Sebasti Sebasti komentáře u knih

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Co se týče vraždy, tentokrát je to skutečně jednodušší. Mě ale tentokrát zaujaly okolnosti vraždy, které Agatha vůbec dokázala vymyslet! A když se tohle zkombinuje s překvapivým vrahem (alespoň pro mě), předčí tento příběh předešlý případ slavného Belgičana.

04.09.2016

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Když k této knížce (nebo k filmovému zpracování) někdo řekne, že je to příliš jednoduché, nejradši bych ho donutil převyprávět mi celou pointu a vedlejší zápletky. Je to chytré, reálné (obzvlášť postavy) a i přesto velmi promyšlené. Nedoporučuji však pro ty, co chtějí být na konci překvapením bez sebe! Ale jestli si chcete užít atmosféru typického staroanglického sídla, sahejte po ní!

04.09.2016 4 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Rozjezd je skutečně pomalý, dlouho trvá než se něco začne dít. A pak se celou dobu vlastně jen seznamujete s mnohými postavami a událostmi, které se kdysi staly. Ale na tomto příběhu je bohužel poznat, že se jedná o jeden z pozdního období Královny zločinu. Není proto tak obvykle promyšlený; nejedná se vlastně ani o obyčejnou detektivku. Pachatel mě sice nakonec překvapil, ale už to do sebe tak nezapadá...

25.07.2016

Plavý kůň Plavý kůň Agatha Christie

Jestli si chcete přečíst zapeklitou, ďábelsky vykombinovanou detektivku, sáhněte po Plavém koni. Jestli chcete vidět Agathu v celé parádě a zjistit, proč je tak uznávaná, sáhněte po Plavém koni. Jestli chcete být opravdu překvapeni dokonalým rozuzlením, kde vaše túra za vrahem (který je zde skutečně nevypočitatelný a čertovsky geniální) skončí totálním fiaskem, sáhněte po Plavém koni. Po jedné z nejlepších detektivek Královny zločinu, kde snad přeskočí svou dobu a vykreslí vám napínavou, neskutečně tajemnou, obdivuhodnou a krásnou atmosféru magického hostince Plavého koně. Doporučuji co nejsrdečněji!

15.12.2015 5 z 5

Prasklé zrcadlo Prasklé zrcadlo Agatha Christie

Dlouho jsem měl u knihy čtyři hvězdičky. Nedávno jsem viděl film a připomněl si tu skvělou, téměř nepředvídatelnou zápletku a vynikající dojemný motiv. Postavy jsou dobře vykreslené, atmosféra moderního hereččina sídla je příjemná a slečna Marplová samozřejmě také :) Takže rychle pět hvězd!

26.09.2015 5 z 5

Rané případy Hercula Poirota Rané případy Hercula Poirota Agatha Christie

Tak tohle je nejúžasnější a nejzajímavější povídková sbírka, kterou jsem dosud četl. Tohoto muže s vejčitou hlavou a krásnými neobvyklými kníry já prostě zbožňuji. Každá povídka mě nějakým způsobem nadchla.
Nejoblíbenější povídka - Případ na moři

24.04.2015 5 z 5

Smrtonoš Smrtonoš Agatha Christie

Některé povídky byly skvělé, že jsem se třeba i bál. Některé mi přišly jakoby nedokončené, jakoby zkrácené, nevím. Dlouho jsem chtěl dát jen dvě hvězdy, ale potom začaly přicházet povídky jako třeba Podivný případ sira Arthura Carmichaela, Rádio nebo Svědkyně obžaloby.
A jelikož jsem před touto knihou četl nejlepší knihu královny detektivek, Deset malých černoušků, čekal jsem něco podobného. Nakonec se mi kniha četla pomalu, neměl jsem na ní takovou chuť, kterou mívám u opravdu zajímavých knížek.
Nejlepší povídka - Červená

15.02.2015 3 z 5

Černá káva Černá káva Charles Osborne

Kdybych ignoroval to, že je zde jako v jediné Poirotovce již skoro na začátku napsáno, kdo je vrahem, ačkoliv je to zmíněno jen v jedné větě a ne každý si toho může všimnout, byl bych rozuzlením překvapen. Díky tomu a díky dost nuceným dialogům postav a chabým popisům se z této knížky/divadelní hry stává průměrná Poirotovka.

13.02.2017 3 z 5

Oxfordská tragédie Oxfordská tragédie John Cecil Masterman

Prostředí je velmi příjemné a tajuplné, celá knížka se nese v čistě detektivním duchu, který mi až podezřele často připomínal knížky Agathy Christie; jejího Belgičana zde však zastupoval podobně příjemný Rakušan. Mrzí mě ale málo prostoru pro tak poutavý příběh, se kterým si mohl autor pohrát trochu více, a s tím souvisí i prostor pro postavy, kterých je na těch pár stran skutečně dost a v celém ději se objeví tak jednou dvakrát, pak už se o nich jen mluví a skládají se různé teorie. Ale díky uvěřitelnému a poměrně nečekanému rozuzlení a vcelku dojemnému konci jsem byl spokojen.

31.10.2016

Královský rubín Královský rubín Agatha Christie

Povídky jako Záhada španělské truhly, Sen nebo Greenshawova kratochvíle by si skutečně zasloužily delší zpracování! V mnohém překonají i normální zdlouhavou detektivku a vy jste i po pár stránkách překvapeni rozuzlením.

22.08.2016

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Tato knížka je pro mě zklamáním. Svým způsobem se jedná o jednu z nejméně promyšlených od Královny zločinu (a že je to jedna jediná od ní, kde dávám tak malé hodnocení). Možná to je malým počtem postav, nezajímavým rozuzlením nebo faktem, že se na konci nejedná o žádné překvapení. Ale i přes pár zajímavých nápadů jsem trochu zklamaný.

09.07.2016 2 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Něco podobného už jsem zažil v knížce Pět malých prasátek, kde se vyšetřuje stará vražda, za kterou byl již někdo odsouzen. Ale od této knihy se nedalo odtrhnout. Děj střídá děj, a i když už jsem si byl na konci vrahem skoro jistý a nemýlil jsem se, neuvěřitelně mě zaujala. Hlavně velmi důmyslným, překvapivým a přesto uvěřitelným motivem. Jedna z mála detektivek, kde se dá uvěřit úplně všechno.

15.06.2016 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Proč jen mi přijde konec jako takový odfláknutý? Všechno je úžasné - Agatha nám předhodila rodinu Boyntonových, jejíž hlava rodiny je tyranská matka, která se vyžívá v psychickém mučení svých adoptovaných dětí. To zní velice lákavě. Ale bohužel žádná postava není tak "lákavá" a vůbec mi nepřijdou moc živě vykresleny, stejně tak ani prostředí. Např. ve Vraždě v Mezopotámii jsem nad popisem prostředí žasl! Ale zde se tomu Agatha trochu vyhnula. Stejně je to ale všechno pěkné, jenomže potom dojde k vraždě a začínají zdlouhavé rozhovory (a leckdy ne k věci) a hovoření o tom, jak to mohlo být na sto způsobů. A nakonec neuvěřitelně překvapivé rozuzlení, které svou nepředvídatelností potěší, ale - i tak mi to nakonec moc nesedí...

30.05.2016 3 z 5

V hotelu Bertram V hotelu Bertram Agatha Christie

Úžasně zajímavé. Dvě poměrně odlišné zápletky v jedné knize. Bavilo mě pozorovat, jak se Agatha unáší dějem, který skvěle plyne. Já, velmi pomalý čtenář, jsem knihu přečetl za necelé dva dny, tak mě bavila. Ale nejedná se o "christieovsky promyšlený zločin", které mě tak uchvacují.

13.07.2015 3 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Ano, takže konečně, po převelice dlouhé době, jsem odhalil vraha. Jenomže odhalit pachatele je to nejmenší, co můžete dokázat, hlavně u téhle knihy. Jestli někdo dokázal předvídat celou zápletku, má u mě kornout vánočních perníčků.
Hodně se mi líbily postavy. Je možné tu podkladně podezírat kohokoliv. A ani mi nevadilo, že Poirot se objevuje až někdy na sedmdesáté stránce.
Doporučuji :))

02.07.2015 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Knížku jsem začal číst dříve, ale nedočetl jsem ji. Pak se mi zase dostala do ruky a já ji hned dočetl. Rozuzlení bylo překvapivé a dost promyšlené, vážně se mi líbilo. Ale knížka mi v mnoha ohledech připadala zdlouhavá a většina odstavců bylo úplně zbytečných. Ale Rowlingová mě prostě překvapila! Je to něco úplně jiného než Harry Potter a i tak je to super. Stojí to za přečtení!

03.03.2015 4 z 5

Záhadný pan Quin Záhadný pan Quin Agatha Christie

Tato knížka mě prostě a jednoduše bere! Ať už je to tou záhadnou temnou atmosférou, příjemným panem Satterthwaitem nebo samotným panem Quinem. Nejvíce se mi samozřejmě líbily ty povídky s vraždami, u kterých jsem na konci jen seděl s vytřeštěnýma očima. Povídky by si určitě zasloužily zfilmování, nechápu, že to nikoho nenapadlo.
Nejlepší povídka - Skvrna na skle

20.12.2014 5 z 5

Plzeňské pověsti a legendy Plzeňské pověsti a legendy Miloslav Bělohlávek

Hezké, krátké, místy i vtipné pověsti z Plzně, které doplňují krásné obrázky Marie Lacigové se mi opravdu líbily. Když znáte místa, kde se vše odehrává a dokážete si představit, jak třeba po Gerlachovském domě kráčí Bezhlavý rytíř, je vše opravdu hezké.

18.12.2014 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Dle mého názoru nejlepší díl Harryho Pottera. J. K. Rowlingová má neskutečně mnoho nápadů a nebojí se je použít, to je vidět!

02.11.2014

Smrt lorda Edgwarea Smrt lorda Edgwarea Agatha Christie

Tak tentokrát jsem se nevydal na dobrodružnou túru za geniálním vrahem, jelikož jsem si v komentářích přečetl nenápadný spoiler a následně se podíval na konec. A musím říct, že i přes to mě zaujala. Protivný lord, jak už to v detektivkách bývá, je chladnokrevně a nekompromisně zabit. Nejdříve to vše vypadá na jeho manželku, ale pak se to nějak - celkově zvrtne. Příběh je docela zamotaný, po přečtení vám sice přijde, že je vše docela jednoduché, ale když ho budete chtít převyprávět, budete se zadrhávat a stejně něco zapomenete. Určitě knihu vezměte a přečtěte!

26.09.2015 5 z 5