztah však není podporován, protože matka Edwarda si přeje pro svého syna bohatou nevěstu.
Dalši dcera se jmenuje Mariana, je velmi impulzivní. Později se zamiluje do Willoughbyho. Do Mariany je ale zamilovaný i plukovník Bradon, ten však nedáva najevo své city.
A pak ještem nejmladší dcera - Margaret.
Vztah Mariany a Willougbyho vypadá velmi světle, tedy do té doby, než se Willougbhy odstěhuje do Londýna.
Po nějaké době přijedou na návštevu k jejich sousedům jejich příbuzné Nancy a Lucy. Po pár rozhovorech Lucy dojde, že je Elinor zamilovaná do Edwarda. Oznámí jí, že je s Edwardem už 3 roky zasnoubená a chystá se jejich svatba. Elinor to velmi zarmoutí, ale nedává to najevo. Na konci podzimu pozve matka jejich sousedů Elinor a Marianu do Londýna. Mariana vidí příležitost vidět opět svojí lásku a tak hned po příjezdu napíše Willoughbymu dopis. Odpovědi se nedočká. Po nějáke době ho náhodou potká na večírku s jinou ženou. Mariana se s ním snaží promluvit, ale on se k ní chová velmi zle. Rozhodne se mu napsat další dopis, ve kterém žádá o vysvětlení. Tentokrát se odpovědi dočká. V dopise stojí, že se bude ženit s jinou ženou. Mariana propadne smutku.
Knížka se mi nečetla moc dobře, byla zdlouhavá a občas jsem se do toho zamotala. Často jsem nevědela o co v danou chvíli jde. Jinak knížka nebyla špatná.

20.05.2019 3 z 5