S.monika S.monika komentáře u knih

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Kniha naprosto naplnila mé očekávání! Děj je hřejivý, milý, vtipný - všechny postavy mě nesmírně bavily a sedly mi. Kniha je klasickou milou romantickou záležitostí a to dánské prostředí a hygge atmosféra tomu přidávají ještě o kousek navíc. Jelikož jsem v Kodani a Dánsku byla, naprosto chápu to Ono, co se postávám tam tak líbilo a všichni (a myslím si, že i čtenáři) tomu propadnou.
S knihou jsem měla nutkání se celá zabalit do měkké deky, udělat ti dobrý hrnek kafe a rozmrazit skořicové šneky z Ikey. Děj sice není nijak přelomový, ale do tohoto sychravého počasí je to ideální počteníčko!

23.11.2018 5 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Podle mě má kniha neskutečně silný a propracovaný děj! Každou stránku jsem doslova drtila, abych věděla, co bude dál.
Kniha je sice romantická, ale má v sobě vážná témata, která ji dělají tak ojedinělou, a ty témata nejsou nijak "odlehčená", což se podle mě často děje u tohoto žánru.
Prostě jestli nechcete hloupou, tuctovou romantiku, tak běžte do ní! A rovnou si k tomu kupte i balení kapesníčků!

13.11.2018 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Za mě totální trapnost. Děj naprosto bez hlubší myšlenky, nudné a zdlouhavé. Těšila jsem se na pořádnou duchařinu a i Věřte Nevěřte bylo důmyslnější. Opět se mi asi dokazuje, že mkt je silnější než kniha samotná... prostě obrovské zklamání.

25.04.2019 1 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Velice, velice dobrá kniha.
Kniha se mi do rukou dostala na doporučení, že "prej konec tě zničí". A byla to pravda. Asi půlku knihy jsem dočetla od odpoledne do noci, protože jsem nemohla přestat.
Postavy, pomalý vyprávěcí styl a plynulý, časově zpřeházený děj se mi pomalu vkrádaly do srdce. Postavy byly úžasné! Mě by stačila jen kniha o dětství hlavních bratranců Goldmanů a byla bych šťastná. Nejhorší je, že čtenář ví, že se schyluje k Dramatu.

Kniha byla hlavně o lásce. O lásce, která má různé podoby, různě se prožívá a různě se z ní žije. Stejně jako závist, nenávist, úspěch a neúspěch. Opravdu mě kniha nadchla a možná, škoda, že jsem ji přečetla tak rychle a dostatečně jsem si ji nevychutnala.

26.04.2017 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Nejprve jsem nechtěla dát všech pět hvězdiček, protože jsem sama v Japonsku byla a při každé japonské-zvláštnosti-drobnosti jsem souhlasně přikyvovala a v duchu si říkala, jak to autorka hezky vystihla a popsala i pro lidi, kteří neví o Japonsku prakticky nic. Ale s odhlédnutím na moje sympatie k Japonsku musím uznat, že se autorce kniha povedla. Občas jsem se musela zastavit a uvědomit si, že Veronika a Kóta jsou skuteční lidé a tohle se dělo, nebo děje.
Líbily se mi i vstupy Kóty, který svou osobností mi Veronika ukazoval v jiném světle.
Myslím, že kniha je úžasná nejen pro svou ojedinělost, ale city (jestli je to správné slovo) které z ní sálaly.
Mohu jen doporučit všem, kteří chtějí něco krásného k předčtení, ale co podle mě v sobě má úžasnou hloubku.

27.08.2018 5 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Škoda, že hodnocení nemá více hvězdiček! Tohle byla moje první kniha od Clarkeová, a slyšela jsem, že se celkem vypsala.. takže mi to asi nedá a seženu si předešlé její knihy.
Ale zpět ke Stínům! Byla to pecka! Jelikož mám už nějakou letní náladu, první věc co mě zaujala je ono dovolenkářské prostředí - anglický poloostrov, moře, chatky u pláží.. a bod dva - děj! Úžasný, propracovaný! Zápletka mě chytla už po prvních kapitolách. Hrozně mi seděly vyprávění z pohledu obou žen. Sára i Isla jsou silné, plné postavy a každá měla jinak zpracované popsání. Isla vyprávěla od minulosti k současnosti a Sára prožívala současnost a obě se potkají v přítomnosti - dějově i osobně.
To tajemné, podezřívavé, lživé prostředí plažových lehátek a opalovacích krémů mě uchvátilo. Příznám se, že mi ukápla nejedna slza a knihu jsem přečetla za dva dny! Chci toho napsat tolik, ale neprozrazovat, protože závěr .. vlastně celé vyprávění... bylo úžasné.
Děj mě bolel, hrozně jsem to prožívala a soucítila ( někdy i nenáviděla) s oběma ženami. Knihu už jsem předala mámě a jsem zvědavá má její kritické oko.
Doporučuji, doporučuji a znovu doporučuji.

23.06.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Po dlouhé době jsem zase sáhla po detektivce, či thrilleru. Není to zrovna můj šálek čaje, ale tohle mě celkem zaujalo. Obálkou, tak i chytlavým sloganem. Mám pocit, že v detektivkách je těžké přijít s nějakou nevídanou zápletkou. Spíše jde o to, jak je podaná a vyprávěná. V Dívce v ledu byla taková lidskost. Nějak jsem tíhla k Erice, která má těžkou minulost, ale nevymlouvá se ni a nehraje si na oběť. I ostatní postavy si tak nějak oblíbíte. Děj pomalu plyne a odkrývá se více a více záhad a čtenář sbírá střípky informací jako Erika a říká si, tak sakra, kdo je ten vrah?! Kniha měla i pár scén, kdy jsem doslova drtila stránky a čekala, co přijde dál.
Jak jsem již psala, ve finále celý případ nebyl nikterak jedinečný, ale to celé zpracování se mi velice líbilo.
Oceňuji i ženskou postavu vyšetřovatelky, která není nijaký super hrdina, ale chce spravedlnost a chytit vraha.

06.12.2016 5 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Teda!! Kniha se mi hrozně líbila. Nechápala jsem pojem thriller.. ano, ono samota blízko norského lesa a fjordů. Opuštění dva smutní, samotní lidé.. a manželka pryč..
chvilku mi trvalo si zvyknout na dialogy bez uvozovek, ale po par stránkách to zmizelo.. pridavalo to tomu tu tichost a prostotě celého toho prostředí a děje.
Nebojím se říct, že někomu to muže přijít, že se tam ni neděje. Ona vaří a stará se o zahradu, on je zavřený ve své pracovně. Ale ona nedějovost se mi začala zakousavat do kůže a poslední opravdu stránky to vygradovalo... já jen zavřela knihu, polkla a .. stále to zpracovávám

13.03.2018 5 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Já dávám pět hvězdiček z pěti. Kniha mě opravdu velice zaujala. Nejprve jsem ke knize byla skeptická, neboť anotace na mě působila velice zdlouhavě a obsáhle. Říkala jsem si, že to všechno se do dvě stě stran prostě nemůže vejít.
Ale po pár stránkách jsem byla ponořen v knize až po uši! Silný příběh, silné ženské postavy, který se se životem perou, jak to jen jde a vždy stojí při sobě. To rodinné ženské pouto, to prokletí bastardů a svobodných matek (jakoby to i dnes pořád bylo prosté slovo) mě zkrátka uchvátilo. Trefně vybraná ženská jména, od Marie Magdalény, přes Evu a Libuši. Jen ty samotná jména dávají sílu a značí velké činy.
Ale zkrátím to - tohle je přesně ten typ literatury, který mám ráda a o který je nouze. Nenápadně silný příběh, který se mi stále přehrává v hlavě. A jestli historicky něco nesedí (viz další komentáře, jestli něco bylo/nebylo možné) no což, nečekala jsem faktografický román.
V knize je spousta silných vět a až dostanu sílu si knihu přečíst znova, někam si je zapíšu.

13.06.2017 5 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Ze začátku máte pocit, že držíte v rukou klasické teen-zamilované tlachání o dvou odlišných, smutných puberťácích. Ale postupem stránek je odkrýván krásný příběh, který se zdá až moc reálný, až moc smutný a chcete ten šťastný smyšlený konec!

06.01.2017 4 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Virginie Grimaldi

Za mě naprosto perfektní letní čtení! Prostě jen vy, lehátko a tato kniha. Strašně se mi líbila taková lehkost, se kterou se četla. Někdy příběhy “tlačí”, aby se něco dělo a nějak zaujaly, ale tenhle ne.
Velmi mi sedly v příběhu pohledy všech tří žen - dvou dcer a matky. Každá vnímala události jinak a části od Lily byly zkrátka top, až jsem se místy nahlas smála.
Takže pokud nebudete vědět co s sebou na dovolenou, máte jasnou volbu!!

05.06.2019 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Za mě super! Po Kavárně jsem se na knihu hrozně těšila. Pekárna se četla sama - příjemné postavy, milý děj a zajímavé prostředí NY. Ani jsem nemrkla a bylo dočteno!!
Moc nejsem na tyto očividně “slaďárny”, ale tohle se mi líbilo a určitě se ke knihám brzo vrátím a už teď se těším do Paříže!

16.05.2019 5 z 5

Tiché zlo Tiché zlo Emma Viskic

Kniha se mi velice líbila! Příběh, jak už tu padlo, se odvíjel v rychlém tempu, za den knihu máte slupnutou, protože prostě čtete a čtete! Knihu dělá výjimečným její hlavní hrdina, který ztratil v dětství sluch, což obzvláštňuje děj a celé vyšetřování je tím zajímavější a spletitější. Líbilo se mi i zanesení do australského prostředí (už se mi trochu zajídá americké a severské thrillery)!
Můžu jen doporučit, když chcete něco rychlé, ale je to "při zemi" (žádný macho-detektiv, který jednou rukou střílí a druhou zachraňuje štěňata)!

25.03.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Dočteno! Líbí se mi na Bryndzovi, že v každé knize zkouší různé styly, typy, případy, pohledy obětí, zločinců .. což mi hrozně sedí. Otevřu knihu a říkám si, tak jak to pojme tentokrát. Možná lehký spoiler!! Líbilo se mi, jak se příběh odvíjel jiným směrem než jak začal. Líbily se mi všechny dějové linie v příběhu a jsem z toho plná dojmu, že ke konci mi ukaplo i pár slz.
Prostě pecka! Na to, že toto je pátý díl, mě Bryndza pořád baví a těším se na každou knihu!

17.11.2018 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Zcela upřímně... na knihu, která je neustále v bestsellerech a stále vidět, jsem čekala více... a na druhou stranu, taky jsem si ji přečetla.
Myslím si, ze příběh nebyl špatný ale takový nepropracovaný - hodně detailů a dovysvetleni mi chybělo.. spousta věcí byla laicky popsána a prostě mi to nedávalo smysl ( třeba ty dětské chuvicky - když šel zvuk, to Marco neslyšel Anně plakat? A mají fakt takový dosah signálu?). Ne že by to bylo neuvěřitelné, ale takové prvoplánovité.
Konec mi přišel sešitý a přišlo mi, že se “naschvál” každá osoba obviňuje “schválně”, aby gradovalo to napětí.
Celkem mi to nesedlo, myslím, že jsou mnohem lépe promyšlené thrillery, které nejdou vidět.. ale holt síla marketingu asi.. pro mě stejně zklamání a nachytání se jako u Hadrového panáka.

28.07.2018 3 z 5

Záleskautky Záleskautky Noelle Stevenson

Zábavná kniha úplně zrozená pro léto, přátelství, srandu a nejedno dobrodružství! Líbily se mi trhlé ilustrace, překlad a taková veselost z celé knihy! Už se těším na další díl a další pořádné ztřeštěné dobrodružství!

21.08.2017 4 z 5

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Přiznávám se, podvádím. Tuto knihu jsem četla již v angličtině a díky ní jsem se zcela zamilovala do stylu psaní VESchwab! Když jsem ke knize přišla, netušila jsem co mě na jejích stránkách čeká. Tato kniha mě nadchla, zranila a uchvátila. Jelikož jsem ji četla před pár lety v angličtině, chvilku mi trvalo se zorientovat v ději a příběhu. Ale děj je prostě dobrý. Překvapivý, neočekávaný, není nudný! Schwabová totiž nemá černou a bílou pravdu, hrdinové nejsou hodní nebo zlí. Nutí mě přemýšlet a vyčíst z každého slova maximální význam a jinotaje.
Můžu jen doporučit a pět oslavné písně!

27.03.2017 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Úžasné pokračování! Upřímně mohu říct, že to bylo ještě lepší než Dívka. Děj mi přišel děsivější, napínavější a dobře popsaný! Za mě pět hvězdiček z pěti a škoda že jich nemůžu dát více!
Mám ráda moji milovanou Erika a její celý vyšetřovací tým! Snad nám Bryndza umožní si přečíst, co nejvíce dílů!

27.02.2017 5 z 5

Praha neznámá Praha neznámá Petr Ryska

Jsem rodilý Pražák a knihu zbožňuji! Je to přesně pro lidi jako já, kteří chodí kolem XY budov a říkají si hmm co je tohle za stavbu, co tamto. Je to dobře podané a zpracované, včetně fotografií. Projekt jako takový jsem neznala, ale po nálezu knihu, jsem na stránkách strávila celou věčnost a proklikávala se vším možným. Doporučuji úplně všem! Jak Pražákům, tam výletníkům ... myslím, že to úžasná kniha, která na našem trhu chyběla!!

07.12.2016 5 z 5

Malé sladké lži Malé sladké lži Caz Frear

Pecka!! Mám prostě ráda, když je hlavním “vyšetřovatelem” žena a ještě když je příběh takto zajímavě podán!
Už teď chci další díly! A to hned!
Vážně super příběh... nemůžu ani napsat něco blíže, protože bych to celé asi prozradila!
Tak běžte a přečtěte si to!

16.05.2019 5 z 5