Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Moc dobrá kniha, na které ani není znát, že už má pár let, a pokud jste jako já nejprve viděli seriál, nebudete zklamaní, protože se od knižní předlohy téměř neodchyluje. Jazyk je poměrně strohý, autor jako by si držel od hrdinky odstup, přesto se kniha čte dobře.

09.06.2022 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Já jsem z toho zas až tak nadšená nebyla - ale mohlo to být i tím, že některé myšlenky z oblasti fyziky pro mne byly natolik abstraktní, že jsem si je prostě představit nedokázala. Nicméně jsem zvědavá, jak se bude příběh a svět vyvíjet dál.

02.11.2021 3 z 5

Město světla Město světla Andrés Barba

Kniha měla dvě velké přednosti. Tou první byl brilantní jazyk, díky kterému jsem si čtení vysloveně užívala a na konci litovala malého rozsahu textu, tou druhou bylo vykreslení atmosféry - lepkavého tíživého dusna provinčního města sousedícího s deštným pralesem, což mi připomnělo knihy mého oblíbence G. G. Márqueze. Mrzel mě poněkud nevyužitý potenciál, autor mohl mýtus dětství strhat ještě víc, a trochu rychlý konec, při kterém jsem si přece jen připadala trochu ošizená.

14.09.2021 4 z 5

Císařovo kotě Císařovo kotě Bernardine Evaristo

Ke knize jsem se dostala proto, že jsem si od autorky chtěla přečíst Dívka, žena, jiné, ale v knihovně ještě nebyla dostupná, proto jsem si prozatím zapůjčila autorčino dřívější dílo (jiné ani v češtině nevyšlo). Musím říct, že jsem byla nadšená. Román ve verších, jak často se vám něco takového dostane do ruky? A navíc čtivý, prokládaný ironií, humorem, ale také jakýmsi všeprostupujícím povzdechem nad těžkým údělem žen v římském impériu. O to víc se teď těším na autorčinu novinku.

20.08.2021 4 z 5

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Nechtěla jsem, aby to skončilo, ale ono to bylo tak dotažené do konce, tak vygradované, vypointované a krásně uzavřené, že jsem Teresu chtě nechtě opustit musela. Mimochodem, takhle vypadají velké romány. Dobývání nebe má přitažlivé prostředí, osudovou lásku, velké ideály, přátelství, zradu a nakonec i... však uvidíte. A já mám nového oblíbeného spisovatele. Osamělost prvočísel čeká!

16.03.2021 5 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Dávkuji si Ishigura po částech, protože zhltat všechny ty skvělé kousky najednou by byla škoda, veliká škoda, další na řadě byl tedy Malíř pomíjivého světa. Musím říct, že mne bavil o něco méně než Soumrak dne nebo Neopouštěj mě, ale na takové vykreslení poválečného Japonska jsem ještě nenarazila. Všudypřítomné pokrytectví, zastírání faktů, mlžení, neupřímnost i ve vztazích uvnitř nejužší rodiny, to vše maskované okázalou zdvořilostí a tradicemi. Tak moc se japonská společnost musí lišit od té naší, středoevropské! Zkrátka, těším se na další Ishigurovy nespolehlivé vypravěče.

02.12.2020 4 z 5

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Překvapivě příjemná a zábavná knížka, po které jsem sáhla v regálu městské knihovny díky přitažlivé obálce. Chytrý nevtíravý humor se vine celou novelou, to hlavní ale tkví v postupném odhalování osobnosti slečny učitelky v závislosti na tom, jak její žačky dospívají a jejich vnímání se proměňuje. Krásný jazyk a dobře vykreslená atmosféra jsou dalším plusem, který mě nalákal k dalšímu prozkoumávání autorčina díla.

07.09.2020 4 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Byl příběh malé El příběhem samotné autorky? Pokud ano, vůbec jí to dětství nezávidím. A pokud ne, ztvárnila ho nesmírně přesvědčivě, a to jí na to stačilo pouhých padesát slov na kapitolu. Výjimečný literární počin.

03.02.2020 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Málokdy se mi dostane do rukou kniha afrického autora, o to víc jsem na ni byla zvědavá - a nelitovala jsem ani minutu. Přes velmi bolestivé téma (mám tříměsíční dceru) jsem nemohla přestat číst, autorka píše čtivě, hutně, soucítila jsem s hlavní hrdinkou a takřka jsem cítila její hněv, rozhořčení, zklamání z toho, jak její manželství dopadlo. Kniha zajímavě pracuje s tématem viny a pravdy: je viník pokaždé potrestán? je lepší milosrdná lež? Nemohu ale říct, jestli je to záležitost kulturních rozdílů, nemám potřebné znalosti.

03.02.2020 5 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Přesně ten druh knihy, díky kterým mi na mateřské neměkne mozek. Nebýt toho, že jsem absolvovala dva semestry sémiotiky s mistrem Šoltysem (a psala oborovou diplomku), neužila bych si knihu ani z půlky, protože všechny ty ilokuce, perlokuce a mytologie by mi nic neříkaly, takhle to ale byla jízda. Do toho Borg, McEnroe a nakonec i Lendl, sympatická dvojice hrdinů, policajt naplňující všechna klasická klišé, Benátky, sex...

28.11.2019 5 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Nemám moc ráda označení "Čtení pro ženy", protože to automaticky předpokládá, že ženy vyhledávají pouze romantické příběhy a červenou knihovnu, nicméně uznávám, že Světla zimní noci by mého manžela nebo bratra asi neuchvátila, protože "Tam lidi prožívají city a málo se tam bojuje", přesto je to dobrá knížka, v rámci žánru dokonce velmi dobrá. Čte se s lehkostí a prostředí i postavy jsou zajímavé, byla jsem mile překvapena.

14.10.2019 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Lotta Lundberg

Velmi, velmi dobré. Hluboký román švédské autorky promlouvá o svědomí a vině, víře a důvěře ve vztazích, ale i o upřímnosti k sobě samému. Tři časové roviny se přirozeně protnou na samém konci (i když už v průběhu něco tušíte), jednání hlavních postav, ačkoliv se nám třeba nelíbí, je přese všechna "ale" pochopitelné - autorka skvěle zvládá jejich psychologii. V kapitolách psychoterapeutky jsem se až zarážela, jestli je snad autorka sama psycholožkou, části po konci druhé světové války mi zase připomněly Denemarkovou a její Příspěvek k dějinám radosti. Ráda bych si od Lundbergové přečetla víc.

23.08.2019 5 z 5

Na vodě Na vodě Penelope Fitzgerald

Květnatý autorčin jazyk bohužel nedokázal vyvážit naprostou nudu a absenci jakéhokoliv děje této naštěstí krátké novely, která nevedla odnikud nikam. Knihy z Pestré řady vyhledávám, tady jsem se ale spletla.

29.07.2019 2 z 5

Úřad pro zahrady a rybníky Úřad pro zahrady a rybníky Didier Decoin

Jeden lidský život ve středověku nic neznamenal - ani v Japonsku, ani v Evropě. Mladá žena po smrti svého muže nemá pro co žít, veškeré své skrovné síly vrhne do úkolu, který považuje za nesmírně důležitý pro svou vesnici a čest svého zesnulého manžela, když se však po všech útrapách dostane do cíle, ukáže se, že vznešenému Úřadu pro zahrady a rybníky na jejích kaprech záleží pramálo. Vždyť v palácovém komplexu sešněrovaném etiketou a povinnostmi právě probíhá soutěž parfémů... Příběh se dobře čte a dovede překvapit reáliemi starého Japonska, tak odlišného od všeho, co známe.

20.02.2019 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Nedostatek komunikace, skrývání a neupřímnost zničí každou lásku. Strašně mi bylo těch dvou líto...

30.01.2019 5 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Krásná, čtivá série s neobvyklým námětem a prostředím. Existují stovky světů, některé se našemu podobají. Ten Lyřin se vlastně tolik neliší, mohla by to být varianta našeho světa z 19. století - až na divoženky, lední medvědy v brnění a daemony, kteří doprovázejí každého člověka, a právě ta podobnost plná pohádkových tvorů je velmi zábavná. Bůh je tyran, který chce mít z lidí poslušné a nevědomé poddané, v čemž mu pomáhá mocná a krutá církev, padlí andělé bojují za vědění a svobodu. Události eskalují kolem dvou dospívajících dětí, které objeví, že láska je nejmocnější silou ve vesmíru a že každý může přispět k lepšímu světu.

09.01.2019 5 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Považuji se za feministku, proto mi knížka nepřinesla nic nového, nicméně autorka pěkně a polopaticky shrnula problematiku. Dovedu si představit, že by se tato krátká esej četla ve školách, podle mě by byla velmi vhodná pro dospívající děti.

05.11.2018 3 z 5

Dospívající děvčátko má štěstí v neštěstí. Po smrti maminky si její slabošský tatínek najde novou ženu, která se stane skutečnou matkou a hlavou rodiny, díky níž zvládnou ve zdraví válku v protektorátu, protože bývalá lázeňská kuchařka Anna Urbanová je "na tragickej život pes" a velice dobře ovládá umění přežití. Nevinný dětský pohled a úzké vidění světa, malý osud na pozadí světové tragédie. V dětství jsem sledovala povedený seriál, knížka určitě nezklamala.

05.11.2018 4 z 5

Nenáročná oddechovka, která se tématu války spíš jen dotýká, aby ukázala v podstatě idylický život na jednom malebném ostrově. Příjemná limonáda, ovšem poprask kolem knihy je pro mne naprosto nepochopitelný.

15.09.2018 3 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Doufám, že Beu nakonec našel...

01.02.2018 4 z 5