Sidonka3 Sidonka3 komentáře u knih

Hledání křesťanské svobody Hledání křesťanské svobody Raymond Franz

Kdyby měli Svědkové Jehovovi tu možnost číst i tzv. nevhodnou, zakázanou literaturu, doporučila bych jim tento svazek. Protože tu svobodu nemají, doporučuji alespoň čtenářům, kteří dají na líbivé, leč lživé povrchní řečičky o tom, že mezi nimi panuje láska a každý je v jejich milující rodině vítán. Není. Vybírají si z uchazečů ty co vyhovují a ostatní uchazeče o víru odmítají. Ne každý se umí s jejich velkými nároky na věřícího vypořádat, včetně vymývání mozků a braní svobody-může se papouškovat jen to, co ústředí dovolí. Dějí se mezi nimi špatnosti, které nesmí být zveřejněny. Říkají, že je politika nezajímá, ve skutečnosti tajně spolupracují s vládami jednotl. zemí, aby jejich pochybné náboženství v té dané zemi uznali a nevedli je jako sektu. O něčem z toho je tato kniha, kterou sepsal muž, jenž ve vedení této "církve" dlouhodobě žil a dobrovolně z ní odstoupil. Jeden z mála, kterému, ač kritizoval nepravosti, nebylo jako vyloučenému znemožněno komunikovat s ostatními. "Na tváři sladký úsměv, v srci jed," říká se v jedné básni. Samozřejmě i zde žijí věřící, kteří to myslí naprosto upřímně a čistě, ale i ti po čase musí nad něčím přimhouřit oči... Včetně slovního napadání a zesměšňování ostatních věřících z jiných církví, například římskokatolíků apod., které se běžně děje při jejich shromáždění.

09.10.2018 5 z 5

Adam a Otka Adam a Otka Bohumil Říha

Vůbec si už nepamatuji o čem tato kniha byla, ale vím, že jsem ji měla jako dítě velmi ráda. Protože mi však vymizela z paměti a už bych si na ní nebýt náhody ani nevzpomněla, patří mezi mé zapomenutelnější dětské knižní lásky.

28.09.2018 5 z 5

Když andělé dřímají Když andělé dřímají Tereza Bartošová

Dobře stravitelné, srozumitelné, napsáno lehkou rukou. Vzhledem k tématu ponuřejší čtení. Od autorky a zároveň doktorky Bartošové se mi líbil už Vodník. Toto ještě o něco víc. Díky za téma o počátcích, vývoji a důsledcích... (něčeho, nechci víc spoilerovat). P.S. Děkuju všem, co mají odvahu nemlčet.

21.05.2024 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Vyprávění s dobrou atmosférou o starém domě se špatnou pověstí. Tajemství kolem něho a nová mladá majitelka, co přijela do zděděného domu i se svým milovným kocourem a jen pár drobnými v kapse, byla sympatická. Jsem spokojená, až na příliš dlouhé pasáže s naháněním a útoky od zombíka, to mi moc nebralo, na můj vkus moc dlouhé akční naháněčky, krvelační zombie mi přijdou nudní až legrační. Jinak Ok, seznamka s obyvateli městečka i netradičním starým domem a záhadnou tetičkou, to bylo dobrý. Nelituju, že jsem poslouchala dobře namluvené audio, jako podkres pro jinou činnost to ušlo. Úspěch Coates chápu, i když tomu něco přecejen scházelo, místo akčních bitek bych pasáže nahradila jiným dějem nebo to pojala trochu jinak, třeba tam dát přesah a nějaké to poseltví jako má Black Mirror.
Viktoriánský Dům tajemných stínů se mi líbil o trochu víc, minimálně to byla větší romantika.

21.05.2024 3 z 5

Covid-19: Velký reset Covid-19: Velký reset Klaus Schwab

Domnívala jsem, že se dozvím víc informací, hlavně proto dávám takové hodnocení. Nelíbí se mi ani naprosto nezajímavá forma, styl, s jakou je tento naučný text napsaný. Bez ohledu na mnohé myšlenky autorů a ostatních věcí, o kterých si myslím své.

08.10.2023 odpad!

Královny hrůzy Královny hrůzy * antologie

Některé hororové povídky lepší, jiné horší. Příliš nevylekaly. Spíše jsou jenom lehce znepokojující. Je vidět, že jsou psány ženskou rukou, některé povídky mi přišly poněkud výchovné - s morálním ponaučením, jiné se slabou pointou, často s důrazem na vztahy. Nehrají si na přílišnou hlubokomyslnost. Všechny jsem nečetla, hodnotím průměrně, pro mě jsou tyto povídky tajemnými jednohubkami, když se mi nechtělo do něčeho většího, objemnějšího, silnějšího. Nějaké kouzlo to v sobě má. Dávám dvě tři hvězdy, také jsem od toho čekala trochu víc.

26.02.2024 2 z 5

Vrabčák Vrabčák Mary Doria Russell

Sci-fi má silné i slabší momenty, některé pasáže ve mě silně rezonovaly, jiné mi přišly umělejší až mi skoro štvaly, tak se mi špatně hodnotí. Spíš než vědecká stránka s logickými chybičkami je zajímavější filozofičtější stránka příběhů a situací. Zpětně hodnoceno jsem nakonec ráda, že jsem četla, i když jsem během četby měla někdy pochybnosti. Je o čem přemýšlet, třeba k jaké tragédii může vést nepochopení. Jak vypadá život, který stojí za to žít? Jak vypadá promarněný život a proč?
"Může se stát tolik věcí a vy kvůli tomu ztroskotáte... Bůh od nás nežádá aby jsme uspěli, žádá po nás jen to, abychom se o to pokusili."
"O osudu člověka se často rozhoduje v jediném okamžiku a já už po tom zážitku nikdy nemohl být stejný jako dřív."
"I když děláš to nejlepší, co umíš, stejně můžeš dopadnout špatně. Věříme, že když budeme jednat v souladu s tím, co chápeme jako Boží vůli, tak za to budeme odměněny a když ne, cítíme se podvedeni... Morální pravidla jsou pro nás, ne pro Boha. Na otázky víry možná neznáte odpovědi, ale přesto stojí za to si je klást a hluboce o nich přemýšlet."
Kladně hodnotím i Otázky pro čten.kroužky a témata k diskusi na konci knihy, které kladou zpětně řadu otázek, jako třeba:
"Co by se stalo, kdyby jsme objevili mimozemšťany? Jak by to změnilo např.teologii, když by jsme přestali být středobodem vesmíru?"
"Chtěla jsem, aby se čtenáři zamysleli nad tím, že vás může svést představa, že vás vede Bůh a schvaluje vaše jednání. Jak byla hlavní postava svedena touto fantazií?"

26.02.2024 3 z 5

Říkanky celé bílé Říkanky celé bílé Josef Křešnička

Tak dlouho jsme si s mladším bratrem prohlíželi na chatě "Říkanky celé bílé", až byly chudinky celé černé. :-) Na chatě byla nouze o knihy.

28.09.2018 4 z 5