rsn rsn komentáře u knih

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Kniha je napsána vojákem, americkým vojákem, a to je z celého díla setsakramentský znát. Díky tomu sebevědomí a místy až přehnaný patriotizmus z knihy jen čiší. Po literární stránce kniha není taky žádný zázrak, ale nalijme si čistého vína, člověk, který si tuto knihu pořídí a ví aspoň trochu, jak to u amíků chodí, musí počítat s jistou dávkou vlasteneckého patosu a neočekává ani Shakespeara.

Chris Kyle byl dle mého fanatik, armádě obětoval skoro vše a na svou rodinu moc nemyslel, avšak sám si to uvědomoval, nestyděl se za to a v knize, mimo bojové akce, celkem detailně popisuje svůj „problematický“ soukromý život. Knihu velmi obohacují texty napsané jeho ženou, které tomu dávají zase trošku jiný rozměr. Celkově je kniha hodně jednoduchá a čte se dobře. Každému, kdo se zajímá o války na blízkém východě, bych knihu doporučil, jelikož se dozví mnoho zajímavých detailů o tom jak fungovalo/je nasazení jednotlivých jednotek a hlavně jaká je role odstřelovačů v těchto jednotkách.

Suma sumárum, Chris byl člověk, s kterým bych si na pivo asi nezašel, resp. on by ani neměl zájem jít na pivo semnou, ale možná by mě při nějakém vzájemném setkání v nějaké hospodě rozbil hlavu, jelikož SEALové se bijí často, rádi a nikdy za to nemůžou. :)

09.02.2015 3 z 5

Nezapomeň na zlé časy Nezapomeň na zlé časy Günter Koschorrek

Velmi zajímavá kniha, která dle mého názoru reálně popisuje děj nejen na východní frontě z pohledu mladého kluka, který slouží jako obsluha lehkého kulometu. Z jistých pasáží, které překypují akcí mě běhal mráz po zádech (např. obrana pozic s pomocí protiletadlových kanonů), z jiných zase vyznívalo to o čem prakticky každá válka byla, je a zřejmě i bude, tedy o nekonečném čekaní a nejistotě zda druhý den budete ještě naživu. Knihu určitě doporučuji nejen fanouškům válečné literatury.

13.10.2014 5 z 5

Sestřel - Vzpomínky stíhacího pilota Luftwaffe 1940-45 Sestřel - Vzpomínky stíhacího pilota Luftwaffe 1940-45 Walter Schuck

Výborná kniha popisující život stíhačů u ledového oceánu, která nabývá na váze hlavně díky tomu, že se jedná o skutečně dobře napsanou autobiografii.

Kniha je plná popisů jednotlivých leteckých soubojů. Autor se také zabývá používanými strategiemi útoků a popisem co jednotlivé mašiny dokázaly z technického hlediska. Zajímavé je také líčení toho, z kterých strojů měli němečtí stíhači respekt, a z kterých nikoliv. Kromě těchto válečných příběhů v knize nechybí ani „lehčí“ příběhy z období kdy piloti nemohli podnikat lety, kvůli polární noci, nebo špatnému počasí.

Kniha mimo jiné popisuje dramatické události kolem potopení bitevní lodě Tirpitz. Dále jdou z knihy vyčíst markantní rozdíly mezi taktikou a zkušenostmi pilotů luftwaffe a ruských letců. A na závěr kniha je zajímavá také díky věruhodnému popsání izolace, kterou všechny jednotky na severu pociťovaly a jak velký byl šok, když se museli po odtržení Finska vrátit do Německa a vidět následky spojeneckého bombardování.

21.01.2015 5 z 5

Rytíři Bušidó Rytíři Bušidó Edward Frederick Langley Russell

Kniha, v které až neuvěřitelně drastický obsah vítězí nad statisticky popsanou formou, což je ale zřejmě účel knihy – vylíčit fakta. Co naopak taková kniha nevyhnutelně potřebuje je nezaujatý autor, což z mého pohledu Lord Russell nebyl a často jsem měl pocit, že se autor dokonce snaží vnutit čtenářům svůj osobní pohled na věc.

Po přečtení knihy se mi ani nechtělo uvěřit co všechno jsou lidé schopní snést a vydržet, ale hlavně čeho jsou určité skupiny lidí schopny činit.

Nicméně zaujatý pohled autora a místy opakovaní stejných údajů knihu degraduje. Na druhou stranu přímé citace a opisy svědectví knize přidávají na hodnotě, proto 3 hvězdičky.

03.01.2017 3 z 5