Sansli Sansli komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Takhle kniha je pro mě taková srdcovka, protože to byla první severská krimi, která mi skutečně sedla. Je tam všechno - humor, napětí a skvělá dvojice vyšetřovatelů. Vše se navíc obejde bez hromady mrtvol nebo brutálních popisů (i tohle se tam samozřejmě občas najde, ale rozhodně jen v pár kapitolách) a to je pro mě opravdu velké plus. K tomu ty sarkastické poznámky Karla Morcka skoro ke všemu a ke každému a Asad se svým kafem a příslovími, koho by to nebavilo?:)
Už jsem příběh poslouchala 3x a nikdy jsem se ještě nenudila, i když jsem už zápletku znala - zásluhu na tom má hlavně úžasná audio interpretace Igora Bareše, jehož hlas vás vtáhne do příběhu a nepustí dokud nejste u poslední kapitoly. Za mě skvělá kniha, skvělý příběh a dál už nemám co dodat:)

17.11.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Pro ty, kteří mají rádi vesmírná dobrodružství a stejně jako já zbožňují Marťana je tohle skoro povinné:) Po Artemis možná budete skeptičtí - i já jsem se trochu bála. Budete se možná ptát, dá se zopakovat ta atmosféra příběhu a humor, které jsou na Marťanovi tak osvěžující? Ale upřímně, nedělejte stejnou chybu jako já, protože vážně to jde!
Po přečtení anotace jsem jako čtenář nebyla moc moudrá a vlastně jsem si nedokázala moc představit, co se tam bude dít. Jasně, člověk se probudí ve vesmíru, jenže nic si nepamatuje; má zachránit svět, ale jak? Vždyť ani neví, jak se jmenuje a kde se nachází... Jenže pak najednou si postupně začne vzpomínat.
A právě tohle jeho rozpomínání pomocí flashbacků, ze kterých se dozvídáme co se stalo a postupně tak skládáme mozaiku událostí, které našeho hrdinu zavedly až sem, patří k nejlepším momentům příběhu. A pak ještě... ale to nebudu prozrazovat, protože o tohle překvapení by neměl být žádný čtenář připraven a k tomu i o spoustu vtipných a dojemných momentů, které se k němu vážou:)
Knihu jsem nečetla, ale poslouchala a byl to úžasný návrat do vesmíru. Ani mi nevadilo, že fyzice ani dalším technickým věcem jsem ne vždy úplně rozuměla:) i tak jsem si to maximálně užila. A ten konec mě opravdu dostal, čekali jste to?

01.06.2022 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

No to byla zase jízda... napínavá, čtivá, komplikovaná a jednoduše - nešlo to odložit. Autor umí vše správně zamotat, aby pak v určitém momentu vše zapadlo na své místo. Informace a důkazy nám předkládá přesně tak, aby nás držel v napětí a neustále nás nutil číst dál.
Příběh, který je tentokrát temnější než u předchozích dílů, se pomalu - důkaz po důkazu - posouvá do finále. A myslím, že když napíšu k naprosto "šílenému" finále, možná se mnou budete souhlasit. Ale víte co? Ač to, co si autor nakonec přichystal je děsivé, neměla jsem naprosto žádný problém tomu uvěřit.
Hodně tomu pomáhají i ti dva vyšetřovatelé. Tilly a Poe... co dodat. Když napíšu, že jsou skvělí, tak to pro nikoho, kdo knihu (či předchozí díly) četl nebude novinka, takže to napíšu takhle - oni nejsou jen skvělí, jsou nejlepší a jejich přátelské pošťuchování a popichování nemá prostě chybu. Hlavně Tilly je v tomhle díle naprosto brilantní:)
Jestli je ještě neznáte, tak doporučuji začít pěkně postupně od prvního dílu. Skvělé jsou totiž naprosto všechny:)

14.09.2022 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

I když tohle je v pořadí druhý případ inspektora Bergmana, tak pro mě to byl vlastně poslední příběh. Všechny jsem četla nebo převážně poslouchala na přeskáčku a všechny byly skvělé. Je jedno, kde se příběhy odehrávají, jestli u nás nebo v cizině, vždycky mě autorka dokázala zaujmout a tuhle sérii detektivních příběhů považuji za jednu z nejlepších:)
Kdybych si měla vybrat, který případ byl ten nej, tak bych řekla, že právě tento. Přece jen to prostředí nekonečného seriálu, zákulisní intriky a složitě propletené vztahy... všichni jsou podezřelí a vyšetřovatelé se opravdu zapotí, než vše správně rozluští. Tohle si určitě přečtěte, zklamaní rozhodně nebudete:)

05.08.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Tohle není vůbec těžké pochválit:) a i když tahle kniha byla dlouhá, opravdu dlouhá... stránky se otáčely skoro sami, příběh utíkal a na nějakou nudu, nebo že by mě to nebavilo jsem si rozhodně nemohla stěžovat. Byla jsem ráda, že zase můžu trávit čas ve společnosti Strika, Robin a ostatních skvělých postav téhle série. Vidět jak posouvají své životy, jak se jim detektivní agentura rozrůstá, i jak jejich vztah balancuje na té pomyslné hranici mezi přátelstvím a něčím víc. Když si i oni sami pokládají tuhle otázku, a vlastně neví, jak si na ni odpovědět...
Na druhou stranu musím přiznat, že v případu jsem se občas docela ztrácela. A důvodem bylo to množství postav - těch tam tedy bylo. Až jsem pak litovala, že jsem si nezačala psát seznam a vysvětlivky "kdo je kdo":) Ale napínavé to bylo až do poslední stránky, to zase jo a konec... ten jsem tedy neuhádla ani omylem.

28.10.2022 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Po skvělém první dílu jsem se upřímně dost těšila na pokračování. A tak hned jak jsem zavřela první knihu, musela jsem ihned otevřít tu druhou a pustit se do dalšího případu. Nebudu tady rozepisovat o čem to je. Každý kdo četl ví, a snad se mnou bude i souhlasit, že tohle bylo skvělé od začátku až do konce. Napínavé a tak skvěle napsané... až tak, že knihu jsem měla problém odložit a občas jsem i zapomínala vystoupit na správné zastávce:) A ten konec? Rozhodně překvapivý a rozhodně pro všechny zasloužený. Něco mě překvapilo, něco jsem čekala, že to asi takhle nějak bude, ale hlavní je, že s Tilly a Poem se vážně nenudíte, autor vám to prostě nedovolí:)
No, jsem fakt ráda, že na třetí díl nemusím čekat.

01.09.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Tohle je pro mě srdeční záležitost. Musím přiznat, že prostě jsem fanouškem téhle série a dvojice i jejich příběhy mě opravdu neskonale baví. A to je důvod, proč se k příběhům opakovaně vracím. Než jsem objevila audioverzi, tak jsem si tuhle knihu přečetla a i když mi nakonec bylo divné, kdo byl pachatelem, tak jsem přesto byla nadšená.
Nyní jsem knihu jsem poslouchala už potřetí a s každým dalším poslechem je to lepší a lepší a i když mi stále občas něco přijde nelogické, tak už to v podstatě neřeším. Nechávám se vést příběhem a užívám si skvěle napsaný text a dialogy.
Protože vlastně to, čím mě tahle kniha a celá série přitahuje nejvíc, není jen vyšetřování a jednotlivé příběhy, ale postupné budování vztahu mezi Strikem a Robin. To pozvolné boření zdí - od pouhého tolerování se, k budování důvěry, až nakonec k opravdovému osobnímu přátelskému vztahu (tady trochu předbíhám, ale všichni určitě tušíme, že tohle hraje v celé sérii dost důležitou roli:)
Když to shrnu: Dobře se to čte, a ještě líp se to poslouchá. Občas nechybí ani humor a tak mě napadá, co vlastně víc bych si mohla přát?:)

21.07.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Zatím jsem měla možnost ostatní knihy od autorky poslouchat, a i díky tomu jsem si celou sérii zamilovala, protože já klasicky u detektivek nevydržím, vždy listuji a pročítám stránky dopředu, jsem prostě hrozně zvědavá:) A dokud jsem neviděla upoutávku v televizi, tak jsem si myslela, že od autorky mám už vše přečteno, nebo spíš odposloucháno:) No, jenže tuhle knihu jsem si musela přečíst (audioverzi jsem nikde nenašla:( Ale nelituji. Protože upřímně mě takhle série ještě nezklamala. Hlavní vyšetřovatelé v čele s inspektorem Bergmanem vám přirostou k srdci, pak atmosféra a popisy prostředí, lidské povahy a různě propletené vztahy mezi nimi... to všechno dohromady vytváří komplikovanou mozaiku, kdy s každou přečtenou kapitolou si přidáváte další střípek, až vám nakonec vyjde tajenka - kdo je vrah. I když u téhle autorky je opravdu zapeklitě obtížné vše rozluštit.
Příběh byl trochu odlišný od ostatních právě tím, že se pátrá po sériovém vrahovi a díky tomu se vlastně příběh zamotává a vyšetřovatele vede různými komplikovanými cestičkami a motivy. Ale atmosféra, postavy a prostředí je opět skvěle vykreslené a řekla bych, že jde o jeden z nejlepších případů inspektora Bergmana.

05.06.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Tuhle spisovatelku mám upřímně ráda. Ať se její příběhy odehrávají kdekoli, vždy vás dokonale vtáhnou do prostředí, situace a děje. Stejně jako předešlé příběhy i tento se ke mě dostal ve formě audioknihy a byl to opět nejlépe strávený čas ve společnosti skvělého Josefa Bergmana. Takže jednoduše, tohle mě zase nadchlo, stejně jako všechny předchozí příběhy.
Zase prostředí, kde má každý své tajemství, a mě jako posluchače naprosto fascinuje, jak se příběh pomocí jednotlivých postav a střípků informací, viděných z různých pohledů skládá dohromady. Atmosféra je opět nezaměnitelná, to se autorce musí nechat, prostě v tom umí chodit.
Naprosto doporučuji všem, kteří v knihách nehledají zbytečně moc násilí a hromady mrtvol, mají rádi zajímavě postavy, zajímavé prostředí a děj, který sice někdy plyne pomaleji, ale rozhodně - alespoň mě nikdy - nezklame.

06.02.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Tohle je typ knihy, který bych si sama od sebe nezvolila. V knihkupectví bych prošla kolem a ani bych se nezastavila. Jenže pak jednou kupujete dárek pro fanouška thrillerů, a musíte prostě myslet jinak a položit si otázku: "Co by se mu tak mohlo líbit?"
Ze všech možností jsem nakonec vybrala tuhle knihu, ne kvůli příběhu, ale kvůli komentářům, které jsem zde pročítala a ve kterých se objevovalo pořád dokola "skvělá dvojice vyšetřovatelů". A ono je to tak. A to nemám z druhé ruky. Nakonec, světe div se, jsem se nechala přesvědčit a knihu si sama přečetla a ústřední dvojici jsem nadobro propadla. Takže teď ať už autor přijde s čímkoli, i když tam bude jedna mrtvola za druhou... prostě neodolám. Tilly a Poe jsou tak dobří, že každá stránka za to prostě stojí. Takže rada ode mne - nenechte se odradit, udělali byste hroznou chybu:)

01.09.2022 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Moje třetí kniha romantických útěků, ale už teď je mi jasné, že tahle je z této série zatím moje nejoblíbenější. Docela jsem měla strach se do ní pustit, když jsem slyšela/četla, že tento díl je slabší, ale upřímně jsem ráda, že jsem ten hlas neposlechla. No a ta krásná obálka přímo křičí přečti si mě:)
Tenhle příběh byl opravdu jedno velké dobrodružství. Bylo úžasné spolu s Fionou objevovat tak vzdálenou a pro mě ne zrovna známou kulturu Japonska. Od čajových obřadů, svátku rozkvetlých třešní, divosti a uspěchanosti Tokia až po klid a nádheru hory Fudži. Připadal jsem si jako bych se dívala přes objektiv fotoaparátu spolu s Fionou a nasávala s ní atmosféru a kouzlo Japonska.
Mimochodem Fionu jsem si dost oblíbila už v prvním díle série, připadala mi hodně citlivá a vnímavá a tady se to potvrdilo. Vlastně i ona byla důvodem, proč jsem nakonec se čtením neváhala. Hrozně jsem ji obdivovala, že dokázala vystoupit ze své ulity.
Jen Gabe to trochu kazil, občas by potřeboval něčím praštit, ale Fiona mu naštěstí nedávala nic zadarmo a vůbec ho nešetřila. No a tím krásným koncem si to u mě vyžehlil:)
I tentokrát mě potěšily skvělé vedlejší postavy (v těchto knihách mám ty vedlejší postavy občas radši než ty dvě hlavní) Haruka, Setsuko a vnučka Maju. Tři generace žen, každá s vlastním pohledem a názorem na vlastní kulturu, ale s vrozeným citem a úctou k japonským tradicím. Sledovat ty jejich generační neshody mě hodně bavilo. Vlastně mě tu bavilo úplně všechno:)

08.05.2023 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Příběhům od Roberta Bryndzy většinou není co vytknout. Stejně jako u předchozích dílů i tady dostanete přesně co očekáváte a co by detektivka neměla postrádat - akci, napětí, humor... vyšetřovatelé v čele s Erikou Fosterou opět nezklamali a třeba postava Mossové byla výborná.
Přesto mi to nedá a musím přiznat, že skutečně mě to začalo bavit až téměř ve druhé polovině knihy - teprve po druhé vraždě, která celý případ obrátila o 180°. To, když vyšetřovatelé narazili na stopu, díky níž se museli na všechny dosavadní poznatky a důkazy podívat z jiného úhlu pohledu. Pak se mi vše tak nějak poskládalo dohromady a najednou všechno začalo dávat smysl. Pak už nebylo těžké uhádnout, jak bude pachatel postupovat dál. Tedy pro mě jako pro čtenáře:)

14.04.2023 4 z 5

Každý den je nový: Komiksový deník Každý den je nový: Komiksový deník Lucie Lomová

Musím ocenit tu neuvěřitelnou upřímnost a zároveň odvahu sdílet něco tak osobního, což deník určitě je, s širokou veřejností. Sama si deník píšu a nevím, jestli bych tohle dokázala s takovou lehkostí. Komiksy mám moc ráda, hlavně ty ze života, a proto jsem se na tuhle knihu opravdu neuvěřitelně těšila a zároveň byla opravdu zvědavá, jaký je jeden rok v životě ilustrátorky.
A taky mě nadchl nápad vytvořit deník komiksovým způsobem a zkusit zachytit to, co normálně vyjadřujeme slovy pomocí obrázků. Lhala bych, kdyby řekla, že mě tenhle nápad místo psát raději kreslit už nenapadl, ale nikdy jsem se do toho nepustila, asi jsem neměla takovou odvahu.
No, po přečtení téhle knihy opravdu přemýšlím nad tím, že to také zkusím.
Jedno je ale jisté, tenhle deník jsem rozhodně nečetla naposledy. Jedná se opravdu o skvěle zpracovaný komiks, do kterého se snadno začtete a těžko, opravdu těžko se s ním budete loučit.

09.01.2023 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Asi jako každý jsem po knize sáhla hlavně z důvodu zvědavosti. Přece jen mi nedalo dozvědět se jak se Louise podařilo vyrovnat s Willovou smrtí a jak se jí vlastně celkově daří. A asi jako každý cítím, že i když příběh nebyl špatný, něco mu chybí. Ale tak už to prostě je a zklamaná jsem rozhodně nebyla.
Louisa je pořád skvělá, nový muž v její životě - záchranář Sam - je za mě super, Louisiny rodiče a sestra Trina byli dokonalý:), no výhrady bych měla snad jen k Lily. Teda ta holka mi občas lezla opravdu děsně na nervy. Kdyby nebylo těch ostatních postav asi bych to nedočetla. Tedy týká se to hlavně první poloviny knihy, která je hlavně o Lily a upřímně moc mě nebavila. Nakonec se vyplatilo číst dál, protože druhá polovina je akcí a událostmi doslova našlapaná a zcela mi vynahradila ten pomalý rozjezd.
Takže kniha za přečtení rozhodně stojí, hlavně pokud jste jako já fanoušky prvního dílu a pokud jste zvědaví jak to bylo dál:) No a teď ještě třetí díl, abych věděla jak to dopadne.

30.11.2022 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Opět naprosto dokonalé. Tohle se tak skvěle poslouchá:) Je tam naprosto všechno, co mám na příbězích ráda. Akce se míchá s pohledem do soukromí hrdinů, a my se zase dozvídáme o trochu víc o jejich minulosti. A vlastně mnohem víc, protože mezi Strikem a Robin se už rozvíjí přátelský vztah - už to není jen zaměstnanec a zaměstnavatel, ale vytváří si mezi nimi neviditelná pouta, která ovšem také začínají narážet na první neshody. Je tu skvěle vidět, že porozumět tomu druhému je prostě někdy dost obtížné a dá to dost práce, když chcete aby to fungovalo.
Příběh opět skvělý, napínavý až do konce:) Jednoznačně perfektní díl.

25.08.2022 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Druhý díl série a opět jsem měla možnost poslouchat jako audioverzi, a i díky tomu má tahle část ode mně pět hvězdiček:) Ale... musím přiznat, že příběh se mi tentokrát moc - no nechci říct nelíbil, ale prostě chvílemi jsem měla problémy poslouchat ty hrozné popisy z Quinovi knihy, to bylo vážně psycho - no prostě, nechytlo mě to tolik. A i když vyšetřování a hledání útržků jak složit tenhle zapeklitý případ bylo nakonec fajn, to hlavní, proč jsem to poslouchala a doposlouchala bylo, že jsme zase měli možnost Robin a Strika poznat o trochu blíž. Hrozně mě totiž baví, když můžeme sledovat, jak se poznávají a snaží se jeden druhému rozumět (a že to je někdy oříšek:)
Tentokrát však musím připustit, že část knihy, která se věnuje osobním stránkám hlavních postav a jejich soukromí, je za mě o trochu lepší... ale to neznamená, že bych ji poslouchala naposled.

28.07.2022 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Tohle je rozhodně jedna z těch knih, která vás nepustí dokud nebudete na poslední stránce. A i potom budete chtít pokračovat dál. Postavy i prostředí jsou tak skutečné. A ten styl psaní, ten mě naprosto uchvátil. Krátké útržkovitě pojaté věty a pak tak hluboké myšlenky, které vás nenechají a vy nad nimi musíte pořád dokola přemýšlet.
Postava Lou mi přirostla k srdci - její nevinnost a laskavost je opravdu okouzlující. Myslím, že to co pro ni začalo jen jako školní projekt se nakonec zvrtlo ve snahu zachránit No, osmnáctiletou bezdomovkyni ztracenou ve světě, kam nechcete patřit.
A vy si stejně jako ostatní postavy v knize - kromě Lou, která naprosto věří, že se jí to povede - pokládáte otázku: Jde to? Může se to podařit? A víte určitě, že o to ten člověk stojí? Na všechny čeká střet s realitou, a hlavně Lou bude čelit opravdu těžkým zkouškám...

11.05.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Souhlasím, že tohle bylo opět skvělé. Nejen kvůli příběhu, který je díky nevyřešenému případu starému 26 let skutečně napínavý, ale i postavě Eriky Fosterové, se kterou jsem se setkala poprvé. Autor píše skvěle a zase se mu povedlo udržet moji pozornost.
I když mi přišlo, že konec byl hodně rychlý. Občas byl příběh pomalejší, hlavně první polovina, pak se to začalo postupně zamotávat a najednou šup a byl konec. Ten mě mimochodem hodně zajímal, protože jsem si celou dobu pokládala otázku: Proč?
Čekala jsem tedy s jakým rozzuzlením autor přijde tentokrát a byla jsem docela překvapená. Něco jsem si odvodila, ale všechno se mi uhádnou nepodařilo.

06.09.2021 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Co k tomuhle dodat. Pokud jste se stejně jako já nechali přesvědčit oslavnými názory na tuhle knihu, tak pravděpodobně zklamaní nebudete. Po pravdě na téhle knížce jsem si v podstatě zamilovala úplně všechno - od krásného prostředí, přes úžasnou atmosféru až k nezapomenutelným hlavním postavám, u kterých si nebudete muset vůbec pokládat otázku jestli jsou vám sympatičtí a máte je rádi, protože... no jednoduše je budete milovat. A nejsou to jen Peter a Tove, ale vystupuje tu spousta dalších postav, bez kterých by příběh nebyl tím, čím je.
Dalším důvodem (pro mě dost podstatným), proč jsem byla a jsem z příběhu tak nadšená je fakt, že tohle je další důkaz, že severská detektivka nemusí být jen příběhem, kde se postupně kupí jedna mrtvola za druhou, kde je hlavní hrdina citově poznamenaný hrdina se spoustou problémů, které ho pomalu táhnou ke dnu... ne, tady je vidět, že to jde i jinak a upřímně díky za to:)

26.07.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Za mě rozhodně lepší než předchozí díl, který se mi ale také moc líbil. Ta atmosféra a samotný fakt, že někdo prostě jen tak zmizí v mlze. No bylo to opravdu děsivé od začátku až do konce. Byla jsem moc ráda, že tentokrát se popisy násilí omezili jen na pár kapitol, ne jako u kanibala, kde mi z toho bylo místy špatně. Postupné pátrání a odhalování stop se mi moc líbilo, stejně jako závěr, který byl i tentokrát dost napínavý. Opravdu jsem se těšila až ho dostanou, a dozvím se, jestli byl můj tip správný.

30.03.2021 5 z 5