Sabča92 Sabča92 komentáře u knih

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Pojmenovat knihu Tsunami byla naprosto perfektní volba. Nejen že vypráví o osudném prosinci 2004, kdy se tato tragédie skutečně odehrála, ale i v přeneseném významu dává smysl. Osudy hrdinů určují jejich rozhodnutí, ať už se jedná o život bez lásky, o rozhodnutí založit rodinu po jedné "nehodě", nebo žít ve lži, hrdiny tak nakonec smete vlna podobná té, kterou zažili v Thajsku, a přesto ničivější.
Kniha je rozdělena na tři části. První a poslední se odehrávají v přítomnosti, a prostřední část vrací hrdiny do minulosti, ve které se něco přihodilo, co ovlivnilo životy jich všech.
Tsunami je příběh soustředěný kolem jedné rodiny. Na úvod musím podotknout, že se nejedná o běžnou rodinku, součástí této byste asi nechtěli být. Ani já ne. Adéla je starší dcera Emy a Milana, která je v ledasčem po svém otci. Ve druhé části, kdy je náctiletá, ji poznáváme jako klasickou teenagerku s běžnými problémy. Prožívá svou velkou první lásku, ale zároveň si uvědomuje, že není ani z poloviny tak dokonalá jako její matka, která má na svůj věk daleko lepší postavu a je krásná. Ženské hrdinky nejsou dokonalé, ale stejně tak tomu není ani u mužských postav. Dva bratři, kteří jsou odlišní nejen vizuálně, ale především svým chováním. Robert je postava, která se vykresluje postupně, a pokud vám tu nechci vyspoilerovat celý příběh, nemůžu dále pokračovat. Je to ale velmi zajímavá postava, která se velmi vyvine.
Karin Krajčo Babinská má rozhodně co nabídnout čtenáři, který hledá příběh ze života o lidech, kteří chybují. Knihu mohu rozhodně doporučit.

05.10.2022 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Tohle je jedna z těch knih, které milujeme pro jejich vizuál, pro jejich skromnost textu a obrazu. Pro její jednoduchost a krásu zároveň. Panda a dráček je miloučkou knihou, kterou si chcete dávkovat, nechcete si ji přečíst na jeden zátah, protože to byste si ji neužili. Kniha je inspirovaná filozofií budhismu, plná krásných myšlenek. Moudrá panda a zvídavý dráček jsou skvělou dvojicí, jejich pouť je rozdělena na pět kapitol: Jaro, Léto, Podzim, Zima a Jaro. James Norbury prožil těžké období, a když se mu náhodou dostala do rukou kniha o budhismu, změnilo to jeho pohled na svět. Rozhodl se pomáhat druhým vlastníma rukama, ale přišel covid a jeho plány ztroskotaly. Proto se rozhodl, že nakreslí obrázky, aby lidem předal důležité myšlenky a pomohl jim.

29.06.2022 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Na podzim loňského roku jsem dostala nabídku k přečtení rukopisu Scarlett Wilkové. Až uvidíš moře je sága uprchlíků, kteří se v roce 1948 dostali z Řecka na Moravu. Do Československa přijelo 3 750 dětí ve věku od jednoho roku do patnácti let. Děti neznaly český jazyk, a mnohdy nedokázaly ani správně říct, jak se jmenují nebo odkud pochází. Proto se spousta z nich už nikdy nedokázala shledat se svými příbuznými.

Hlavní hrdinkou je Sotiria, děvče z vesnice, kterou ve válce vybombardovali. Projde dětským domovem, dospěje a začne si budovat svůj život. Kromě ní sledujeme také osudy dalších přeživších, které se dělí na dvě skupiny, buď se chtějí vrátit, nebo zapomenout. Až uvidíš moře je vyprávěna er-formou z pohledu několika postav, ovšem nejvíce se vše točí kolem Sotirie a Kouly, dívky, která se se Sotirií seznamuje hned na začátku. Životy všech hrdinů kromě nové země ovlivňuje také politika v Československu, komunismus nebo polistopadové období.

Kniha je rozdělená na kapitoly po deseti letech (končí v roce 2018) a mapuje tak osudy hrdinů za celou dekádu. Styl vyprávění není nijak náročný. Popisuje životní osudy tak jak jsou, nezabývá se zdlouhavým popisem bolesti hrdinů. Až uvidíš moře mě neuvěřitelně vtáhla do děje, a já knihu jen málokdy odkládala. Závěr knihy byl na rozdíl od zbytku knihy lehce ukvapený, snesla bych ho aspoň dvakrát tak dlouhý. Poslední kapitola je naprosto perfektní a skvěle příběh zakončuje.

Je to příběh bez přikrášlení, o lidských chybách a bolestech, o životě v cizí zemi a především, s hrdiny prožijete opravdu celý jejich život. Hrdinové před vašima očima dospějí, ale také budou umírat, chybovat, ale také nalézat naději.

09.05.2022 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Pokaždé, když vyjde nová kniha B. A. Paris, okamžitě se do ní vrhám, nekoukám na anotace nebo ohlasy, protože se jedná o mou oblíbenou autorku, jejíž knihy řadím k nejlepšímu v žánru. Terapie je jejím návratem do žánru psychothrilleru, a jejímu návratu rozhodně tleskám. Dům, který si nese tragickou událost, je námět známý z celé řady hororů. Tady se jedná o pořádný psychothriller, který autorka tak skvěle umí psát. Kdo byla Nina a co se stalo v jejím domě mě velmi zajímalo. Námět na knihu autorka nevymýšlela nijak složitě. B. A. Paris má chatu a napadlo jí, jak by se cítila, kdyby v domě někoho zabili. Mám malou výtku, ale kniha mi přišla lehce utahaná. Začátek byl pomalejší, ale zajímavý. Pak v prostředku se to zadrhlo a chvíli točilo v kruhu. A samotný závěr byl skvělý, ale nijak překvapivý. Měla jsem upřímně dvě teorie. Hlavní hrdinka Alice mi přišla hrozně protivná. Sama moc vlastně nevěděla co chce a byla naivní. Takže se musím přiznat, že kdyby ji někdo zabil, asi by mi to ani nevadilo. V knize mají prostor i vedlejší postavy ze sousedství, které mlčí a nechávají postavu Niny v mlžném oparu nevědění. Celkově ale musím shrnout, že se autorčin návrat do psychothrillerů rozhodně povedl. Těším se na její další počiny.

03.05.2022 4 z 5

Trochu jiná slečna Bridgertonová Trochu jiná slečna Bridgertonová Julia Quinn

Toto bylo mé druhé setkání ze čtyř s Rokesby a je to boží. Trojka není tak boží jako dvojka, ale přesto potřebuju všechny díly z této série. Trochu jiná slečna Bridgertonová se ze tří čtvrtin odehrává na moři. Hrdinky ze série Rokesby jsou jiné, než slečny z Bridgertonových. Mají totiž daleko víc kuráže, nebojí se tasit ostré drápky nebo lokty, mají ostřejší jazýček a jejich dobrodružství jsou zkrátka cela odlišná, než jaké se odehrávají slečnám v původní sérii. Hrdinové jsou téměř celou knihu spolu, mají spoustu dialogů, seznamování a jejich vztahy se budují postupně. Navíc je potkává i nejrůznější dobrodružství. Trochu jiná slečna Bridgertonová pluje několik týdnů s posádkou kapitána Andrewa, a postupně se se všemi sbližuje. Na pevnině potom nastává velké dobrodružství.
O něco méně slabší než Falešná manželka, ale pořád skvělé. Za mě mohla být kratší první část, a raději bych prodloužila druhou část.

03.05.2022 4 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Od Sally Hepworth jsem přečetla již její dvě předchozí knihy Rodina odvedle, která mě tolik neuchvátila a Tchyni, která byla naprosto skvělá. Proto jsem ráda sáhla po třetí ze čtyř vydaných knih od autorky.Hodná sestra je loňská novinka od autorky, která vyšla před pár dny i v českém překladu. Slibuje dramatický příběh dvou sester a jejich temných stránek. Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Ačkoliv je vyprávěna z několika různých úhlů, nebudete mít se čtením žádné potíže. Vztah mezi dvěma sestrami-dvojčaty je na jednu stranu idylický. Fern, která má psychickou poruchu musí mít život pevně nalajnovaný. Nechává se opečovávat svou sestrou Rose, která ji chrání. Ovšem někdy až moc. Hodná sestra je skvělý psychothriller, který jsem měla problém odložit. Krátké kapitoly vás stále nutí otáčet stránku za stránkou a čekat, co bude dál. Upřímně, to, která sestra je hodnější jsem pochopila hned od začátku. Ovšem čeho všeho je schopná, to jsem nečekala. Její zloba a psychické narušení bylo bolestné a děsivé, přesto bohužel pravdivé. Po dlouhé době kniha, která mě opravdu nadchla a nepustila.
Závěr samotný byl skvělý, mrazivý. Pro mě rozhodně nejlepší kniha od autorky a ráda se pustím do dalších jejích počinů. Tento gradující thriller vás rozhodně zašimrá po zádech a jen tak vás nepustí.

01.03.2022 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Od Delphine jsem doposud přečetla čtyři její knihy ze sedmi česky vydaných. Jedná se o další autorku, po které automaticky sahám. Delphine bezesporu knihou naráží na současný až módní trend, troufám si říct, moderních tzv. insta matek, které sdílí své děti téměř 24/7 na sociálních sítích. O síle sdílení dětí Delphine vystavěla perfektní příběh se všemi jeho následky. Kniha začíná v současnosti ale postupně se děj přesouvá do blízké budoucnosti, kde sledujeme první následky těchto sdílení. Líbí se mi, že se autorka nebojí pouštět do aktuálních sociálních témat. Ať už se jedná o bezdomovectví, stáří, bipolární porucha nebo nyní problematiku sociálních sítí.
Děti nade vše je skvělá kniha, do které jsem se začetla a měla problém ji odložit. Velmi chválím námět knihy, který je zpracován perfektně a poukazuje na současné dění. To, na co tato kniha poukazuje je velmi děsivé, ale bohužel reálné.

12.01.2022 5 z 5

Vánoční sbírka pohádek Vánoční sbírka pohádek Walt Disney

Naprosto miluji všechny "disneyovky" ovšem také miluji Vánoce, z tohoto důvodu si dovedete představit, jak moc jsem si zamilovala tuto knihu. Vánoční sbírka pohádek obsahuje 18 krásných příběhů jak s hrdiny původních filmů, tak s hrdiny nových Pixar příběhů. Ovšem pokud se chystáte číst tyto příběhy svým nejmenším, u některých příběhů pozor, jelikož tam si dárky předávají sami mezi sebou nikoliv je dává Ježíšek. Kniha je vhodná jak pro holčičky tak pro chlapečky. Přináší magickou vánoční atmosféru a představuje známé hrdiny v neznámých příbězích.
Nejvíc jsem si zamilovala příběh Ariel, Pinochia a i Ledové králoství mělo krásný příběh. A samozřejmě Mickeyho vánoční koleda je nádherný příběh. Doporučuji

23.12.2021 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Čtyřdílná série Po stopách Jacka Rozparovače na mě již roky všude číhá a láká mě na přečtení. Po stopách Jacka Rozparovače je naprosto perfektní young adult napínavá kniha, kterou jsem si naprosto zamilovala. Už dlouho se mi nestalo, že bych knize z tohoto žánru neměla absolutně co vytknout. Velmi oceňuji, že se autorka na devadesát procent držela skutečných okolností, včetně jmen obětí a jejich zohavení. Viktoriánská Anglie a děsivé tajemství velmi nebezpečného vraha nebylo nikdy vyřešeno. Tato záhada je sice hlavní zápletkou knihy, ovšem autorka si dala záležet i s vykreslením postav. Hlavní hrdinka Audrey Rose je sedmnáctiletá dívka, která je jiná než dívky v jejím věku. Thomas je mladý muž, který se také učí od strýčka Jonathana. Má nesmírný důvtip a dedukci, kterou mi připomínal Sherlocka Holmese. Mlžný opar vraha potulujícího se v temných uličkách viktoriánské Anglie, skvělý hrdinové, výborné dialogy. To je jen hrstka kvalit této knihy. Mezi Audrey Rose a Thomasem vzniká pomalá lovestory, která začíná pěkně od nenávisti a postupuje nesmírně pomalu.
Co se závěru týče, odhalení vraha, se musím přiznat, že jsem to v poslední třetině knihy uhodla dřív než hlavní hrdinové. I přesto mě to ale na radosti z knihy nijak neubralo.

08.11.2021 5 z 5

Barvy loučení Barvy loučení Bernhard Schlink

Bernhard Schlink se mi zapsal do srdce s knihou Předčítač, kterou vám velmi doporučuji. Svou knihou Olga své umístění jen ukotvil.
Barvy loučení je krátká povídková sbírka čítající 9 samostatných povídek, které mají společné jedno téma; loučení. Každé loučení je jiné, jinak silné ale každé je důležité. Kniha svým námětem na sebe upozorňuje s tím, že si u knihy popláčete, protože loučení je smutné a bolestné. Ale když si sbírku přečtete tak pochopíte, že u knihy vlastně nebudete brečet. Nenajdete u čtení bolest a trápení, ale ucítíte smíření a a pochopení.
Asi největší chybou této knihy je, že samotná anotace a název knihu jaksi škatulkuje. Kvůli tomu čtenář cítí zklamání přesto, že samotné povídky jsou opravdu dobré a povedené. Schlinkův spisovatelský styl je jednoduchý, přímočarý. Nehraje si slovy, nesnaží se čtenáře mást čtením mezi řádky, takže pro někoho se může zdát až obyčejným, pro jiného je zkrátka snadno pochopitelným. Záleží na vkusu čtenáře. Mně osobně se sbírka líbila. Nedostala jsem od ní to, co jsem očekávala, ale když jsem se oprostila od očekávání, tak jsem si sbírku užila.
Nejvíce se mi zalíbily povídky Medailonek a Milovaná dcera. Zdaleka nejméně mě oslovily povídky Stařecké skvrny a Výročí.

17.06.2021 3 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Orwellovy knihy se právem řadí ke klasice. Kniha 1984 je již kultovní klasikou, kterou jsem doposud neměla přečtenou. Ráda jsem se vrhla do tohoto grafického románu a ujistila jsem se, že si románovou předlohu dozajista přečtu.
Vytvoření tohoto grafického románu muselo být obrovsky náročné časově, avšak výsledek stojí jednoznačně za to. Skvěle zpracované a do detailu převedené kresby staví knihu na přední příčky. V knize nechybí ani ukázky skic nebo prvotních návrhů díky čemuž dostanete od knihy ještě o trochu víc. Orwellova myšlenka antiutopické budoucnosti je nesmírně děsivá, temná a co horší reálná. V dnešní době si nedovedeme představit svět bez jakýchkoliv technologií. Sdílení zážitků se stalo naším denním chlebem a už vůbec nám nepřijde, že sami dáváme celému světu o sobě všechny informace. V 1984 je velký bratr, který sleduje veškeré dění. Všichni lidé jsou sledováni a jakékoliv porušení pravidel si nese obrovské následky.

04.06.2021 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Je to již spousta let co jsem četla Stmívání a naprosto ho milovala. O prvním dílu z pohledu Edwarda se mluvilo už roky, dokonce kdysi uniklo na internet asi sto stran z tohoto románu.
Stmívání a Půlnoční slunce je stejný příběh jen vyprávěný jinou postavou. Už na první pohled je patrné, že je Bella o dost stručnější než Edward, což může být i tím, že je Edward o sto let starší než ona, takže má ke všemu daleko více co říci. Zejména se Edward vyžívá v ohromném množství popisků a tendencí se opakovat. Edward je nesmírně posedlý kontrolou Belliny bezpečnosti. Neustále má potřebu ji hlídat na každém kroku, uvědomuje si její lidskou zranitelnost. Nechce Bellu ohrozit, nechce ji ani proměnit, chce aby byla lidská co jen nejvíce to jde. Trošku mě zklamalo, že když se jednalo o knihu z jeho pohledu, ten okamžik zamilování přišel zničehonic. Nejprve ji nenáviděl a chtěl zabít a najednou věděl, že ji bezmezně miluje. Asi jsem tolik let čekala větší hloubku. Co se mi na knize opravdu líbilo? Konečně jsme měli více Cullenových! Setkání s Bellou a Edwardem po deseti letech bylo plné dejavu vzpomínek. Dokonce jsem se přistihla, že jsem zapomněla na své oblíbené scény z knihy, které ve filmu nebyly.
Půlnoční slunce pro mě bylo obrovským nostalgickým zážitkem, takže za sebe musím říct, že jsem si to čtení i užila. Mohlo být kratší, to rozhodně. Ale rozhodně se nejedná o žádnou kvalitní literaturu a ze všech knih od Meyerové je tato nejslabší.

04.06.2021 3 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Před povodní je závěrečný díl trilogie Do tmy, kterou ale můžete číst i jednotlivě. Anna Bolavá má velmi kvalitní literární vyjadřování i bohatou slovní zásobu, na druhou stranu se ale nebojí ani užití vulgarismů. Ale konkrétně u knihy Před povodní jsem byla dost na vážkách, zda mám číst mezi řádky, nebo zda autorka mluví napřímo. Na charakterech postav je celá kniha postavená, ostatní je takovým doplňkem. Hrdinové jsou neustále u vody a brodí se bahnem, které je bezesporu jistou poetikou příběhu. Stejně, jako se hrdinové brodí bahnem ve svých cestách, zapadávají do něj a je problém se z něj dostat, stejným způsobem se topí ve svých životech. Svou důležitost v příběhu ale hraje také láska.
Celý příběh v jistých momentech přechází do fantastiky nebo až do hororového nádechu. Tohle bylo pro mě opravdovým překvapením, jelikož jsem doposud nic podobného nečetla. Kniha má bezesporu velmi temnou atmosféru a podle ohlasů ostatních je tento závěrečný díl tím nejtemnějším.
Před povodní je poutavý příběh, pokud máte rádi styl autorky, nebojíte se náročných knih, pak knihu rozhodně zkuste. Ale bohužel tato kniha nesedne všem stejně, jako úplně nesedla mně.

30.03.2021 2 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Divná planeta je komiksem, který ukazuje na různé momenty v životech mimozemských tvorů. Jejich reakce na fotbal, pejska nebo kočku či dokonce na nalakované nehty mě nepřestávaly fascinovat a bavit. Životodárná tekutina neboli krev je ale pouhým začátkem úsměvných pojmenování věcí a pocitů, které prožíváme dnes a denně. Jednotlivé obrázky jsou nakresleny zcela jednoduše, protože nepotřebují nijaký hlubší detail. Tahle kniha i tak zapůsobí na každého svého čtenáře, neboť svou miloučkou formou to snad ani jinak nejde. Jestli nějaká komiksová záležitost dokáže spravit náladu, pak je to stoprocentně Divná planeta.

17.03.2021 5 z 5

Případ pohřešovaného markýze Případ pohřešovaného markýze Nancy Springer

Enola Holmes a Případ pohřešovaného markýze spadá do middle grade sekce, tedy pro mladší čtenáře, ale pobaví jistě i dospělé. Mrzí mě, že se ke mně nedostala kniha v době, kdy jsem byla dítětem, protože bych si knihu zamilovala. Mladší sestra bratrů Holmesových to nemá vůbec lehké. Zaprvé je žena, což se pro tehdejší dobu staví jako velká slabost. Za druhé se jí nedostalo klasického vychování, které dáma v jejím postavení má mít. A za třetí to v její rodině tak úplně nefunguje. V knize je několik hádanek a rébusů, které samotné čtení obohacují. Kam se poděla Eudorie? A proč nevzala Enolu s sebou? To jsou zásadní otázky, které její dceru trápí.
Případ pohřešovaného markýze je v této knize jen takovým pomyslným doplňkem a proto není nijak komplikovaný, jak se to podařilo filmařům. Žádnou obří dramatickou akci nečekejte. A snad i proto jsem si tu knihu užila o to víc. Doufám, že budou u nás vycházet i další díly, protože ty bych si rozhodně nenechala ujít.

29.01.2021

Čeština patří mezi ty těžší jazyky, obzvlášť co se týká gramatiky. Sama nejsem žádný češtinářský profík a proto se snažím jakkoliv vzdělávat.Našla jsem několik slov, které jsem ani sama neznala a rozhodně jsem se snažila naučit všechny ty rady k srdci. Kniha obsahuje celkem sto slov u kterých rozebírá jejich problematiku a objasňuje jak se má správně psát. Jednotlivá slova jsou rozdělena podle slovních druhů nebo pod skupinu, do které patří. Rozlousknete tak záhadu nejen číslovek, ale také svátků, významných dnů nebo hyperkorektnost. Rozhodně nutnost pro všechny, kteří chtějí psát lépe!

24.11.2020 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Balada o ptácích a hadech je o dvanáct let mladší, než první díl trilogie Hunger games. Autorce tyto roky opravdu prospěly, protože zatímco její trilogie byla dost krátká a nijak popisná v Baladě si to bohatě vynahradila. Čtenář se tak dokáže seznámit s pocity postav, ale také je mu předkreslován svět, ve kterém se děj odehrává.
Desáté Hladové hry jsou dějištěm většiny příběhu. Jelikož obyvatele příliš Hladové hry už tolik nebaví, rozhodli se v Kapitolu udělat hry pro diváky zajímavější. Coriolanus se stává trenérem dívky ze dvanáctého kraje Lucy Gray, která je neobyčejná. Už od začátku svého působení v ději ji nepřehlédnete. Má neuvěřitelný talent na zpěv a především texty svých písní, kterými každého nadchne, i samotného Snowa.
Pokud jste se báli, že si po dočtení Balady o ptácích a hadech Coriolanuse oblíbíte, můžete být víc než v klidu. Korja je totiž zkažený sám od sebe, bez toho, aby se o to přičinila nějaká krutá věc. Během příběhu i jeho postava dojde k vývoji, ze kterého je ještě prohnilejší, než na začátku. A právě v tom vidím velké plus. Další plus je celý námět, který mě hodně bavil. Líbilo se mi, že se lidé postupně "kazili" s nadšením do her, jak se postupně vyvíjeli v době, kdy neměli technologie. A samozřejmě jsem si oblíbila Lucy Gray, která je literárně velmi zajímavá.
Ovšem mám ke knize i své výhrady. Kromě toho, že se autorka až přespříliš rozepsala, do příběhu zasadila i řadu filozofických myšlenek, které sice k ději patří, ale čtenáře mohou lehce nudit.
Přiznám se, že jsem po dočtení hledala dalších pár stran, protože mi přišlo, že autorka nezodpověděla všechny otázky. Pokud půjdete do Balady o ptácích a hadech s tím, že dostanete druhé Hunger games, tak budete zklamání. rozhodně v tom toto nehledejte. Knihu berte jako samostatný celek a potom si ji užijete. Kniha rozhodně stojí za vaši pozornost!

18.09.2020 4 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Pastva pro oči je velmi silná kniha ale zároveň je napsaná dost těžko stravitelně. Nejedná se o klasický beletristický text, ani typický text v dopisech. Autorka se rozhodla vyprávět příběh napříč katalogem fotografií, které ale nejsou v knize vyobrazené. Zprvu jsem měla pocit, že se dívám na nějaký dokument a musím přiznat, že jsem se čtením chvíli opravdu bojovala.
Pastva pro oči je temné čtení zabývající se silnými tématy odehrávající se v padesátých a šedesátých letech minulého století.Tato kniha není focena ve zlaté hodince, nemá typický zlatý řez ani to není příběh na jedno cvaknutí. Touto knihou se budete postupně procvakávat a největší požitek najdete až v černé komoře, kdy vám jako celek dojdou všechny kousky skládačky do sebe. Za mě silný čtenářský zážitek, ale musíte si zvyknout na styl psaní.

03.09.2020 4 z 5

Stella Stella Takis Würger

Osudy Stelly Goldschlagové pro mě byly před touto knihou naprostou neznámou, proto jsem ráda, že jsem se o knize dozvěděla a rozšířila si tak obzory. Ovšem zde musím bohužel s chválou končit. Kniha má poutavě napsanou anotaci, ale její zpracování je horší. Číst Stellu mě naprosto nebavilo, z knihy jsem nevyčetla žádné emoce přestože Stella má prožívat milostný vztah s Friedrichem, jejich vztah byl tak špatně popsaný, jako už dlouho nic jiného. Každá kapitola obsahuje zhruba stránku faktů, které na děj nemají přílišnou váhu. Který měsíc se narodil Paul McCartney, kdy byla vystavena říšská dálnice ale pak také válečné okamžiky, jako atentát na Heydricha nebo srovnání Lidic se zemí. Tyto fakta byly velmi zajímavým dokreslením doby a osobně si myslím, že spolu s anotací tvoří to nejzajímavější, co kniha může nabídnout.
Většina knihy je jen přímá řeč mezi hrdiny a celý jazyk je velmi jednoduchý. Krátké věty, strohé vyprávění a žádná psychologie postav. Jediné, co mě jistým způsobem vracelo do hrůz války byly reálné zprávy o Židech na konci každé kapitoly. Neznámé postavy ve mě vyvolali více pocitů, než Stella nebo Friedrich, kteří byli aktéry celé knihy.

22.06.2020 2 z 5

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

Narovinu musím říct, že podobnou young adult knihu jsem doposud nečetla. Kvůli mladým hrdinům a všeho kolem krásy kniha spadá do young adult, ale klidně bych si dovedla představit, že kniha zaujme i nečtenáře této kategorie. Temný fantasy svět s velmi originální magií, která je ale i pěkně vysvětlena čtenáři. Závěr mě nadchl do chvíle, než jsem po dočtení odhalila, že se jednalo o první díl z trilogie. První díl Krásek má sice otevřený konec, ale popravdě by mi vůbec nevadilo, kdyby to takto skončilo, jelikož by se jednalo o opravdu originální závěr.
Pokud bych měla Krásky přirovnat k nějaké knize, pak bych rozhodně jmenovala série Selekce a Hunger games. Příběh má padesát dva kapitol vyprávěných z pohledu hlavní hrdinky Camellie. Krátké kapitoly se čtou dobře a rychle utíkají mezi prsty. Kromě krásy se kniha zabývá také intrikami na královském dvoře. Svět ovlivňují bulvární a novinové články, jejichž titulky mají pro příběh význam. V knize je i nastíněna lehká romantika, která se rýsuje velmi pomalu a nijak okatě.

21.05.2020 4 z 5