Schuminka Schuminka komentáře u knih

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Škoda, že půlka knihy se skládá ze vzpomínek lidí, kteří si spíše honí ego, jací byli v 90. letech machři, než aby ty jejich příspěvky měly nějakou přidanou hodnotu. Všeobecné texty na různá témata jsou pak hezkou připomínkou pro ty, kteří devadesátky alespoň jako děti zažili.

01.01.2021 3 z 5

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Sice jsem možná pochopila, kam tím autor směřoval, ale celkově nemám ráda, když spisovatel se čtenářem vytírá podlahu. Říkat román něčemu, co má formu základovkového referátu - má třicet normostran, ale potřebuje 100, tak tak hodí větší písmo, zvětší řádkování, název kapitoly na zvláštní straně a neustálé mezinadpisy..., mi nepřijde důstojné autora. Nepropracované postavy spolu náhodně promlouvají v dialozích plných prázdných frází. Jak jsem byla nadšená z L'identité, tak tohle mě zklamalo. Téma i myšlenky by šly zpracovat mnohem lépe.

15.04.2021 2 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Ospalá detektivka z ospalého bretaňského městečka. Kladně hodnotím osobnost detektiva, zajímavé prostředí (Bretaň, kavárny, obrazy), způsob vyšetřování a absenci potoků krve a opilých detektivů.

31.01.2021 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Jemné, pěkné, plus za všechny ty narážky nejen na Tolstého a na Annu Kareninu. Na druhou stranu to klišé - chudá domovnice potká bohatého Japonce, který v ní rozpozná inteligentní bytost a pozvedne ji na svou úroveň...

30.05.2021 4 z 5

Mami, kdy už konečně umřeš? Mami, kdy už konečně umřeš? Martina Rosenberg

(SPOILER) Těžký příběh dcery starající se o dementní matku, která se po ztrátě své osobnosti proměnila v prázdnou tělesnou schránku, a stále více nemocného sobeckého otce, který odmítá pochopit, že se svět netočí jen kolem něj. Obdivuji autorku, že danou situaci přežila, neutekla a dokázala napsat knihu o tématu, o kterém většina mlčí a dělá, že umírání neexistuje.

14.03.2021 5 z 5

Městečko Pines 3 Městečko Pines 3 Blake Crouch

Pro mě je to nejslabší díl z celé trilogie. Velká část byla věnována akci a méně již vývoji v městečku a v tehdejším světě. Naopak se mi líbily pohledy jednotlivých aktérů na celou situaci. A ze závěru autor chytře vybruslil.

13.03.2021 3 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Úvod ve stylu "dřív byla tráva zelenější, děti běhaly venku, nebyly ty internety a mobily, matka stála u plotny a podřizovala se dětem, chlap doma nemá nic dělat, chlapeček by si neměl hrát s panenkami, sodoma gomora na západě už se dostala i k nám", následuje leštění ega, jak tvrdě trénoval jako gymnasta a ještě tvrději studoval, aby pak mohl od píky rozvíjet svůj obor. Navíc kladení otázek typu "Ó, pane profesore, jak jste to dokázal?" Místy odborná svahilština, hodně detailů, který sportovec měl kde bebíčko, praktických typů pomálu.

25.02.2021 1 z 5

Tiché jaro Tiché jaro Rachel Carson

Kniha z roku 1962 jen ukazuje, že se lidstvo z ničeho nepoučilo. Na příkladech ukazuje postupný vývoj používání chemických přípravků proti všemu živému, co se lidstvu zrovna nehodilo do krámu. Upozorňuje na to, co se stane, když se jedním dobře míněným zásahem rozpojí celý biologický řetězec. Lidé stále nechápou, že co jednou na planetu vypustí, tam už zůstane, i přes uklidňování veřejnosti, že jsou látky neškodné. Na konci nabízí ekologičtější řešení. Na můj vkus trochu moc odborné a podrobné, ale je to potřebná kniha.

17.11.2021 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Jak ze zajímavého prostředí Berlína za Výmarské republiky udělat 500 stran nezáživných popisů, kde se až do poslední třetiny knihy neděje vůbec nic...

06.04.2021 2 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Přečetla jsem několik různých překladů (Nezval, Vrchlický a další) a nějak ke mně nic nedoputovalo. Zkusila jsem anglický originál a to vám byla krása. Asi mám všeobecně problém s českými překlady poezie, většinou nerozumím, přijde mi to takové kostrbaté, upocené, přitom ty originály bývají tak přímé, jednoduché, významově silné, i když třeba na první přečtení nerozumím každému slovu.

23.12.2020 5 z 5

Bezdětná Bezdětná Monika Baudišová

Krásný příběh o těžké tématu, pěkné minimalistické zpracování, opakující se věta "A víš, kdo je těhotnej?" geniálně propojuje jednotlivé fáze. Geniální.

20.04.2021 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Po první části s Vandiným nářkem jsem měla chuť knihu odložit, Aldova zpověď mě přiměla číst dál. Příběh pak dotvořily jejich dvě děti, produkty slepeného setrvačného vztahu svých rodičů.

01.01.2021 3 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

asi zatím nejlepší od Urbana, asi se nechám inspirovat a navštívím pár Santiniho kostelů.

04.06.2011 4 z 5

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

Zajímavá variace na Červenou Karkulku, bohužel utopená v klišé o buranských obyvatelích české vesnice, kteří podle autorky tráví čas mezi JZD a hospodou, a rozchlastaným rozpadajícím se manželským párem s postiženým synem.

13.11.2021 2 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Co by byla anglicky psaná literatura bez osamělých farem... Krásný příběh očima dítěte, jen těch hororových prvků jsem tam moc nenašla.

14.03.2021 4 z 5

O televizi O televizi Umberto Eco

Zajímavé eseje a pohledy na televizi. Nejvíc mě zaujaly názory na televizní přímé přenosy, kritika teorií Marshalla McLuhana a vtipná esej o kultuře Bongů.

21.02.2021 5 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Nápad vynikající, začátek chytře vymyšlen. Od rekonstrukce Kolumbových lodí to začalo logicky drhnout. Kniha spíš působí jako podklady k napsání románu, na což ale už nedošlo. Strašně nezáživné vrstvení nepodstatných detailů, místo děje jen popis. V půlce jsem to vzdala...

12.11.2021

Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Radek Coufal

Moc jsem od knihy nečekala, četla jsem ji v rámci výzvy, ale moc mile mě překvapila. Zajímavé spojení současnosti, české mytologie, historie českého pohraničí, detektivky a hororu. Prakticky nebylo místo, které by mě nebavilo.

04.01.2021 5 z 5

Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Karel Veselý

I když jsem měla jiná očekávání a tento typ hudby neposlouchám, tak se mi kniha líbila hlavně autorovým záběrem a rozhledem mimo hudbu.

21.12.2020 4 z 5

V zákulisí srdce V zákulisí srdce Petr Neužil

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův osobitý styl. Zajímavý pohled do historie a vývoje české kardiologie. Z knihy čiší autorův entuziazmus. Pro mě jako laika tam sice bylo mnoho odborných pasáží, ale i tak stálo za přečtení.

05.12.2020 4 z 5