Sedlmajerka Sedlmajerka komentáře u knih

V sobotu večer, v neděli ráno V sobotu večer, v neděli ráno Alan Sillitoe

Jsou knihy, které se dají číst v kterékoli době a vždy čtenáře něčím osloví. Tako kniha mezi ně rozhodně nepatří. V roce 1960 se prý čtenáři nemohli nabažit hrdinů z dělnického prostředí. Pravdou je, že je psána velice realisticky. Avšak hodiny strávené u soustruhu či v hospodách mně bohudík nic neříkají a tak byl docela problém knihu vůbec dočíst.

01.10.2012 1 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Knihu jsem četla již kdysi na gymplu a zanechala ve mně pocit čehosi tajemného. Nyní jsem se k ní opět vrátila a nechápala jsem, co se mi na ní kdy mohlo líbit. Asi to bylo tou dobou, kdy jsme si hráli na intelektuály. Co teď čteš? Kafku a ty? Kunderu. Nic méně mi to nedalo a koupila jsem si audioknihu Proměna. Sice taky depka, ale má to alespoň hlavu a patu. Časem si troufnu snad i na Proces.

Manon Lescautová Manon Lescautová Antoine François Prévost

Já mám vydání z roku 1926, takže soudobí jazyk je příjemným zpestřením mezi četbou současných děl. Chudák Prevost nám tu chtěl zanechat nějaký morální odkaz, který v dnešní době již pozbývá platnosti.
Klobouk dolů před Nezvalem, který toto dílo dokázal tak úžasně přebásnit.

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Knihu jsem přečetla za dva večery. Je to moje první setkání s DeLillonem. Líbil se mi styl psaní, i když jsem při rozhovorech občas ztrácela přehled, kdo vlastně co říká. Čte se jedním dechem. Bohužel teď pár hodin po dočtení ve mně nenechala hlubší stopu.