Sára789 Sára789 komentáře u knih

Ostrov v Ptačí ulici Ostrov v Ptačí ulici Uri Orlev (p)

(SPOILER) Poté, co je celé židovské Ghetto B (v nejmenovaném městě) odvezeno vlaky do vyhlazovacích táborů, ocitá se dvanáctiletý Alex sám v rozbořeném domě v Ptačí ulici, kde má počkat na svého tatínka. Během pěti měsíců, které tu nakonec stráví, než si pro něj tatínek přijde, se naučí hledat si v opuštěných domech jídlo a ukrývat se, tak aby jej nenašli Němci. S pomocí polského odboje se i několikrát vydává za zeď ghetta a seznamuje se s dětmi.
Kniha je zajímavým exkurzem do Alexovy dětské duše. Vnímání všeho, co musel během pěti měsíců zažít je tak upravené do podoby jakési robinsonády, ke které sám Alex svůj zážitek připodobňuje. Kniha je určená pro dětského čtenáře a tomu i odpovídá styl psaní, některé věci si dospělý čtenář prostě domyslí na základě svých vědomostí. Zajímavé je, že Alex se nás neustále snaží utvrzovat v tom, že tatínek se vrátí. Když se ale opravdu na závěr vrátí, Alexovi samotnému dochází, že už s tímhle ani nepočítal.
Kniha je rozhodně zajímavá, ale i přes ostatní komentáře tvrdící, že je i pro dospělé. Já bych ji raději nechala čtenářům dětským.

17.12.2020